Навчання у Німеччині для іноземців можлива за тими ж критеріями, що й для німців. Освіта безкоштовна як у середній школі, так і в державних університетах. Правда, перед надходженням у тій чи інший навчальний заклад іноземної абітурієнту варто ознайомитися з їх видами та особливостями у 2025 році. До того ж, варто враховувати, що між німецькою середньою школою та середньою школою країн СНД є деяка різниця за тривалістю навчання, яка впливає на подальші вимоги до вступу у вищий навчальний заклад.
Особливості освітньої системи
Німецька освітня система складається з початкової школи (вік від 6 до 9 років) та середньої школи, яка у свою чергу поділена на дві фази: у першій діти навчаються з 10 до 15 років і в другій – з 16 до 18. Далі слід надходження у вищий навчальний заклад, причому можна вчинити або у звичайний університет, або в університет прикладних наук.
Більшість університетів у Німеччині – державні, але також є і приватні. Що стосується інклюзивної освіти, то в Німеччині всього 22% навчальних закладів є такими.
Середні та середньо-професійні школи
Середня освіта в Німеччині розділене на дві фази – середня та старша школа. Перші 2 року середньої школи загальноосвітні, останні 4 роки розділені на звичайну середню школу, реальне училище, гімназія, а також комбіновану школу, що поєднує в собі елементи всіх попередніх трьох. Звичайна середня школа триває 9 класів, а інші – 10.
Потім слідує друга фаза середньої освіти – старша школа. У старшій школі діти можуть вибирати напрямки залежно від своїх уподобань, будь то вивчення іноземних мов, музика, спорт, фізика або інші природничі науки. Діти у віці 15-16 років можуть вступити до професійно-технічного училища типу Berufsschule (поєднання навчання з роботою) або Berufsfachschule (професійна підготовка).
У цих двох видах шкіл навчання триває два роки. У гімназіях та комплексних школах друга фаза середньої школи триває три роки, але також можна поступити в освітній заклад типу Fachoberschule, де за два роки діти проходять трирічну програму гімназій і комплексних шкіл.
Більш детально дізнатися про те, на які типи поділяється школа в Німеччині.
Підготовка абітурієнтів до вступу у ВНЗ
Для тих, чиї оцінки недостатньо високі, а поступити на бюджет університет все ж хочеться, на території Німеччини діють спеціальні коледжі, називаються Studienkolleg. Головне завдання цих освітніх установ – допомогти іноземним студентам адаптуватися до академічної культури Німеччини та підготувати їх відповідно до дисциплін, потрібних при подальшому навчанні у виші. Курс в основному триває один рік.
Існує два види Studienkolleg: при звичайному університеті та при університеті прикладних наук.
Якщо ви успішно складаєте випускні іспити в першому, то ви маєте право вступати в університети будь-яких типів, якщо у другому – тільки в університети прикладних наук. Випускники підготовчих курсів Studienkolleg мають право вступати до університетів по всій території Німеччини.
Важливий нюанс: поїхати вчитися до Німеччини після 11-го класу не надається можливим, хіба що ви є відмінником і плануєте пройти річний курс у Studienkolleg для того щоб вирівняти дворічну різницю між програмами середніх шкіл Німеччини та країн СНД.
Що потрібно для вступу до ВНЗ
Якщо ви маєте намір поступити в універ до Німеччини з України, Казахстану чи будь-якої іншої країни СНД, то варто враховувати, що заявки на німецькі вузи приймаються тільки по закінченні 13 класів середньої освіти. Тому якщо у вашій рідній країні середня освіта розрахована тільки на 11 класів, то для того, щоб вашу заявку на вступ до німецького внз прийняли, ви повинні також надати підтвердження закінчення двох перших курсів вищого навчального закладу у вашій країні.
Іншим важливим моментом при вступі є знання німецької мови. Рівень німецької для вступу до німецьких внз повинен бути не менше C1. Якщо ви мають намір вступати на філологічні спеціальності, то володіння німецькою має бути на рівні C2.
Якщо перед вступом до вузу ви хочете пройти підготовчі курси при цьому ж університеті, то для цього достатньо володіти німецькою на рівні А2. Для вступу в Studienkolleg потрібний рівень B2. Якщо ваш рівень не відповідає необхідному показнику, то багато університетів також пропонують мовні курси.
В більшості випадків для того, щоб вступити до німецького внз, іноземні абітурієнти проходять перші два курси вищої освіти в рідній країні, а потім подають документи, або один курс проходять в рідній країні, а другий – в Studienkolleg.
Необхідні документи
Для вступу в німецький внз необхідно підготувати наступні документи:
- заявка
- закордонний паспорт;
- біографія;
- мотиваційний лист (краще німецькою мовою, але допустимо й англійською);
- атестат про закінчену середню освіту;
- довідка з вищого навчального закладу, що підтверджує проходження перших двох курсів навчання;
- мовні сертифікати, що підтверджують знання німецької, DSH) або англійської, якщо плануєте навчатися англійською мовою (TOEFL або IELTS).
Подати документи можна або безпосередньо в навчальний заклад, або через сайт UNI-ASSIST, розроблений спеціально для того, щоб полегшити для іноземних абітурієнтів процедуру подачі заяв. На цьому ж сайті можна дізнатися й окремі вимоги до вступу в кожному університеті.
Після того як ви отримаєте позитивну відповідь з одного з вузів, вам необхідно буде оформити студентську візу. Для візи, метою якої є отримання освіти в Німеччині, необхідно підготувати наступні документи:
- закордонний паспорт;
- анкета-заявка на отримання візи;
- внутрішній паспорт (копія);
- офіційне запрошення з навчального закладу;
- мотиваційний лист;
- біографія із зазначенням закінчених освітніх установ (у вигляді таблиці з дотриманням хронології);
- підтвердження достатньої кількості фінансових коштів для оплати навчання;
- три кольорових фото хорошої якості 3,5 х 4,5 см.
Вступ до магістратури або аспірантури
Якщо вас цікавлять програми навчання в Німеччині для іноземців з вищою освітою, то є варіант вступу в магістратуру. Магістратура в Німеччині тільки платна. Вартість навчання коливається від 300 до 20,000 євро в рік в залежності від вузу. Тільки є один важливий нюанс: перед тим як відправляти заявку на вступ, слід перевірити, чи визнається ваш диплом бакалавра в Німеччині. Це можна дізнатися за допомогою ресурсу Anabin.
Для того щоб вступити до аспірантури в Німеччині, спочатку необхідно знайти наукового керівника (професора), який погодиться керувати вашим дослідницьким проектом. Якщо ви визначилися з темою вашого проекту, то можете знайти контакти потенційного керівника на офіційному сайті навчального закладу в розділі потрібної вам кафедри.
Вартість і терміни навчання
Тривалість навчання залежить від обраної вами спеціальності, а також від навчального закладу, але в середньому термін навчання у німецькому внз складає від трьох до шести років.
Вартість навчання у Німеччині для українців, білорусів, казахстанців або будь-яких інших іноземних громадян абсолютно безкоштовна у державних університетах за програмами бакалаврату.
Єдине, за що варто платити в кожному семестрі, це внесок на покриття різних адміністративних витрат, таких як ведення документації або діяльність студентських організацій. Багато навчальні заклади з цих коштів купують пільгові проїзні квитки для своїх студентів. В основному розмір цих внесків не перевищує 300 євро.
Плата за навчання стягується тільки при надходженні в приватний університет. Приватні вищі навчальні заклади дуже популярні серед іноземних абітурієнтів, оскільки умови вступу тут більш прості.
Крім цього, багато приватні університети та інститути пропонують іноземним студентам англомовні програми навчання. Що стосується ціни, то в комерційних вузах в рік навчання коштує приблизно від 20 до 30 тисяч євро.
Крім оплати за навчання варто також враховувати витрати на проживання в студентському гуртожитку. В середньому за кімнату щомісяця доводиться платити приблизно 150-200 євро.
Стипендіальні програми та гранти
У Німеччині доступно багато стипендіальних програм, за якими можливо безкоштовну вищу освіту. Найпопулярнішими стипендійними програмами є Deutschlandstipendium, DAAD, Konrad-Adenauer-Stiftung, Rosa-Luxembourg-Stiftung, Heinrich-Böll-Stiftung, Copernicus Stipendium, Friedrich-Ebert-Stiftung, Hans-Böckler-Stiftung.
Є багато стипендіальних програм, розрахованих на певні спеціальності, наприклад, інженерні, юридичні, економічні. Крім того, багато з них орієнтовані на конкретні соціальні групи, наприклад: діти без батьків, одинокі матері, члени багатодітних родин, люди з обмеженими можливостями.
Починати збирати інформацію про фонди, що надають можливість навчатися безкоштовно, краще заздалегідь, щоб встигнути зібрати й підготувати необхідні документи до дедлайну. Перед тим як писати мотиваційний лист, бажано як можна більше дізнатися про діяльність того чи іншого фонду, про його місії та цілей.
Студентське життя
Життя студентів у Німеччині досить активна. В кожному університеті діють різні студентські організації, які організовують дозвілля учнів. На вихідні студенти часто влаштовують вечірки, ходять у кафе і паби.
Німецька молодь любить подорожувати, причому не тільки Німеччини, але також і з інших держав Європи. При кожній зручній нагоді студенти беруть участь в організованих турах в найближчі країни, найчастіше у Францію та Австрію. У німецьку студентське життя вносять різноманітність і різні музичні фестивалі.
Більш детально дізнатися про життя студентів у Німеччині.
Вибір університету
При виборі університету спочатку варто дізнатися, які вузи пропонують навчальні програми, що цікавлять вас спеціальностями. Якщо вас цікавлять великі міста, то вибирайте університет у Берліні, Мюнхені, Гамбурзі, або Штутгарті. Навчання в Берліні приваблива в першу чергу із-за Вільного університету Берліна і Берлінського технічного університету, мають високі рейтингові позиції.
У Мюнхені найкращими вузами вважаються Технічний університет та Мюнхенський університет Людвіга-Максиміліана. У Гамбург приваблюють іноземних абітурієнтів Технічний університет Гамбург-Гарбург і Гамбурзький університет. Найбільш рейтингові університети Штутгарта – Дуальний Університет Баден-Вюртемберга і Штутгартський університет.
Але краще освіта не обов’язково можна отримати тільки у великих містах. Якщо ви, приміром, хочете отримати медичну освіту, то варто розглянути як варіант Хайдельбергський університет – один з найкращих і найстаріших університетів Німеччини.
Висновок
Між німецькою системою освіти та системою освіти країн СНД є деяка різниця. Тим не менше будь-якому іноземному громадянину надається можливість вступити до німецького ВНЗ, причому для цього не потрібно складати вступні іспити. Головне – хороший рівень німецької мови, хоча можна здавати й англійську, якщо програма навчання планується саме цією мовою.