Питанню освіти в Німеччині приділяється величезна увага. Вся система побудована так, що абсолютно будь-який охочий може на свій розсуд вибирати школу, виш, професію і спеціальність, виходячи зі своїх уподобань, нахилів та здібностей. Саме ця держава є серцем найсміливіших інновацій в університетській освіті. Все це говорить про те, що надходження в німецький навчальний заклад у 2024 році дає можливість отримати знання у самому інтелектуальному серці Європи. Важливим етапом у всьому процесі вважається школа в Німеччині.
Як влаштована освітня система в країні в цілому
Весь процес навчання, який проходять юні німці в перші роки свого життя, має чітку триступеневу структуру, що вважається у світовій практиці класичної:
- початкова щабель;
- середня;
- вища.
На всіх рівнях навчальні заклади підрозділяються на приватні та державні. Хоча частка перших не дуже велика – всього 2% від загальної кількості.
Влада країни гарантують своїм громадянам обов’язкова освіта в початкових і середніх шкільних закладах, яке вони можуть отримати безкоштовно.
Невідвідування занять може обернутися для порушників спілкуванням з поліцією, а не просто розглядом на рівні школи.
Керівництво навчальним процесом покладено на профільні відомства в кожному регіоні. В зону їхньої відповідальності входить визначення всіх складових, з яких складається шкільна система:
- затвердження підручників;
- складання навчального плану;
- планування внутрішнього розпорядку роботи шкіл.
Місцеві закони про освіту приймаються виключно на базі федерального закону, єдиного для всієї країни.
Дошкільне виховання не є в Німеччині обов’язковим, а тому в загальну систему не входить. Дитячі садки в основному представлені приватними установами та спрямовані більшою мірою на організацію дитячого дозвілля, ніж на заняття, які готують до школи.
Відвідування дитсадка можливо найчастіше тільки на півдня. Решту часу діти знаходяться під опікою своїх батьків. Німецький Kindergarten – це місце, де всі зусилля вихователів спрямовані на розвиток образного і послідовного мислення у своїх вихованців, основ музичного сприйняття, фізичних здібностей. Тут найменші члени товариства малюють, співають, вирішують логічні завдання, вчаться вербальної комунікації та ораторського мистецтва, поки, щоправда, на рівні правильного вираження думок. Навчання грамоті не входить у завдання викладачів на цьому етапі.
Ключовим критерієм готовності дитини до переходу на наступну сходинку німецька школа визначає не його вміння рахувати, писати та читати, а соціальну зрілість, яка відповідає його віку. Якщо дитина не досягла потрібного рівня розвитку, надолужити згаяне він може в пришкільних дитячих садах (Schulkindergärten) або в класах, що передують школі (Vorklassen).
Наступний етап – середня освіта. Вік, коли діти в Німеччині йдуть у школу, становить 6 років. Перші пару років навчання їх чекають комплексні предмети, а от оцінки вони починають отримувати не раніше третього класу. Шкільні заклади в більшості своїй державні. На частку приватних припадає всього 5%.
Виходячи з відміток і здібностей учнів, викладач в останньому році навчання в молодшій школі рекомендує батькам, в якому напрямку їм необхідно направити свої зусилля в середній школі. На цьому етапі учням доведеться подолати два ступені:
- навчання до 10 класу,
- 11-13 класи.
Шкільна освіта в Німеччині на першій ступені володіє декількома видами шкіл:
- основна,
- реальна,
- гімназія,
- загальна.
Остання являє собою поєднання гімназії та реальної школи. Підходить дітям, які ще не визначилися з майбутнім напрямом освіти й поки не впевнені у своїх уподобаннях.
Друга щабель середньої школи вважається завершеною тільки після закінчення гімназії, а саме 11-12 класів у школі. 13-й клас призначений для абітурієнтів, які по його закінченні складають іспит та на підставі зароблених балів зараховуються в університет.
Таким чином, завершити середню освіту, якщо не планується вступ до ВНЗ, можна і в різного типу профільних школах. Тут діти отримають не лише диплом про освоєної спеціальності, але й атестат, який підтверджує закінчення шкільного установи відповідного профілю.
Скільки років у школі навчаються німецькі діти, буде залежати від того, як саме вони спланують своє майбутнє.
Вища щабель освіти передбачає дві стадії процесу:
- базову – 3-4 семестри, по закінченні яких випускник отримує ступінь ліценціата;
- основну – 4-6 семестр. Випускники отримують диплом магістра, а студенти технічних вишів – спеціаліста.
Сьогодні в Німеччині діє 440 вишів. З огляду на їх популярність, вступити в деякі з університетів можна за допомогою спеціально створеної організації Uni Assist, виконує всю підготовчу перед надходженням роботу.
Різновиди шкіл
Перед надходженням в ту або іншим школу батькам малюка належить вирішити цілий ряд питань:
- вибрати її різновид;
- вивчити рейтинг навчальних закладів;
- ознайомитися з вимогами.
Але для початку буде незайвим знати, які типи шкіл передбачені для юних німців.
Початкова щабель
Перший шкільний етап займе в житті молодого покоління 4 роки. Не стосується це лише до шкіл Бранденбурга і Берліна, де класів передбачено на 2 більше, ніж в інших навчальних закладах.
До моменту початку занять дитина повинна вже володіти офіційною мовою країни на рівні В1 – пороговий показник. Інакше питання про його зарахування до Grundschule може бути відкладений на 1 рік.
Початковий етап протікає окремо від середнього. Навчання проходить навіть в різних будівлях і підпорядковується несхожим правилами та принципами організації. Залишитися в тій самій школі з першого до останнього шкільного року вийде тільки у тих, хто є учнем Gesamtschule – єдиної школи, яка досить рідко зустрічається в цій країні.
На цьому етапі головна задача всіх учасників процесу – визначитися, до чого найбільше проявляє схильності дитина. Від цього буде залежати подальший вибір навчального закладу, у який він перейде на етапі середньої шкільної освіти. Початкова школа передбачає навантаження у 20-30 годин на тиждень у першій половині дня.
В чому особливості основної школи
Завершення початкового етапу знаменує для батьків і дитини прийняття важливого рішення. Ті, хто отримають рекомендації для вступу в гімназію, вирушать продовжувати навчання там, іншим надається можливість вибрати один з наступних варіантів:
- основна школа в Німеччині,
- реальна.
Ці різновиди школи мають більш простий програмою. По закінченні видається довідка про те, що учень завершив цей етап. Але ось вступити в Oberschule (вищу школу) він з нею не зможе. Для цього доведеться продовжити навчання.
Незалежно від того, буде вчитися дитина в приватній чи державній школі, пансіонного або звичайного типу, відповідь, у скільки років закінчують школу в Німеччині, індивідуальний: тривалість навчання буде залежати від його етапів.
Так, відвідувати Hauptschule (основну школу) доведеться тим, хто отримав найнижчі оцінки в початковій. Після її закінчення є два шляхи:
- влаштуватися на роботу за фахом з оплатою праці нижче середнього рівня;
- продовжити навчання в ремісничому училищі – Berufsschule.
Що таке реальна школа
Більш здібні діти, чий рівень знань по закінченні початкового етапу був оцінений як середній», можуть вступити у реальну школу (5-10-й класи). Тут вони зможуть отримати знання виходячи з професії, яку планують вибрати.
Після того, як їм буде видано атестат зрілості, вони можуть перейти в старші класи. Подальша кар’єра, однак, для них можлива і в Fachoberschule – профтехучилище. Тут їм гарантований диплом вже в конкретній професії.
До основних предметів на цій ступені навчання належать:
- німецька мова та ще один іноземний,
- суспільні науки,
- природничі науки,
- музика,
- математика,
- фізкультура, спорт,
- релігія,
- мистецтво.
Приблизно в 7-му класі Realschule учень може вибрати що цікавить його напрям: лінгвістичне, технічне, соціально-економічний, музично-художня та отримати атестат з цієї спеціальності.
Навчання в гімназії
Потрапити в гімназію вважається престижним. Тут навчаються найбільш успішні та обдаровані діти. Ці школи спеціалізуються на трьох курсах:
- технічний,
- гуманітарний,
- громадський.
Результат навчання – Abitur. Так називається диплом, на підставі якого кандидат може бути зарахований до університету без іспитів. От як раз для цього йому знадобиться старша школа – 11-13-й класи. І рівень, і якість одержуваних знань тут дуже високі.
По суті реальна та основна школи забезпечують можливість відсторонити від університету більшу частину учнів і залишити їх у Fachschule. Адже потрапити до ВНЗ можуть тільки випускники гімназій.
І хоча такий підхід дуже сильно засуджується німецької громадськістю, все ж це надає хороший стимул і дітям, і батькам, щоб докласти максимум зусиль і старань у процесі навчання.
Приватні школи
Поряд з державними в країні користуються популярністю приватні школи. Їх основна особливість – індивідуальний підхід до кожного учня. Програма таких закладів дозволяє вивчати кілька іноземних мов і вибирати предмети на свій розсуд. При цьому весь курс навчання поділяється на основний та інтенсивний.
Кожен учень, який хоче отримати абітури, має обрати для себе 2 предмети на двох курсах з інтенсивного програми та 7-10 предметів на двох курсах основної спрямованості. Тут же вони можуть записатися на різного роду факультативи, спортивні секції та клуби за інтересами.
Відмінність від державних установ полягає в тому, що навчання в приватній школі буде платною. А ось предмети вивчають у школах Німеччини одні й ті ж – і в приватних, і в федеральних школах.
Заклади пансіонного типу
Великою популярністю користується і такий вид шкіл, в яких навчання побудоване за пансіонним принципом. Дитина тут не тільки отримує знання, але й забезпечується житлом і харчуванням. Найчастіше вони розраховані для дітей із заможних сімей або на іноземців. Вступ до школи – пансіону Німеччині засноване на проходження іспитів, головним з яких є німецька мова.
Розташовані такі навчальні містечка найчастіше в дуже мальовничих місцях, що робить їх ще більш привабливими для учнів.
Що собою являє німецька школа
Особливий інтерес викликає німецька школа не як освітня система, а як місце, де діти проводять більшу частину свого часу. Розклад побудовано так, щоб відвідування навчального закладу випадало на першу половину дня.
Початок занять часто в 8 ранку, закінчення – у годину пополудні. Старшокласники можуть затримуватися на денні заняття. Сім’ї, де обоє батьків працюють, можуть відправити дитину в групу продовженого дня.
Перший день навчального року в кожному регіоні встановлюється індивідуально. Але він ніколи не припадає на 1 вересня. Зазвичай це другий тиждень першого місяця осені.
Графік канікул також знаходиться у відомстві суб’єктів Федерації.
Відвідування школи – не просто обов’язок, але й адміністративна відповідальність німецьких громадян. Батьки не можуть собі дозволити залишити дитину вдома просто тому, що сьогодні його нікому вести в школу. Прогульниками тут займається поліція.
Відпроситися на день-два, тому що вам вдалося купити квитки на літак за хорошою ціною і дата вильоту трохи не збігається з початком канікул, теж не вийде без узгодження цього питання з директором. При цьому підписаний дозвіл потрібно захопити з собою, інакше співробітники аеропорту обов’язково поцікавляться, а чи знають в школі, що учень відсутній. Якщо дитина захворіла, це обов’язково повинно бути підтверджено медичною довідкою.
У малюків початкової школи немає строго поділу програми з предметів. Наприклад, на уроці NaWi вони розглядають теми з природничих наук – географія, хімія, природознавство, фізика, біологія. Оцінювання знань у початковій школі не застосовується. Табель видається 2 рази за весь навчальний рік.
Система оцінок в Німеччині в школі незвична для іноземців, оскільки вищий бал тут 1, а найнижчий – 6.
Перерви між заняттями мають різну тривалість. Перший і другий урок найчастіше взагалі не розділені часом на відпочинок. А ось велика перерва призначена для проведення її на свіжому повітрі.
Обов’язкового обіду для школярів тут немає. Передбачається, що снідає дитина вдома, а з собою бере ланч. Малюки обідають в шкільній їдальні після 12.00. Старшокласники відвідують кафетерій.
Форма для школярів в державних навчальних закладах в минулому столітті була скасована. Сьогодні нею користуються тільки в приватних школах і то не у всіх.
Те, як виглядають школи в Німеччині, теж привертає увагу іноземців. Зазвичай до них примикають спортивні майданчики та доглянуті зони для дозвілля, де учні можуть відпочити на перерві.
Примітно те, що всі навчальні заклади тут є інклюзивними. Тобто діти-інваліди навчаються разом зі здоровими. Але це стосується тільки фізичних каліцтв. Для учнів з розумовими відхиленнями розроблена така форма навчання, як школа-інтернат.
Шкільні канікули
Час, відведений для канікул, розподілено протягом року. Єдиного графіка для всіх шкіл і всіх земель не передбачено. І в цьому є економічна підоснова: німці не схильні проводити вдома, а якщо вони раптом в одне і теж час зірвуться відпочивати, це може завдати фінансових збитків самій державі, викликати зниження ефективності роботи більшості підприємств.
Незалежно від різновиду шкільної установи кожна дитина повинна відпочити 75 днів у році. Влітку діти не відвідують заняття всього 6 тижнів, які випадають в проміжку між 1 липня і 10 вересня. Наприклад, в Баварії канікули почнуться 30 липня і триватимуть до 10 вересня. Збігається канікулярний час тільки в період святкування Великодня та Різдва.
Які школи мають попит в іноземців
Визначитися з навчальним закладом допоможе список найпопулярніших шкіл, які охоче відкривають свої двері для іноземних учнів:
- Schulfarm Insel Scharfenberg розташована в околицях Берліна. Славу їй принесли прискорені курси для студентів, які відзначилися особливими успіхами в навчанні.
- Schloss Neubeuern – Міжнародна гімназія для дітей з 5 по 13 клас державного рівня. Місце розташування – Баварія (між Зальцбургом і Мюнхеном).
- Potsdam School – приватний заклад з трирічною програмою. Випускники отримують Abitur.
- Gymnasium Villa Elisabeth – приватна гімназія міжнародного рівня. Навчання проводиться з 5 по 13 клас. Місце розташування – Бранденбург (трохи південніше Берліна).
Кращі школи Німеччини ви знайдете також в Ахерні, Хеппенхаймі й в Бонні. У ФРН ще існує спеціальний онлайн-університет для дітей, в якому можуть навчатися діти з усього світу. Також для іноземних школярів у Німеччині існують програми по обміну.
Підсумки
На закінчення ще раз підкреслимо суттєві відмінності німецьких шкіл:
- У Німеччині, щоб вступити в університет, школярам доведеться закінчити 13 класів. Тому українським випускникам доведеться ще два роки провчитися в місцевому коледжі, щоб мати можливість стати абітурієнтами німецького вишу.
- Канікули, розклад занять і програма навчання не є уніфікованими для всієї країни. Кожна з цих складових затверджується на рівні федеральних земель.
- Німецька система оцінювання знань прямо протилежна української. Одиниця тут найвищий бал.
- По завершенні початкової освіти німецьким школярам належить вибір подальшого шляху. Найбільш обдаровані й успішні діти відправляються в гімназію, яка незмінно приведе їх до ВНЗ, інші стають учнями реальної або основної школи.
Ключовий принцип системи освіти в Німеччині – не налякати й не назавжди відбити охоту у дитини від навчання. Дітей у Німеччині не змушують вчитися, а мотивують.