Меню Закрити

Як живуть українці в Чехії

В останні роки до Чеської Республіки для навчання або роботи приїжджає багато жителів колишніх пострадянських країн, і значна кількість становлять громадяни України. Тим, хто мріє про переїзд в Європу, варто дізнатися детальніше про те, як живуть українці в Чехії у 2023 році.

Як живуть українці в Чехії

Українські мігранти в ЧР

Історія української міграції на територію Чехії налічує не одне століття. Прагнення до свободи та численні соціальні катаклізми змушували українців залишати Батьківщину і вирушати на захід.

Зараз українці – найбільша національна діаспора республіки, що має статус національної меншини. Скільки українців у Чехії, підрахувати непросто з-за значної кількості нелегалів. Але на початок 2023 року лише офіційно в країні проживає понад 150 000 осіб.

Головна відмінність мігрантів з України від росіян чи вихідців з Азії в тому, що більшість перших розглядає Чехію як місце для тимчасової вигідної роботи, а не постійного місця проживання. Багато мають посвідку на проживання на 10 і більше років, але не прагнуть отримати громадянство.

У Чехії спостерігається великий дефіцит робочої сили: за даними Міністерства праці, кількість незайнятих вакансій доходить до 260 000. Але президент Мілош Земан категорично відмовляється приймати переселенців з Сирії та Африки, мотивуючи це великою кількістю «біженців з України».

Насправді це відмовка: українці не отримують в ЧР статусу біженців, зате в якості співробітників вони набагато ефективніше африканців і арабів. Уряд ЧР планує значно спростити правила працевлаштування українських мігрантів, особливо кваліфікованих фахівців.

Для роботи в республіці українцям необхідна трудова віза, яку видають за наявності контракту з роботодавцем. Отримати вакансію можна в тому випадку, якщо на неї протягом місяця не претендував ні один чех або громадянин країни Євросоюзу.

Проживання українців у Чехії досить комфортне через схожість мов. Дітей з України приймають чеські школи без мовної підготовки та пропуску року – на мовну адаптацію їм достатньо кількох тижнів.

Підприємці можуть відкривати тут власні фірми будь-якого типу – від приватного підприємства до акціонерного товариства. За чеськими законами іноземцям це не забороняється, а статутний капітал може становити всього 1 крону чи 0,04 долари США.

Національні організації

У республіці діють численні українські громадські організації, які допомагають землякам вирішувати законодавчі проблеми, зберігати національну культуру та традиції. Уряд республіки надає фінансову допомогу етнічним громадам, підтримує видання україномовних журналів.

У Празі розташовуються:

 • «Українська ініціатива в ЧР»,
 • «Об’єднання українців та прихильників України в ЧР»,
 • «Форум культур»,
 • Міжнародна громадська організація «Українська європейська перспектива»,
 • Асоціація українців в ЧР,
 • «Українські профспілки в ЧР»,
 • Міжнародна асоціація «Євромайдан»,
 • «Український народний дім в ЧР»,
 • «Празький Майдан»,
 • «Рута»,
 • Український бізнес-клуб у Чеській Республіці,
 • Товариство трудової міграції українців «Берегиня», при якому працює дитячий творчий колектив «Світоч»,
 • вокально-танцювальний колектив «Джерело»,
 • культурно-освітній центр «Крок» (навчання дітей мови, історії, культури, географії України),
 • Міжнародна українська школа,
 • суботня школа «Ерудит».

Громадські організації в інших містах Чехії:

 • Брно – товариство «Українська ініціатива Південній Моравії» і Український культурно-освітній центр.
 • Градец-Кралів – «Регіональне українське суспільство Східній Чехії» і суботня школа «Ниточка Родоводу».
 • Хомутов – суспільство «Дзвони надії».
 • Ліберець – «Ліберецька греко-католицька харіта».

У Празі, Брно та Ліберці є греко-католицькі храми, в яких одним з мов богослужіння є українська.

При чеському уряді працює постійна Комісія з питань національних меншин, в якій є представники української діаспори.

Рівень життя

ЧР входить в Європейський Союз, Шенгенську зону і блок НАТО. У цілому рівень життя в Чехії поки нижче, ніж у Німеччині, Франції або Великобританії, але вище, ніж у пострадянських країнах.

Мінімальна зарплата – 488 € в місяць, середня брутто – 1 150 €. Кваліфіковані фахівці (інженери, лікарі) можуть отримувати 1 100-2 500 €, а в IT-секторі – 1 600-2 700 €.

Республіка відома низьким рівнем злочинності, прогресивними системами освіти та охорони здоров’я.

Навчання в державних школах і вишах чеською мовою безкоштовне, у тому числі для іноземців. Медична допомога при наявності страхового поліса також безкоштовна.

Зарубіжні співробітники при офіційному працевлаштуванні отримують таку ж зарплату та соціальний пакет, як і чехи. Тому життя українців у Чехії зазвичай більш стабільне і комфортабельне, ніж на батьківщині.

Де краще жити у Чехії

Мігранти можуть добре влаштуватися в будь-якій частині країни. У Празі зарплати найвищі, але в невеликих містах роботодавці залучають кандидатів на актуальні вакансії додатковими бонусами.

Наприклад, лікарі та медсестри, які працюють у санаторіях Карлових Вар і на інших курортах, часто отримують житло безкоштовне, харчування та абонементи для занять спортом.

Успішно працювати у сфері туризму чи бізнесу можна в різних частинах країни, а витрати на життя в провінції істотно нижче.

Більшість мігрантів з України, що мають ПМП – представники інтелігенції: викладачі, наукові співробітники, підприємці. Самі великі етнічні діаспори сформувалися в Празі, Карлових Варах, Брно, Остраві, Дечині, Пршерові й Хомутові.

Як чехи ставляться до українців

До вихідців з пострадянських країн чехи ставляться нейтрально. Але, згідно з даними дослідження, проведеного Центром вивчення громадської думки CVVM, з 2015 року симпатія чехів до представників України зросла на 13 %. У 2023 році своє ставлення до українців назвали позитивним 62 % опитаних.

Для чеської культури характерні індивідуалізм і прагматизм, любов до порядку, нетерпимість до хамства та зарозумілості – і в цьому вона близька до української.

Якщо іноземці знають державну мову, шанують чеські традиції, сумлінно трудяться і ввічливі з оточуючими, то конфліктів з чехами у них не виникає. Тому те, як живуть українці в Чехії та наскільки добре знаходять спільну мову з місцевими жителями, залежить від їх власної поведінки.

Висновок

Українці – найбільша і добре організована національна діаспора в ЧР. У країні багато національних культурних центрів та громадських організацій. В останні роки уряд створює пільгові умови для трудових мігрантів з України, тому рішення питання, як виїхати українцю в Чехію, істотно спроститься.

Іноземців приваблюють досить високі зарплати, хороші умови для ведення бізнесу, безпека, простота опановування чеською мовою і значна культурна схожість з місцевим населенням.

Відео: Вся правда про роботу в Чехії

Статті по темі