Всі студенти з третіх країн, які виявили бажання отримати освіту в німецькому навчальному закладі, повинні підтвердити свою фінансову спроможність. Для цього у 2025 році використовується блокований рахунок в Німеччині, який володіє певною сумою грошей, якої повинно вистачити учня на рік. Яку мету переслідує дана процедура і як правильно встановити контакт з банком, необхідно з’ясувати до того, як будуть подані документи на візу.
Що означає поняття «блокований рахунок»
Блокованим рахунок називається через те, що кошти «заморожуються», що є свого роду фінансових порукою для навчального закладу. У вільному доступі для студента щомісяця знаходиться приблизно 1/12 цього капіталу. Згідно з розрахунками місцевої влади, цього має бути достатньо, щоб оплатити поточні витрати:
- житло,
- їжу,
- проїзд у транспорті,
- дозвілля.
Якщо протягом одного місяця іноземний студент не витратить виділену йому суму, вона переходить на наступний 30-денний проміжок. Водночас, встановлені ліміти на зняття:
- не більше 200 євро за тиждень;
- не більше 100 євро за день.
З цієї причини банк рекомендує доступну частину коштів зберігати в готівковому вигляді. Адже невідомо, чи знадобиться вам завтра грошей стільки ж, скільки й сьогодні, або трохи більше.
Сума коштів на рахунку і вартість його відкриття
Мінімальна сума для нормального проживання у країні іноземного студента встановлена на позначці 720 євро.
Подаючи заяву в консульство на студентську візу, до пакету документів доведеться докласти підтвердження наявності Sperrkonto (блокованого рахунку) із сумою коштів на ньому в розмірі 720 євро х 12 місяців = 8640 євро.
Зарахування капіталу відбувається за допомогою банківського переказу. До суми необхідно додати 150 євро за послугу підписання договору з банком і за обслуговування рахунку. Зверніть увагу, що зі студентів молодше 30 років комісія за обслуговування не стягується.
Здійснювати подальші перекази зможуть родичі учня. Їм також доведеться враховувати комісійний збір, який банк візьме за відправку грошей. Зазвичай він складає 0,5-2%.
Куди звертатися
Щоб відкрити необхідний для вступу рахунок, доведеться звернутися до банківської установи. На сайті німецького консульства вказані дві організації:
- Deutsche Bank,
- Fintiba.
Щоб не помилитися з вибором, уважно оцініть всі плюси та мінуси кожного з них:
Банк | Переваги | Недоліки |
---|---|---|
Deutsche Bank | Перевірена інституція, один з перших у Німеччині банків, історія якого налічує вже понад 100 років. Велика кількість банкоматів у великих і дрібних містах. Допускається відкриття рахунків як повнолітніми громадянами, так і тими, хто ще цього віку не досяг. Установа є учасником Cashgroup – асоціації найбільших банків країни. Це означає, що зняти гроші можна в банкоматах банків-партнерів, не оплачуючи комісію. Користуватися своїм рахунком клієнт може завдяки звичайній платіжній картці, розраховуючись нею в магазинах, кафе і торгових центрах. |
● Процедура відкриття досить складна і складається з декількох етапів. ● Звернутися в банк з даного питання можна, тільки маючи на руках запрошення від вузу. ● Обов’язковою є необхідність підтвердження походження суми, що перераховується. ● Період, який піде на відкриття, досягає 1 місяця. ● Прискіпливі співробітники та відсутність зворотного зв’язку з потрібним відділом. Якщо вам відмовлять, довести що-небудь буде дуже проблематично. ● Висока комісія. |
Fintiba | ● Відкрити Sperrkonto можна в онлайн-режимі. ● Період проведення операції займає до 7 днів. ● Банк допускає підписання контракту з клієнтом до того, як буде отримано запрошення з німецького навчального закладу. |
● Обслуговування рахунку є платним – 4,90 євро кожен місяць. ● Банк не має у своєму розпорядженні мережу власних банкоматів. Щоб зняти гроші, доведеться відкрити звичайний рахунок в будь-якому іншому банку, переводити на неї кошти та лише потім переводити. ● Відкриття Sperrkonto коштує 89 євро. ● Стати клієнтом може тільки повнолітній громадянин. |
Алгоритм дій при відкритті рахунку
Подати заявку на відкриття Sperrkonto в Deutsche Bank можна на офіційному сайті фінустанови. Спочатку скачайте формуляр анкети та заповніть його. Зверніть при цьому увагу на наступні правила:
- Банком передбачені два види заяв – для повнолітніх і неповнолітніх громадян.
- Спочатку в комп’ютері необхідно заповнити бланк, потім роздрукувати готовий варіант.
- Ставити вдома підпис на документі не потрібно. Ви це зробите в посольстві в присутності уповноваженого співробітника відомства. Якщо заявник ще не досяг 18-річчя, тоді разом з ним підписи повинні будуть поставити на документі і його батьки.
- Внести відомості потрібно максимально точно і без помилок.
- Мова заповнення – англійська або німецька.
Подальший порядок дій виглядає так:
- Підготуйте необхідний пакет документів: два примірники заяви про відкриття рахунку, копія закордонного паспорта, копія запрошення з німецького навчального закладу, візова анкета.
- Підпишіть формуляр звернення в банк у присутності співробітника консульства і завірте їм копію свого закордонного паспорта. Дана послуга може виявитися платною, а тому захопіть з собою 20-40 євро.
- Надішліть завірені документи за адресою, що знайдете у бланку анкети. Для цього скористайтеся послугами кур’єрської доставки.
Зворотний зв’язок з банком теж, швидше за все, доведеться тримати допомогою пошти. Річ у тім, що в Німеччині ця служба працює як годинник. А тому нікому навіть в голову не може прийти, що лист може йти довго або, того гірше, загубитися десь в дорозі. Контактувати з вами за допомогою інтернету тут навряд чи будуть, а тому набирайтеся терпіння.
Якщо у банку виникнуть питання чи претензії до заяви, вони неодмінно вам про це скажуть, повернувши документи назад. Все це може зайняти час. Тому постарайтеся з першого разу зробити все правильно. При позитивному вирішенні вам буде надіслано лист з реквізитами вашого рахунку.
Що необхідно зробити після того, як рахунок буде відкритий
Наступний етап – перерахування грошей на ваш новий рахунок в Німеччині. Зробити це можна в будь-якому банку у вашому рідному місті. Зверніть увагу на вимоги законодавства української сторони. Щоб переклад став можливий, необхідно повідомити податкову службу про те, що ви є власником закордонного рахунку. Для цього потрібно відвідати підрозділ налогової, заповнити анкету, передати її співробітнику відомства та отримати у нього копію цієї заяви. Її слід пред’явити в банку, через який ви будете перераховувати кошти. Без копії заяви провести операцію неможливо.
Не забувайте і про комісії, яку можуть взяти обидва фінансових установ за послуги. В середньому це може бути сума в розмірі 30-50 євро.
Обов’язково збережіть всі документи, які можуть підтвердити відправку грошей. Далі потрібно дочекатися, поки одержувач побачить ваші гроші на рахунку і заблокує потрібну суму.
В якості підтвердження операції вам повинні надіслати відповідний папір. Як тільки отримаєте її, відразу ж вирушайте до консульства за візою.
Після прибуття в Німеччину завітайте до відділення банку та отримаєте картку. Без неї ви не зможете знімати гроші з рахунку.
Як повернути кошти, якщо відмовили у видачі візи
Процес отримання візового дозволу на в’їзд – процедура непроста, особливо якщо мова йде про національну візу. Іноді закінчується він не на користь заявника. Як же бути в такій ситуації? Чого не потрібно робити, так це панікувати. Deutsche Bank неодмінно поверне всю суму, яку ви перерахували. Для цих цілей знадобляться наступні документи:
- Дозвіл для того, щоб блокування була знята. В якості підстави цілком підійде довідка про те, що у візі відмовили. Взяти її можна в консульстві.
- Заяву з проханням закрити рахунок. У ньому потрібно вказати свої особисті дані та реквізити рахунку, куди банк повинен відправити платіж.
Зверніть увагу, що всі перераховані папери в оригіналі потрібно відправити звичайним листом. Електронний або факсимільний варіант звернення не розглядається.
Що робити, якщо збільшилася сума для відкриття рахунку
Сума, яку потрібно розмістити на своєму рахунку в Німеччині, не є абстрактною. Вона строго відповідає розрахунками, зробленими місцевими чиновниками на підставі актуальних на поточний момент цін на:
- житло;
- продукти харчування;
- проїзд та інші витрати, які супроводжують студентське життя.
Важливо враховувати, що оплата за навчання та семестрові внески в цю суму не входять. На сьогодні мінімальний поріг блокованого рахунку становить 8640 євро. Перш ніж перераховувати гроші, ще раз поцікавтеся, чи не змінилися вимоги. Навіть у Німеччині зростають ціни на основні потреби громадян.
Якщо платіж вже перераховано, а зміни набрати чинності, необхідно ще раз заповнити додаток, яке супроводжує анкету банку, і відправити його поштовим відправленням. Завіряти документи заново в консульському представництві необхідності немає. Трохи пізніше ви зможете перерахувати різницю в платежах і отримати ще одне підтвердження від одержувача про зарахування коштів.
Що може стати альтернативою блокованого рахунку
Доступ до блокованого рахунку не є єдиним варіантом, як студент може довести свою платоспроможність. У загальних вказівках до оформлення національних візових штампів міститься інформація про ще п’яти способи:
- спонсорський лист від батьків учня, в якому вони повинні підтвердити свій намір оплатити всі супутні процесу навчання витрати. Документ необхідно завірити у нотаріуса і підкріпити фінансовими гарантіями (виписка з банку, довідка з роботи та інші).
- поручительство від німецького громадянина, що проживає в країні на постійній основі. У цій якості може виступити особа, постійний заробіток якого становить не менше 1700 євро без урахування податків.
- депонування поручительства за кредитом в одному з місцевих банків.
- отримання стипендії, обсяг якої повинен відповідати прожитковому мінімуму в тій землі, де буде навчатися іноземний студент.
- виписка з рахунку вітчизняного банківського установи, на якому є в наявності необхідна сума.
У теорії кожний з цих способів цілком застосовний. Але, як показує практика, безпрограшними варіантами є відкриття Sperrkonto і поручительство німецької сторони.
Висновки
Навчання в Німеччині вимагатиме від майбутнього студента відкриття візи національного зразка. Одним з важливих документів для виконання цієї задачі є підтвердження відкриття блокованого рахунку в німецькому банку. Що потрібно знати про цю процедуру:
- сума рахунку відповідає прожитковому мінімуму на момент подачі заяви. Сьогодні це 720 євро на місяць, не включаючи витрати на навчання та семестрові внески;
- послуги з відкриття рахунку надають Deutsche Bank і Fintiba;
- процедура починається з завірення документів в консульстві та відправлення заявки в банк.
В якості фінансових гарантій можуть виступити та інші платіжні документи. Але блокований рахунок є самим надійним з них.