Меню Закрити

Громадянство Іспанії: способи та порядок отримання

Чудовий середземноморський клімат, високі європейські зарплати та рівень життя, адекватна вартість продуктів харчування, житла, розвинена інфраструктура. Це лише деякі причини, по якім громадянство Іспанії залишається настільки бажаним для мігрантів. Серед інших переваг еміграції – відносна простота переїзду в країну та отримання паспорта, за що Іспанію люблять в тому числі й вихідці з країн СНД. Плюс різноманітність підстав, за якими можна стати іспанським підданим. Розглянемо основні способи та порядок отримання іспанського громадянства.

Громадянство Іспанії

Загальна інформація про іспанське громадянство

Іспанське громадянство (nacionalidad española) мало чим відрізняється від індигенату інших країн. Воно являє собою правовий зв’язок фізичної особи та держави, породжуючи юридичний статус громадянина. Між громадянином і державою виникають взаємні обов’язки, виконання яких гарантує громадянинові реалізацію прав і свобод.

Правовий статус громадянина Іспанії незначно відрізняється від правового статусу іноземця. Однак згідно зі ст. 13, 23 Конституції (Сonstitución de España) тільки громадянин Іспанії має право:

 • брати участь у громадських справах безпосередньо або через представників (політичне право обирати та бути обраним);
 • виконувати суспільні функції та обіймати державні посади на умовах, передбачених законом.

Якщо ж говорити глобально, іспанські громадяни як представники ЄС мають право:

 • вільно пересуватися по ЄС;
 • вести бізнес або працювати в будь-якій з країн Європи;
 • вибирати в якості місця проживання будь-яку іншу країну ЄС;
 • на перевагу перед іноземцями при працевлаштуванні, отриманні медичної допомоги, отримання гідного житла.

Підстави та умови отримання іспанського громадянства

Як і в будь-якій іншій європейській країні, іспанським законодавством передбачено кілька варіантів того, як можна стати громадянином Іспанії. Найбільш актуальний і розповсюджений шлях – це натуралізація, тобто тривале і легальне проживання в країні з дотриманням встановлених законом умов. Втім, є й інші підходящі для мігрантів підстави.

Відразу відзначимо, що в іспанському законодавстві немає спеціального закону про громадянство – статус надається на підставі положень Цивільного кодексу (Código Civil), згідно з яким заявниками на придбання громадянства можуть виступати:

 • повнолітні (18 років) або емансиповані іноземці;
 • іноземці, які досягли 14-річного віку, в супроводі свого законного представника;
 • законний представник неповнолітнього;
 • інвалід або його опікун, якщо він недієздатний.

Натуралізація

Натуралізація справедливо розглядається як масовий спосіб отримання громадянства й Іспанія в даному контексті не є винятком.

Натуралізація – це процес тривалого проживання на території держави на легальних підставах і подальшого набуття громадянства особою, яка виконала всі встановлені умови на підставі добровільного волевиявлення.

В Іспанії натуралізація розглядається як надання громадянства «за місцем проживання» (nacionalidad por residencia).

Згідно зі ст. 22 Código Civil, громадянство за місцем проживання надається всім іноземцям, які прожили в країні легально понад 10 років. Втім, це лише загальна вимога – для деяких категорій іноземців, що проживають в Іспанії, термін може бути скорочений до:

 • двох років, якщо це представники Латинської Америки, Гвінеї, Андорри, Філіппін або сефарди (євреї-сефарди, які є вихідцями з Іспанії, згідно з законом 12/2015 від 24.06.2015, можуть скористатися цією можливістю до 01.10. цього року);
 • одного року, якщо вони народилися на території країни, перебувають під опікою іспанців або іспанської опікунської організації, не скористалися правом придбати іспанське громадянство за вибором, народилися за межами країни від іспанців або одного з них, або іспанцями були їх дідусь і бабуся.

Незалежно від вживаного терміну, в усіх випадках проживання за місцем проживання в Іспанії повинно бути законним і безперервним. При цьому зацікавлена особа повинна продемонструвати законослухняність і довести високу ступінь інтеграції в іспанське суспільство (знання мови, традицій, культури).

За походженням

Іспанське походження – одне з непорушних основ, за яким надається іспанська індигенат. Згідно зі ст. 17 Código Civil, іспанцями за походженням є особи:

 • народжені від батька або матері, які мають іспанським паспортом;
 • народжені від іноземців на території Іспанії, якщо хоча б один з батьків новонародженого також народився у межах країни;
 • народжені на території королівства від осіб без громадянства або громадян третіх країн, законодавство яких не дає дитині їх громадянства;
 • народжені в Іспанії, якщо їх підпорядкування визначити неможливо (наприклад, підкидьки).

Щоб підтвердити іспанське громадянство за походженням осіб, народжених за межами королівства, народження дитини повинно бути зареєстроване в Цивільному реєстрі іспанського Генконсульства в країні проживання.

Якщо іспанське походження, незалежно від підстави, буде визначено після досягнення особою 18 років, саме по собі це не означає виникнення у нього громадянства – в такому разі іспанське громадянство може бути обрано, на що дається дворічний термін.

Більш того, ст. 19 Código Civil прирівнює усиновлених дітей до народжених від іспанців, надаючи громадянство всім усиновленою іспанцями дітям з моменту їх усиновлення, якщо їм не виповнилося 18 років. Якщо ж усиновлений досяг 18-річчя, він може вибрати громадянство за походженням протягом 2 років з моменту його прийняття в сім’ю.

Через укладення шлюбу

Отримати цивільний статус по шлюбу – досить поширений спосіб легалізації. Пов’язано це з тим, що ст. 22 Código Civil розглядає подружні відносини як підстава для застосування пільгового порядку оформлення громадянства «за місцем проживання».

Закон передбачає для подружжя і вдів(цов) іспанців скорочені терміни проживання в Іспанії, необхідні для натуралізації – один рік від дати в’їзду в країну, якщо:

 • на момент подачі заявки іноземець перебував у шлюбі з іспанцем протягом щонайменше 1 року, і при цьому їх відносини не були розірвані ні де-факто, ні юридично;
 • іноземець є вдовою(вдівцем) іспанця, і при цьому на момент його смерті їхні стосунки не були розірвані ні де-факто, ні юридично.

Весь цей час чоловік або вдівець іспанця зобов’язаний перебувати на території Іспанії на легальних підставах, тобто за спеціальною візи чи іншого дозволу на проживання.

Враховуючи такий короткий термін обов’язкового проживання, велику поширеність отримали шлюби іспанців та іноземців, які бажають переїхати в королівство.

Бізнес-імміграція та інвестиції

По суті, бізнес-імміграція – це свого роду спосіб натуралізації, який сам по собі не дає жодних привілеїв, оскільки отримати nacionalidad por residencia можна лише після 10 років безперервного проживання в країні. У чому ж сенс такого варіанту? У простоті легалізації в Іспанії.

Відповідно до закону 14/2013 «Про підтримку підприємців і їх інтернаціоналізації» від 27.09.2013, діє спеціальна програма, згідно з якою візи для проживання надаються інвесторам протягом 10 днів терміном на 1 рік з можливістю подальшого продовження. Серед доступних варіантів:

 • Visado de Residencia para Inversores de Capital – віза для інвесторів, чиї капіталовкладення становлять не менше 2 млн євро в держборг або 1 млн євро в акції іспанських компаній;
 • Visado de Residencia por Adquisición de Bienes Inmuebles – віза для еміграції через купівлю нерухомості, вартість якої повинна становити не менше 500 тис. євро;
 • Visado de Residencia y para Emprendedores Actividad Empresarial – віза для реалізації бізнес-проектів, що становлять суспільний або особливий інтерес для Іспанії.

Докладніше в статті “Програми бізнес-імміграції до Іспанії“.

Програма возз’єднання сім’ї

Ще один спосіб переїзду – це еміграція в Іспанії для возз’єднання родини, відповідно до ст. 16 закону №4/2000 від 11.01.17 Sobre права і y libertades de los extranjeros en España y su integración social. Відповідно до ст. 17 закону, правом на переїзд до іноземця, який проживає в Іспанії, мають:

 • дружина іноземця, якщо шлюб не суперечить іспанському закону і не є фіктивним;
 • діти іноземця, у тому числі усиновлені, якщо вони не досягли повноліття або мають інвалідність;
 • предки по прямій висхідній лінії, якщо вони перебувають на утриманні іноземця, досягли віку 65 років і є об’єктивні причини, за якими їх знаходження в Іспанії повинно бути санкціоновано.

Таким особам видається посвідка на проживання (La autorización de residencia por reagrupación familiar). Умови отримання ВНП передбачені ст. 18 закону і вимагають від приймаючої сторони:

 1. Повторного отримання ВНП після отримання початкового дозволу (а для прийняття предків – ПМП);
 2. Підтвердження наявності житла і коштів для утримання членів сім’ї.

Докладніше читайте в статті “Процедура возз’єднання з сім’єю в Іспанії“.

Біженство та отримання притулку

Ще однією пільговою категорією, представники якої, згідно зі ст. 22 Código Civil, мають право отримати nacionalidad por residencia в скорочені терміни, є біженці. Вони можуть оформити паспорт Іспанії вже після 5 років безперервного проживання на території країни.

Отримати статус біженця, відповідно до ст. 3 закону № 12/2009 Reguladora del derecho de asilo y de la protección subsidiaria, можуть іноземці, які прибули в Іспанію, які мають обгрунтовані побоювання стати жертвами переслідувань за расовою чи національною ознакою, в силу своїх політичних поглядів чи віросповідання, належності до окремих етнічних або соціальних груп.

Однак, згідно зі ст. 8, 9 закону, здобувачеві можуть відмовити в отриманні даного статусу, якщо є підстави вважати, що вона скоїла злочин проти світу і людства або інше серйозне злочин, визнається таким з іспанської права, або він становить небезпеку для Іспанії або для конкретного співтовариства.

Згідно зі ст. 11 закону №5/1984 від 26.03.1984 Reguladora del derecho de asilo y de la condición de refugiado, сам по собі статус біженця дає іноземцю дозвіл на тимчасове перебування в країні. Докладніше в статті “Як отримати статус біженця в Іспанії“.

Громадянство за правом вибору

Пільговий варіант отримання іспанського громадянства – за правом вибору (por opción). Багато хто називає його «оптацією», що не зовсім правильно – оптацією є вибір громадянства при зміні територіальних кордонів держави, про що тут мова не йде. Так, la opción, згідно зі ст. 20 Código Civil, надається іноземним громадянам, якщо вони:

 • перебували під опікою іспанських громадян;
 • народилися від іспанців за походженням;
 • були усиновлені іспанцями.

Право вибору зберігається за зазначеними особами незалежно від того, втратили іспанське громадянство їх опікуни/батьки/усиновителі чи ні.

Як отримати іспанське громадянствоУ загальних випадках заявити про своє право вибору можна до 18 років через опікуна або іншого законного представника або самостійно після досягнення повноліття протягом 2 років.

Дане право анулюється при досягненні особою 20-річного віку, однак можливі й винятки – наприклад, якщо підстави для отримання la opción були виявлені вже після закінчення загального строку для його використання.

Якщо ж документальних доказів цього факту не виявлено, пп. b) п. 2 ст. 22 Código Civil дає такій особі право на nacionalidad por residencia вже після року постійного проживання в Іспанії.

Алгоритм отримання іспанського громадянства

Іспанським законодавством передбачено безліч варіантів отримання індигенату для іноземців. Однак для того, щоб отримати громадянство Іспанії, незалежно від способу, яким він скористається, необхідно дотримуватися наступного алгоритму дій:

 1. Отримання іспанської візи та легальний в’їзд в країну. Віза оформляється в країні постійного проживання в консульстві або посольстві королівства. Законодавство розрізняє декілька видів віз, які в тому числі дають право на тимчасове проживання і роботу на території королівства.
 2. Оформлення дозволу на тимчасове проживання, по суті, виду на проживання. Законодавство Іспанії передбачає різні форми дозволу на тимчасове проживання з різним обсягом прав для їх власників і різними підставами для отримання.
 3. Отримання дозволу на довгострокове проживання – по суті, ПМП. Для отримання громадянства воно не є обов’язковим, однак дозволяє значно розширити обсяг прав і свобод іноземця, який довгий час постійно проживає в королівстві.
 4. Наступний етап – тривале проживання до терміну, необхідного для отримання іспанського паспорта. Після цього можна збирати документи та подавати заяву. На даному етапі необхідно сплатити гербовий збір і пройти мовний і соціально-правовий тест.
 5. Подача заяви на отримання громадянства. Воно подається через місцеві РАГСи, які в Іспанії називаються Oficinas registro de. Вони працюють в дещо іншому форматі, ніж в Україні, оскільки по суті є реєстраційними офісами, через які здійснюється подача заяв і клопотань. Допустиме також подача заяви онлайн.
 6. Очікування розгляду питання та отримання резолюції з позитивною відповіддю.
 7. Присяга на вірність королю та оформлення іспанського паспорта.

У різних випадках проходження даного алгоритму для різних категорій іноземців буде відрізнятися за термінами. Для зручності ми вказали терміни для різних категорій одержувачів в таблиці:

Категорія одержувача Термін проживання для отримання громадянства за місцем проживання (nacionalidad por residencia)
загальні випадки 10 років
володарі статусу біженця (refugiados) 5 років
особи іберо-американського походження;
громадяни Андорри, Філіппін, Португалії, Екваторіальної Гвінеї;
сефарди
2 роки
іноземці, народжені в Іспанії;
іноземці, які не скористалися правом вибору громадянства (por opción);
іноземці, які перебувають під опікою іспанця або іспанської організації протягом мінімум 2 років;
чоловік іспанця, який прожив у шлюбі не менше ніж рік;
вдова/вдівець іспанського громадянина;
народжені за межами Іспанії іноземці, якщо їх батьки, бабуся чи дідусь спочатку були іспанцями.
1 рік

Зупинимося докладніше на основних моментах вищеописаного алгоритму.

Дозвіл на тимчасове або довгострокове проживання

Оскільки головним критерієм для отримання громадянства є термін легального проживання в країні, іноземцю, який претендує на іспанський паспорт, необхідно отримати дозвіл на таке проживання.

Спочатку можна отримати дозвіл на тимчасове проживання (ВНП). Згідно зі ст. 31 закону № 4/2000, воно видається для мешкання в Іспанії на строк понад 90 днів, але менше ніж 5 років.

ВНП, наданий на строк менше ніж 5 років, може бути продовжений. Законодавство розрізняє кілька видів таких дозволів – як передбачають право на працевлаштування, так і не передбачають його.

Біженцям та іншим особам з гуманних міркувань може бути наданий ВНП без отримання візи.

Дозвіл на довгострокове проживання (ПМП), згідно зі ст. 32 закону № 4/2000, отримують особи, які безперервно проживали в королівстві на підставі ВНП протягом 5 років. Такий статус підтверджує право іноземця жити та працювати в Іспанії невизначений кількість часу на тих же умовах, що й іспанці. Однак статус ПМП в Іспанії можна втратити, наприклад, отримавши його в іншій країні ЄС.

Як подати заяву та які документи необхідні для отримання громадянства

Як подати заяву та які документиПакет документів, необхідних для отримання громадянства за місцем проживання, та вимоги до них визначені ст. 5 Королівського указу № 1004/2015 від 06.11.2015. Головний документ, який потрібен іноземцям, це заява (Solіcіtud de nacionalidad española por residencia). Його слід подати в місцеві реєстраційні офіси (РАГС) або ж онлайн, скориставшись сайтом Міністерства юстиції. Заява заповнюється виключно іспанською мовою.

Разом із заявою іноземцю необхідно подати пакет документів, який включає:

 • посвідчення особи іноземця (Tarjeta de Identidad de extranjero, TIE) або прирівняний до нього документ;
 • діючий паспорт країни походження;
 • перекладене на іспанську мову та апостильоване свідоцтво про народження;
 • перекладена та апостильована довідка про несудимість з країни походження;
 • шлюбне свідоцтво, якщо іноземець перебуває у шлюбі;
 • свідоцтво про реєстрацію в Іспанії;
 • виписка про несудимість з Центрального реєстру укладених Іспанії;
 • квитанція про сплату гербового збору;
 • сертифікати інституту Сервантеса (CCSE і DELE).

Слід мати на увазі, що додаткове фото не знадобиться – досить фотографії в діючому паспорті. Однак залежно від категорії заявника можуть знадобитися додаткові документи.

Категорія заявника Додаткові документи
Сефарди документи, що підтверджують статус сефарда
Особи, які перебувають під опікою іспанців рішення суду про призначення опікуна-іспанця чи постанову опікунської організації про встановлення опіки над заявником
Нащадки іспанських предків свідоцтво про народження батька-іспанця чи дідусі/бабусі, якщо вони вихідці з Іспанії
Особи, які не скористалися вчасно por opción (правом вибору) свідоцтво про народження батька-іспанця; свідоцтво про народження заявника або рішення суду про усиновлення
Подружжя іспанців свідоцтво про народження чоловіка-іспанця, видане іспанським РАГСом
свідоцтво про шлюб, видане іспанським РАГСом; свідоцтво про співжиття або сумісної реєстрації
Вдови/вдівці іспанців свідоцтво про народження чоловіка-іспанця, видане іспанським РАГСом; довідка про шлюб, отримана в РАГСі, незадовго до подачі заяви на громадянство; сертифікат про смерть чоловіка; свідоцтво про співжиття або сумісної реєстрації на момент смерті чоловіка
Особи, народжені на іспанській території свідоцтво про народження, отримане в іспанському РАГСі та зареєстроване в цивільному реєстрі
Біженці посвідчення особи іноземця з відміткою про статус біженця, чинний сертифікат управління у справах біженців МВС Іспанії

Як скласти тест на громадянство

Як було сказано вище, обов’язковими документами для отримання іспанського громадянства є сертифікати інституту Сервантеса (CCSE і DELE). CCSE і DELE – це два обов’язкових тіста, іменованих «тестами на іспанське громадянство».

Згідно зі ст. 6 Положення, затвердженого Королівським указом № 1004/2015, вони обидва підтверджують ступінь інтеграції іноземця в іспанське суспільство, але водночас мають різну спрямованість:

 • CCSE – це тест на перевірку конституційних і соціокультурних знань про королівство. Для його проходження рекомендується знати конституційні основи держави, особливості соціального, культурного та суспільного життя в країні. Він містить 60 % питань по Конституції країни та адміністративно-територіальної організації держави, а також 40 % питань про іспанську історію, культуру та суспільство.
 • DELE – це мовний тест на знання іспанської мови. Мінімально необхідний рівень – А2. При цьому вихідці з країн, де іспанська мова є державною, звільняються від здачі даного тесту.

Обидва іспити проводяться спеціальними екзаменаційними центрами, акредитованими інститутом Сервантеса. За їх результатами видаються сертифікати.

Відмова від громадянства

Одним з обов’язкових вимог при отриманні іспанського громадянства, відповідно до п. b) ст. 23 Código Civil, є відмова від попереднього громадянства (крім країн, що передбачають подвійне громадянство). Це означає, що представнику країни СНД попередньо необхідно вийти з громадянства.

Згідно ст. 12 Положення, затвердженого Королівським указом № 1004/2015, відмовитися від попереднього громадянства необхідно протягом 180 днів з моменту отримання повідомлення про прийняте рішення по кандидату.

Але це не так просто, як здається. В Україні, наприклад, особа не має права вийти з громадянства, якщо у нього залишились зобов’язання перед країною, вона є підозрюваним або обвинуваченим і у неї немає іншого громадянства або підтвердження його отримання в майбутньому (ним буде виступати повідомлення про прийняте рішення). Якщо ці умови виконані, іноземець має право подати заяву на вихід з громадянства навіть в Іспанії – для цього достатньо звернутися в консульство.

Сплата гербового збору та строки отримання паспорта

Обов’язковою умовою для заявників є сплата державного мита за розгляд питань, пов’язаних з громадянством. Її розмір з недавніх пір був підвищений і становить 101 €. Існує кілька способів сплати гербовою мита, в тому числі:

 • заповнивши форму на електронному сервісі Agencia Tribytaria. Оплата підтверджується документом, сформованим на сайті;
 • через банківські системи;
 • через особу, яка співпрацює з податковим офісом.

отримання паспорта в ІспаніїДля сплати збору використовується форма 790, код 026. Оплату можна здійснити тільки на території Іспанії та тільки особою, яка має NIE (Numero de Identidad de Extranjero), тобто податковий номер іноземця, що ідентифікує його як платника податків. Слід уважно здійснювати оплату, оскільки у випадку переплати фінансовому відомству буде важко повернути отримані кошти.

За результатами розгляду поданих документів Головне управління реєстрів і нотаріусів, відповідно до ст. 11 Положення, затвердженого Королівським указом № 1004/2015, готує пропозицію про задоволення заяви на громадянство або про відмову у його наданні, яке подається міністру юстиції. Підсумкове рішення приймає міністр, грунтуючись на звіті Національного розвідувального центру.

Максимальний період, протягом якого відбувається розгляд даного питання, становить 12 місяців. Якщо за цей час відповідь не прийшов, клопотання про громадянство слід вважати відхиленим.

У разі одержання позитивної відповіді зацікавлений іноземець, згідно ст. 12 Положення, протягом 180 днів повинен прийняти присягу на вірність королю, а також відмовитися від попереднього громадянства.

Після цього протягом 5 днів особа, відповідальна за громадський реєстр, приступає до реєстрації набуття громадянства. На підставі цієї реєстрації новоявленому іспанцеві видається паспорт.

Причини відмови у громадянстві

Як випливає з вищевикладеного, отримання іспанського громадянства – це результат виконання низки вимог і умов, недотримання яких тягне за собою відмову у видачі індигенату. Серед очевидних причин, по яких міністр юстиції однозначно відмовить в наданні громадянства, слід назвати:

 • невідповідність вимогам, заявленим законом;
 • шахрайство при отриманні паспорта: укладення фіктивного шлюбу, підробка документів, повідомлення неправдивих відомостей;
 • судимість у країні походження або обвинувальний вирок на території Іспанії за серйозний злочин;
 • недостатню соціальну інтеграцію в іспанське суспільство;
 • несумлінне громадянську поведінку;
 • загрозу безпеки Іспанії або громадському порядку.

Якщо кандидат на громадянство отримав відмову, ст. 14 Положення дозволяє йому направити апеляцію і добитися повторного розгляду питання.

Як відновити іспанське громадянство

Відповідно до ст. 26 Código Civil, всі, хто раніше втратив іспанське громадянство, можуть його відновити. Для цього їм необхідно відповідати ряду умов, зокрема:

 • бути іспанським резидентом, тобто проживати та платити податки в Іспанії (вимога не поширюється на емігрантів і їхніх дітей);
 • заявити перед керівником реєстраційного офісу про бажання відновити іспанське громадянство;
 • зареєструвати відновлення в цивільному реєстрі.

Якщо особа не є іспанцем за походженням і було позбавлене іспанського паспорта через використання попереднього громадянства, вступу на службу в армії інших держав або використання шахрайства при отриманні громадянства, для відновлення правового статусу потрібно також дозвіл уряду.

Подвійне громадянство в Іспанії

Теоретично п. 3 ст. 11 Конституції Іспанії допускає подвійне громадянство. Однак для громадян з СНД на практиці воно неможливо, оскільки конституційні норми передбачають подвійне громадянство лише з тими країнами, з якими в Іспанії укладено міжнародний договір. Конституція дозволяє укладати такі договори з іберо-американськими та іншими країнами, з якими королівство має особливі відносини.

У число таких країн традиційно входять всі країни Латинської та Центральної Америки, в тому числі Аргентина, Бразилія, Куба, Коста-Ріка, Португалія, Сальвадор, Венесуела, Уругвай і безліч інших країн. Для натуралізації представникам цих країн досить прожити в Іспанії всього 2 роки, після чого, зберігши власне громадянство, вони можуть отримати й іспанський паспорт. Таке право мають усі громадяни зазначених країн, навіть якщо останні не надають взаємного права іспанцям.

Висновок

Слід зазначити переваги та недоліки, які дає іспанський паспорт. Серед плюсів – можливість безперешкодно жити та працювати в одній з передових європейських країн, вільно подорожувати по ЄС, отримувати високі зарплати, мати соціальні гарантії та високі стандарти життя. Але є і недоліки, серед яких можна назвати необхідність відмови від попереднього громадянства, незвичний жаркий клімат і менталітет місцевих жителів. Однак, знайшовши розумний компроміс між плюсами та мінусами, будь мігрант з упевненістю зможе заявити, що Іспанія, мабуть, найкраща країна для еміграції.

Іспанія. Іспити на громадянство Іспанії: Відео

Статті по темі