Меню Закрити

Ґете-інститут – вивчення мови та сучасної культури Німеччини

Протягом багатьох років Німеччина прагне розвивати культурну взаємодію з іншими країнами та народами. Уряд, громадські організації та інші структури прагнуть зробити все можливе задля популяризації німецької мови та культури в різних країнах світу. З цією метою і була створена одна з найбільш дієвих неурядових організацій – Ґете-інститут, що сприяє розширенню міжнародного співробітництва в області культури за кордоном у 2024 році.

Інститут гете

Що собою представляє інститут імені Ґете

Інститут імені Ґете (Німецький культурний центр імені Ґете, нім. – Goethe-Institut) був заснований в 1951 році як правонаступник заснованої в 1925 році Німецької академії та має ім’я одного з видатних німців – поета, мислителя, філософа і природознавця Йоганна Вольфганга фон Ґете. Основним завданням цієї організації, яка фінансується урядом Німеччини, є просування німецької мови та культури в глобальному масштабі.

Інститут надає актуальну інформацію про культурне, суспільне і політичне життя Німеччини, а реалізовані їм програми сприяють культурному обміну.

Сьогодні представництва Ґете-інституту є в 90 країнах світу. Загалом це понад 150 філій, які ведуть активну культурну та освітню діяльність за кордоном. Поряд з представництвами Гете-інституту діє ціла мережа культурних центрів, товариств, читальних залів, в яких можна отримати інформацію про всі аспекти життя у ФРН, новинки в області мистецтва, освіти, музики, кіно, театру, літератури Німеччини.

Водночас Інститут Ґете – це мережа освітніх центрів Німеччини, які займаються організацією і проведенням різних іспитів та мовних курсів. В їх стінах реалізується безліч різноманітних проектів і програм, які розраховані на учасників будь-якого віку – від молодшого шкільного до дорослого.

Що собою представляє інститут гете

Особливо високо оцінюється програма мовної підготовки фахівців, що бажають адаптувати свої професійні навички до стандартів Німеччини. В результаті на сьогодні уже тисячі людей можуть похвалитися тим, що мають мовні сертифікати, видані цією організацією. Крім того, інститут виплачує стипендії іноземним студентам, які навчаються на території Німеччини та активно вивчають мову.

Курси німецької: варіанти вивчення

Сертифікат, виданий Інститутом Ґете, вважається повноцінним підтвердженням рівня знань німецької мови та є достатнім для роботодавців, державних установ (включаючи еміграційні), а також при вступі в навчальні заклади. Отримання сертифікату також актуально для осіб, які мають намір жити та працювати за принципом Au-pair; при возз’єднанні сімей і в багатьох інших випадках.

Слід зазначити, що Ґете-інститут є єдиною офіційною організацією за межами Німеччини, дипломи якої визнаються у всіх частинах земної кулі. При цьому особам, що вивчають німецьку мову, складати іспит можна в будь-якому зручному для них представництві Гете-інституту або ліцензованому екзаменаційному центрі.

Згідно з єдиним європейським стандартом, виділяють шість рівнів знання німецької мови: A1, A2, B1, B2, C1, C2.

Наприклад, Гете-сертифікат A1 означає, що його власник успішно опанував найперший (початковій) ступінь знання німецької мови з шести можливих. Даний рівень передбачає, що людина в стані зрозуміти елементарні поняття на базовому рівні та здатна дати відповіді на прості запитання.

Курси німецької мови

Рівень В1 передбачає, що людина здатна вести впевнену бесіду на добре знайомі теми, описувати свої відчуття, думки, ситуації.

Знання мови та граматики на рівні С2 припускає, що людина опанувала мову практично досконало і здатна підтримати розмову у швидкому темпі практично на будь-яку тему.

Курси в Україні

Пройти мовні курси та підготовку до іспиту в Україні можна в представництвах Ґете-інституту. Також діють центри, які мають право приймати іспити за затвердженими програмами.

Курси для дорослих поділяються на стандартні, інтенсивні, комбіновані та групові в режимі онлайн. Вони розрізняються змістом, термінами та вартістю. Окремі питання, що стосуються навчання, можна дізнатись, звернувшись в конкретний центр німецької мови або його філія.

Курси для дітей та молоді представлені курсами для першокласників (Otto Oktopus), для підлітків 10-13 років, а також для юнаків і дівчат 14-16 років – рівні від А1 до С1.

Екзаменаційні тренінги з метою підготовки до атестації на сертифікат Гете-інституту розрізняються за цілями і змістом курсу, тривалості навчання та вартості.

Це тренінги до екзамену Start Deutsch 1 (А1, спрямованість – імміграція), до іспиту TestDaF – традиційна підготовка та онлайн-тренінги (В2 і вище, підготовка до навчання в німецькому університеті), а також до отримання Goethe-Zertifikat C2: Grosses Deutsches Sprachdiplom (іспиту на поглиблене знання німецької на рівні С2).

Для постійних слухачів і студентів діє система знижок. Про це та іншої діяльності інституту можна дізнатись, звернувшись на офіційний сайт організації, на якому можна знайти розклад курсів та іншу інформацію.

Курси в Німеччині

Кращим варіантом є проходження курсів безпосередньо на території ФРН. Тут мовний курс доповнюється зануренням в культуру і ритм життя країни, що сприяє кращому і швидкому засвоєнню знань. Правда, подібний підхід передбачає зовсім інший рівень самоорганізації та вартості.

Пропонується на вибір цілий спектр інтенсивних і суперінтенсивних курсів (різняться тривалістю, кількістю академічних годин і програмою); вечірні курси з вихідним (доступні курси різної тривалості), курси підготовки до екзаменів (тренінг і підготовка до TestDaF, тренінг і підготовка до опановування рівнями В1, В2, С1, С2).

Передбачені різні варіанти розміщення: окремі апартаменти, студентський гуртожиток, відомчі готелі або проживання в окремій кімнаті у німецькій родині. Комунальні послуги (електрика, опалення, вода), як правило, входять у вартість курсів.

Онлайн-курси

При нестачі часу або з інших причин, що не дозволяє відвідувати заняття на місці, передбачений ряд курсів в режимі онлайн. Пропонуються стандартні та інтенсивні курси. І в тому і в іншому випадку для подачі заявки потрібно реєстрація на сайті.

Кількість занять для різних програм відрізняється. Наприклад, стандартний онлайн-курс на мовний ступінь А1 має тривалість 18 тижнів і містить 9 віртуальних сесій, на рівень А2 – 16 тижнів і відповідно 8 віртуальних сесій. Інтенсивний же курс на А1 проходить за 12 тижнів і передбачає 8 віртуальних сесій, А2 – рівно стільки ж.

Онлайн курси німецької

В даному випадку вивчення мови можна поєднувати з роботою, поїздками, творчістю. В сучасному світі такий спосіб стає все більш актуальним.

Від абітурієнта потрібно лише створити на порталі особистий кабінет і мати набір відповідних пристроїв: гарнітуру, планшет, смартфон, ноутбук, персональний комп’ютер.

Іспити та вартість навчання

Всі екзаменаційні програми Гете-інституту розроблені у тісній співпраці з Європейською асоціацією екзаменаційних рад з іноземних мов (ALTE) і відповідають стандарту Загальноєвропейські компетенції володіння іноземними мовами. Для запису на іспит необхідна реєстрація на порталі. Складати іспит можна на будь-який мовний рівень – як у Німеччині, так і в інших країнах.

При цьому Ґете-інститут пропонує власну систему іспитів для осіб, що вивчають німецьку мову як іноземну (Deutsch als Fremdsprache, DaF) на будь-якому мовному рівні до С2 включно, зі здачею TestDaF. Крім того, є можливість спробувати свої сили, склавши тест на знання німецької мови OnSET, результати якого подаються разом з заявкою на стипендію від Німецької служби академічних обмінів ДААД, а також здати письмову частину пробного іспиту на обраному рівні.

Слід зазначити, що Гете-інститут надає свої приміщення для написання екзаменаційних робіт і забезпечує висококваліфіковане супровід здачі іспитів студентами різних університетів Німеччини, які навчаються заочно.

Одним з найважливіших питань для абітурієнтів є вартість навчання та здачі іспитів. На офіційному сайті інституту можна подивитись актуальні ціни на курси та на іспити.

Вартість курсу навчання у Німеччині для дорослих залежно від специфіки варіюється від 1500 до 2500 євро. Дитячий курс обходиться приблизно вдвічі дорожче.

Тестування

Для визначення рівня знань німецької мови має сенс пройти тестування в тому філіалі інституту, в якому ви плануєте подальше навчання.

Тестування на знання мови

Запис на тестування можна здійснити на порталі інституту. При бажанні доступна опція проходження первинного тесту онлайн, де випробувати себе може кожен охочий.

Пропозиції для викладачів німецької мови

Ґете-інститут проводить курси підвищення кваліфікації для викладачів як дистанційно, так і в очній формі. Щорічно проводиться понад тисячу заходів подібного роду. Можливе навчання в Україні та країнах колишнього СРСР, безпосередньо в Німеччині, а також у форматі онлайн-занять. Доступний широкий набір навчально-методичних матеріалів як в друкованому, так і в цифровому вигляді.

Існує можливість подати заявку на отримання стипендії для вчителів. Для цього необхідно стати учасником курсів підвищення кваліфікації за програмою Гете-інституту на території ФРН і гідно проявити себе у навчанні.

Стимулювання вивчення німецької мови

У сучасному світі все більшу роль відіграє інформаційний – мовний, культурний, професійний обмін. Ґете-інститут в цьому плані має широким спектром програм, спрямованих на співпрацю з громадськими організаціями, навчальними закладами та групами людей, так чи інакше пов’язаними з Німеччиною.

Шкільні партнерські програми

Ґете-інститут вважає вкрай важливим підтримувати зв’язки з сотнями шкіл по всьому світу, які мають займатись активним просуванням німецької мови. Це співробітництво є частиною великої програми «Школи: партнери майбутнього», яка була прийнята Міністерством закордонних справ ФРН і об’єднує кілька провідних організацій у сфері освіти та культури. Зараз Ґете-інститут займається майже 600 шкіл по всьому світу.

Екологічний конкурс для шкіл

Протягом декількох років Ґете-інститут проводить конкурс “Школа за екологію: думати, досліджувати, діяти!”, який має на меті залучення учнів до проблем забруднення навколишнього середовища: води, ґрунту, повітря і біосфери в цілому, перероблення смітт2я, споживання енергії у своїй місцевості, регіоні, місті чи селі. Школярі проводять самостійне дослідження екологічних проблем німецькою мовою, привертаючи увагу громадськості до актуальних тем.

Дитячий онлайн-університет

Німецький дитячий онлайн-університет – це абсолютно безкоштовний онлайн-проект Гете-інституту для дітей від восьми до дванадцяти років. Дитина може почати вивчати німецьку мову, не виходячи з дому в зручній формі, а батьки – контролювати його прогрес в режимі реального часу. Даний курс також можуть використовувати й викладачі німецької мови в школах, зацікавлені в розширенні методичної бази, яка доступна на сайті безкоштовно у вигляді ігор, завдань та інших дидактичних матеріалів.

Дитячий онлайн університет

Дитячий онлайн-університет “Кіндер уні” (kinderuni) та “Джуніор уні” (junioruni) допомагає дітям знаходити відповіді на питання про явища навколишнього світу і паралельно знайомить їх з німецькою мовою, дозволяючи вивчати його з самого раннього віку.

Портал алюмні

Німецькі алюмні – так іменуються люди, так чи інакше пов’язані професійною діяльністю з ФРН. Такими, наприклад, є випускники німецьких освітніх установ як у самій Німеччині, так і за її межами, слухачі курсів підвищення кваліфікації або мовних курсів, співробітники різних організацій та установ, у свій час працювали в цій країні.

Для того щоб ці люди мали можливість підтримувати контакт і зв’язок один з одним і з Німеччиною, за підтримки Інституту Ґете створений портал німецьких алюмні, на якому відбувається онлайн-спілкування, пошук відповідей на питання, обмін досвідом та інформацією, наприклад, щодо отримання освіти в Німеччині, возз’єднання сімей.

Портал пропонує відвідувачам можливість скористатися міжнародною біржею праці, ознайомитися з інформацією про потенційних місцях підвищення кваліфікації та про заходи німецьких організацій за кордоном.

Отримання вищої освіти в Німеччині

Ще зовсім недавно, щоб вступити в німецький університет, абітурієнтам з країн колишнього СРСР припадало або закінчувати перший курс ВНЗ у себе на батьківщині, або проходити курси спеціальної підготовки в коледжах ФРН. Однак з появою програми «Міст в німецький університет» стало можливим вступити в один з вищих навчальних закладів Німеччини відразу після закінчення школи (за умови, що університет є партнером програми). Надалі випускнику надається допомога при працевлаштуванні в Україні.

«Міст в німецький університет» – це стипендіальна програма Інституту Гете, що забезпечує мовну і предметну підготовку, знайомство з німецьким університетським життям.

Програма розрахована на учнів 9 класу з результатами навчання вище середнього з математики, інформатики, природничих і технічних дисциплін, які володіють німецькою мовою як мінімум на рівні A2 і вище. Для участі у програмі слід надати документ про згоду на це батьків або опікунів та пройти співбесіду.

Німецьке вища освіта

Для учнів 10 або 11 класу передбачено участь в платній програмі “Міст в німецький університет. Інтенсивний курс”.

Розширення співробітництва у сфері освіти

Ще один значущий проект – «Зимова Академія», метою якої є розширення співпраці між освітніми установами ЄС і Східної Європи. Програма має репутацію дуже перспективною і в даний час тільки набирає обертів.

Проект є результатом спільної діяльності Гете-інституту та Бременського університету, а також їх закордонних партнерів, у тому числі з України та Грузії. В рамках проекту планується створення мережевого університету, який об’єднає країни та провідні університети країн Східного партнерства і надасть всім студентам можливість вивчати міжкультурні дисципліни та обмінюватися навчальним досвідом.

Дитячий мовний табір

Перспективні проекти інституту

Ґете-інститут динамічно просуває свої освітні та культурні ініціативи по всьому світу, включаючи Україну і весь пострадянський простір. Організація регулярно запускає нові проекти, шукає нових партнерів.

Приміром, варто згадати daf-проект, що передбачає створення спеціального бібліотечного фонду для поглибленого вивчення німецької мови. Будь-який студент або викладач, який займається подібним вивченням, зможе замовити собі спеціальні матеріали, що стосуються найскладніших нюансів німецької мови, на кожному з рівнів від А1 до С2.

Завоювала популярність в осіб, що вивчають німецьку мову, і універсальна освітня платформа lernplattform від Гете-інституту.

Де шукати представництва Інституту Ґете

Ґете-інститут має філії в Україні. Тут функціонує постійний центр Гете-інституту в Києві. В представництві реалізуються програми мовного і культурного співробітництва, адаптовані до сучасних вимог. Контактні дані та адреси легко можна знайти на офіційному сайті.

Крім того, в Україні діє партнерська програма взаємодії Гете-інституту з регіональними освітніми центрами, викладачі яких мають право приймати іспит від його імені. Список ліцензованих екзаменаційних центрів можна подивитися за посиланням на сайті інституту.

В інших країнах СНД діють аналогічні програми та є своя мережа регіональних екзаменаційних центрів. Повна карта представництв та екзаменаційних центрів розташована у цьому розділі. Слід згадати, що оцінки після здачі іспиту оголошуються в тому ж екзаменаційному центрі.

Висновок

Ґете-інститут пропонує широкий вибір мовних програм підготовки для слухачів, які готові жити та працювати на території ФРН, а також тих, хто просто цікавиться сучасною культурою та суспільним життям Німеччини. Мова йде не просто про глобальне охоплення всіх, хто так чи інакше бажає пов’язати своє життя та професійну діяльність з Німеччиною і німецькою мовою, а про стандартизованих навчальних мовних і культурних заняттях з додатковими опціями у вигляді стажування, міжнародного обміну.

Сьогодні можна говорити про формування повноцінної мережевий інтернаціональної освітньої структури, яка виникла в інформаційному полі на основі спільних інтересів і цінностей. У зв’язку з цим в окремо взятої особистості відкриваються широкі можливості для самореалізації, набуття та вдосконалення професійних навичок і мобільності у всіх сенсах цього слова.

Як вивчити німецьку мову за рік: Відео

Статті по темі