Меню Закрити

Як іммігрувати до Іспанії

За останні 20 років з країни, породжує еміграцію, Іспанія перетворилася в державу, куди направляються найбільші міграційні потоки. В даний час іноземці становлять 10-12% від загального числа жителів королівства, у зв’язку з чим іспанському суспільству довелося переглянути свої погляди на мігрантів. Сьогодні вони бажані гості на Піренейському півострові, а тому легальна імміграція в Іспанію не така велика проблема, як може здатися. Ми розповімо вам про найбільш доступних імміграційних моделях і варіантах переїзду в цю спекотну європейську країну.

Як іммігрувати в Іспанію

Чому Іспанія

Для початку спробуємо розібратися в тому, чому іноземці вибирають саме Іспанію. Розповіді про високий рівень життя та іспанські зарплати – це, безумовно, правда, але при всьому цьому імміграція в Іспанію має більш конкретні підстави.

Саме по собі це явище є багатофакторним і обумовлено рядом причин, серед яких:

  • економічний розвиток – по суті, це найважливіший фактор, що провокує міграцію. Починаючи з 1993 року, іспанська економіка демонструє стрімке зростання (за винятком кризових 2011-2012 років). Розвиток туризму та будівництва сприяє щорічному створення сотень тисяч нових робочих місць, 40% з яких займають мігранти. Для іноземців є і високооплачувана робота (середня зарплата 1,5-2 тис. євро), тому вони їдуть в Іспанію;
  • членство в ЄС – не менш важливий чинник, що відкриває для іноземців Шенгенську зону і європейський ринок. Легально переїхавши в країну та отримавши ВНП, вони мають можливість вільно пересуватися, а іноді й працювати в межах Євросоюзу;
  • м’який середземноморський клімат – приблизно п’ята частина мігрантів перебирається в Іспанію саме через її розташування, воліючи прибережні населені пункти, таких як Аліканте або Малага. Багато з них – люди з високим достатком, пенсіонери з європейських країн або фрілансери, яких приваблює розмірений спосіб життя в країні;
  • прозорі правила для переїзду. Економічна доцільність і величезний внесок іноземців у виробництво валового внутрішнього продукту країни призвели до лібералізації міграційного законодавства Іспанії. Мігранти отримують прозорі правила та механізми легалізації. При всьому цьому в країні величезна кількість тих, хто прибув туди та проживає нелегально;
  • близькість до Африки. Наявність сухопутних переїздів з Марокко привертає в країну величезну кількість нелегалів і біженців з Африканського континенту. Кількість осіб, які незаконно прибули в Іспанію «на човнах», у минулих роках подвоїлася і склала 27 тис. осіб. Безумовно, це кількість незрівнянно з числом «цивілізованих» мігрантів, які бажають легально жити та працювати в королівстві, однак це породжує негативні стереотипи.

Способи легальної імміграції

Іноземцям, які мають намір перебратися жити в Королівство Іспанії, місцеве законодавство надає чимало легальних можливостей. Тут і програми по возз’єднанню сім’ї, та програми для студентів, і навіть моделі бізнес-імміграції, розраховані на іноземних інвесторів. Розглянемо найбільш актуальні варіанти, які підходять для різних категорій мігрантів.

Возз’єднання сімей іноземців

Якщо ваші близькі родичі вже переїхали та отримали офіційний дозвіл на проживання в Іспанії, найпростіший шлях імміграції – це возз’єднання з ними як з членами сім’ї. Згідно зі ст. 17 закону «Про права, свободи та соціальної інтеграції іноземців» №4/2000 від 11.01.2000 (Sobre права і y libertades de los extranjeros en España y su integración social), таким правом володіють:

  • дружина іноземця, що складається з ним у шлюбі, визнаному іспанськими законами;
  • неповнолітні або недієздатні діти іноземця або його дружина;
  • особи, які перебувають під опікою іноземця;
  • батьки іноземця, які перебувають на його утриманні, якщо вони старше 65 років і є обгрунтовані причини для їхнього переїзду.

Всі вони отримують «La autorización de residencia por reagrupación familiar» (спеціальний ВНП). Однак перед цим, згідно зі ст. 8 закону, приймає родичів іноземець повинен:

  • повторно отримати ВНП (оновити початковий), а для переїзду батьків – отримати ПМП;
  • довести наявність житла і грошей для утримання сім’ї.

Детальніше про цей спосіб імміграції читайте в статті “Процедура возз’єднання з сім’єю в Іспанії“.

Дозвіл на проживання та роботу

Не кожний дозвіл на проживання в Іспанії дає право на легальне працевлаштування. ВНП, який видається іноземцю в разі трудової міграції, називається Autorización de residencia y trabajo.

Життя в Іспанії

Згідно зі ст. 36 закону, він буде потрібно будь-якій людині, що досягла 16-річного віку, якщо він хоче працювати в країні. Такий дозвіл видається лише за запитом роботодавця і тільки на період дії трудового договору з найманим працівником за умови, що мігрант не був засуджений в Іспанії, не є громадянином ЄС і йому не заборонений в’їзд в країну.

Роботодавець також повинен представити міграційним органам докази платоспроможності та реєстрації в системі соціального забезпечення, а також сам трудовий договір.

При цьому, згідно зі ст. 38 закону №4/2000, при працевлаштуванні іноземця повинна бути врахована ситуація із зайнятістю в країні. Простіше кажучи, мігрантові можна запропонувати лише ту вакансію, яку можна заповнити за рахунок іспанців.

Список професій для кожного регіону внесений в спеціальний каталог (Catálogo de Ocupaciones de Difícil Cobertura), ознайомитися з якими можна тут.

Програма бізнес-імміграції

Відповідно до ст. 61 закону №14/2013 “Про підтримку підприємців і їх інтернаціональності” (De apoyo a los emprendedores y su internacionalización), іноземці, які є інвесторами та підприємцями, отримують полегшені умови в’їзду і перебування в Іспанії.

Відповідаючи загальним вимогам, таким як повноліття, відсутність судимості, наявність страхового поліса і засобів для утримання членів сім’ї, вони можуть претендувати на одержання «Візи на проживання для інвесторів» (Visado de residencia para inversores).

Згідно зі ст. 63 закону №14/2013, вона може бути видана строком на один рік за умови інвестування:

  • 2 млн євро в цінні папери державної позики;
  • 1 млн євро в акції іспанських компаній;
  • 1 млн євро в іспанські інвестиційні фонди й фонди венчурного капіталу;
  • 1 млн євро в банківські депозити чи інші банки;
  • в пріоритетний для конкретного регіону інноваційний бізнес-проект.

Як члени сім’ї інвестора візу можуть отримати подружжя, діти та залежні від інвестора родичі.

Здобуття освіти

Іноземці, які хочуть отримати освіту в навчальних закладах іспанського королівства, згідно зі ст. 33 закону № 4/2000, можуть оформити спеціальний дозвіл на перебування в країні з метою навчання (Estancia por estudios). Термін його дії обумовлений тривалістю курсу навчання.

Пляж в Іспанії

Однак дозвіл необхідно щорічно продовжувати, що можливо лише при дотриманні студентом умов його видачі та виконання вимог освітнього закладу, в якому він проходить навчання.

Такий дозвіл на перебування видається за умови:

  • відсутність судимостей і заборон для в’їзду в Іспанію;
  • наявності достатньої кількості коштів для покриття витрат на перебування в країні та повернення на батьківщину (100% IPREM);
  • наявності поліса державної або приватної медичної страховки;
  • відсутності захворювань, які можуть мати серйозні наслідки для громадського здоров’я.

Цей дозвіл дає право на працевлаштування, але з деякими обмеженнями.

Шлюб з громадянином Іспанії

Еміграція з України через шлюб з громадянином Іспанії, мабуть, найпростіший шлях легалізації в королівстві. Якщо шлюб укладений, в’їзд в країну здійснюється за візи для членів сім’ї (Visado de Familiar de Comunitario), яка видається безкоштовно згідно з Директивою ЄС 2004/38.

Подальша легалізація полягає в отриманні дозволу на тимчасове перебування. Перевагою даної моделі імміграції є спрощений порядок отримання громадянства.

Так, відповідно до ст. 22 Código Civil (Цивільного кодексу), чоловік іспанського громадянина має право отримати громадянство Іспанії вже через рік проживання на території королівства, якщо він:

  • на момент подачі заявки складався з ним у шлюбі протягом щонайменше 1 року і шлюб не був розірваний ні фактично, ні юридично;
  • зареєстрований з іспанським чоловіком за однією адресою;
  • має достатньо коштів для свого забезпечення або оплачувану роботу;
  • не має судимості;
  • є інтегрованим в іспанську культуру, звичаї та знає іспанську мову.

Інші шляхи імміграції

Описані вище варіанти – далеко не все, скориставшись якими можна легалізуватися в Іспанії. Отримати резиденцію (ВНП) можна й іншими способами, передбаченими законом.

Наприклад, згідно з п. 3 ст. 31 закону №4/2000, право на ВНП мають іноземці, які підпадають під ситуацію «вкорінення», осілості (situación de arraigo), тобто тривало проживають на території Іспанії без наявності на те законних підстав і дозволів. Розрізняють кілька форм осілості:

  • трудову (проживання мінімум 2 роки та 6 місяців трудових відносин);
  • соціальну (проживання в Іспанії протягом 3 років, наявність трудового договору, наявність родинних зв’язків з іспанцями);
  • сімейну (незалежно від строку проживання, якщо іноземець є дитиною або батьком громадянина Іспанії).

Крім того, є можливість переїхати в Іспанію через купівлю нерухомості. Мінімальна інвестиція в об’єкт нерухомості має становити 500 тис. євро. Вона дає право на «Візу на проживання для інвесторів», а також отримання візи для членів сім’ї.

Будиночки в Іспанії

Ще один варіант легалізації – отримання статусу біженця. Він не тільки дає право на проживання без отримання візи, але і дозволяє у скорочені терміни (5 років проживання) оформити громадянство.

Згідно зі ст. 3 закону № 12/2009 Reguladora del derecho de asilo y de la protección subsidiaria, біженцем може бути визнано особа, яка обґрунтовано побоюється переслідувань в країні результату за національною та расовою ознакою, в силу віросповідання, політичних поглядів, належності до етнічної групи й т. п.

Алгоритм імміграції

Всупереч тому, що іспанським законодавством передбачено безліч легальних способів імміграції в королівство, іноземцю в будь-якому випадку потрібно дотримуватися певного алгоритму дій. Для цього потрібно чітко розуміти, з чого почати переїзд і що необхідно робити далі.

У загальному вигляді алгоритм імміграції виглядає наступним чином:

  1. Оформлення візи та легальний в’їзд в країну. Віза є єдиною підставою для перебування іноземців в Іспанії (крім шукачів притулку та біженців). Згідно зі ст. 5 bis закону № 4/2000, розрізняють різні види віз в залежності від цілей і терміну перебування в Іспанії. Проте незалежно від виду дозвіл на в’їзд оформляється в країні постійного проживання в консульстві або диппредставництві королівства. Правила його оформлення визначені розділом III Королівського указу № 557/2011 від 20.04.2011.
  2. Отримання дозволу на тимчасове проживання. Наступним етапом легалізації є оформлення ВНП, який видається на різних підставах. Це обов’язковий документ для тих, хто планує залишитися в Іспанії, оскільки без нього перебувати в країні можна лише тимчасово за візою.
  3. Отримання дозволу на постійне проживання. По суті, це ПМП. З таким статусом живуть емігранти, які хочуть залишитися в Іспанії назавжди. Наявність цього дозволу значно розширює права іноземців.
  4. Оформлення громадянства. Для отримання іспанського громадянства законодавством передбачені різні способи, однак для мігрантів можливий лише варіант оформлення «за місцем проживання», тобто після проходження всіх зазначених вище процедур і тривалого проживання в країні. Про це ми розповімо нижче.

При цьому не має значення звідки ви, не має значення куди ви хочете потрапити у Валенсію або Каталонію: для отримання іспанського паспорта проходження всіх цих етапів буде обов’язковим.

Дозвіл на тимчасове та постійне проживання

По візі, незалежно від її виду, можна перебувати в країні тільки тимчасово, а для проживання буде потрібно спеціальний дозвіл. Спочатку можна отримати лише ВНП – дозвіл на тимчасове проживання (Permiso de residencia temporal).

Згідно зі ст. 31 закону № 4/2000, воно видається на термін від трьох місяців до 5 років з можливістю продовження. Залежно від обставин ВНП може бути виданий з правом і без права на працевлаштування.

Власники даного статусу зобов’язані інформувати міграційні органи про зміну громадянства, сімейного статусу і місцезнаходження. Тобто, оформивши його у Мадриді, виїхати жити в Барселону без узгодження не вдасться. Порядок видачі ВНП визначено розділом IV Королівського указу №557/2011.

Наступний можливий етап – отримання дозволу на постійне проживання – ПМП (Permiso de residencia a largo plazo). Згідно зі ст. 32 закону, воно видається безстроково всім, хто прожив в Іспанії на підставі ВНП 5 років. Власники даного статусу можуть жити й працювати в королівстві на тих же правах, що й іспанці. Порядок його видачі визначено розділом VI Королівського указу № 557/2011.

Громадянство Іспанії

Фінальний етап легалізації – отримання іспанського громадянства та оформлення паспорта. Існує кілька підстав для цього, однак для мігрантів з країн СНД підходить лише варіант оформлення громадянства «за місцем проживання» (nacionalidad por residencia).

Громадянство Іспанії

Як свідчить ст. 22 Código Civil, для його отримання в загальних випадках потрібно прожити в Іспанії на підставі ВНП/ПМП не менше 10 років. Однак передбачені й деякі винятки.

Наприклад, біженцям достатньо 5 років, вихідців з Латинської Америки – 2 років, а подружжю, вдівцям/вдовам або підопічним іспанців – всього 1 роки проживання за вищевказаним дозволами.

Важливою умовою отримання громадянства є доказ інтеграції в іспанське суспільство. Це можна зробити за допомогою здачі двох тестів: на знання конституційних і соціокультурних основ Іспанії, а також на знання іспанської мови (CCSE і DELE).

Більш того, п. b) ст. 23 Código Civil вимагає від іноземців, що бажають стати громадянами Іспанії, відмовитися від свого минулого громадянства (крім вихідців з країн Латинської Америки).

Пакет документів

Для проходження кожного із зазначених етапів потрібно індивідуальний пакет документів. Причому їх перелік буде відрізнятися в залежності від виду візи, яку ви маєте намір отримати. У будь-якому випадку для оформлення візи необхідно подати у консульство або візовий центр:

  • два примірники анкети на національну візу, заповнених іспанською мовою;
  • два фото 35 х 45 мм;
  • дійсний закордонний паспорт, виданий, залежно від візи, не раніше 4 місяців, або 1 роки тому, і його ксерокопія;
  • внутрішній паспорт та його ксерокопія;
  • квитанція про сплату консульського збору;
  • довідка про відсутність судимості з апостилем;
  • запит на видачу ВНП встановленої форми, в залежності від виду запитуваної ВНП;
  • медичний страховий поліс, що діє в Іспанії;
  • недавня медична довідка;
  • доказ наявності достатніх грошових коштів, якщо потрібно;
  • інші документи, в залежності від виду візи.

Якщо з батьком їде неповнолітній, додатково надається апостильований дозвіл на переїзд другого з батьків. На самої дитини подається аналогічний пакет документів.

Більше інформації міститься на сайті Генконсульства.

Оформлення ВНП здійснюється в консульстві або диппредставництві Іспанії, тому пакет необхідних документів ідентичний тому, що подається при запиті візи.

По суті, на візу і на ВНП подається один і той же пакет документів, при цьому запит на ВНП входить в пакет документів для оформлення візи.

З ПМП дещо інша ситуація. Згідно зі ст. 149 королівського указу № 557/2011, для отримання ПМП потрібно:

  • копія дійсного закордонного паспорта;
  • квитанція про сплату державного мита;
  • звіт міграційних органів, що підтверджує періоди попереднього проживання;
  • довідка про несудимість в Іспанії та в країні результату протягом останніх п’яти років.

Останнім етапом є отримання громадянства. При дотриманні умов для його отримання в місцевий РАГС необхідно представити пакет документів, що включає:

  • стандартну форму заявки;
  • посвідчення особи іноземця (Tarjeta de Identidad de extranjero, TIE) або прирівняний до нього документ;
  • дійсний паспорт країни походження;
  • перекладене та апостильоване свідоцтво про народження;
  • перекладена та апостильована довідка про несудимість з країни походження;
  • шлюбне свідоцтво, якщо іноземець перебуває у шлюбі;
  • свідоцтво про реєстрацію в Іспанії;
  • виписку про несудимість з Центрального реєстру укладених Іспанії;
  • квитанцію про сплату гербового збору;
  • сертифікати інституту Сервантеса (CCSE і DELE).

Якщо прохачем громадянства є неповнолітній, його прохання про громадянство повинен підкріплювати пакет документів, що включає:

  1. Стандартну форму заявки, підписану законним представником, а якщо неповнолітній віком від 14 років, то їм самим;
  2. Апостильоване свідоцтво про народження;
  3. Доказ сплати державного мита;
  4. Довідка-дозвіл з реєстраційного офісу (РАГСу);
  5. Паспорти батьків;
  6. Свідоцтво про реєстрацію в Іспанії;
  7. Сертифікати інституту Сервантеса (CCSE і DELE), обов’язкові для дітей.

Слід мати на увазі, що це лише загальний пакет документів. В залежності від конкретної ситуації можуть знадобитися додаткові документи для оформлення громадянства. Докладні переліки можна знайти на сайті Міністерства юстиції Іспанії.

Витрати на переїзд

Імміграція в Іспанію – справа вельми витратна, незалежно від обраного способу. Пропонуємо ознайомитися, скільки коштує орієнтовно кожен з них:

  • возз’єднання з сім’єю: консульський збір за отримання національної візи 60 € (для дітей до 6 років безкоштовно) + медична страховка (державна страховка – 710 € в рік, приватна – від 40 € в місяць) + квиток в Іспанію від 50 € + наявність коштів на проживання в Іспанії мінімум 150% IPREM (IPREM становить 537,84 €) на двох та ще 50% на кожного додаткового члена сім’ї на місяць, не враховуючи витрат на оренду житла та вартості оформлення всіх документів;
  • трудова імміграція: національна віза 60 € + переліт від 50 € + страховка 500-710 € в рік + 537,84 € – 100% IPREM в місяць на одного (200% на подружжя) + оренда житла;
  • програма бізнес-імміграції: національна віза 60 € + переліт від 50 € + страховка 500-710 € в рік + інвестиції 500 тис. – 2 млн € + кошти на утримання сім’ї, оренду житла;
  • отримання освіти: національна віза 60 € + переліт від 50 € + страховка 500-710 € в рік + вартість навчання (в залежності від вузу 800-7000 € в рік) + 537,84 € – 100% IPREM в місяць + оплата житла;
  • шлюб з іспанцем: національна віза 0 € (за умови попереднього оформлення шлюбу) + переліт від 50 € + страховка 500-710 € в рік + 400% IPREM, якщо ВНП без права роботи, на утримання без урахування вартості житла + 101 € збір за оформлення громадянства.

Проте слід врахувати, що це лише базові витрати – на практиці вони можуть бути набагато більше.

Міграційна статистика

Мігранти складають значну частину населення королівства. За даними на середину минулого року, при загальній чисельності населення в 46,5 млн осіб іноземці складають 4,4 млн.

За даними статистики, в країну прибуло 204 тис. іноземців. При цьому за останні кілька років частка іноземного населення порядком зменшилася: ще 5-7 років тому чисельність регулярних мігрантів коливалася в межах 5,5-5,7 млн осіб.

Дозвілля в Іспанії

Серед лідерів країн виходу Марокко (747 тис. осіб), Румунія (684 тис. осіб) і, як не дивно, Великобританія (236 тис. осіб). Серед громадян СНД, представлених в Іспанії, лідирують українці – станом на минулий рік їх в королівстві проживало майже 103 тис. осіб.

Українців значно менше – їх чисельність становила 68 тис. осіб. Білоруси ж не увійшли навіть до 30-ку.

Більшість мігрантів зайнято у сфері будівництва та послуг. Однак потреба в них спостерігається і в інших галузях, таких як промисловість і сільське господарство.

Висновок

Підбиваючи підсумки сказаного вище, можна виділити головні плюси та мінуси кожного зі способів імміграції в Іспанії:

Спосіб Переваги Недоліки
Возз’єднання з сім’єю Можливість переїхати всією сім’єю + підопічні і батьки. Необхідно оновлювати ВНП або навіть отримати ПМП (для переїзду батьків), а також довести здатність утримувати сім’ю.
Трудова імміграція Можливість легально працювати відразу після переїзду. Необхідність шукати роботодавця ще до переїзду + обмежений перелік професій.
Бізнес-імміграція Спрощений порядок оформлення візи та перебування в країні, можливість переїзду членів сім’ї. Великі інвестиції від 500 тис. до 2 млн євро.
Здобуття освіти Отримання якісної освіти, тривалий легальне перебування в країні. Термін дії візи обмежується терміном навчання + висока вартість отримання освіти.
Шлюб з громадянином Іспанії Простота в’їзду в країну, скорочені терміни отримання громадянства Великий пакет документів, ретельні перевірки, неприпустимість фіктивних шлюбів.

Як переїхати в Іспанію на ПМП: Відео

Статті по темі