Меню Закрити

Як отримати художню освіту в Німеччині

Навчання в німецьких ВНЗ сьогодні доступно абітурієнтам з усіх куточків планети. Та й попит на нього надзвичайно великий, багато в чому завдяки тому, що отримати диплом в деяких навчальних закладах можна практично безкоштовно, а вступ не передбачає складання іспитів. Останнє, однак, не відноситься до творчих особистостей. Щоб отримати художню освіту в Німеччині у 2024 році, доведеться підготувати портфоліо і виконати кілька завдань, які допоможуть заявити про себе. З цієї причини потенційними студентами творчих університетів можуть стати тільки ті, хто насправді наділений талантом.

Освіта в Німеччині

Переваги вивчення мистецтва в Німеччині

Найвагомішим з усіх аргументів, що говорять на користь вступу саме в одну з творчих студій або університетів ФРН, є всебічна підтримка даної категорії навчальних закладів різними організаціями:

  • Німецьким центром популяризації культурної сфери;
  • Федеральним фондом культури та творчості;
  • стипендіальними програмами самих вишів, зацікавлених у залученні яскравих талантів.

Для них функціонує спеціальна база даних, що дозволяє без праці знайти студенту потрібне стажування та відповідне житло. Безпосередньо передачею досвіду в Німеччині займаються самі імениті та видатні вищі школи й студії творчості.

В основі такого інтересу до самої естетичної галузі знань, мистецтва, лежить історичне підґрунтя. Першими критиками в цій сфері були саме німецькі представники письменницької майстерності епохи Просвітництва. Їх вплив залишалося переважним аж до початку XX століття.

Навчання по одній із творчих професій за межами німецької держави проводиться виключно німецькою мовою, не кажучи вже про саму ФРН. Це є основною відмінністю від курсів по інших спеціальностях, де знання ви зможете отримати англійською мовою теж.

Перш ніж зупинити свій вибір на одному з німецьких ВНЗ, дізнайтеся, які з них проводять навчання в Німеччині англійською мовою.

Заснована в 1919 році Вища школа Bauhaus увійшла в історію як місце, де були створені знакові предмети дизайну і мистецтва в цілому, а стиль її майстрів отримав широке поширення у всьому світі.

На користь німецьких ВНЗ говорить і сама історія з її яскравими особистостями, які досягли успіхів у сфері мистецтва. Наприклад, геніальний скульптор, директор мистецтвознавчого факультету Йозеф Бойс, Нео Раух – видатний діяч Університету графіки та архітектури.

До переваг навчання в Німеччині можна віднести:

  • різноманітний вибір навчальних програм;
  • високу репутацію факультетів;
  • можливість створення власних проектів у професійних студіях.

Все це проходить за участю знаменитостей, які вже досягли певних успіхів у своїй сфері.

Ще один аргумент, який говорить на користь німецьких ВНЗ, пов’язаний з розташуванням Німеччини в частині континенту, де домінують відкриті погляди на мир, толерантне ставлення до поведінкових моделей. Все це допомагає молодому даруванню розвинути критичний погляд на життя і виробити власну позицію у світі мистецтва.

Що включає програма навчання

Примітною особливістю викладання в навчальних закладах творчої спрямованості є вдалий тандем академізму та індивідуальних занять кожного студента. У більшості випадків талановиті учні можуть займатися власною роботою, а можуть стати частиною команди в одному з проектів досвідчених викладачів.

У програму навчання зазвичай входить деяка кількість обов’язкових предметів (філософія, історія мистецтв), а вже після закінчення першого курсу учень може вибрати 1-2 професорів, з якими вони будуть працювати до закінчення всього курсу.

Студенти в аудиторії

Таким чином, програма студента арт-студії або творчої школи виглядає так:

  1. Обов’язкові предмети.
  2. Індивідуальні заняття.
  3. Групові семінари.
  4. Семінари, на яких проводиться обговорення робіт слухачів курсу.

Необхідно віддати належне тій обставині, що у ролі викладачів виступають вже досягли успіху і визнання майстра своєї професії. Це дає можливість учням не просто отримувати унікальні знання, а й вчитися швидко орієнтуватися в сучасному мистецтві.

Художник, дизайнер або музиканту мало створити власний унікальний твір. Дуже важливо вміти його піднести громадськості. З цією метою практично всі навчальні заклади творчого спрямування включають у свою програму курс самомаркетингу, що важливо для студента, який тільки починає свій шлях у світі великої конкуренції.

Як виглядає процес вступу для іноземців

Планувати вступ іноземному абітурієнту необхідно заздалегідь – за 1-2 роки. Не забувайте, що в Німеччині шкільне навчання містить 13 класів. Це означає, що українському випускникові доведеться пройти ще підготовку в німецькому коледжі цікавить його спеціальності.

Перший крок – це вибір вишу і професії. Найпопулярнішими напрямками на сьогодні є:

  • 3D-дизайн та анімація,
  • архітектура,
  • дизайн інтер’єру та ландшафтів,
  • живопис,
  • графічний дизайн і навчання ілюстрації в Німеччині;
  • арт-менеджмент,
  • театр, музика, кіно,
  • мода,
  • медіа-дизайн,
  • фотографія.

Основним критерієм при відборі буде портфоліо. На відміну від ВНЗ іншої спрямованості, цілком імовірно, що доведеться складати іспит. Приймальна комісія повинна переконатися, що абітурієнт дійсно наділений певними задатками, які під пильним наглядом досвідченого ментора зможуть розвинутися в справжній професіоналізм.

За етапами вступний процес можна представити так:

  1. Подача заявки та документів. У багатьох навчальних закладах це можна зробити в онлайн-режимі.
  2. Прийом особистих робіт, так званого портфоліо.
  3. Попередня оцінка робіт комісією.
  4. Попереднє затвердження кандидатів у студенти.
  5. Іспит, в ході якого абітурієнту буде запропоновано створити роботу на будь-яку тему або показати, якими талантами володіє.
  6. Інтерв’ю. Зазвичай слід відразу за іспитом.
  7. Оприлюднення списків вступників.

На результат всієї кампанії вплине тільки портфоліо та іспит. Співбесіда тут проводять чисто формально. Але не варто недооцінювати й пакет документів, який потрібно буде привезти з собою.

Готуємо документи

Звернутися до ВНЗ щодо питання вступу онлайн. На сайті навчального закладу буде представлений перелік документів, які потрібно подати на розгляд комісії. Найчастіше вимагають:

  1. анкету,
  2. біографію,
  3. мотиваційний лист,
  4. добірку особистих робіт,
  5. диплом про наявний середню освіту,
  6. сертифікат про рівень володіння німецькою мовою на рівні В1,
  7. список досягнень (маються на увазі нагороди на престижних конкурсах і фестивалях)

Оформлення документів

Деякі школи просять надіслати портфоліо в електронному вигляді відразу ж після подачі заявки. Іншим його слід вислати тільки після того, як буде схвалена ваша заява.

Скільки коштує навчання

Те, у скільки обійдеться отримання освіти в німецькій художній школі, залежить від форми власності навчального закладу – приватне чи державне.

У федеральних ВНЗ найчастіше оплата за навчання не стягується. Але будьте готові до того, що доведеться внести семестровий внесок. У цьому випадку плата за один рік може становити від 350 до 700 євро.

Щоб одержати знання в приватному виші, потрібно бути готовим заплатити від 7 до 12 тисяч євро за рік перебування серед студентів. Ці гроші дозволяють приватним закладам обладнати студії та лабораторії останніми технічними новинками.

Куди поступати

Ще одне важливе рішення стосується вибору університету чи академії, в якій належить пройти навчання. Спиратися в цьому питанні потрібно відразу на кілька факторів: місце розташування, можливість наймати житло (якщо немає університетського кампуса), статус навчального закладу. Нижче наведемо ті, на які слід звернути особливу увагу.

Університет мистецтв у Берліні

Universität der Künste Berlin – вища школа з трьохсотрічною історією, яка в 1975 році об’єднала два напрямки – образотворче мистецтво і музику. Сьогодні до цих факультетах приєдналися ще два: дизайну та образотворчих мистецтв.

Берлінський Університет мистецтв – найбільший художній навчальний заклад у світі з багатющими традиціями та іменитими викладачами. Тут студентам пропонують понад 40 освітніх програм, можливість захистити дисертацію та отримати ступінь професора.

При університеті працює Центр кар’єри, що допомагає випускникам працевлаштуватися за фахом. Для вступу знадобиться надати збірку своїх робіт в кількості не менше 20.

Цей заклад належить до державних структур, а тому плата за навчання тут не стягується. Навіть більше, студенти можуть підробляти прямо на території ВНЗ, забезпечуючи тим самим собі невелику фінансову підтримку.

Гамбурзький університет

Історія Universität Hamburg починається ще в далекому XVII столітті. В основі його лежить Академічна гімназія, яка була всього лише проміжним етапом між школою та університетом. Статус останнього навчальний заклад, до речі сказати, набуло тільки в 1919 році. Сьогодні це третій за розміром ВНЗ країни.

Навчання проводиться багатоступенева:

  • На першому етапі, який триває 2 семестри, студентам необхідно вивчити історію виникнення і розвитку мистецтва в цілому.
  • Друга щабель – 3-5 семестр. В цей період до основного предмета додається ще теорія, історія та методика використання досліджень у мистецтві на практиці.
  • Третій етап – 5-6 семестр – підготовка до дипломного проекту.

Вартість навчання передбачає тільки оплату семестрового внеску – 270 євро.

Ознайомитися з особливостями навчальної програми та вступу до вишу вам допоможе стаття «Гамбурзький університет».

Технічний університет Берліна

Отримати спеціальність у сфері мистецтва пропонують не тільки художні ВНЗ у Німеччині. У великій ціні й дипломи багатопрофільних навчальних закладів. Одним з них вважається Technische Universität Berlin. Він належить до «четвірки» найбільших і престижних навчальних закладів німецької столиці.

Приблизно 20% студентів – громадяни інших держав. Навчання проводиться на семи факультетах, а дипломи цінуються на ринку праці.

Здобуття освіти

Студенти навчаються тут безкоштовно, оплачуючи тільки внесок у розмірі 280 євро в семестр. Жодних стипендіальних програм не передбачено, але керівництво ВНЗ заохочує участь своїх вихованців у програмах, що фінансуються зовнішніми фондами. Крім технічної спеціальності, тут можна отримати освіту за однією з творчих професій, наприклад, дизайнер.

Про те, яке місце займає дана Hochschule у світовій освітній системі та що потрібно для вступу, ви дізнаєтеся зі статті «Берлінський технічний університет».

Університет в Мамбурзі

Вища школа в Мамбурзі належить до плеяди найстаріших ВНЗ світу. Слухачі університету вивчають три основні предмети:

  • історія мистецтва,
  • медіа,
  • музика.

Студенти мають можливість створити власний проект і пройти практику за спеціальністю, що значною мірою підвищує їх шанси на працевлаштування. Майбутні художники можуть пройти стажування в галереях і музеях.

Тут передбачений індивідуальний корпус для студентів-інвалідів. Для іноземців розроблена спеціальна програма адаптації.

Навчання обійдеться у 250 євро за семестр. У цю суму входить оплата проїзного квитка, який дозволить подорожувати в інші регіони країни.

Цитау – вища школа в Герліці

Заснована в 1992 році. Успішно співпрацює з великою кількістю вишів в Чехії, Бразилії, Польщі, Англії та інших країнах. Пропонує програми навчання англійською мовою.

Для іноземних студентів розроблені підготовчі мовні курси, на яких абітурієнтів також готують до майбутньої наукової та проектної роботи.

Для вступу потрібен сертифікат про володіння мовою. Якщо його немає, доведеться пройти спеціальний тест.

Оплата за проходження курсу навчання тут істотно нижче, ніж в інших схожих закладах – приблизно 175 євро в семестр. Кампуси оснащені сучасним обладнанням, лабораторіями. Закінчивши ВНЗ, випускники отримують відмінний шанс працевлаштуватися завдяки багатому багажу знань і практичних навичок.

Вища школа імені Штеделя

Засновано навчальний заклад німецьким колекціонером Штеделем, який в 1815 році організував благодійний фонд, а в якості пожертви подарував йому свої полотна за умови, що вони стануть доступними для громадськості. З цього і почалася школа, яка отримала назву великого мецената.

Сьогодні величезна увага тут приділяється індивідуальній роботі. Першому етапу навчання доведеться присвятити 1-2 роки. Після успішної здачі проміжного іспиту студенти зможуть перейти на наступний щабель. В цілому процес займе 6 років.

Популярність школі забезпечив сучасний виставковий зал Портікус» та «зоряний» педагогічний склад. У розпорядженні студентів кілька лабораторій. Однією з них є кулінарна. На думку викладачів, вміти готувати – це теж свого роду форма мистецтва.

Пройти курс навчання тут можна безкоштовно. Сплатити доведеться тільки страховий внесок і проїзний.

Висновок

Отримати диплом німецької художньої школи вважається не тільки престижним. Це хороший старт кар’єри та стимул для подальшого розвитку свого таланту. Німеччина – країна з відкритими поглядами та особливим світоглядом. Такі якості виховують у своїх студентах місцеві ВНЗ.

Навчання в більшої частини закладів відбувається на безкоштовній основі. Оплачувати доводиться тільки внески за кожний семестр, іноді страховку і проїзну картку.

Всі, кому вдасться потрапити в ряди студентів, отримають величезний шанс навчатись в добре обладнаних майстернях та лабораторіях під керівництвом самих іменитих викладачів.

Навчання в Німеччині: Відео

Статті по темі