Меню Закрити

Лейпцизький університет: вступ і навчання

Лейпцизький університет називають візитною карткою міста. Це один з найбільш прославлених ВНЗ Німеччини з віковими традиціями та сучасним базою навчання. Диплом, отриманий в цьому виші, вважається одним з найпрестижніших у Німеччині у 2024 році – досить сказати, що тут отримали вищу освіту канцлер ФРН Ангела Меркель і багато членів її уряду.

Лейпцизький університет

Загальна інформація про університет

Історія навчального закладу бере свій початок XV століття, коли частина викладачів і студентів Карлового університету перебралися з Праги до Лейпцига, рятуючись від гуситського повстання. Правителі міста Фрідріх Вільгельм I та II виділили великі суми для їх підтримки.

У 1409 році в Лейпцигу відкрився власний університет з 4 факультетами. Навчання жодного разу не переривалося протягом 600 років.

У XIX столітті для факультетів і знаменитої бібліотеки «Альбертіна», в якій зберігаються мільйони примірників книг, а також найдавніші рукописи, були побудовані нові будівлі.

У другому десятилітті XXI століття на місці старої церкви св. Павла був зведений ультрасучасний корпус Paulinum, який став однією з головних визначних пам’яток міста. В ньому знаходиться адміністрація вишу, зал, навчальні аудиторії, приміщення для проведення церковних служб.

Сьогодні університет Лейпцига дає можливість отримати вищу освіту тисячам студентів. ВНЗ підписав договори про обмін студентами з навчальними закладами багатьох країн світу, він добре відомий в Англії та США. В різний час в університеті навчались поет Ґете, композитори Шуман, Вагнер, філософи Ніцше, Лейбніц, письменник Радищев.

На яких факультетах можна отримати освіту

Сьогодні ступінь бакалавра і магістра можна отримати, навчаючись на 14 факультетах університету практично по 150 спеціальностями. Величезні можливості надаються тим студентам, які вирішили серйозно займатися наукою: при університеті працюють півтори сотні інститутів, в яких ведуться дослідження по стратегічних напрямках.

ВНЗ славиться своєю універсальністю: у ньому традиційно сильні як гуманітарного, так і природничо-наукове спрямування, активно розвиваються міждисциплінарні дослідження.

Прийом здійснюється на такі факультети:

  • права;
  • теології;
  • філософії та соціальних наук;
  • мистецтва, історії, сходознавства;
  • економіки та менеджменту;
  • філології;
  • педагогіки;
  • математики та інформатики;
  • медицини;
  • ветеринарії;
  • хімії та мінералогії;
  • біотехнологій, психології, фармацевтики;
  • фізики, наук про Землю;
  • спорту.

У виші навчається близько 30 тисяч студентів, причому десяту частину з них складають іноземці.

Як відбувається вступ

У ВНЗ Німеччини немає вступних іспитів, але вступати до них можуть тільки ті іноземці, у яких рівень освіти та знання німецької мови відповідають певним вимогам. Як відомо, в Україні шкільний курс становить 11 років, а в Німеччині – 12-13: відповідно, випускників українських шкіл необхідно як би «дотягнути» до рівня тих, хто закінчив німецькі гімназії, оскільки на тлі своїх німецьких однолітків вони виглядають менш підготовленими.

У зв’язку з цим на перший курс приймають іноземців, які закінчили два курси ВНЗ в рідній країні, або тих, хто пройшов навчання на підготовчому відділенні – у штудіенколезі.

Вступ до університету відразу після школи, закінченою в одній з країн СНД, практично неможливо, хоча є винятки для переможців міжнародних олімпіад і тих, хто вже проявив себе в обраній спеціальності.

Навчання в університеті

Як підготуватися до вступу в університет

Для абітурієнтів, які вступають до університету на загальних підставах, є підготовче відділення, яке створене спеціально для того, щоб згладити академічні відмінності у шкільній освіті та підготувати учнів з інших країн до навчання в Німеччині. На підготовче відділення також приймають студентів з-за кордону після закінчення першого курсу ВНЗ у рідній країні. Направлення на навчання дає університет.

Відвідування studienkolleg є обов’язковим – у кінці року учні складють іспит Feststellungsprüfung, який дає право на навчання в університеті за обраним профілем.

Крім того, навчання в штудіенколезі дає можливість вдосконалити знання німецької мови, влитися в незнайому культурне середовище, зрозуміти принципи навчання у Німеччині.

Які документи необхідні для вступу

Тим, хто збирається вчитися в Німеччині, необхідно надати до університету такі документи:

  • атестат про середню освіту;
  • академсправку з ВНЗ із зазначенням зданих предметів і оцінок;
  • мовний сертифікат встановленої форми;
  • автобіографію з хронологічним переліком отриманої освіти;
  • мотиваційний лист у друкованій формі німецькою, англійською мовою, в якому зазначено, що ви збираєтеся робити, отримавши освіту в Німеччині.

Крім того, знадобляться закордонний паспорт, студентська віза в Німеччину, медична довідка, страховий поліс.

Мовні вимоги до абітурієнтів

Оскільки навчання на основних факультетах ведеться німецькою, абітурієнти повинні надати сертифікат про те, що ними успішно складений іспит з німецької мови. Це можуть бути варіанти TesDaf, ZOP, DSH-2, TDS-4, DSD-2, FSP. Подальше вдосконалення володіння німецькою мовою відбувається на підготовчих курсах в штудіенколезі.

Ряд факультетів надає право навчатися англійською мовою. Якщо обрана така програма, то для отримання відповідної спеціальності необхідний сертифікат з англійської мови, що підтверджує знання абітурієнта: IELTS з балом вище 6,5 або TOEFL – кількість балів 100.

Скільки коштує навчання

Навчання в Лейпцизькому університеті безкоштовне як для німців, так і для іноземців, якщо ви отримуєте першу вищу освіту на стаціонарі. При цьому справляється так званий семестровий збір у розмірі 206 євро за семестр. Однак деякі програми магістратури, а також окремі програми підвищення кваліфікації при наявності відповідного диплома можуть бути платними.

Після отримання відповідного статусу студенти отримують пільгові квитки на проїзд у транспорті, знижки на відвідування театру і кіно, пільгову страховку. При вступі їм також надається дозвіл на проживання та дозвіл на роботу.

Можливість отримання стипендій і грантів

Певна частина студентів-іноземців може претендувати на отримання стипендії. При цьому враховуються відмінні оцінки, участь у дослідницьких програмах, громадська активність.

Лейпцизький університет надає студентам у рамках програми Erasmus+ дві стипендії: одну для бакалавра, одну для магістра. Розмір стипендії становить 800 євро в місяць + 275 євро як компенсація транспортних витрат.

Претендувати на стипендію можуть студенти бакалаврату, які навчаються не менше 4 семестрів, а також магістратури. Претенденти повинні володіти німецькою мовою на рівні А2-В2 по системі CEFR. Брати участь у програмі можуть також ті студенти, які навчаються англійською мовою, подавши відповідні мовні сертифікати.

Дізнайтеся про те, як отримати стипендії та гранти в Німеччині.

Студенти в університеті

Навчання в інших університетах Німеччини

Отримати освіту можна також і в інших вищих навчальних закладах країни. Серед найбільш відомих і популярних – Гейдельберзький і Геттінгенський університети, які розташовані відповідно у містах Хайдельберг та Геттінгені. Славляться своїми традиціями Університет Мюнхена і Мюнхенський технічний університет. Серед популярних навчальних закладів ФРН можна назвати також університетів Фрайбурга, Бонна, Гамбурга, Франкфурта, Дрездена та Берліна.

Університетська система Німеччини складалася протягом шести століть, тому не дивно, що німецькі вищі навчальні заклади відомі у всьому світі, а їх випускникам не потрібно підтвердження диплому в інших країнах.

Висновок

Німецькі університети протягом багатьох років залишаються найпопулярнішими серед молоді, їх вибирають представники багатьох країн світу, оскільки навчання в Німеччині престижно й ефективно. Професійна підготовка у німецьких ВНЗ базується на сучасних теоретичних знаннях в поєднанні з практикою, що дозволяє студентам за роки навчання стати фахівцями високого рівня та отримати диплом, який високо цінується у всьому світі.

Як вступити до ВНЗ Німеччини: Відео

Статті по темі