Меню Закрити

Як отримати медичну освіту в Німеччині

Медицина є найбільш значущою розвинутою практикою у світі. Донині досліджуються можливості лікування людей від захворювань, зараз визнані невиліковними. Щодня якісної лікарської допомоги потребують тисячі людей. Медицина в Німеччині вважається однією з кращих в Європі, оскільки на навчання медичних працівників тут виділяються величезні гроші. Медична освіта в Німеччині є однією з найбільш престижних. При цьому навчання залишається практичним безкоштовним, а 8% із загального числа місць виділяється для вступу іноземців.

Медична освіта

Чому варто вступати на медичний факультет саме у ВНЗ Німеччини

Громадяни всіх країн світу, потребують медичної допомоги та якісної лікувальної діагностики, відправляються в німецькі медичні центри, не шкодуючи часу і коштів. Так відбувається з року в рік, оскільки у випадку з медициною визначення “німецька” є синонімом якості. Логічно, що і лікарі, які отримали освіту в Німеччині, цінуються дуже високо – і це перша з причин, чому слід вибирати німецький медінститут для навчання.

Проте престижність вищих навчальних закладів Німеччини – це не єдиний аргумент на користь німецького медичного ВНЗ. Навчання на лікаря в Німеччині має ряд переваг:

 1. Можливість отримання німецького громадянства. Іноземним випускникам місцевих університетів надається право на здійснення пошуку роботи всередині країни протягом півтора року з моменту отримання диплому. Офіційне працевлаштування є підставою для отримання посвідки на проживання, а через 8 років (при особливих досягненнях в інтеграції в німецьке суспільство – 6 років) іноземний громадянин може подати документи на оформлення паспорта Німеччини. При цьому дотримання іммігрантом ряду вимог дозволить йому не відмовлятися від попереднього громадянства.
 2. Безкоштовну освіту в державних вишах. Навчання студентів, у тому числі іноземних, повністю оплачується за рахунок бюджету країни. Самі студенти будуть платити виключно держмито в сумі 70-300 євро. Крім того, факт зарахування в німецький університет дає право на додаткові привілеї, такі, як безкоштовний проїзд в громадському транспорті та можливість користування обладнанням, технікою та канцелярським приладдям за рахунок навчального закладу.
 3. Наявність квот для іноземних студентів. Практично всі ВНЗ Німеччини щорічно виділяють навчальні місця для зарахування іноземних студентів. Кожен рік університети визначають розміри квот самостійно, але місця гарантовано виділяються завжди, тому 2019 рік не став винятком. До того ж, як правило, прохідний бал для іноземців нижче, ніж в основній квоті.
 4. Можливість отримувати гарну стипендію. У Німеччині студенти, включаючи іноземців, які старанно навчаються, можуть брати участь у конкурсі на отримання стипендій з різних фондів. Таких у країні чимало, і вимоги до кандидатів скрізь свої. Одне можна сказати напевно – розміри стипендій в деяких випадках дозволяють повністю забезпечувати проживання студента в країні.
 5. Найвища якість освіти. У Німеччині наука в цілому і медицина зокрема перебувають на передовому рівні, завдяки чому випускники вишів, яким щойно вручили диплом, одразу отримують запрошення від клінік на території країни і за її межами. Заняття в німецьких навчальних закладах проводять визнані фахівці, що люблять свою роботу. Тут студенти дізнаються про новітні розробки в області медицини першими. Їм надається можливість користування найбільш сучасними, а іноді й зовсім експериментальними видами обладнання.
 6. Вільний навчальний графік. Окремі лекції та семінари є обов’язковими для відвідування всіма студентами, але в цілому учні німецьких ВНЗ складають графік самостійно. На початку семестру студентам видають список робіт та іспитів, які необхідно скласти для переведення на наступний семестр. Щоб бути підготовленим, учень відвідує заняття за запропонованим графіком або по мірі необхідності. ВНЗ пропонують велику кількість додаткових занять, а також безкоштовні курси німецької мови будь-якого рівня складності.
 7. Можливість написати дисертацію вже під час навчання. На відміну від студентів українських і багатьох інших університетів, учні німецьких мають право на написання дисертації (лабораторної, клінічної, статистичної) вже в період навчання. Оскільки в Німеччині немає ступеня кандидата наук, випускник може одночасно отримати і диплом лікаря, і ступінь доктора медичних наук.
 8. Висока заробітна плата лікаря. Оклад лікаря, тільки одержує спеціалізацію (по-нашому – ординатора), в перший рік роботи становить приблизно 3 000 євро на місяць після сплати податків. Лікар, який уже отримав спеціалізацію (Facharzt), буде заробляти як мінімум 5 000 євро – підсумковий розмір зарплати залежить від міста, в якому розташована клініка. Наприклад, в Штутгарті лікарі отримують 7 420 євро в місяць. Згідно з дослідженням ринку зарплат в Німеччині, лікарі, включаючи стоматологів, виявилися на першому місці по величині окладу серед випускників вишів (відомості надані компанією Stepstone у 2016 році).
 9. Хороше ставлення німців до іноземних громадян. Жителі Німеччини не судять людей за національністю. Більш того, німці пишаються тим, що допомагають іноземцям – багато наших співвітчизників навіть вважають таку увагу надмірним. Зате можна бути впевненим у тому, що стосовно іноземців тут не буде якихось кар’єрних обмежень і проявів недоброзичливості.

Держава ретельно стежить за якістю медичної освіти в німецьких університетах, а тому цінність випускників медичних факультетів ніколи не знижується.

Структура навчання в німецьких медичних університетах

Програма навчання за медичними спеціальностями німецьких університетів передбачає проходження наступних етапів:

 • Доклінічний етап / Vor Klinische Semester (1-4 семестри).

Початок навчання у вишах Німеччини припадає на зимовий час. На першому семестрі студент медичного факультету отримує знання в області основоположних гуманітарних, медичних та природничих наук. Вже на даному етапі учні набувають навички догляду за хворими та надання першої (невідкладної) медичної допомоги. Отримані знання відразу ж застосовуються на ділі, а тому добре засвоюються.

До завершення цього етапу необхідно пройти практику з догляду за пацієнтами в німецькій клініці або лікарні (тривалість практики становить 3 місяці), а також кілька нетривалих практик у різних відділах госпіталю або курс з надання першої медичної допомоги (2 дні).

Протягом зазначеного періоду часу студентам викладають фізику, біологію, хімію, анатомію, фізіологію, медичну термінологію, біохімію, гістологію та медичну психологію.

 • Перший державний іспит / 1. Staatsexamen.

По завершенні доклінічного етапу знання студентів перевіряються в ході проведення першого державного іспиту. Успішне його проходження відкриває шлях до програми клінічних етапів навчання.

 • Клінічний етап / Klinische Semester (5-10 семестри):
  • перший клінічний етап (5-6 семестри);
  • другий клінічний етап (7-10 семестри).

На даному етапі студенти займаються вивченням природничо-наукових і клінічних дисциплін з загальної патології та методів лабораторного та лікарського обстеження пацієнта.
Завданням студента є отримання знань про клінічних дисциплінах, вивчення алгоритму постановки діагнозу, отримання уявлень про розробку плану лікування. Також протягом цих семестрів студенту будуть прищеплюватися практичні навички біля ліжка хворого. По закінченню курсу студент здатний адекватно оцінити стан хворого.

Навчання в німецьких медичних університетах

На даному етапі проводиться практика з тих дисциплін, які були вивчені протягом доклінічного етапу.
Протягом першого клінічного етапу проводиться викладання наступних дисциплін: загальна патологія, мікробіологія та імунологія, біоматематика, клінічна хімія і гематологія, радіологія, загальна фармакологія та токсикологія, патофізіологія, генетика, історія медицини, мікробіологія, загальне клінічне обстеження (включає основні відомості з педіатрії, неврології, отоларингології, офтальмології, дерматології, хірургії, терапії).

На другому клінічному етапі вивчаються: загальна медицина, фармакологія, ортопедія, акушерство і гінекологія, екстрена медицина, психіатрія, екологічні та гігієнічні дисципліни. Також проводиться практика по дисциплінах, пройдених в ході першого клінічного етапу.
Щоб бути допущеним до практики, студент повинен отримати свідоцтво про регулярне відвідування підготовчих лекцій.

 • Один рік практики / Praktikum.

Студенти на свій розсуд можуть пройти рівноцінну практику (стажування) в іншій країні. На даному етапі передбачається проходження взаємопов’язаного клініко-практичного навчання в клініці при університеті або ж у якійсь із клінічних лікарень.

Метою проходження даного етапу є відпрацювання вмінь та знань, які були накопичені на протязі всього часу навчання, стосовно до кожного клінічного випадку.

Практична діяльність студентів буде здійснюватися під наглядом і керівництвом займається лікаря. На даному етапі студент буде чергувати на швидкої допомоги, а також брати участь у клінічних обговореннях (конференціях). До діяльності, яка не пов’язана з поглибленням знань в області медицини, студенти залучатися не можуть.

 • Другий державний іспит / 2. Staatsexamen.

По закінченні практики студенти німецьких медичних вишів складають другий державний іспит. Успішна його здача передує видачі диплома лікаря з правом на здійснення трудової діяльності за фахом. З цього моменту можна починати шукати роботу в Німеччині або за її межами.

Як вступити до медичного університету в Німеччині

Зарахування у ВНЗ Німеччини відбуваються двічі на рік: навесні (перед початком літнього семестру) і восени (перед початком зимового семестру). При цьому початок на доклінічному етапі можливе тільки на зимовому (осінньому) семестрі.

Учні шкіл та вишів, зацікавлені у вступі на медичний факультет німецького університету або в медичний коледж, в першу чергу дізнаються про те, які вимоги пред’являються приймальною комісією до іноземних абітурієнтів.

Найбільше питань виникає у тих, хто встиг закінчити кілька курсів українського освітнього закладу.

Серед вступників є і студенти – володарі сертифіката, що свідчить про те, що ними успішно пройдені медичні курси в навчальному закладі України або Європи. Такі претенденти на зарахування зазвичай розраховують на якісь пільги при вступі. З’ясуймо, на яких умовах ВНЗ Німеччини приймають на навчання іноземців.

Вступні іспити

Як і в більшості американських і європейських університетів, у вишах Німеччини відсутні вступні іспити. У зв’язку з цим на відбір студентів впливають тільки середній бал в шкільному атестаті (або залікової книжки) і можливість підтвердити рівень володіння німецькою мовою, достатній для засвоєння матеріалу лекцій і семінарів.

До абітурієнтів пред’являються наступні вимоги для прямого вступу на медичний факультет німецького ВНЗ:

 1. Наявність довідки про закінчення двох семестрів (1 роки) навчання з медичного навчального напряму – для абітурієнтів, хто навчався у школі 11 років.
 2. Наявність довідки про закінчення чотирьох семестрів (2 роки) з медичної спеціальності – для кандидатів на зарахування, які навчалися в школі 10 років.
 3. Наявність диплома про закінчення університету – для студентів, які вивчали немедичну спеціальність у виші.
 4. Знання німецької мови на рівні В1 – для всіх іноземних абітурієнтів.

Якщо іноземний претендент на навчальне місце не відповідає умовам прямого вступу у ВНЗ Німеччини, потрібно пройти підготовку:

 • пройти мовний курс німецької мови, якщо недостатній рівень володіння мовою);
 • вступати в університет через Studienkolleg, якщо не має необхідного стажу навчання у виші;
 • проходження обох попередніх етапів (мовний курс + надходження через штудіенколег) при невідповідності обом критеріям відбору студентів.

Як вступати в університет Німеччини з невисокими оцінками

Якщо в абітурієнта в період навчання з якоїсь причини були невисокі оцінки, але він упевнений, що зможе подужати програму медичного факультету німецького університету, рекомендується скласти тест TMS – Test für Medizinische Studiengänge – тест для учнів медицині. У разі успішного проходження тестування його результати будуть зараховані замість середнього бала атестата або диплома.

Також абітурієнти з невисокими оцінками можуть вступити в штудіенколег – Studienkolleg – коледж довишівської підготовки. Після закінчення навчання приймальна комісія ВНЗ буде враховувати оцінки, одержані в ньому, а не в українських школах або університетах.

Крім того, надалі буде простіше розуміти викладачів, оскільки навчання в штудіенколег – це ще і практика мови. Слід мати на увазі, що надходження в штудіенколег передбачає проходження додаткового тесту (з математики, наприклад).

Перед надходженням в штудиенколлег рекомендується пройти TestAS – стандартизований немовної іспит для іноземців, які збираються вступати до внз Німеччини та Європи.

Дане тестування орієнтоване на те, щоб визначити здібності абітурієнта до навчання в обраній ним галузі, а також оцінити когнітивні особливості. Керівництво деяких ВНЗ може також вимагати проходження даного тесту, тому отримання сертифіката не буде зайвим – його наявність підвищить шанси на вступ.

Найчастіше абітурієнти, які склали іспит TestAS, усвідомлюють, що їм більше підходить інша спеціальність, не пов’язана з медициною. Якщо при цьому є стійке бажання поїхати вчитися саме в Німеччину, рекомендуємо звернути увагу на німецькі навчальні заклади іншого профілю.

Ознайомтеся з нашим матеріалом “Навчання у Німеччині для іноземців“.

Лікар

Конкурс на вступ

У німецьких ВНЗ бажають вступити не тільки випускники шкіл, але також і студенти, і тільки початківці навчання в українських вишах і вже закінчують університет, а тому навчальних місць залишається не так багато, якщо порівнювати з кількістю претендентів на зарахування. В середньому щороку на 9 000 місць у медичних факультетах німецьких ВНЗ претендують близько 40 000 абітурієнтів.

У зв’язку з цим приймальними комісіями щорічно встановлюються нові критерії та умови відбору учнів, гідних отримання престижної освіти в університеті Німеччини. Кандидат повинен бути відповідальним, цілеспрямованим – найкращим свідченням зацікавленості в старанному навчанні професії лікаря служить атестат або диплом з відмінними оцінками.

Ті 8% навчальних місць, що виділяються спеціально для приймання у ВНЗ іноземців, призначені виключно для абітурієнтів не з Євросоюзу. Тому конкурс на зарахування для українських учнів може бути дещо нижчою, ніж для самих німців.

Необхідний рівень володіння німецькою мовою

Щоб вступити до ВНЗ Німеччини, необхідно підтвердити відмінне знання німецької мови. Для цього перед вступом необхідно отримати сертифікат про успішне проходження (зазвичай достатньо знань мови на рівні В1) одного з мовних іспитів:

 • TestDaF – Test Deutsch als Fremdsprache – іспит для іноземців, що бажають підтвердити знання німецької мови;
 • DSH – Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang – іспит, результати якого будуть свідчити про володіння німецькою мовою на рівні від В2 до С1.

Практично у всіх вищих навчальних закладах Німеччини до розгляду також приймаються наступні сертифікати:

 • ZOP/С2 – Zentrale Oberstufenprüfung – сертифікат “Центрального іспиту вищого ступеня” ZOP, сертифікат С2 – Goethe-Zertifikat C2 Гете-інституту;
 • KDS – Kleines Deutsches Sprachdiplom – “Малий німецький мовний диплом”;
 • GDS – Großes Deutsches Sprachdiplom – «Великий німецький мовний диплом»;
 • DSD – Deutsches Sprachdiplom – диплом про знання німецької мови, започаткований Конференцією міністрів освіти та культури німецьких федеральних земель.

Після проведення реформи вищої освіти в Німеччині найбільш престижні ВНЗ ввели вступні іспити і конкурс на медичних факультетах. Повна інформація про умови зарахування представлена на офіційних сайтах навчальних закладів.

Вартість і терміни навчання

Навчання в Німеччині безкоштовне. Тобто, насправді вартість німецької вищої освіти складає близько 40 000 євро в рік, але воно оплачується не за рахунок самих учнів, а з бюджету країни. Студенти повинні сплачувати тільки семестрові внески двічі в рік: від 70 до 300 євро за 6 місяців, залежно від федеральної землі.

Сплата зазначених сум є вигідною для самого студента – гроші будуть спрямовані на оплату проїзного, що дозволяє безкоштовно користуватися будь-якими видами громадського транспорту в межах кордонів землі, на якій розташований університет, протягом півроку. Якщо б доводилося оплачувати проїзд на загальних підставах, 100 євро вистачало б тільки на місяць.

Незважаючи на те, що навчання в Німеччині безкоштовна, іноземні студенти повинні підтвердити наявність коштів на оплату житла і харчування, щоб отримати навчальну візу. А для цього необхідно оформити блокований рахунок як мінімум на 8 640 євро (Sperrkonto) в німецькому банку. Внесена на рахунок сума блокується, і студент обмежується зняттям не більш ніж 720 євро у місяць – це прожитковий мінімум в Німеччині.

Замість відкриття банківського рахунку можна попросити про поручительство громадянина Німеччини чи людини з ПМП в країні. Якщо отримана стипендія фонду DAAD, цього буде досить, оскільки коштів вистачить на оплату всіх витрат.

Тривалість навчання на медичному факультеті німецького ВНЗ становить понад 6 років. В сумі за всі роки навчання триває не менше 5 500 годин. Як правило, студентам потрібно більше встановленого мінімального строку для отримання медичної спеціальності.

Річ у тім, що тривалість навчання визначити складно із-за специфіки організації навчального процесу – студент має можливість записатися на здачу іспиту, коли впевнений у своїх знаннях і відчуває, що в змозі пройти тестування. Тобто жорстких строків проведення іспиту не встановлено, учнів тут не кваплять.

У зв’язку з цим висувати судження про те, скільки вчитися на лікаря в Німеччині, можна буде тільки стосовно до кожного конкретного іноземному студентові, залежно від її здібностей до швидкого засвоєння навчальної інформації.

Але навіть якщо учень отримає незадовільну оцінку з іспиту, його не звільнять з освітнього закладу – він отримає можливість краще підготуватися і скласти тест пізніше.

Максимальний термін, протягом якого можна навчатися у ВНЗ Німеччини, складає 10 років.

Багато німецькі учні саме стільки часу проводять на навчанні, оскільки бути студентом в Німеччині вигідно через надання молоді ряду пільг.

А тому для українських студентів тут створені ідеальні умови: німці не стануть дорікати за тривалу підготовку до іспитів. Тут продовження навчання вважається нормою, оскільки особлива увага приділяється не швидкості закінчення ВНЗ, а можливості стати фахівцем високого рівня.

Лікарі в Німеччині

Німецькі стипендії та гранти для іноземних студентів

У німецьких університетах студентам не виплачується стипендія. Однак на території Німеччини функціонує безліч недержавних і навіть партійних фондів, що займаються стипендійними виплатами. Серед них є й такі фонди, які надають фінансову підтримку не тільки студентам, але й аспірантам.

Умови отримання стипендії, розміри та строки виплати встановлюються самими організаціями, що надають можливість участі в конкурсі. Як правило, стипендія може бути призначена при перекладі на третій курс найбільш обдарованим і старанним студентам.

Розмір Національної стипендії Німеччині становить близько 300 євро в місяць, але сума виплати може бути куди більш значною, в залежності від джерела фінансування. Наприклад, величина стипендії DAAD (Німецької служби академічних обмінів) розраховується таким чином, щоб її одержувачу вистачало грошей на проживання. Тобто сума становить прожитковий мінімум.

Найчастіше іноземні студенти подають заявки на отримання:

 • стипендії Фонду імені Генріха Бьолля для активних, зацікавлених у розвитку громадянського суспільства студентів, які мають високі академічні досягнення;
 • стипендії компанії Байєр для студентів і випускників з науковими інтересами та високими академічними показниками;
 • дослідницької стипендії Гумбольдта для молодих науковців з-за кордону для проведення досліджень тривалістю від півроку до 2 років.

Детальну інформацію про стипендіальні програми у Німеччині, про вимоги, що пред’являються до студентів медичного факультету німецького ВНЗ, які претендують на отримання стипендії, а також про джерела фінансування виплат ви можете знайти в нашому огляді про стипендії та гранти в Німеччині.

Список університетів, де можна навчатися медицині

Усього в Німеччині 35 державних і 4 приватних медичних ВНЗ/факультетів. У список медичних університетів, що були визнані кращими за рівнем викладання та умов навчання, включені:

 • Гейдельберзький університет (Universität Heidelberg) – медичний факультет цього німецького ВНЗ визнано найбільш престижним у країні, в ньому вивчаються сучасні способи лікування нервових недуг і серцево-судинних захворювань, а також провідні напрямки онкології (1/5 частина студентів – іноземці).
 • Технічний університет Дрездена (Technische Universität Dresden) – один з провідних ВНЗ, де можна глибоко вивчати лікувальна справа та стоматологію (10% учнів – іноземці).
 • Технічний університет Ахена (RWTH Aachen) – кращий вибір для тих, хто бажає стати відмінним логопедом.
 • Медичний факультет Берлінського університету (Freie Universität Berlin) – тут знаходиться відома клініка Шаріте, в якій студенти проходять практику (1/6 частина учнів – іноземці).

У наведеній нижче таблиці перелічено 10 найкращих університетів Німеччини (за рейтингом в країні), в яких можна освоїти професію лікаря:

Рейтинг в країні / міжнародний Найменування Навчальна програма* Місто Фінансова допомога / гуртожиток
1/60 Мюнхенський технічний університет (Technische Universität München, TU München, TUM) (H) Мюнхен так/є
2/85 Гейдельберзький університет (Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg) (H/Z) Хайдельберг так/є
3/100 Університет Мюнхена (Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU)) (H/Z/T) Мюнхен немає/немає
4/113 Університет Фрайбурга (Albert-Ludwigs-Universität Freiburg) (H/Z) Фрайбург немає/немає
5/131 Геттінгенський університет (Georg-August-Universität) (H/Z) Геттінгені так/є
6/151 Боннський університет (Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn) (H/Z) Бонн немає/немає
7/157 Тюбінгенський університет (Університет Еберхарда і Карла) (Eberhard Karls Universität Tübingen) (H/Z) Тюбінген так/ні
8/168 Франкфуртський університет (Johann Wolfgang Goethe-Universität Frankfurt am Main) (H/Z) Франкфурт-на-Майні так/є
9/170 Рейнсько-Вестфальський технічний університет Ахена (Рейнсько-Westfälische Technische Hochschule Aachen, RWTH) (H/Z) Ахен так/ні
10/177 Вестфальський університет імені Вільгельма (Westfälische Wilhelma-Universität) (H/Z) Мунстер так/є

*H – Humanmedizin – даний виш пропонує програму «Лікувальна справа».

Z – Zahnmedizin – даний виш пропонує програму «Стоматологія».

T – Tiermedizin – даний ВНЗ пропонує програму «Ветеринарія».

У кожному зі згаданих університетів (інститутів) проводяться програми міжнародного обміну. У Мюнхенському технічному університеті та в університеті Фрайбурга створені умови для дистанційної освіти.

Випускники в Німеччині

Поширені запитання

Розглянемо відповіді на питання, які найчастіше задають випускники шкіл та студенти вишів, які планують вступати на медичний факультет в один з університетів Німеччини.

Чи можливо отримати медичну освіту в Німеччині англійською?

Керівництво німецьких медичних університетів вважає, що залучення до навчання іноземних студентів важливим аспектом обміну знаннями, ідеями та досвідом між країнами. А тому ВНЗ роблять все можливе, щоб учні з інших країн мали можливість безперешкодного отримання освіти та вивчення дисциплін, необхідних для освоєння професії лікаря.

Студенти можуть вибирати між навчанням виключно англійською мовою і в поєднанні з німецькою мовою – такий підхід буде корисний тим, хто збирається шукати роботу в клініках Німеччини.

Слід враховувати той факт, що не кожен університет пропонує проходження англомовного курсу. Така можливість є у студентів, які обрали наступні вищі навчальні заклади:

 • Christian-Albrechts-Universität Kiel (Університет імені Крістіана Альбрехта в Кілі);
 • Universitätmedizin Berlin Charite (Берлінський університет);
 • Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg (Магдебурзький університет імені Отто фон Геріке);
 • Ludwig-Maximilians-Universität München (Університет імені Людвіга Максиміліана в Мюнхені).

Існує також обмежений вибір програм навчання французькою, італійською, іспанською та іншими мовами.

Повний перелік німецьких вишів, що пропонують навчання англійській мові, вимоги до володіння англійською мовою, а також інша корисна інформація доступна в нашому докладному огляді про навчання в Німеччині англійською мовою.

Які повинні бути оцінки в шкільному атестаті для вступу на медичний факультет університету Німеччини?

У зв’язку з тим, що університети Німеччини не організовують проведення вступних іспитів, іноземні абітурієнти оцінюються за середнім балом шкільного атестата – він повинен бути не менше 4,5.

Аналогічна вимога пред’являється і до випускників українських вишів, готових надати диплом (якщо навчання було закінчено) або довідку (якщо освіта не завершено).

Чи можна перевестися до німецького ВНЗ з українського університету?

Студенти українських ВНЗ, що закінчили навчання або які ще не отримали диплом, можуть подати документи на зарахування до університету Німеччини за умови відповідності загальним вимогам, що пред’являються до іноземних абітурієнтів. Таких учнів можуть прийняти не на початковий етап навчання, а на наступний – високий.

Тобто, по суті такий порядок надходження можна назвати “перекладом” в німецький ВНЗ. Перевестися можна тільки з 2-3 курсів університету країни постійного проживання. Комісія університету буде судити про можливості вступу до ВНЗ кандидата щодо відповідності пройдених раніше предметів та кількості годин вимогам обраної програми навчання німецького освітнього закладу.

Якщо кандидат на зарахування закінчив 1-2 курсу, його можуть прийняти тільки 1 курс. Якщо закінчено 3 курсу за напрямом фармацевтика, психотерапія або медицина, можна подати заяву в центральне відомство Німеччини з проханням підтвердити диплом і вступити на наступний семестр. Бути зарахованим до магістратури можливості немає – медична освіта в Німеччині не ділиться на бакалаврат та магістратуру.

Оскільки в університетах Німеччини немає звичного нам поняття “курсу”, перехід у виш не є переходом, наприклад, з 3 курсу українського університету на 4 курс німецької. Переклад буде здійснюватися у 2 етапи:

 • студент вступає в обраний університет Німеччини, а після надходження просить врахувати пройдені в українському виші предмети;
 • керівництво університету приймає рішення про скорочення загального терміну навчання або про затвердження менш інтенсивного графіка навчання, ґрунтуючись на кількості зарахованих дисциплін.

Якщо ВНЗ, в якому раніше навчався іноземний студент, який не має державної акредитації, або ж оцінки учня незадовільні, можна розглянути варіант вступу в німецький університет на загальних підставах, як якщо б зарахування вироблялося по закінченні школи.

Як вступити до наступного семестру?

Щоб студенту, який бажає бути зарахованим до німецького ВНЗ, вступити на старший семестр, необхідно відправити документи на підтвердження в Німеччину.

Раніше документи проходили перевірку централізовано в Дюссельдорфі, але тепер папери перевіряються у відомстві за визнанням медичного навчання за кордоном тієї федеральної землі, на території якої знаходиться університет.

Що означає Numerus Clausus?

Якщо при виборі університету в Німеччині студент зустрічає словосполучення Numerus Clausus, це означає, що набір на обрану спеціальність є обмеженим. Як правило, Numerus Clausus як раз і відноситься до медичних факультетах. За надання таких місць відповідає Центральне відомство по розподілу навчальних місць у Дортмунді.

Можна іноземним студентам працювати під час навчання?

Як така можливість працевлаштування студентів німецьких університетів є. Закон дозволяє учням підробляти протягом не більше ніж 120 повних днів (або 240 неповних) в році.

Однак на практиці поєднання роботи та навчання негативно позначається на освітньому процесі та самопочутті студента. Медичну освіту, та ще при вивченні дисциплін іноземною мовою вимагає повної самовіддачі та щоденної уваги. Зрозуміло, багато студенти хотіли б забезпечувати себе під час навчання самостійно, але глибоке вивчення професії можливо тільки при повному зануренні в освітній процес.

Висновок

Після отримання диплома німецького університету іноземні випускники мають право на здійснення пошуку роботи в Німеччині. З цією метою їм надається можливість продовження посвідки на проживання в країні на 1,5 року.

Випускники намагаються працевлаштуватися самостійно, без чиєї-небудь допомоги, однак з престижним дипломом знайти роботу не складно. Найчастіше відразу після вручення дипломів починають надходити пропозиції від клінік Німеччини та Європи.

Після захисту дисертації студента медичного факультету починають називати доктором, і відтепер приставка Dr. Med. закріплюється за ним на все життя. Називають володаря докторського ступеня саме доктором, щоб оточення знало, з ким мають справу.

Варто відзначити, що будь-який лікар, як нещодавно отримав спеціальність, так і відкрив приватну клініку, в Німеччині є всіма шанованою особистістю. Німецьке суспільство довіряє лікарям, цінує і береже їх. Будь-який громадянин Німеччини буде пишатися дружбою з лікарем.

Студент-медик в Німеччині: Відео

Статті по темі