На тлі стабільного економічного зростання Іспанія активно залучає в країну іноземні інвестиції. В королівстві діє кілька ефективних державних програм, одна з яких – бізнес-імміграція в Іспанію у 2025 році. По ній іноземці, здатні здійснювати істотні капіталовкладення в іспанську економіку, можуть за спрощеною схемою легалізуватися в королівстві, оформивши довгострокову візу або навіть вид на проживання. Яким умовам повинні відповідати інвестори і який порядок легалізації підприємців в Іспанії? Про це та про багато інше послідовно.
Економічна ситуація в Іспанії
Іспанська економіка, незважаючи на системні проблеми, заслужено займає 5-е місце в ЄС і 12-е у світі за обсягом ВВП. Іспанія – промислова країна, що входить в число найбільших виробників Західної Європи. Реальний сектор підбадьорився після декількох років кризи, і тепер у країні спостерігається активне зростання.
Зростання економіки королівства склав 3,1 %. Економічне зростання вище 3 % спостерігається в Іспанії вже четвертий рік поспіль, що свідчить про відносну стабільність. Однак цього поки все одно недостатньо для покриття бюджетного дефіциту, тому уряд продовжує активно залучати іноземних інвесторів, стимулюючи їх легалізацією в Іспанії.
Однак крім можливості легалізуватися в інвесторів є і суто економічний інтерес.
- По-перше, в країні як і раніше спостерігається вкрай високий рівень безробіття, що досягає у цьому році 16,1%. Тому проблем з дешевою робочою силою та її наймом в країні немає.
- По-друге, умови зростаючої економіки – це найсприятливіший час для інвестицій, а на даний момент сумнівів у надійності їх вкладення немає.
- По-третє, прозорі правила гри: мінімум бюрократії, максимум відкритості та пільг для бізнесу.
Основи законодавства
Для початку розберемося, якими конкретно нормативними актами регулюються питання бізнес-імміграції в Іспанію. Основу іспанського імміграційного законодавства становить:
- Закон № 4/2000 від 11.01.2000 «Про права, свободи та соціальної інтеграції іноземців» (Sobre права і y libertades de los extranjeros en España y su integración social). Саме він визначає загальний порядок в’їзду в країну, оформлення в’їзної візи, отримання тимчасового або постійного резидентства в королівстві, повноваження іспанських властей у зв’язку з цим та інші особливості правового статусу іноземних громадян в королівстві.
- Королівський указ № 557/2011 від 20.04.2011 «Про затвердження Правил застосування закону №4/2000» (Por el que se aprueba el Reglamento de la Ley Orgánica 4/2000, sobre права і y libertades de los extranjeros en España y su integración social). Указом затверджено нове імміграційне положення, по суті, уточнююче нормативи, правила та вимоги, встановлені законом № 4/2000, у тому числі режим в’їзду/виїзду, вимоги та заборони до іноземців, процедурні питання перебування і проживання, отримання резидентства.
При цьому особливий інтерес для іноземних інвесторів має представляти Закон № 14/2013 від 27.09.2013 «Про підтримку підприємців і їх інтернаціоналізації» (De apoyo a los emprendedores y su internacionalización). Саме він (розділ 2 титулу V) встановлює деякі спрощені правила для в’їзду та проживання іноземних інвесторів на території Іспанії, в тому числі визначає можливість отримання дозволу на тимчасове (ст. 66 закону) і тривале проживання (ст. 67 закону). Що стосується самого ведення підприємницької діяльності, то воно регулюється положеннями:
- Комерційного кодексу (Código de Comercio).
- Закону «Про акціонерні товариства (капітальних компаніях)» (Ley de Sociedades de Capital), затвердженого Королівським декретом № 1/2010 від 02.07.2010, що регулює правила створення, реєстрації та діяльності комерційних організацій.
- Законів про корпоративне оподаткування (Ley de Impuesto sobre Sociedades), є комплексом нормативно-правових актів, що регулюють порядок сплати податків комерційними та некомерційними організаціями.
- Закону № 17/2001 від 07.12.2001 «Про товарні знаки» (Ley de marcas), що регулює порядок створення і дії товарних брендів.
- Муніципальних положень, що регулюють основи підприємницької діяльності (Ordenanzas municipales sobre licencias de actividad). Кожен муніципалітет має право приймати власне законодавство, спрямоване на регулювання економічної діяльності на місцевому рівні, її ліцензування та інше. Наприклад, Постанова про відкриття економічної діяльності в Мадриді.
- Закону № 20/2007 від 11.07.2007 «Про статус самозайнятих (автономної роботи)» (del Estatuto del trabajo autónomo), що регулює порядок автономної економічної діяльності.
Хто може претендувати на отримання Золотої візи в Іспанію
Відповідно до ст. 61 закону № 14/2013, іноземні інвестори та підприємці отримують право на полегшений в’їзд та проживання на території Іспанії. Вони та члени їх сімей можуть отримати спеціальну підприємницької візу для в’їзду і перебування в королівстві або ж спеціальний вид на проживання. З-за розміру необхідних для її отримання капіталовкладень цю програму назвали Visa Oro або Золота віза.
Суми необхідних інвестицій дійсно вражають. Згідно з п. 2 ст. 63 закону № 14/2013, розмір капіталовкладень повинен становити:
- 2 млн євро – в державні облігації та інші державні цінні папери держпозики;
- 1 млн євро – при вкладенні в реально діючу іспанську капітальну компанію, інвестиційний фонд або на депозити банків королівства;
- 500 тис. євро – при інвестуванні в нерухомість.
Або ж це має бути реалізація бізнес-проектів, які:
- створюють робочі місця;
- забезпечують вагомий соціально-економічний вклад в рамках муніципалітету;
- впроваджують наукові та технологічні інновації.
Відкриття іспанської компанії
Законодавством Іспанії, що регулює комерційну діяльність, передбачена можливість створення компаній кількох форм власності, в тому числі у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю або партнерства. Але незалежно від обраної форми, відкриття бізнесу – справа досить клопітка і далеко не найшвидше.
У середньому підготовка та збір необхідних документів та подальша реєстрація компанії в Іспанії займає 47 днів.
І хоча це виглядає як справжній паперовий лабіринт, насправді всі процедури досить прості – проблема лише в тому, що вони вимагають великої уваги та часу.
Всі підприємства перед початком своєї діяльності повинні:
- бути зареєстрованими в Податковому агентстві Іспанії (Agencia Tributaria), подати декларацію про перепис, пройти реєстрацію в реєстрах для сплати конкретних податків;
- пройти реєстрацію в комерційному регістрі (Registro Mercantil);
- пройти реєстрацію в казначействі системи соціального забезпечення (Tesorería General Seg. Social);
- отримати дозвіл на відкриття діяльності (licencia de apertura y actividad) в місцевому муніципалітеті.
Купівля іспанської компанії
Враховуючи складнощі відкриття і реєстрації бізнесу з нуля, іноземні інвестори практикують купівлю діючих іспанських компаній або ж вкладення коштів в акції. Однак слід мати на увазі, що при покупці бізнесу повинен бути дотриманий мінімальний поріг капіталовкладень – 1 млн євро. За такі гроші інвестор може придбати готельний комплекс, пляжний розважальний клуб, виноробню, ресторан, мережу торгових точок у Мадриді або ж франшизу ресторану швидкого харчування.
Альтернативою покупці готового бізнесу є придбання нерухомості, що теж може стати бізнесом, оскільки ніде не обмовляється, що придбана нерухомість повинна бути обов’язково житловий.
При цьому слід врахувати, що купівля фіктивною, недіючою фірми вам не дозволить залишитися в країні – при подальшому продажу бізнесу або його ліквідації раніше наданий дозвіл на проживання буде анульовано. Таким чином, бізнес-імміграція в Іспанію – це шлях для тих, хто дійсно націлений на розвиток бізнесу і роботу у власній компанії.
Розробка бізнес-проекту, який представляє достатній інтерес
Єдиною формою інвестування, не має мінімального вартісного вираження, є розробка бізнес-проекту, що представляє для Іспанії достатній соціально-економічний інтерес. Це величезна перевага для інвесторів-не мільйонерів, яким достатньо розробити бізнес-план пріоритетного бізнесу для конкретного регіону, який дозволить:
- створювати робочі місця;
- забезпечувати значний соціально-економічний внесок у розвиток регіону, в якому він буде діяти;
- сприяти впровадженню інновацій.
При цьому слід мати на увазі, що визнати бізнес має великий суспільний інтерес може лише торговельно-економічне представництво Іспанії у регіоні вашого проживання. Саме туди необхідно подати бізнес-проект, який включатиме:
- опис професійного досвіду підприємця: профіль вищої освіти, досвід професійної та підприємницької діяльності, наявність партнерів;
- опис бізнес-моделі: види діяльності, дата початку діяльності, передбачуваний термін окупності, кількість робочих місць, які будуть створені, застосовуються інновації, стратегія підвищення прибутку, в чому полягає суспільний інтерес;
- опис створюваного продукту: алгоритм виготовлення продукту, ступінь його корисності, переваги перед конкурентами;
- опис ситуації на ринку – економічне обґрунтування проектованої діяльності: чому інвестор очікує досить високої економічної віддачі, що пропонують конкуренти;
- джерела фінансування: приватні кошти, кредитні кошти, гранти.
За результатом розгляду заявки торговельно-економічне представництво Іспанії видає висновок, і якщо воно виявиться позитивним, заявник може претендувати на отримання національної бізнес-візи для інвесторів.
Отримання візи для інвесторів
Вклавши кошти в іспанську компанію, банк, державні облігації або реалізуючи бізнес-план суспільного інтересу, іноземець має право запросити національну візу на проживання для інвесторів (Visado de residencia para inversores). З моменту видачі вона буде дійсна протягом 1 року.
Відповідно до п. 3 ст. 62 закону № 14/2013, бізнес-віза в Іспанію для українців видається за умови, що вони:
- не були викриті в порушенні міграційного законодавства і не знаходилися в Іспанії нелегально;
- досягли повноліття або емансиповані;
- не мають судимостей в Іспанії або в країні проживання за останні 5 років;
- володіють державним або приватним медичним страховим полісом, чинним в королівстві;
- володіють достатнім обсягом коштів для утримання себе та залучених в Іспанію членів сім’ї (1075 євро в місяць на заявника і 537 євро в місяць для кожного члена сім’ї);
- оплатили консульський збір за отримання візи.
Заявка на отримання бізнес-візи подається заявником в Консульство Іспанії за місцем його проживання. Крім того, претенденту необхідно подати повний пакет документів, що включає:
- 2 примірники анкети, заповненої іспанською мовою;
- 2 недавні фотографії 3,5х4,5 см;
- оригінал закордонного паспорта, термін дії якого не менше 1 року + копії всіх його сторінок;
- оригінал внутрішнього паспорта та його ксерокопія;
- страховий поліс, термін дії якого не менше 1 року;
- довідка про несудимість, засвідчена в консульстві Іспанії;
- документи, що підтверджують наявність достатніх коштів для утримання себе та членів своєї сім’ї (наприклад, виписки з банківських рахунків);
- документи на членів сім’ї;
- документи, що підтверджують здійснення інвестицій, у тому числі:
- примірник заяви про інвестиції, поданий в регістр іноземних інвестицій (Registro de Inversiones Exteriores);
- довідка від фінансового посередника, зареєстрована в Нацкомісії з цінних паперів (Comisión Nacional del Mercado de Valores) або Нацбанку Іспанії;
- довідка з банку про те, що заявник є інвестором у державні цінні папери або власником банківського депозиту;
- свідоцтво з реєстру власників або контракт про закупівлю, якщо інвестиції здійснюються в нерухомість;
- позитивний висновок про майно, що реалізується бізнес-проекті, що має суттєвий громадський інтерес, оформлене в одному з торгово-економічних представництв Іспанії в країні проживання.
Термін розгляду документів становить 10 днів. За його результатами інвестору видається бізнес-віза, яка надає право на безперешкодний в’їзд, проживання та працевлаштування в будь-якому місті Іспанії протягом 12 місяців.
Основні податки для інвесторів
З питанням рентабельності капіталовкладень, безумовно, тісно пов’язаний питання сплати податків. Мова, зокрема, йде про такі види податків:
- для власників нерухомості, власників цінних паперів або депозитів, що є нерезидентами – IRNR (податок на доходи нерезидентів): 24 % для власників нерухомості (не від вартості, а від суми, утвореної коефіцієнтом 1,1 % або 2 % від вартості) і 19 % для одержувачів дивідендів + IBI – муніципальний податок на майно;
- для резидентів – ПДФО (IPRF) за прогресивною ставкою від 19 % (для доходу вище 12,45 тис. євро в рік) до 45 % (доходу вище 60 тис. євро в рік) + IBI;
- для бізнесу: корпоративний прибутковий податок (Impuesto sobre Sociedades) – загальна ставка 25 % + ПДВ (IVA) – 21 % загальний, 10 % знижений, 4 % для продуктів харчування, окремих видів ліків і процедур, книг, шкільних приналежностей + податок на ведення економічної діяльності (IAE виплачують компанії з доходом понад 1 млн євро) – розраховується за правилами, встановленими Королівським декретом № 1175/1990 від 28.09.1990 + соціальні внески на працівників (безробіття, навчання, непередбачені обставини) – близько 31 % зарплати.
Вид на проживання для інвесторів
Після в’їзду в Іспанію по бізнес-візі особи, які здійснили значні інвестиції, описані вище, можуть претендувати на отримання тимчасового дозволу на проживання (autorización de residencia para inversores). Згідно зі ст. 66 закону № 14/2013, ВНП видається всім інвесторам – власникам бізнес-візи, які також зможуть довести, що вони продовжували підтримувати інвестиції в розмірі, обумовленому вище.
Для цього вони повинні представити документи, що підтверджують:
- збереження права власності на цінні папери, у тому числі державні (наприклад, нотаріальний сертифікат);
- збереження вкладу у мінімальному розмірі 1 млн євро (наприклад, довідка з банку);
- збереження інвестиційного паю в іспанському інвестиційному фонді, що підтверджується сертифікатом керуючої компанії;
- наявність права власності на нерухомість вартістю 500 тис. євро і вище (наприклад, сертифікат права власності);
- виконання пріоритетного бізнес-проекту, що має суспільний інтерес, виконання соціальних зобов’язань.
Всі ці підтвердження подаються в Імміграційну службу (Oficina de Extranjería de la Delegación), адреса, графіки роботи та контакти якої можна знайти тут. Процедура розгляду питання зазвичай займає не більше 3 тижнів, хоча можливі й зволікання.
Якщо вид на проживання буде схвалений, він буде діяти протягом двох років. Однак це лише початковий ВНП.
Згодом, відповідно до ст. 67 закону № 14/2013, якщо умови його отримання будуть дотримані, дозвіл на проживання може бути продовжено на 5 років з необмеженою кількістю подальших продовжень.
Підприємницький ВНП, за умови дотримання всіх вимог для інвесторів, володіє значними перевагами перед візою, зокрема:
- відрізняється простотою вимог для отримання та оформлення;
- дозволяє проживати на території Іспанії більш тривалий час (спочатку 2, а потім 5 років);
- дає можливість вільно пересуватися по Європі в межах кордонів Шенгенської зони;
- дозволяє в майбутньому претендувати на громадянство (після 10 років безперервного проживання);
- дає право на вільний вибір місця проживання, працевлаштування, отримання освіти;
- не має тимчасових критеріїв для обов’язкового проживання – достатньо відвідати Іспанію лише раз за весь час його дії;
- дозволяє легалізувати в Іспанії членів сім’ї та родичів.
Корисні поради
Бізнес-імміграція в Іспанію мають чітку програму реалізації та прозорі, але досить жорсткі регламентні процедури. Тому, щоб скористатися програмою для інвесторів, заявник повинен або володіти достатньою сумою коштів, що перевищує 500 тис. євро, або мати перспективний бізнес-план, який буде схвалений торгово-економічних представництвом Іспанії.
Враховуючи розмір необхідних інвестицій, більшість може покладати надії лише на хороший бізнес-проект. До речі, протягом року іспанські дипломати розглядають понад 20 бізнес-планів, при цьому два з трьох отримують схвалення.
Як відзначають самі іспанці, обсяг інвестицій не завжди відіграє визначальну роль – куди більше значення мають проекти, які викликають значний регіональний інтерес, затребувані в суспільстві та корисні для конкретного муніципалітету.
Серед пріоритетних напрямків для розвитку виступають такі сфери, як:
- інформаційні технології: розробка мобільних додатків і програм, автоматизація виробничих процесів, автоматизація адміністративних процедур, розробка суспільно-корисних продуктів;
- сфера соціального обслуговування: установа служб побутової допомоги, надання соціально орієнтованих послуг, виробництво соціально важливих продуктів;
- туризм: будівництво туристичних комплексів, готелів, ресторанів, дешевого житла;
- промисловість: виробництво будь-якої продукції (вино, продукти харчування, взуття, одяг, сувеніри, інвентар для інвалідів), якщо вона буде затребувана, а саме виробництво створить конкурентні робочі місця.
Важливі не тільки інвестиції, але й вибір регіону, в який вони будуть вкладыватьс: набагато більше шансів на схвалення отримують проекти, спрямовані на розвиток провінційних регіонів та невеликих містечок.
Пов’язано це з тим, що у великих центрах ділова активність і без того на високому рівні, тому для дрібного бізнесу, нехай навіть і суспільно корисного, шансів небагато.
Ще один важливий момент – наявність профільного бізнес-освіти. В Іспанії діє кілька десятків бізнес-шкіл, кращою з яких вважається Instituto de Empresa Business School, хоча й інші навчальні заклади гарантують прекрасне підприємницька освіта. Диплом будь-який з них має авторитет у підприємницьких колах. Тому випускник і щасливий володар диплома будь-який з таких шкіл має на порядок більше шансів при розгляді його проекту.
Висновок
Враховуючи все викладене вище, можна назвати кілька переваг бізнес-імміграції, серед яких:
- скорочені терміни оформлення візи та посвідки на проживання;
- гарантований позитивний відповідь при наявності інвестицій;
- можливість безперешкодного проживання в Іспанії та пересування по Європі;
- право на працевлаштування, гарантія легалізації для членів сім’ї;
- перспектива отримання громадянства і т. д.
Але вистачає і недоліків, а саме:
- величезні суми мінімальних інвестицій – від 500 тис. євро;
- анулювання візи або ВНП у разі продажу бізнесу або іншої форми припинення інвестування;
- мовні бар’єри;
- жаркий клімат, незнайомий менталітет.