Меню Закрити

Школи в Чехії: етапи та особливості навчання


Стан системи освіти свідчить про благополуччя в країні в цілому, і в Чеській республіці цьому питанню приділяється особлива увага. Школи в Чехії до початку 90-х років минулого століття перебували виключно під опікою і під контролем держави: вважалося, що приватні послуги не будуть досить ефективними. Сьогодні ця межа стерта, і випускники приватних навчальних закладів також успішно складають іспити та переходять на вищий щабель навчання.

Школи в Чехії

З яких етапів складається чеська система освіти

Законодавство Чехії свідчить, що кожен громадянин країни повинен в обов’язковому порядку отримати мінімальний рівень знань, що підтверджується атестатом. Це означає, що всім без винятку дітям доведеться закінчити 9 класів. Отримувати подальшу освіту, кожна дитина вирішує сам. Більша частина учнів вважає за краще перейти на наступний щабель і отримати диплом про вищу освіту.

Ті чи інші знання чеські діти отримують на кількох етапах:

 • дошкільне навчання;
 • базова освіта;
 • старша шкільна ступінь (гімназії, професійні та спеціальні училища);
 • вища освіта.

Деякі не зупиняються на досягнутому і продовжують вчену кар’єру на докторських програмах.

Починається соціалізація дитини в дитячому віці з ясел, які він відвідує до трьох років. Далі він переходить в дитячий сад, де може перебувати до 6 років.

Державні дошкільні установи не стягують плату за перебування малюків у групах. Вартість послуг приватних садків коливається від 7 до 15 тисяч крон в місяць (270-580 євро).

Початкова школа у маленьких чехів запланована з 6 до 10 років. З 10 до 15 вони ходять в середню школу. Після цього потрібно прийняти рішення: закінчити освітній процес, поступити в гімназію, стати учням професійного училища. Лише з дипломом про закінчення двох останніх типів навчальних закладів випускник може подавати документи до внз.

Вже дошкільної щаблі малюки отримують основи знань із загальних предметів, а також відпрацьовують навички письма і читання. Багато дитячих садків навчають дітей іноземним мовам.

Переваг навчання в чеській школі багато:

 • велика різноманітність навчальних закладів, включаючи приватні, державні та українські школи;
 • можливість отримання професії вже після закінчення гімназії чи профучилища;
 • вивчення чеської та англійської мови;
 • можливість вступу до внз країни з хорошою підготовкою за обраною спеціальністю;
 • висока ймовірність уникнути проблем з інтеграцією в місцеве суспільство, оскільки в ранньому віці вона проходить простіше.

Діти-іноземці можуть скористатися послугами адаптаційного інформаційного центру, розташованого в Празі, працює за підтримки Міністерства освіти Чехії та Ради ЄС. Всю інформацію про програми для іноземців містить офіційний сайт центру.

Детальніше про етапи навчання розказано в статті «Система освіти в Чехії».

Ступені освіти

Школи в Чехії діляться можуть бути загальноосвітніми та зі спеціалізованим ухилом:

 • художні;
 • спортивні;
 • мовні.

Якість наданих знань та навчальні етапи у всіх закладах можна вважати приблизно однаковими. Єдине, що відрізняє приватні школи від державних, оплата, яку вносять батьки за навчання.

Дошкільна освіта

Відвідування дитиною дитячого садка в Чехії залежить тільки від рішення батьків. Вони можуть виховувати свого малюка вдома або віддавати в руки вихователів як на цілий день, так і на його половину. Вибір установи також залишається за ними.

Найчастіше дитина відвідує той садок, який найближче до будинку або знаходиться на шляху прямування дорослих з роботи додому.

Основна проблема державних установ – брак місць. У липні та серпні більшість садів закривається на канікули, а тому питання, з ким залишити малюка, є для чехів вкрай актуальним.

Кількість навчальних годин для дітей з 3 до 6 років становить не більш 17 в тиждень. На заняттях вони освоюють такі навички:

 • читання;
 • лист;
 • малювання;
 • рішення логічних завдань;
 • розвиток творчих навичок;
 • спів.
Читайте також:  Сучасна система освіти в Чехії

У програму навчання дошкільнят входять екскурсії, відвідування музеїв і театрів, регулярні прогулянки, вивчення іноземної мови, спорт. Всі навчальні заклади цій щаблі суворо контролюються Міністерством освіти.

Базова школа в Чехії

Базова школа

Навчання в школі з 6 до 15 років обов’язково. Дане положення закріплено в законі про освіту від 1949 року. Умовно цей період у житті кожного школяра можна розділити на дві частини:

 • 5 років початкової школи;
 • 4 роки неповної середньої школи.

Після п’ятого класу учень має право вирішити, чи буде він продовжувати навчання у середній школі чи надійде в гімназію.

У другому випадку передбачена здача іспитів і навчання буде проводитися вже на платній основі. Пов’язано це з тим, що програма гімназії об’єднує в собі другу сходинку базової школи та наступну за нею щабель старшої школи. За результатами закінчення базової (неповної) середньої школи не видається атестат зрілості.

Навчання в приватній школі дає можливість включити в програму додаткові предмети. Але звичайно така послуга є платною.

Великим попитом користуються англійські школи в Празі:

 • Англійський коледж;
 • English International School;
 • школа Монтессорі;
 • Міжнародна школа;
 • Вальдорфська школа.

Такі навчальні заклади зазвичай є спеціалізованими та ведуть навчання починаючи з базової школи та закінчуючи повної середньої. Деякі з них пропонують своїм вихованцям повний пансіон. Зазвичай це стосується старшокласників (від 15 років). До цієї категорії належить школа Riverside Schooll.

Старші класи

Освіта в Чехії на середньої щаблі можна вважати повним лише після закінчення старших класів. Цей етап у житті школярів розглядається як якийсь рубіж, на якому вони повинні зробити вибір подальшого шляху.

Повна середня освіта може виглядати як один з трьох етапів:

 • середня школа – навчання триває 1-2 роки;
 • спеціальне училище – займає 4 роки, передбачає видачу атестата зрілості та здачу випускних іспитів, після яких можна подавати заяву на вступ до внз;
 • гімназія – для вступу доведеться здати іспити, навчальний процес триває 2-5 років, завершується здачею фінальних тестів та отриманням атестата про повну середню освіту, який відкриває дорогу в університет.

Як вибрати тип навчального закладу і що потрібно для вступу, читайте в статті «Коледжі та гімназії Чехії».

Як записати дитину в школу

Проблем з пристроєм в школу виникнути не повинно. Для початку слід вибрати навчальний заклад. І хоча принцип територіальності в країні був скасований, все ж вам доведеться пояснити директору, чому ви живете, наприклад, в Празі 10, а хочете записатися в школу в Празі 1. До такої розмови доведеться підготуватися.

Як записати дитину в школу

Пакет документів:

 1. Свідоцтво про народження (з перекладом і нотаріально завірений).
 2. Копія паспорта з ВНП одного з батьків і дитини.
 3. Виписка зі школи, в якій дитина навчалась у себе на батьківщині з оцінками за всі роки (з перекладом і засвідченням нотаріуса).

Належить пройти співбесіду з директором. Основні питання, які будуть його хвилювати, це успішність вашого школяра і знання ним чеської мови.

Для вступу достатньо мати А-level (початковий). Але навіть якщо дитина знає всього два слова, потрібно спробувати переконати директора, що ваш кандидат якраз знаходиться в процесі вивчення мови, відвідує мовну школу і вже досяг непоганих успіхів.

Навчання у базовій школі є безкоштовним для всіх учнів. А от приватна установа обійдеться недешево: від 45 до 450 тисяч крон на рік (1750-17500 євро).

Читайте також:  Державні та приватні ВНЗ Брно

Курси чеської мови можна знайти при будь-якому вузі та в багатьох приватних гімназіях. Особливо велика їх кількість зосереджена в столиці. Середньостатистична празька лінгвістична школа бере 250-300 євро в місяць за навчання двом мовам – чеської та англійської.

Якщо ви хочете, щоб ваша дитина продовжила навчання після 9-го або 11-го класу в Чехії, потрібно бути готовим до того, що цей процес до вступу у вуз може зайняти від 1 до 4 років. Залежить термін від обраної програми підготовки та деяких відмінностей у кількості годин дисциплін і в Україні та в Чехії.

З документів необхідно мати:

 1. Атестат.
 2. Дозвіл від батьків на виїзд за кордон.
 3. Закордонний паспорт та навчальну візу категорії Д.

Перше, що потрібно зробити, – пройти нострифікацію атестата. Після цього потрібно здати тест на рівень володіння іноземними мовами: англійською та чеською мовами. Втім, якщо учень добре говорить державною мовою країни, то слабкий англійський йому пробачать.

Цікаво знати: у другій половині XX століття у Чехії виникла Празька фонологическая школа, яка висунула нову концепцію структури фонематичного ладу мови. Засновником її був лінгвіст Н.С. Трубецькой.

Особливості чеської школи

До прийому учнів у новому році кожен навчальний заклад готується заздалегідь. У січні-лютому проводяться дні відкритих дверей, які особливо запам’ятовуються малюкам завдяки театралізованій формі з безліччю ельфів і інших казкових персонажів.

Якщо на такому заході вас зацікавив конкретний учитель, ви можете в заяві на прийом вказати його ім’я і, швидше за все, дитина потрапить саме до нього в клас. Через два тижні після подачі прохання приходить повідомлення про зарахування дитини, а за два тижні до початку навчального року на сайті школи з’являються списки учнів.

Система оцінювання знань у Чехії трохи відрізняється від української. Вона також п’ятибальна, але тільки 1 – найвищий бал, а 5 – найнижчий.

У першому класі учням ще не ставлять оцінки та всі уроки веде один учитель. Щодня у першокласників по 4 уроки. У другому класі двічі на тиждень у них з’являється ще два заняття.

Мовні школи Чехії найчастіше мають більш щільну програму за рахунок великої кількості лінгвістичних дисциплін.

Між уроками та групою продовженого дня у школярів настає обід. З дитинства їх привчають ставитися до їжі розумно.

В групі продовженого дня уроки з дітьми ніхто не вчить – вони до самого вечора зайняті позакласними заходами: танцями, походами в театр, спортом, малюванням, драмгуртками та іншими видами діяльності.

Літні канікули тривають з початку липня по кінець серпня. На Різдво школярів відпускають на два тижні та ще по одній є у них на відпочинок восени та навесні.

Додаткові вихідні найчастіше трапляються на Великдень (5 днів), на рубежі навчальних півріч (кінець січня), День школи (оголошується вихідним днем за рішенням шкільної ради).

Читайте також:  Як здобути вищу освіту в Чехії

З другого року навчання один раз у два тижні замість занять учні ходять у музеї, театри, галереї, катаються на ковзанах, плавають у басейні.

Єдиної шкільної форми в країні немає. А тому діти можуть ходити на заняття у звичайному одязі. Головне, що б їх зовнішній вигляд не заважав навчанню і не виходив за рамки розумного.

Кілька популярних шкіл

Проблема вибору навчального закладу може завести в глухий кут, чому сприяє велике різноманіття шкіл. Наведемо перелік деяких з них, які заслуговують уваги:

Суботня українська школа Erudyt в Празі;

Український культурно-освітній центр у м. Брно;

Перша слов’янська приватна гімназія в Празі;

Український Культурно-освітній центр “Крок” в Празі;

Суботня школа «Ниточка Родоводу» у Градець Кралове.

Школа “Веда” виникла на базі міжнародної школи з посиленим вивченням іноземної мови. Є єдиним акредитованим в країні освітнім установою, яка навчає дітей з Чехії, Казахстану, України та інших країн з наданням житла.

Популярні школи в Чехії

Навчання ведеться за трьома напрямками:

 • 1-9 класи;
 • 10-11 класи;
 • позашкільні програми (заняття за інтересами).

Тут працює єдиний на території ЄС центр, де можна здати ДПА. Вартість навчання включає:

 • одноразовий внесок – 500 євро;
 • навчання в 1 класі – 428 євро;
 • 2-4 класи – 448 євро;
 • 9-11 клас – 584 євро.

Школа в Чехії при посольстві створена в 1953 році. Здійснює навчальний процес на трьох рівнях:

 • початкова освіта – 4 роки;
 • основна загальна освіта – 5 років;
 • середня повна – 2 роки.

Вартість навчання становить 155 євро за 1 місяць. І хоча перевага бути зарахованими в цей навчальний заклад належить дітям співробітників консульства, у пересічних громадян також є шанс потрапити сюди.

 1. Електротехнічна середня школа імені Франтішка Крижика. Підготовка ведеться в наступних напрямках: інформаційні технології, електротехніка, обчислювальна техніка. По закінченні курсу навчання випускники отримують можливість працювати у сфері інженерії, програмування, енергетики. Бажаючі можуть продовжити навчання у вузі.
 2. Перша чесько-руська гімназія в Празі, відноситься до числа приватних навчальних закладів. Більша частина програм розрахована на чеських школярів, які хочуть вчити російську мову. Але є і курси, які беруть російськомовних дітей для вивчення чеської мови.

Школа проводить навчання учнів 9-11 класів. За результатами фінального тестування видається атестат зрілості, що дозволяє продовжити навчання у вузах.

 1. Lycee Francais de Prague – міжнародний ліцей в Празі. Навчальна програма розрахована на дітей з дошкільного віку і до старших класів включно. З 2000 року в ліцеї діє франко-чеська програма для громадян Чехії, які досягли 10-річного віку. Основне завдання курсу – підготовка дітей до вступу у французькі вузи.

Обов’язковим для вивчення для всіх ліцеїстів незалежно від їх громадянства є чеську мову.

Вартість навчання в школі (в євро за 1 рік):

 • дитячий сад – 6300;
 • початкова школа – 6300;
 • середня школа – 8176;
 • вища школа – 8955.

Підсумки

У Чехії підготовка дітей до школи починається ще в дитячому садку, хоча відвідування його і не є обов’язковим етапом в процесі освіти. Середня школа поділяється на початкову, основну і старшу. Тільки повну загальну середню освіту дає право на вступ до внз. Всі школи діляться на приватні та державні. Бажаючі можуть записатися в навчальний заклад з вузькою спеціалізацією.

Школа в Чехії: Відео


Статті по темі