Меню Закрити

Промисловість та її роль в економіці Німеччини

За паритетом купівельної спроможності німецька економіка займає п’яте місце у світі. І не в останню чергу завдяки розвиненої промисловості. Її характеризують два періоди розвитку: до – та післявоєнний, а також приєднання східних земель, що потребують постійного субсидування. Тим не менш промисловість в Німеччині демонструє постійне зростання, особливо помітний після реформ Герхарда Шредера, стоїть на шляху модернізації та збільшення обсягів експорту у 2024 році.

Промисловість

Сучасний стан розвитку металургії в ФРН

Металургія як і раніше є однією з провідних галузей німецької економіки, проте в даний час втратила конкурентоспроможність на світовому ринку. З 70-х роках XX століття галузь входить в число структурно-кризових. І чорна і кольорова металургія в Німеччині базується на імпортному первинному сировину, а більша частина їх продукції орієнтована на внутрішнього споживача. Всі найбільші центри розвитку галузі – це прибережні регіони.

 1. Чорна металургія. Основні фактори розміщення чорної металургії у Німеччині – це сировинний і транспортний. Використання привізної сировини та необхідність транспортування готової продукції в регіони та на експорт призвели до активного розвитку даної галузі в таких прибережних регіонах, як Бремен, Оснабрюк, захід Рурського кам’яновугільного басейну, Франкфурт-на-Майні. В даний час велика частина продукції орієнтована на подальшу реалізацію на внутрішньому ринку країни. При цьому основний асортимент підприємств – труби, обладнання, машини та інші вироби зі сталі.
 2. Кольорова металургія. В даний час базується на імпортованому кольоровому брухті та первинних сировинних матеріалах. Великими центрами її розвитку є Галле, Гамбург, Rheinfelden, Рурський промисловий район. При цьому велика частина чорнової міді виплавляється в Гамбурзі та Люнене, а виробництво рафінованої міді зосереджено в Оснабрюці, Любеку, Гамбурзі, Люнене, Хеттштедте. Найкращі показники металургійна промисловість ФРН має по виплавці алюмінію, виробництво якого з 2012 р. зросла на 2,2 %.

Харчова промисловість ФРН

Що стосується харчової промисловості ФРН, то на сьогодні вона в змозі повністю забезпечити населення країни харчовими продуктами. Причому близько третини виробленої продукції підприємства харчової промисловості відправляють на експорт. Якщо ж говорити про Євросоюз в цілому, то найбільше харчових продуктів виробляється саме в Німеччині й у Франції. Слід зазначити, що за останні 25 років вартість цієї галузі промисловості на внутрішньому німецькому ринку зросла на 50%.

Сучасна харчова промисловість Німеччини в основному базується на приватних фермерських господарствах, які вирощують кукурудзу, ячмінь, пшеницю, буряк, овес, картопля і рис.

Вирощена продукція надходить на місцеві переробні підприємства.

Слід зазначити, що величезним попитом в країні користуються органічні продукти, вартість яких на 20-50% вище. Такі товари, зазначені зображенням «євро листа», активно розкуповуються населенням.

Ще одна особливість ринку – наявність як державних, так і вельми шанованих приватних стандартів якості. До останніх належать норми, вироблені такими виробниками, як Bioland, Demeter, Naturland.

Не можна обійти увагою і такі сегменти харчової галузі, як пивоваріння та виноробство. Близько третини пива, виробленого в Німеччині, відправляється на експорт. Традиційні споживачі німецького вина – Великобританія, США і Японія.

Харчова промисловістьТрохи складніше йдуть справи з молочною продукцією, сировина для виробництва якої німці змушені закуповувати в Росії та Україні. Що ж стосується виробників м’ясної продукції, то на території країни функціонує близько 400 підприємств, що поставляють у тому числі на експорт близько 1,5 млн тонн різноманітних ковбасних виробів.

Територіально основні виробничі сільськогосподарські потужності ФРН розташовані в долині Рейну і на захід від нього. Район Мозеля славиться своїми виноградниками. Серед підприємств харчової галузі переважають середні та малі, які дуже дорожать своєю репутацією. Три чверті таких підприємств мають у своєму штаті не більше 100 осіб. Підприємства з кожним роком все більше автоматизуються, що призводить до скорочення робочих місць.

Легка промисловість

Більша частина підприємств легкої промисловості зосереджена на території Рурського промислового району, в Берліні, а також частково на півдні та сході країни. Серед міст, де розташовується більшість таких підприємств, крім столиці, слід назвати Бергешис, Крефельд, Мюнстерланд, Ланд, Аугсбург. В даний час країна імпортує значну кількість тканини та взуття, оскільки обсяги власного виробництва скорочуються.

Що стосується експорту, то на світовому ринку традиційно котирується інтер’єрний текстиль німецького виробництва, а також технічний текстиль (20% виробленої в ЄС продукції). Сучасна легка промисловість ФРН може по праву пишатися експортованої одягом і взуттям. Так, 86% виробленої взуття, як і раніше направляється в країни Європи.

Серед підприємств галузі 98% представляють малий і середній бізнес.

Велика частина продукції виробляється на території країн з більш дешевою робочою силою. Так, лише 20% одягу на прилавках німецьких зійшло з конвеєра місцевих підприємств. Все інше робиться в країнах Центральної та Східної Європи. При цьому текстильна промисловість Німеччини орієнтована на виробництво дорогих товарів, основним ринком збуту яких є Західна Європа.

Серед негативних чинників, що негативно позначаються на розвитку легкої промисловості, фахівці відзначають наступні:

 • зростання цін на енергоносії;
 • подорожчання сировини;
 • зростання вартості робочої сили всередині країни, що стимулює перенесення виробничих потужностей на інші території;
 • підвищення запитів покупців, готових платити більше, але купувати при цьому рідше і менше;
 • підвищення попиту на товари з натуральних матеріалів.

Розвиток автомобільної промисловості ФРН

Машинобудування – одна з провідних галузей німецької економіки. Безумовно, багато в чому завдяки виробництву автомобілів німецька промисловість продовжує приносити значний прибуток в бюджет країни за рахунок експорту продукції таких концернів, як «Опель», «Ауді», «Мерседес-Бенц», «БМВ» та «Фольксваген». Згідно з оцінками німецьких експертів, попри загальне зростання світового автомобільного ринку на 1%, обсяги продажу німецьких виробників скоротяться на 2% при збільшенні виробництва на ті ж 2%. При цьому постачання до Великобританії скоротяться на 5%, а в Китай – збільшаться на 2%.

Основними центрами виробництва автомобілів є Кельн, Рурський промисловий район, Нюрнберг, Штутгарт, Мюнхен, Мангейм. Однак, як і у випадку з легкою промисловістю, триває перенесення виробничих потужностей за межі країни. При цьому автомобільна промисловість не втрачає передових позицій в сумарному обороті інших галузей ФРН.

Якщо говорити про конкретну, виробленої підприємствами продукції, її частки розподіляються наступним чином:

Структура загального обороту автомобільної промисловості ФРН
Питома вага в загальному товарообігу, % Продукція
70 Різні автомобілі та двигуни
26 Запчастини, інструменти й приналежності автомобільні
4 Товари для тюнінга, причепи

В даний час ФРН посідає третє місце у світі по виробництву автомобілів, поступаючись лише Японії та США, і друге місце по їх експорту, пропустивши вперед лише Японію.

Хімічна промисловість ФРН та перспективи її розвитку

Хімічна промисловістьДана галузь займає друге місце в країні за рівнем розвитку. При цьому понад 2/5 всієї продукції виробляється в Рейнсько-Вестфальському регіоні. Основна маса виробництв – це середні та великі підприємства, які спеціалізуються на випуску різних пластмас, органіки, барвників.

Всупереч тому, що споживачами даної продукції всередині країни є автомобільна, фармацевтична, будівельна та медична галузі, експорт цих товарів щороку приносить близько 80 млрд євро.

По виробництву хімічної продукції ФРН займає четверте місце в світі після Китаю, США та Японії. В цілому хімічна промисловість забезпечує робочими місцями близько 500 000 чоловік.

Однією з причин активного розвитку даної сфери є серйозні інвестиції держави в дослідно-конструкторські розробки та дослідження – вони складають близько 3% всього обороту, в той час як в інших державах цей показник не перевищує 1,5%. Причому обсяги інвестицій планується збільшувати.

Основні напрями розвитку сільського господарства у ФРН

Як не дивно, але у виробництві сільгосппродукції у ФРН зайнято не більше 2-3% працездатного населення. Секрет в тому, що більшість підприємств – це сімейні фермерські господарства, часто використовують працю сезонних робітників. Крім того, високий рівень механізації дозволяє скорочувати кількість людей, зайнятих в обслуговуванні підприємств.

Продукти тваринництва складають 70% всієї сільгосппродукції, виробленої в ФРН. Однак попри це, країна імпортує молоко, при цьому повністю забезпечуючи себе молочними продуктами. Свинарство посідає друге місце в галузі.

Питома вага ФРН у виробництві сільгоспкультур в ЄС
Назва культури Питома частка ФРН
Жито 3/4
Овес 2/5
Ячмінь 1/4

Що стосується великих сільгосппідприємств, то вони розташовані в Південній і Центральній Німеччині, Нижній Саксонії, Шлезвіг-Гольштейн, Гамбург, пониззі Ельби, Потсдамі, Галле, в районі Хафельських озер. При цьому їх розміщення не залежить від природних факторів.

Електротехнічна промисловість ФРН

Виробництво електротехніки – одна з провідних галузей німецької промисловості. З кінця XIX ст. Німеччина займає одну з провідних позицій на світовому електротехнічному ринку. Саме тут були засновані такі компанії, як Siemens, OSRAM, Telefunken, AG, Hager, Bosch.

Крім випуску якісної побутової техніки – холодильників, телевізорів, кухонних приладів, німецькі підприємства займають передові позиції на європейському ринку з виробництва кабелів, генераторів різних типів, трансформаторів і будівельного електрообладнання. Електротехнічна промисловість Німеччини може пишатися випускається обладнанням для військово-промислового комплексу та атомної енергетики.

Найбільші підприємства галузі розміщені у Берліні, Мюнхені, Штутгарті, Франкфурті-на-Майні. Основний вплив на розміщення підприємств надає доступність трудових ресурсів, причому самого різного рівня кваліфікації.

Розвиток інших галузей промисловості ФРН

Поряд з основними галузями німецької промисловості не менш активно розвивається і безліч інших, значення яких для економіки країни не можна недооцінювати. Серед них лісова, видобувна, обробна, нафтопереробна, військова, скляна, аерокосмічна промисловість, суднобудування.

Лісове господарство та деревообробка

Лісове господарствоСучасна лісова промисловість ФРН дає робочих місць більше, ніж виробництво електроніки та комп’ютерів – в ній зайнято близько 1,3 млн осіб. Це майже 2 млн приватних лісових угідь, що постачають деревину для потреб і меблевого, паперового виробництва, будівельної галузі, енергетичних потреб країни. Річний дохід підприємств, що працюють з деревом, становить понад 181 млрд євро. Це 185 000 підприємств по всій країні. І потенціал галузі далеко не вичерпаний.

Корисні копалини та їх видобуток

Гірничодобувна промисловість на території ФРН традиційно розвивалася в Рурі, де були багаті поклади вугілля. Галузь не можна вважати провідною у світовому рейтингу країна посідає лише 12-е місце за рівнем її розвитку. Проте внутрішні потреби країни підприємства гірничодобувної промисловості забезпечують практично повністю – ФРН майже не закуповує вугілля, калійну та кам’яну сіль. Підприємства галузі поставляють на внутрішній ринок значні обсяги поліметалевих руд, але при цьому Німеччина ввозить олово, нікель, боксити, вольфрам, мідь, фосфати, нафта, свинець і цинк. Число робочих місць на підприємствах галузі неухильно скорочується. У ВВП Німеччини частка гірничодобувної промисловості становить менше ніж 1%.

Спеціалізація регіонів з видобутку корисних копалин у ФРН
Регіон Корисні копалини
Нижнерейнский-Вестфальський (Рурський) кам’яне вугілля
болота Мертве і Дегем торф
Раммельсберг, Бад-Грунд, Meggen поліметалеві руди
Гарц кам’яна і калійна сіль
Meggen барит
Баварія плавиковий шпат, щебінь, пісок, покрівельний сланець
Мосбург, Майнбург, Ландсгут бетонит
Рейнланд-Пфальц, Майєн, Андернаха, Нидермендип базальт
Гессен, Бергштрассе мармур
Лейпциг буре вугілля

За багатьма показниками провідним регіоном даної галузі є Рурський агломерат. Саме на його підприємствах цього району базується вся кам’яновугільна промисловість Німеччини. Проте створений на його території багатопрофільний концерт «Руколі» в даний час об’єднує не тільки шахти, але і заводи з виробництва коксу та брикетні фабрики. Крім того, йому належать акції багатьох ТЕЦ, а також заводів з виробництва гірничодобувного обладнання. В даний час діяльність концерну вийшла за межі ФРН: він займається видобутком вугілля на території США і Венесуели.

Обробна промисловість

Визначальна характеристика обробної промисловості ФРН – це її орієнтація на закордонного споживача. Експорт практично в три рази перевищує внутрішнє споживання.

Обсяги випуску промислової продукції у ФРН щороку зростають. Збільшується і кількість робочих місць. У цій сфері країна поступається тільки США і Японії.

Суднобудування

Суднобудування – одна з провідних галузей військового виробництва і заслуговує окремої уваги. В даний час вона налічує близько 140 судноремонтних підприємств, на яких зайнято приблизно 72 000 чоловік. Територіально більшість з них розташована на півночі країни. При цьому в Гамбурзі та Бремені сконцентровано близько 55% всіх виробничих потужностей.

За кількістю побудованих на них судів в 1971-1973 роках країна займала третє місце у світі. Серед них були допоміжні судна, десантні кораблі, рейдові та базові тральщики, торпедні та ракетні катери, дизельні підводні човни та протичовнові кораблі, фрегати та навіть міноносці.

До числа найбільш відомих верфей відносяться:

 • «Ховальдтсверке дойче верфт АГ» в Кілі,
 • «Рейншталь Нордзееверке» в Эмденэ,
 • «Крегерверфт» в Рендсбурге,
 • «Люрссен верфт» в Бремені.

Найбільші компанії-виробники судів у ФРН – це:

 • «Ховальдтсверке дойче верфт АГ»,
 • «Блом унд Фосс»,
 • «АГ Везер»,
 • «Рейншталь Нордзееверке АГ»,
 • «Бремер вулкан АГ».

Нафтовидобуток

НафтовидобутокМаючи непогані за європейськими мірками запаси нафти на своїй території, ФРН позбавлена можливості її видобутку, оскільки більшість родовищ довелося б будувати поблизу автобанів і густонаселених районів. Однак видобуток активно розвивається в прибережних районах. Найбільше нафтове поле країни пролягає вздовж Шлезвіг-Гольштейну. Обсяги щорічного видобутку чорного золота у ФРН – близько 2 млн тонн. У Шлезвіг-Гольштейні, за оцінками експертів, знаходиться ще близько 35 млн тонн, у розташованих неподалік районах – 14 млн тонн, а в цілому по країні – 560 млн тонн. Внутрішні потреби країни нафтопереробна промисловість ФРН задовольняє частково – на 3%.

До найбільших нафтовидобувних компаній в країні ставляться Wintershall і RWE Dea. У загальній складності на території країни діє понад 40 нафтовидобувних комплексів.

Військово-промисловий комплекс

Відродження військово-промислового комплексу країни після Другої світової війни сприяло вступ країни в НАТО. Участь у спільних програмах допомогло ФРН підняти рівень власних підприємств і повністю забезпечити потреби національних збройних сил у передової військової техніки.

В даний час частка держсектору становить не більше 5%. В основному це ВВС, майстерні сухопутних військ і військово-морський арсенал. Ще одна особливість розвитку військової промисловості ФРН – наявність на її території великої кількості дочірніх підприємств великих європейських концернів, зокрема, «Краусс-Маффей Вегманн», «Діль», «Рейнметал», «Тіссен-Крупп», ЕАДС. В цілому, військова промисловість ФРН забезпечує близько 80 000 робочих місць.

Основні напрямки розвитку галузі – це виробництво ракетного озброєння, військове суднобудування, космічна розвідка і запуск супутників, бронетанкове виробництво.

Склоробне виробництво

У ФРН скляна промисловість забезпечує 54 000 робочих місць. На території країни функціонує близько 400 підприємств скляної промисловості, річний оборот яких становить понад 8 млрд євро. Починаючи з 2015 р. спостерігається щорічне зростання обсягів виробництва, причому як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку. Середньорічний відсоток зростання – 3%. Основна продукція – листове скло, скляні пустотілі вироби, скловолокна і спеціальне скло.

Історичними центрами виробництва скла є Богемія, Потсдам, Лауш, німецька Сілезія. Один з центрів виробництва оптики – Тюрінгія.

Космонавтика та авіабудування

Сучасна аерокосмічна промисловість ФРН має стратегічне значення. Не провідна галузь промисловості, вона служить плацдармом для розробки та апробації новітніх розробок в області електроніки, матеріалів, робототехніки, регулювальної техніки, вимірювальних приладів і техніки управління.

Отримані тут напрацювання застосовуються у виробництві мобільної техніки, сучасної електроніки, навігаційному та відеообладнання. Якщо говорити про авіабудування і космонавтику, то частка цивільних судів загальної продукції галузі становила понад 60%, військових – понад 20%, космічних – менше ніж 10%.

Деякий спад у розвитку галузі був помітний у 1990-х рр. Проте потім німецька авіакосмонавтика стала демонструвати активний розвиток, і вже у 2010 р. її оборот дорівнював 15,3 млрд євро. На підприємствах галузі зайнято близько 70 000 чоловік.

До числа відомих авіабудівних компаній ФРН відносяться EADS і Eurocopter. Власної пілотованої космічної системою країна не має.

Найбільш значущі промислові регіони та галузі ФРН

До провідних галузей німецької промисловості традиційно відносяться машинобудування, виробництво електротехніки, хімічна галузь (виробництво пластмас), а також сільське господарство і ряд напрямів харчової промисловості, в число яких входить експорт вина і готової молочної продукції.

Спеціалізація головних промислових регіонів ФРН
Назва промислового регіону Галузева спеціалізація Провідні міста – промислові центри
Північний Рейн-Вестфалія металургія, машинобудування, харчова і текстильна промисловість Рур, Гамбург, Бремен, Шлезвіг-Гольштейн, Мекленбург
Баварія сільське господарство, пивоваріння, автомобілебудування, електротехнічна промисловість Мюнхен, Нюрнберг, Пфальц, Аугсбург
Прирейнский Південно-Захід сільське господарство (вирощування тютюну, винограду, овочів), машинобудування, хімічна промисловість Гессен, Саар, Рейнланд-Пфальц, Баден-Вюртемберг

Величезне значення для розвитку європейської економіки завжди мали старопромислові райони. У ФРН до них відноситься Рурський агломерат. Підтримання економічного потенціалу даної галузі вимагає серйозної модернізації виробництва, яка була завершена до середини 1990-х рр. В даний час Рурський район – це найбільша міська агломерація з населенням 5,3 млн осіб.

На території Руру розташовані штаб-квартири та підприємства таких відомих концернів і компаній, як RAG, RWE та E. ON, Degussa і ThyssenKrupp, ALDI, KarstadtQuelle, Tengemann.Величезне значення для розвитку європейської економіки завжди мали старопромислові райони. У ФРН до них відноситься Рурський агломерат. Підтримання економічного потенціалу даної галузі вимагає серйозної модернізації виробництва, яка була завершена до середини 1990-х рр. В даний час Рурський район – це найбільша міська агломерація з населенням 5,3 млн осіб.

Висновок

В даний час промисловість ФРН є однією з найрозвиненіших у світі та має суттєвий вплив на економіку ЄС. Головні її особливості – високі обсяги експорту та орієнтація на виробництво не дешевих, але при цьому універсальних товарів народного споживання високої якості.

До числа найбільш розвинених галузей німецької промисловості, конкурентоспроможних на світовому ринку, належать:

 • машинобудування;
 • виробництво харчових продуктів (пивоваріння, виноробство);
 • виробництво молочних продуктів та ковбасних виробів;
 • хімічна промисловість;
 • електротехніка.

В останні роки серйозним ударом по економіці країни став приплив біженців, на утримання яких йшла і йде значна частина бюджетних коштів. Однак ситуація стабілізується і серйозної шкоди німецької промисловості цей тимчасовий криза не завдав.

Німецьке машинобудування – секрет успіху: Відео

Статті по темі