Меню Закрити

Лейпцизький університет: вступ і навчання


Лейпцизький університет називають візитною карткою міста. Це один з найбільш прославлених ВНЗ Німеччини з віковими традиціями та сучасним базою навчання. Диплом, отриманий в цьому виші, вважається одним з найпрестижніших у Німеччині – досить сказати, що тут отримали вищу освіту канцлер ФРН Ангела Меркель і багато членів її уряду.

Лейпцизький університет

Загальна інформація про університет

Історія навчального закладу бере свій початок XV століття, коли частина викладачів і студентів Карлового університету перебралися з Праги до Лейпцига, рятуючись від гуситського повстання. Правителі міста Фрідріх Вільгельм I та II виділили великі суми для їх підтримки.

У 1409 році в Лейпцигу відкрився власний університет з 4 факультетами. Навчання жодного разу не переривалося протягом 600 років.

У XIX столітті для факультетів і знаменитої бібліотеки «Альбертіна», в якій зберігаються мільйони примірників книг, а також найдавніші рукописи, були побудовані нові будівлі.

У другому десятилітті XXI століття на місці старої церкви св. Павла був зведений ультрасучасний корпус Paulinum, який став однією з головних визначних пам’яток міста. В ньому знаходиться адміністрація вишу, зал, навчальні аудиторії, приміщення для проведення церковних служб.

Сьогодні університет Лейпцига дає можливість отримати вищу освіту тисячам студентів. ВНЗ підписав договори про обмін студентами з навчальними закладами багатьох країн світу, він добре відомий в Англії та США. В різний час в університеті навчались поет Ґете, композитори Шуман, Вагнер, філософи Ніцше, Лейбніц, письменник Радищев.

На яких факультетах можна отримати освіту

Сьогодні ступінь бакалавра і магістра можна отримати, навчаючись на 14 факультетах університету практично по 150 спеціальностями. Величезні можливості надаються тим студентам, які вирішили серйозно займатися наукою: при університеті працюють півтори сотні інститутів, в яких ведуться дослідження по стратегічних напрямках.

ВНЗ славиться своєю універсальністю: у ньому традиційно сильні як гуманітарного, так і природничо-наукове спрямування, активно розвиваються міждисциплінарні дослідження.

Прийом здійснюється на такі факультети:

 • права;
 • теології;
 • філософії та соціальних наук;
 • мистецтва, історії, сходознавства;
 • економіки та менеджменту;
 • філології;
 • педагогіки;
 • математики та інформатики;
 • медицини;
 • ветеринарії;
 • хімії та мінералогії;
 • біотехнологій, психології, фармацевтики;
 • фізики, наук про Землю;
 • спорту.
Читайте також:  Навчання у Гейдельберзькому університеті

У виші навчається близько 30 тисяч студентів, причому десяту частину з них складають іноземці.

Як відбувається вступ

У ВНЗ Німеччини немає вступних іспитів, але вступати до них можуть тільки ті іноземці, у яких рівень освіти та знання німецької мови відповідають певним вимогам. Як відомо, в Україні шкільний курс становить 11 років, а в Німеччині – 12-13: відповідно, випускників українських шкіл необхідно як би «дотягнути» до рівня тих, хто закінчив німецькі гімназії, оскільки на тлі своїх німецьких однолітків вони виглядають менш підготовленими.

У зв’язку з цим на перший курс приймають іноземців, які закінчили два курси ВНЗ в рідній країні, або тих, хто пройшов навчання на підготовчому відділенні – у штудіенколезі.

Вступ до університету відразу після школи, закінченою в одній з країн СНД, практично неможливо, хоча є винятки для переможців міжнародних олімпіад і тих, хто вже проявив себе в обраній спеціальності.

Навчання в університеті

Як підготуватися до вступу в університет

Для абітурієнтів, які вступають до університету на загальних підставах, є підготовче відділення, яке створене спеціально для того, щоб згладити академічні відмінності у шкільній освіті та підготувати учнів з інших країн до навчання в Німеччині. На підготовче відділення також приймають студентів з-за кордону після закінчення першого курсу ВНЗ у рідній країні. Направлення на навчання дає університет.

Відвідування studienkolleg є обов’язковим – у кінці року учні складють іспит Feststellungsprüfung, який дає право на навчання в університеті за обраним профілем.

Крім того, навчання в штудіенколезі дає можливість вдосконалити знання німецької мови, влитися в незнайому культурне середовище, зрозуміти принципи навчання у Німеччині.

Які документи необхідні для вступу

Тим, хто збирається вчитися в Німеччині, необхідно надати до університету такі документи:

 • атестат про середню освіту;
 • академсправку з ВНЗ із зазначенням зданих предметів і оцінок;
 • мовний сертифікат встановленої форми;
 • автобіографію з хронологічним переліком отриманої освіти;
 • мотиваційний лист у друкованій формі німецькою, англійською мовою, в якому зазначено, що ви збираєтеся робити, отримавши освіту в Німеччині.
Читайте також:  Студентська віза в Німеччину: як отримати

Крім того, знадобляться закордонний паспорт, студентська віза в Німеччину, медична довідка, страховий поліс.

Мовні вимоги до абітурієнтів

Оскільки навчання на основних факультетах ведеться німецькою, абітурієнти повинні надати сертифікат про те, що ними успішно складений іспит з німецької мови. Це можуть бути варіанти TesDaf, ZOP, DSH-2, TDS-4, DSD-2, FSP. Подальше вдосконалення володіння німецькою мовою відбувається на підготовчих курсах в штудіенколезі.

Ряд факультетів надає право навчатися англійською мовою. Якщо обрана така програма, то для отримання відповідної спеціальності необхідний сертифікат з англійської мови, що підтверджує знання абітурієнта: IELTS з балом вище 6,5 або TOEFL – кількість балів 100.

Скільки коштує навчання

Навчання в Лейпцизькому університеті безкоштовне як для німців, так і для іноземців, якщо ви отримуєте першу вищу освіту на стаціонарі. При цьому справляється так званий семестровий збір у розмірі 206 євро за семестр. Однак деякі програми магістратури, а також окремі програми підвищення кваліфікації при наявності відповідного диплома можуть бути платними.

Після отримання відповідного статусу студенти отримують пільгові квитки на проїзд у транспорті, знижки на відвідування театру і кіно, пільгову страховку. При вступі їм також надається дозвіл на проживання та дозвіл на роботу.

Можливість отримання стипендій і грантів

Певна частина студентів-іноземців може претендувати на отримання стипендії. При цьому враховуються відмінні оцінки, участь у дослідницьких програмах, громадська активність.

Лейпцизький університет надає студентам у рамках програми Erasmus+ дві стипендії: одну для бакалавра, одну для магістра. Розмір стипендії становить 800 євро в місяць + 275 євро як компенсація транспортних витрат.

Претендувати на стипендію можуть студенти бакалаврату, які навчаються не менше 4 семестрів, а також магістратури. Претенденти повинні володіти німецькою мовою на рівні А2-В2 по системі CEFR. Брати участь у програмі можуть також ті студенти, які навчаються англійською мовою, подавши відповідні мовні сертифікати.

Дізнайтеся про те, як отримати стипендії та гранти в Німеччині.

Студенти в університеті

Навчання в інших університетах Німеччини

Отримати освіту можна також і в інших вищих навчальних закладах країни. Серед найбільш відомих і популярних – Гейдельберзький і Геттінгенський університети, які розташовані відповідно у містах Хайдельберг та Геттінгені. Славляться своїми традиціями Університет Мюнхена і Мюнхенський технічний університет. Серед популярних навчальних закладів ФРН можна назвати також університетів Фрайбурга, Бонна, Гамбурга, Франкфурта, Дрездена та Берліна.

Читайте також:  Навчання у Технічному університеті Мюнхена

Університетська система Німеччини складалася протягом шести століть, тому не дивно, що німецькі вищі навчальні заклади відомі у всьому світі, а їх випускникам не потрібно підтвердження диплому в інших країнах.

Висновок

Німецькі університети протягом багатьох років залишаються найпопулярнішими серед молоді, їх вибирають представники багатьох країн світу, оскільки навчання в Німеччині престижно й ефективно. Професійна підготовка у німецьких ВНЗ базується на сучасних теоретичних знаннях в поєднанні з практикою, що дозволяє студентам за роки навчання стати фахівцями високого рівня та отримати диплом, який високо цінується у всьому світі.

Як вступити до ВНЗ Німеччини: Відео


Статті по темі