Якщо ви збираєтеся жити та працювати в новій країні та ставите питанням, чи варто купувати там нерухомість, далеко не останнє значення при прийнятті вами рішення буде мати розмір і порядок оплати комунальних послуг. Комунальні платежі в Іспанії у 2025 році залежать від регіону, в якому знаходиться нерухомість, від вашого статусу перебування в країні та від деяких інших факторів. При цьому істотно відрізняється і якість комунальних послуг, наприклад, водопостачання, яке залежить від того, в якому регіоні ви проживаєте.
Який в Іспанії податок на нерухомість
Як і в переважній більшості держав, утримання нерухомості в Іспанії оподатковується. Всі без винятку власники (резиденти та нерезиденти) повинні щороку сплачувати податок на нерухомість, який називається IBI (Impuesto sobre El Bienes Inmuebles) і обчислюється з розрахунку від 0,4 до 1,1 % від вартості житла.
Але не варто лякатися – мова йде про так звану кадастрової вартості, тобто тієї, за якою об’єкт нерухомості зареєстровано в описах землі. За фактом ця сума в 10, а то і в 15 разів нижче реальної ринкової ціни, за яку ви його придбали.
Якщо ви нерезидент і не живете в Іспанії понад 183 днів, додатково до податку на нерухомість вам доведеться заплатити ще й прибутковий. А заможні власники об’єктів вартістю понад 700 000 євро повинні розщедритися ще і на податок на багатство.
Вартість комунальних послуг в Іспанії
Порядок оплати комуналки в Іспанії пов’язаний з таким поняттям, як Comunidad de Propietarios (співтовариство власників), тобто товариством власників житла. На всіх об’єктах нерухомості, де є місця загального користування – ліфти, паркування, сади та інше, існує така форма самоврядування.
У фонд товариства сплачуються внески та вноситься абонентна плата за користування системами центрального водопостачання, електрики. Якщо ж у вашій власності в Іспанії знаходиться окремий будинок, то ніякого відношення ні до якого «комунідаду» ви мати не будете.
- Оплата електроенергії. За електрику в Іспанії платять згідно з показаннями лічильника з розрахунку 0, 086 євро за 1 кВт. При цьому багато що залежить від обсягів споживання, тому підсумкова оплата розраховується з урахуванням коефіцієнта 2.0 (другі 15 кВт за 2 місяці) або 3.0 (треті 15 кВт за 2 місяці) і т. д. Звичайний порядок – хто більше користується, той більше платить.
Виходячи з цього, фактична середня ціна за електроенергію становить приблизно 0,24 євро за 1 кВт, що досить дорого навіть для країн Євросоюзу.
Абонентська плата за підключення до централізованих систем електропостачання дорівнює 60 євро в рік і вноситься приблизно за 13-16 євро кожні три місяці.
- Оплата водопостачання. Вона теж ґрунтується на прогресивній шкалі: чим більше споживання, тим вище «штрафи» за витрату понад норми. Все починається з 0,44 євро за 1 м³, але це знову ж за перші 15 кубометрів за двомісячний період. Другі обійдуться вже по 0,66 євро. Великий стрибок починається з наступних 20 «кубів» – відразу 1,78 євро за м³. Потім все це підсумовується і виводиться підсумкова сума.В результаті за кубометр води іспанці в середньому платять 1 євро. Але це у відносно благополучних з точки зору водопостачання регіонах країни.У високогірних або посушливих місцях середня ціна може складати від 1,5 до 2,5 євро за «куб». Крім того, висока плата за воду на курортах – на Канарських і Балеарських островах. Приміром, вартість водопостачання в Аліканте (в курортній зоні Коста-Бланки) в три рази перевершує ціни на воду в Вальядоліді.
В Іспанії є ще і технічна вода для поливу – вона подається за окремим водопроводу за більш низькими тарифами. Річна абонплата становить 60 євро і вноситься рівними частинами раз на квартал, як і у випадку з електрикою.
Однак потрібно бути готовим до того, що якість послуг може виявитися не на висоті, постачання здійснюватися з перебоями, так і обмеження в окремих районах можуть бути набагато жорсткіше, ніж в середньому по країні.
У деяких регіонах користувачі мають право витрачати не більше 3 кубометрів води на місяць, що створює істотні обмеження навіть для купання.
Крім того, тиск води може виявитися дуже низьким – тоді про повноцінне душі й тим більше пральній машині доведеться забути.
- Оплата за газ. Комунікації централізованого газопостачання є лише у великих містах країни. У провінції купують балони, причому в такій формі газ значно дешевше. У більшості іспанців встановлена газова комбінована система, при цьому газ використовується не стільки для приготування їжі (для цього існують електроплити), скільки для підігріву води та опалення.
Середня ціна газу в містах становить 0,09 євро за м³. При купівлі балона оформляється контракт з фірмою-постачальником, найчастіше з Repsol Butano. Для цього на депозит кладеться 25 євро, після чого у вас з’являється право придбати один балон вагою 12,5 кг за 12,5 євро. У середньому такого балона вистачає на 7-8 тижнів, так що фактично це і є тариф на газ за 2 місяці, однак це якщо витрачати його тільки для приготування їжі.
- Оплата опалення. Проблема опалення в Іспанії тісно пов’язана з газопостачанням. При помірному споживанні тільки за гарячу воду в середньому потрібно платити 50 євро на квартал.
В Іспанії теплий клімат. Досить сказати, що в Барселоні середня температура взимку коливається в межах +9-10 ⁰C. Однак зима є зима, причому в передгір’ях Піренеїв вона буває дуже холодною, і протягом цього періоду житло потрібно опалювати. Нам це йде близько 200 євро на місяць (на площу 3-кімнатної квартири). В результаті річні витрати за підігрів води та опалення становлять приблизно 1000 євро.
- Інтернет, ТБ, телефон. Встановлення телефонної лінії коштує від 200 до 300 євро, абонплата становить 20 євро в місяць. Інтернет у вигляді ADSL коштує від 25 до 40 євро на місяць залежно від швидкості.
- Страховка нерухомості. Є фіксованою виплатою незалежно від того, перебуваєте ви в країні постійно або приїжджаєте зрідка. В залежності від цінності вашого майна вона може коштувати від 200 до 300 євро в рік.
Розрахунок комунальних платежів та податків
Припустимо, ви не живете в Іспанії постійно, але тримайте там однокімнатну квартиру вартістю 100 тисяч євро в багатоквартирному будинку. Тоді ви платите щорічно: податок на нерухомість 800 євро + страховка 300 євро + абонплата за газ/світло 120 євро + вивіз сміття 50 євро – разом близько 1300 євро.
Якщо ви проживаєте в країні постійно, до цього додадуться 1000 євро за опалення і гарячу воду та інші витрати в залежності від ступеня вашої економності.
В Іспанії неможливо приховати показання лічильників, оскільки вони зазвичай розташовуються на цокольних поверхах будинків, і працівники комунальних служб самі їх звіряють. Оплата проводиться з банківського рахунку, після чого на пошту приходять рахунки-факси з показаннями вашого лічильника і виробленими платежами.
Оплата електрики проводиться з рахунку Domiciliacio’n Bancario, після чого вам в тому ж порядку надсилають факс з оплаченими вами квитанціями та показаннями лічильника.
Як здати в оренду нерухомість в Іспанії
За іспанськими законами, будь-який власник має право здавати свою нерухомість в оренду, при цьому він може навіть продати її до закінчення терміну орендного договору. Вартість короткострокової оренди вище, проте це тягне за собою складності у вигляді частого пошуку клієнтів і відсутності гарантії регулярного доходу. Останнє особливо незручно в курортних зонах, де попит і ціни на житло дуже залежать від сезону.
При довгостроковій оренді найчастіше укладається договір терміном на один рік, який орендар, у разі відсутності обґрунтованих причин для припинення договору, може продовжувати щорічно протягом 5 років.
При цьому розмір орендної плати можна підвищувати, але тільки в межах індексу інфляції за попередній рік.
Як контролювати оплату, не перебуваючи в країні
Ви володієте нерухомістю в Іспанії, але в країні буваєте нерегулярно і до того ж здаєте квартиру в оренду? Не дивно, що може виникнути занепокоєння щодо того, чи нормально йдуть справи. На цей випадок існує практика оформлення довірчого управління нерухомістю.
Фірми, що надають такі послуги, не тільки своєчасно оплачують всі рахунки та пересилають гроші за оренду, але і можуть розміщувати рекламу, шукати нових клієнтів, зустрічати та проводжати гостей і навіть виконувати дрібний ремонт. Природно, вони також гарантують недопуск на територію вашої власності сторонніх, чого не можна повністю виключати, якщо ключі від вашої нерухомості ви довірили приватній особі.
Ремонт нерухомості
В ідеалі, звичайно, потрібно купувати квартири в новобудовах. Однак якщо повісті справи вміло, на купівлю нерухомості можна заощадити, придбавши об’єкт, що потребує ремонту. Проте слід врахувати кілька факторів.
Ви можете зажадати у продавця компенсацію на фінансування ремонтних робіт. Згодом роботи можна провести менш ґрунтовно, зосередившись переважно на косметичний ефект, і в підсумку ви практично нічого не втратите при здачі купленої нерухомості в оренду.
Важливою є і перспективність місця, в якому ви купує квартиру. Трохи терпіння – і перепродаж відремонтованого приміщення в зростаючому фешенебельному районі з лишком окупить всі вкладення.
Висновок
Вартість комунальних послуг в Іспанії, у порівнянні з іншими державами Євросоюзу, досить висока. З урахуванням податку на нерухомість, страхування і виплат за comunidad, утримання житла в країні – задоволення не з дешевих, поєднане з різними витратами, до яких слід бути готовим. Але, не пускаючи цю проблему на самоплив, можна непогано заощадити. Причому як у випадку, коли ви самі користуєтеся своєю іспанської нерухомістю, так і у випадку, якщо ви здаєте в оренду.