Для українців Іспанія приваблива не тільки як популярний туристичний напрямок, але і як мета для імміграції. Високий рівень життя і соціальних стандартів, активно розвивається економіка, що зростає добробут населення, теплий клімат, сотні кілометрів пляжів і неповторний іспанський спосіб життя – лише небагато з того, що тут шукають мігранти. Але залишитися в країні на довший час можуть лише ті, хто оформив вид на проживання. ВНП в Іспанії, як і в інших країнах Європи, видається для певних цілей.
Що дає і до чого зобов’язує ВНП в Іспанії
Відповідно до ст. 30 Закону «Про права, свободи та соціальної інтеграції іноземців» № 4/2000 від 11.01.2000 (Sobre права і y libertades de los extranjeros en España y su integración social), будь-який іноземець, що бажає залишатися в Іспанії довше 90 днів підряд (крім студентів по обміну, іноземних стажерів і волонтерів), повинен оформити посвідку на проживання (Permiso de residencia, PDR).
Тобто головна функція іспанського ВНП – це дозвіл на проживання; без нього, маючи тільки візу, можна перебувати лише в статусі «перебування». Крім того, іспанський ВНП дає право на:
- безвізові поїздки в інші країни Шенгенської зони, а також в інші країни за межами ЄС;
- отримання освіти як базової шкільної (для дітей іммігрантів), так і середнього спеціального і вищого;
- участь у системі державного медичного страхування та отримання медичної допомоги на тих же підставах, що й іспанці;
- працевлаштування (в залежності від основи для проживання, іноземець може отримати тимчасовий ВНП без права на роботу, так і з можливістю працевлаштування);
- відкриття власного бізнесу, в тому числі в якості індивідуального підприємця;
- дотримання трудових, соціальних та інших гарантій з боку держави та роботодавця;
- ПМП, а згодом і громадянство, залежно від терміну проживання на підставі виду на проживання.
Іноземці, які отримали PDR, набувають статусу резидента, а це накладає на них ряд обов’язків, у тому числі:
- платити податки з усіх доходів незалежно від джерела і країни їх походження;
- мати достатню кількість грошей і законні джерела їх отримання для власного змісту і змісту своєї сім’ї;
- дотримуватися законів Іспанії, у тому числі правила проживання і міграційного обліку;
- повідомляти місцеву владу про зміну свого статусу, сімейного стану та інших змінах;
- постійно перебувати за межами країни не довше півроку – в іншому випадку іноземця можуть позбавити ВНП.
Види іспанського ВНП
Відповідно до п. 2 ст. 30 закону № 4/2000, іноземці можуть проживати на території Іспанії в статусі тимчасового або довгострокового проживання. Відповідно, громадянину України можна оформити:
- Тимчасовий дозвіл на проживання (Permiso de residencia temporal) або тимчасовий вид на проживання. Відповідно до ст. 31 закону № 4/2000, в залежності від цілей приїзду в Іспанію може бути виданий на термін від 3 місяців до 5 років з можливістю продовження.
Власник тимчасового ВНП повинен інформувати міграційну службу про зміну місця проживання, сімейного стану, місця роботи, громадянства та інших відомостей, представлених при митному оформленні. Згідно з п. 2 ст. 45 Королівського указу № 557/2011, існує 9 форм тимчасового PDR, кожен з яких призначений для проживання в Іспанії для здійснення конкретних цілей.
- Довгостроковий дозвіл на проживання (Permiso de residencia a largo plazo) або постійний ВНП. Згідно зі ст. 32 закону № 4/2000, оформити постійний вид на проживання можуть всі, хто безперервно прожив в Іспанії протягом мінімум 5 років на підставі тимчасового ВНП.
Для українців така резиденція дає право на постійне проживання та працевлаштування без необхідності продовження, на тих же умовах, що і для іспанців. Сам документ потрібно міняти кожні 5 років, але при цьому не потрібно постійно доводити наявність підстав для отримання дозволу на проживання.
Підстави для отримання виду на проживання
Іспанська ВНП видається іноземцям, які планують не тільки довгостроково перебувати на території Іспанії, але і реалізовувати певні цілі. Хоча можливі й виключення.
У число головних підстав, за якими можна отримати посвідку на проживання для громадян колишнього СРСР, можна включити:
- подружні відносини та возз’єднання сім’ї з резидентом Іспанії;
- отримання статусу біженця та інші гуманітарні підстави;
- працевлаштування на території Іспанії;
- соціальна осілість;
- ведення бізнесу або придбання частки в статутному капіталі іспанської компанії;
- придбання нерухомості та інші інвестиції в економіку Іспанії;
- проживання в некомерційних цілях – для осіб, які отримують пасивний дохід.
Розглянемо детальніше ці підстави.
Укладення шлюбу з іспанцем або резидентом Іспанії
Весілля в Іспанії – мрія багатьох самотніх громадян. Але багато хто бачить в цьому ще і можливість перебратися в країну на постійне проживання, уклавши шлюб з громадянином або резидентом (іноземцем, які проживають в країні) Іспанії.
Відповідно до п. 1 ст. 17 закону № 4/2000, чоловік іспанського резидента має право отримати ВНЖ в порядку возз’єднання сім’ї, за умови, що:
- подружжя проживають разом і ведуть загальне господарство й побут;
- їх шлюб є фіктивним, тобто укладеним лише в цілях імміграції іноземного громадянина;
- резидент Іспанії возз’єднується тільки з одним чоловіком, навіть якщо його особистий закон допускає полігамні шлюби.
Більш того, шлюб з громадянином Іспанії дає право не тільки на проживання, але і на громадянство. Згідно зі ст. 22 Código Civil, досить прожити всього 1 рік з моменту в’їзду в країну, якщо:
- іноземець перебував у шлюбі з іспанцем протягом мінімум 1 рік і при цьому їх відносини не були розірвані;
- іноземець є вдовою(вдівцем) іспанця, і на момент його смерті їхні стосунки не були розірвані.
Детальніше читайте в статті “Особливості укладення шлюбу в Іспанії“.
ВНП для возз’єднання сім’ї
Згідно зі ст. 17 закону № 4/2000, возз’єднатися можуть не тільки подружжя, але й інші близькі родичі-іноземці. Переїхати за цією підставою також можуть:
- неповнолітні або недієздатні діти жителя Іспанії, у тому числі усиновлені неповнолітні;
- неповнолітні або недієздатні діти чоловіка жителя Іспанії, за умови, що вони знаходяться під одноосібної опікою такого чоловіка або коли отримано дозвіл на виїзд;
- неповнолітні або недієздатні діти резидента;
- батьки резидента або його дружина, якщо вони старше 65 років і є обгрунтовані причини переїзду для проживання в Іспанії (наприклад, необхідність догляду або проходження курсу лікування).
Їм видається дозвіл на проживання La autorización de residencia por reagrupación familiar, за умови, що запрошуюча сторона:
- продовжила отриманий спочатку ВНП, а для переїзду батьків – оформила дозвіл на довгострокове проживання;
- довела наявність адекватного житла і доходу, необхідного для утримання родичів;
- самостійно запросила дозвіл на возз’єднання.
Детальніше читайте в статті “Процедура возз’єднання з сім’єю в Іспанії“.
ВНП для біженців
Відповідно до п. 3 ст. 34 закону № 4/2000, пп. з) п. 1 ст. 36 закону № 12/2009 «Reguladora del derecho de asilo y de la protección subsidiaria», надання іспанською владою притулку дає іноземцеві статус біженця, відповідно до якого він отримує дозвіл на проживання, розвиток трудової, професійної та комерційної діяльності.
Простіше кажучи, статус біженця дозволяє отримати ВНЖ в Іспанії з правом на роботу. Більш того, такий гуманітарний статус дає право оформити громадянство у скорочені терміни – вже через 5 років.
Згідно зі ст. 3 закону № 12/2009, біженцем визнається будь-який іноземець, який може довести обґрунтовану загрозу переслідувань у країні свого походження расової, національної, релігійної, політичної, етнічної, мовної та іншої грунті й при цьому не може отримати захист з боку своєї держави.
Загроза переслідувань може бути виражена, наприклад, у фізичному або психічному насильстві, прийняття дискримінаційних законодавчих або адміністративних актів, застосування невідповідних заходів відповідальності й так далі.
Детальніше читайте в статті “Як отримати статус біженця в Іспанії“.
ВНП для працевлаштування
Не кожен PDR дає право на офіційне працевлаштування. Резиденція для працевлаштування – це Autorización de residencia y trabajo. Саме такий ВНП, згідно зі ст. 36 Закону № 4/2000, мають отримати всі, чия основна мета проживання в Іспанії – трудові відносини з іспанським роботодавцем.
Такий вид на проживання видається за запитом самого роботодавця:
- на термін дії контракту, укладеного з іноземним працівником, за умови подання оригіналу договору;
- якщо роботодавець має докази своєї платоспроможності, зареєстрований у системі соціального забезпечення;
- якщо працівник раніше не порушував міграційних правил і йому дозволено в’їзд в ЄС.
Але це не всі умови, головна з них, згідно зі ст. 38 закону № 4/2000, це облік національної ситуації з зайнятістю. Простіше кажучи, місцеві закони дозволяють наймати іноземців лише на ту роботу, на яку неможливо найняти іспанців.
Список професій, за якими можна приймати іноземців, внесений в Catálogo de Ocupaciones de Difícil Cobertura, подивитися який можна тут.
ВНП по осілості
Пункт 3 ст. 31 закону № 4/2000 дозволяє видавати дозвіл на проживання навіть тим, хто тривало проживає на території Іспанії без будь-яких законних підстав для цього. Такий дозвіл заведено називати ВНП за осілістю, пов’язаних з укоріненням іноземця в країні.
Закон розрізняє три форми вкорінення:
- трудове укорінення, тобто проживання в країні протягом не менше 2 років за умови здійснення трудової діяльності не менше півроку;
- соціальне укорінення, тобто проживання в Іспанії протягом 3 років за умови здійснення трудової діяльності та виникнення сімейних уз з громадянами Іспанії;
- сімейне укорінення – не має обов’язкового строку проживання, за умови, що іноземець є дитиною або батьком іспанського підданого.
В такому випадку іноземець не отримує в’їзну візу, а відразу звертається за ВНП.
ВНП для бізнес-іммігрантів
Іноземцям на території Іспанії дозволено не тільки працювати за наймом, але і займатися комерційною діяльністю. Переслідуючи такі цілі, вони можуть отримати ВНЖ для автономної роботи (Autorización de residencia y trabajo por cuenta propia).
Згідно зі ст. 37 закону № 4/2000, оформити такий вид на проживання можуть іноземці, які:
- дотримуються вимоги чинного законодавства щодо ведення господарської діяльності;
- володіють достатньою професійною кваліфікацією і, якщо це необхідно, акредитованим досвідом для здійснення конкретного виду діяльності;
- самостійно забезпечують інвестиції у свою діяльність у необхідному обсязі, і, якщо це необхідно, створюють робочі місця;
- можуть уявити спеціальної комісії бізнес-план із зазначенням інвестицій, очікуваної прибутковості та терміну окупності;
- можуть довести наявність коштів для оплати проживання та харчування, крім ресурсів, призначених для ведення бізнесу.
ВНП для власників нерухомості
Іспанська нерухомість – привабливий інвестиційний інструмент, який в останні роки став дуже перспективним. Не зміниться ситуація й у наступному році: ціни на нерухомість збережуть позитивну динаміку і зростуть у межах 5 % за рік.
Є й інші плюси – доступна іпотека (середня ставка близько 2,2 %), висока прибутковість від оренди і так далі. Але головний плюс – це можливість отримати вид на проживання. Щоправда, лише за покупку дорогої нерухомості.
Згідно пп. b) п. 2 ст. 63 Закону № 14/2013 від 27.09.2013 De apoyo a los emprendedores y su internacionalización, її вартість повинна дорівнювати не менш ніж 500 тис. євро. На підставі такої покупки можна отримати ВНЖ строком на 12 місяців з можливістю продовження, якщо нерухомість збережеться у власності іноземця.
При цьому необов’язково проживати в купленому житло – воно може здаватися в оренду, і це не буде підставою для анулювання ВНП. До речі, це лише одна з форм резиденції для інвесторів: законом передбачені й інші способи отримання дозволу на проживання через інвестиції.
«Золота віза» і ВНП для інвесторів
Під програмою «Золотої візи» зазвичай криється ВНП для інвесторів.
Іспанія пішла по шляху залучення іноземного капіталу і передбачила полегшені умови перебування в країні для іноземних підприємців та бізнесменів, охочих інвестувати в іспанську економіку.
Вони можуть отримати річну «інвесторську візу на проживання» (Visado de residencia para inversores) за умови, що виконає одну з вимог ст. 63 закону № 14/2013, зокрема:
- викуплять цінні папери державної позики на суму не менше 2 млн євро;
- вкладуть в статутний капітал іспанських господарських товариств не менше 1 млн євро;
- вкладуть в іспанські інвестиційні фонди або в іспанські банки в якості депозитного вкладу не менше 1 млн євро;
- реалізують в одному з регіонів інноваційний бізнес-проект.
Разом з інвестором право переїхати отримують і члени його сім’ї. Оскільки такий ВНП не дає права на працевлаштування, інвестор повинен довести наявність коштів для утримання себе і своєї сім’ї.
ВНП для пенсіонерів
Іноземці похилого віку часто вибирають Іспанію в якості місця проживання на пенсії. Однак спеціальних програм для імміграції пенсіонерів іспанське законодавство не передбачає.
В якості варіанту для отримання дозволу на проживання ВНП використовується для проживання в некомерційних цілях (Residencia no lucrativa), тобто без мети працевлаштування. Такий варіант підходить лише заможним іноземцям – згідно з п. d) ст. 46 Королівського указу № 557/2011, отримати некомерційний ВНП можуть лише ті іноземці, які мають достатню кількість коштів і пасивний дохід для власного змісту без необхідності здійснення трудової або іншої діяльності.
Згідно зі ст. 47, розмір такого доходу повинен бути не нижче, ніж 400 % місячного IPREM на заявника і + 100% IPREM на кожного підопічного члена сім’ї.
IPREM становить 538 євро. Таким чином, для одержання пенсіонером ВНП в Іспанії він повинен підтвердити наявність пенсії, довічної ренти або іншого ануїтету в розмірі близько 2,2 тис. євро в місяць.
Пакет документів і витрати на оформлення ВНЖ
Обставини, якими іноземець обґрунтовує свою заявку, повинні бути документально доведені. Базові документи на ВНП в Іспанії будуть у будь-якому випадку включати в себе:
- заяву у двох примірниках за формою ЕХ (01-11) в залежності від підстави, за якою запитується PDR (з формами заявок можна ознайомитися тут);
- дійсний закордонний паспорт та копія всіх його сторінок;
- документи, що підтверджують наявність достатнього житла для проживання (договір купівлі-продажу або оренди квартири, довідка про адекватне житло від місцевого органу соцзахисту при возз’єднанні сім’ї й так далі);
- медичний страховий поліс, що діє на території ЄС;
- доказ наявності достатніх коштів або доходів, наприклад, копія податкової декларації (для ВНП без права на роботу);
- при необхідності – документ про несудимість та медична довідка про відсутність небезпечних захворювань;
- якщо переїзд здійснюється з дитиною – закордонний паспорт дитини, свідоцтво про народження, що підтверджує права батьків (свідоцтво про опіку, усиновлення), а також нотаріально завірену згоду на виїзд дитини від батька, який залишився в Україні;
- бланк оплати гербового збору за оформлення ВНЖ за формою 790.
Згідно зі ст. 44 закону № 4/2000, обробка ВНП є оподатковуваним подією. Розмір збору встановлюється міністерським постановою залежно від підстави, за якою запитується дозвіл. Для більшості випадків оформлення ВНЖ такий збір становить 10,61 євро.
При оформленні ВНП за винятковими обставинами (наприклад, за осілості), збір становитиме 37,15 євро. З розміром інших зборів можна ознайомитися тут.
Додаткові документи
Вище вказаний лише базовий пакет документів. Залежно від підстав звернення за ВНП заявнику потрібні й інші документи:
- При возз’єднанні сім’ї:
- свідоцтва про шлюб, про народження (для дітей і подружжя);
- документи про склад сім’ї;
- документи, що підтверджують необхідність переїзду батьків (виписки з історії хвороби, документи про регулярний переказ коштів батьків і так далі).
- При працевлаштуванні:
- документи про професійну кваліфікацію;
- копія NIF або NIE та інші документи на роботодавця;
- документи про неможливість залучення іспанської робочої сили;
- податкові декларації, що підтверджують платоспроможність роботодавця.
- При оформленні ВНП для некомерційних цілей:
- докази наявності необхідних грошових ресурсів, у тому числі документи про право власності, виписки з банківських рахунків, виписка з депозитарію цінних паперів, акції господарських товариств і так далі.
- Для біженців: рішення про надання притулку та інші документи, що підтверджують гуманітарний статус.
- Для бізнес-іммігрантів:
- дозвільні документи та необхідні ліцензії для ведення комерційної діяльності;
- документи про наявність приміщення, необхідного для здійснення комерційної діяльності;
- звіт про оцінку достатніх економічних інвестицій;
- бізнес-план.
- Для інвесторів:
- документи, що підтверджують наявність коштів, достатніх для здійснення інвестицій;
- письмове зобов’язання вчинити зазначені інвестиції або
- документи, що підтверджують їх вчинення (договір купівлі-продажу нерухомості, договір про купівлю частки в статутному капіталі підприємства і так далі).
Процедура оформлення ВНЖ
Порядок оформлення по кожному з підстав визначено розділом IV Королівського указу № 557/2011. В кожному випадку процедура оформлення ВНЖ буде відрізнятися. Різним буде і місце подання документів.
Наприклад, при возз’єднанні сім’ї документи подаються в Імміграційне управління провінції (тут можна знайти їх адреси та контактні дані) приймаючої сторони, то є резидентом Іспанії, запрошує своїх родичів.
При працевлаштуванні документи повинен подавати роботодавець, а при запиті ВНП для некомерційних цілей іноземець подає документи самостійно, але в консульство в країні проживання.
Термін розгляду в кожному випадку також різний. Наприклад, при возз’єднанні сім’ї заявка розглядається протягом 5 днів, в той час як при працевлаштуванні або запиті PDR без права на роботу – три місяці.
У будь-якому випадку після схвалення заявки:
- Здобувач ВНП отримує від роботодавця / запрошуючої сторони / консульства повідомлення і запитує в’їзну візу (термін запиту у всіх різний, при возз’єднанні – 2 місяці, при працевлаштуванні – 1 місяць).
- Протягом 1 місяця консульство розглядає заявку і видає візу.
- Протягом терміну дії візи (звичайно 3 місяці) здобувач ВНП в’їжджає в Іспанію.
- Протягом 1 місяця в Імміграційному управлінні запитується посвідчення особи іноземця (TIE) і здійснюються інші процедури (наприклад, реєстрація працівника в системі соціального забезпечення).
Чому можуть відмовити у ВНП
Закон передбачає універсальний перелік підстав, за якими заявникам може бути відмовлено в наданні ВНП, зокрема:
- коли в результаті оцінки обставин була виявлена недостатність підстав для надання виду на проживання;
- коли заявником було подано неповний пакет документів, або вони були підробленими або містили неправдиві відомості;
- коли виявлена юридично обґрунтована причина неприпустимість обробки запиту, яка не була оцінена на момент отримання запиту.
За результатом заявник повинен бути повідомлений. Якщо термін розгляду закінчився, але заявник не отримав відповіді, це можна розглядати як відмову у ВНП, зроблений «адміністративним мовчанням».
Як продовжити ВНП
Продовження ВНП здійснюється у тому ж порядку, що і його попереднє отримання – за умови збереження обставин, на підставі яких дозвіл на проживання було видано. При цьому незалежно від підстави документи подаються в Імміграційне управління за місцем проживання. Зробити це необхідно не пізніше, ніж за 60 днів до закінчення строку дії дозволу.
Документи можна подати й потім, але в будь-якому випадку не пізніше, ніж через 90 днів після закінчення терміну дії ДОЗВОЛУ, інакше в його продовженні буде відмовлено.
За оновлення дозволу стягується держмито в розмірі 15,92 євро, яку потрібно сплатити протягом 10 днів після подачі заявки.
При обробці заявки, крім іншого, чиновники враховують інтеграційні зусилля іноземця, зокрема, запитується звіт автономного товариства за місцем проживання про участь у навчальних заходах.
Термін, на який буде оновлено ВНП, зазвичай становить 2 роки, однак можуть бути й відмінності в залежності від підстав. Дізнайтеся про процедуру поновлення більше на сайті Міністерства праці, міграції та соціального забезпечення.
ПМЖ в Іспанії
Статус постійного жителя піренейського королівства отримують всі, хто оформили довгостроковий ВНП (Permiso de residencia a largo plazo). Оформити його можна після 5 років безперервного проживання, за умови, що сукупний термін відсутності в країні не перевищує 10 місяців за 5 років.
У своєму праві на свободу пересування, проживання та працевлаштування володарі ПМП фактично прирівнюються до громадян Іспанії. При цьому термін виданого дозволу не визначено – воно діє безстроково і не потребує додаткового підтвердження.
Висновок
Іспанська ВНП – це дозвіл на проживання в країні. Його мають отримати всі, хто планує безперервно перебувати в Іспанії довше трьох місяців (за деякими винятками).
Щоб отримати посвідку на проживання, необхідно наявність достатніх підстав, зокрема, працевлаштування, возз’єднання сім’ї, ведення бізнесу, великі інвестиції в економіку і так далі.
Порядок оформлення дозволу буде відрізнятися в залежності від підстав для його набуття. В більшості випадків воно повинно запитуватися ще до моменту в’їзду іноземця в Іспанію, і лише після схвалення мігрант запитує візу і переїжджає в потрібну йому провінцію.