Меню Закрити

Рівень безробіття в Іспанії


Безробіття в Іспанії у 2020 році завдає значної шкоди економіці не тільки цієї держави, але і Єврозони в цілому. Рівень безробіття в королівстві приблизно у два рази вище загального показника безробіття в Євросоюзі. Нинішня ситуація на ринку праці склалася в силу багатьох причин – від недостатньої розвиненості промислового сектору до запровадження валюти євро.

Безробіття в Іспанії

Показники безробіття в Іспанії

За рівнем безробіття серед країн Євросоюзу Іспанію випереджає лише Греція. Рівень безробіття в минулому році з урахуванням сезонних коливань становить 15,9 %, без урахування сезонних коливань – 16,2 %.

Якщо розглядати статистику по вікових групах, то серед іспанців від 25 до 74 років непрацевлаштованих 14,7 %, а серед громадян віком до 25 років – 34,4 %.

Найнижчого рівня безробіття за останні кілька десятиліть країна досягла в травні 2007 року, коли цей показник становив 7,9 %. Рекордна кількість безробітних жителів в державі було зафіксовано в лютому і липні 2013 року, коли показник безробіття становив 26,3 % (статистика наведена за результатами дослідження Євростату).

Центр зайнятості в Іспанії

В даний час в Іспанії намітилася тенденція до зменшення кількості безробітних. Проте рівень безробіття як і раніше залишається одним з найвищих в Європі.

Передумови безробіття

Однією з головних причин безробіття в Іспанії є економіка, яка базується головним чином на галузях туризму та будівництва при фактичній відсутності промисловості. Одним з найбільш розвинених промислових регіонів є Країна басків, де промисловість становить близько 20-25% ВВП. Тутешній рівень безробіття приблизно у 2,5 раза нижче, ніж в Андалусії та на Канарських островах, де промисловість становить лише 5-10% ВВП.

Інша причина – працевлаштування іспанських громадян в тіньовому секторі економіки. При цьому вони продовжують офіційно рахуватися на трудових біржах як безробітні.

Левову частку тіньового сектора становить робота дома, серед таких працівників багато іммігрували іноземців.

Дана ситуація призвела до того, що, незважаючи на офіційні показники швидкого зростання рівня безробіття, рівень ВВП в країні знижувався набагато повільніше.

Перенасичення ринку нерухомості – ще одна причина високого рівня безробіття в Іспанії. Після вступу в Євросоюз в країні почався будівельний бум. Ціни на нерухомість зростали й разом з ними росли заробітні плати будівельників. Тому багато громадян Іспанії пішли працювати в будівельний сектор, причому навіть кидали заради цього навчання.

Читайте також:  Отримання посвідки на проживання (ВНЖ) без права на роботу в Іспанії

У 2012 році ціни на житло різко стали падати з-за занадто великої кількості об’єктів на ринку. Робітники почали масово звільнятися, багато хто поїхав влаштовуватися на роботу за кордоном.

Ситуацію на трудовому ринку Іспанії ускладнюють і формальності, пов’язані з укладенням робочих контрактів.

Пошук роботи в Іспанії

Існує два способи найму працівників: за тимчасовим контрактом і по довгостроковому. Більшість іспанських роботодавців наймає працівників за тимчасовим контрактом з терміном дії менш ніж два років. Після закінчення тимчасового контракту найчастіше слід звільнення співробітників (особливо серед молоді), а потім працевлаштування нових.

Причиною таких дій роботодавця є небажання надавати працівникові довгостроковий контракт з повним соціальним пакетом по закінченні двох років трудової діяльності, що роботодавець зобов’язаний робити згідно з законодавством. До того ж довгостроковий контракт значно ускладнює роботодавцям процедуру звільнення працівників.

Входження в Євросоюз вплинуло і на ринок працевлаштування. Якщо раніше в Іспанії вдавалися до механізмів зовнішньої девальвації, то після введення євро це стало неможливим. До того ж ціни в Іспанії стрімко зросли. З втратою королівством статусу реципієнта, а також з припливом грошових коштів з єврофондів ситуація в країні значно погіршилася. Продуктивність праці в Іспанії була на низькому рівні, тому роботодавці були змушені звільняти працівників або урізати їм заробітні плати.

Оформлення допомоги по безробіттю

За отриманням допомоги по безробіттю слід звертатися в офіс біржі праці INEM; у 2009 році біржа була перейменована в SEPE – Servicio Público de Empleo Estatal, але старий акронім продовжує використовуватися навіть в засобах масової інформації.

Звернутися в INEM необхідно протягом 15 днів після звільнення. Отримувати допомогу можуть тільки працівники, які мають не менше 360 днів стажу.

Для оформлення допомоги по безробіттю в INEM необхідно подати наступні документи:

 • заяву на отримання допомоги (форма видається в офісі при зверненні);
 • сертифікат, виданий компанією при звільненні (у ньому міститься інформація про останні 180 днів роботи й зарплати);
 • карту резидента;
 • якщо є діти – свідоцтво про народження дитини або карту резидента; заявникам з дітьми до 16 років, що народилися в Іспанії, достатньо подати сімейну книгу.
Читайте також:  Лікарі в Іспанії: перспективи працевлаштування

Кількість днів, протягом яких діє допомога, залежить від кількості відпрацьованих днів, співвідношення можна подивитися в таблиці:

Кількість відпрацьованих днів Кількість днів допомоги
360-539 120
540-719 180
720-899 240
900-1079 300
1260-1439 420
1440-1619 480
1620-1799 540
1800-1979 600
1980-2159 660
Понад 2160 720

Перші півроку безробітний отримує 70 % від base cotización – регульованої бази, зазначеної в сертифікаті, який видається компанією при звільненні. Після перших 180 днів безробітному належить 60 % від регульованої бази.

У першому місяці утримується 50 % допомоги, які будуть виплачені в кінці його дії. Виплачувати допомогу часто починають з затримкою (приблизно в декілька місяців) – це пов’язано з великою кількістю заяв, що надходять в офіс.

Допомогу з безробіття в Іспанії

Безробітний, що перебуває на обліку біржі праці, зобов’язаний відзначатися в офісі INEM кожні три місяці. Для тих, хто живе далеко від офісу, доступна функція la huella dactilar – відзначення відбитками пальців за допомогою спеціального апарату, про місце знаходження якого повинні повідомити в INEM.

Для тих, хто пропрацював менше ніж 360 днів, але не більше трьох місяців, і у кого є діти, існує можливість оформити subsidio por desempleo – посібник сімейної допомоги. Головна умова його отримання – дохід чоловіка/дружини при розподілі на кожного члена сім’ї не повинен перевищувати 450 євро на місяць.

Пошук роботи в Іспанії

Табличка з написом шукаю роботу в Іспанії

Існує кілька способів пошуку роботи в Іспанії:

 • постановка на облік на біржі праці;
 • пошук вакансій на спеціальних сайтах з оголошеннями про роботу;
 • звернення безпосередньо до компанії (адресу або телефон завжди можна знайти на офіційному сайті фірми);
 • звернення в регіональну службу зайнятості, яка займається працевлаштуванням мешканців конкретної провінції;
 • звернення в приватне агентство зайнятості;
 • пошук роботи в газетах і на дошках оголошень.

Висновок

Протягом останніх тридцяти років показник безробіття в Іспанії у два рази вище, ніж в інших європейських країнах, причому як в періоди економічного зростання, так і в періоди кризи. Цьому сприяла низка причин:

 • По-перше, в країні недостатньо розвинутий промисловий сектор, тому більшість населення зайнята у сфері туризму і будівництва.
 • По-друге, багато іспанських громадян, які числяться на біржу праці, водночас мають роботу, не оформлений офіційно.
 • По-третє, багато громадян, які раніше працювали в будівельній сфері, втратили свої робочі місця через перенасиченість ринку об’єктами нерухомості на продаж.
 • По-четверте, роботодавці звільняють працівників, працевлаштованих за тимчасовим контрактом, щоб не надавати їм довгострокову роботу та повний соціальний пакет.
 • І по-п’яте, економічну ситуацію Іспанії похитнули введення євро і зростання цін, за якими було звільнення працівників і зниження заробітних плат.
Читайте також:  Які потрібні дозволи на роботу в Іспанії

Незважаючи на причину, з якої працівник втратив робоче місце, йому належить допомога, тривалість виплати якої залежить від кількості відпрацьованих днів. За його оформленням слід звертатися в офіс INEM.

Іспанія, туристи їдуть – безробіття зростає: Відео


Статті по темі