Стан системи освіти свідчить про благополуччя в країні в цілому, і в Чеській республіці цьому питанню приділяється особлива увага. Школи в Чехії до початку 90-х років минулого століття перебували виключно під опікою і під контролем держави: вважалося, що приватні послуги не будуть досить ефективними. Сьогодні ця межа стерта, і випускники приватних навчальних закладів також успішно складають іспити та переходять на вищий щабель навчання.
З яких етапів складається чеська система освіти
Законодавство Чехії свідчить, що кожен громадянин країни повинен в обов’язковому порядку отримати мінімальний рівень знань, що підтверджується атестатом. Це означає, що всім без винятку дітям доведеться закінчити 9 класів. Отримувати подальшу освіту, кожна дитина вирішує сам. Більша частина учнів вважає за краще перейти на наступний щабель і отримати диплом про вищу освіту.
Ті чи інші знання чеські діти отримують на кількох етапах:
- дошкільне навчання;
- базова освіта;
- старша шкільна ступінь (гімназії, професійні та спеціальні училища);
- вища освіта.
Деякі не зупиняються на досягнутому і продовжують вчену кар’єру на докторських програмах.
Починається соціалізація дитини в дитячому віці з ясел, які він відвідує до трьох років. Далі він переходить в дитячий сад, де може перебувати до 6 років.
Державні дошкільні установи не стягують плату за перебування малюків у групах. Вартість послуг приватних садків коливається від 7 до 15 тисяч крон в місяць (270-580 євро).
Початкова школа у маленьких чехів запланована з 6 до 10 років. З 10 до 15 вони ходять в середню школу. Після цього потрібно прийняти рішення: закінчити освітній процес, поступити в гімназію, стати учням професійного училища. Лише з дипломом про закінчення двох останніх типів навчальних закладів випускник може подавати документи до внз.
Вже дошкільної щаблі малюки отримують основи знань із загальних предметів, а також відпрацьовують навички письма і читання. Багато дитячих садків навчають дітей іноземним мовам.
Переваг навчання в чеській школі багато:
- велика різноманітність навчальних закладів, включаючи приватні, державні та українські школи;
- можливість отримання професії вже після закінчення гімназії чи профучилища;
- вивчення чеської та англійської мови;
- можливість вступу до внз країни з хорошою підготовкою за обраною спеціальністю;
- висока ймовірність уникнути проблем з інтеграцією в місцеве суспільство, оскільки в ранньому віці вона проходить простіше.
Діти-іноземці можуть скористатися послугами адаптаційного інформаційного центру, розташованого в Празі, працює за підтримки Міністерства освіти Чехії та Ради ЄС. Всю інформацію про програми для іноземців містить офіційний сайт центру.
Детальніше про етапи навчання розказано в статті «Система освіти в Чехії».
Ступені освіти
Школи в Чехії діляться можуть бути загальноосвітніми та зі спеціалізованим ухилом:
- художні;
- спортивні;
- мовні.
Якість наданих знань та навчальні етапи у всіх закладах можна вважати приблизно однаковими. Єдине, що відрізняє приватні школи від державних, оплата, яку вносять батьки за навчання.
Дошкільна освіта
Відвідування дитиною дитячого садка в Чехії залежить тільки від рішення батьків. Вони можуть виховувати свого малюка вдома або віддавати в руки вихователів як на цілий день, так і на його половину. Вибір установи також залишається за ними.
Найчастіше дитина відвідує той садок, який найближче до будинку або знаходиться на шляху прямування дорослих з роботи додому.
Основна проблема державних установ – брак місць. У липні та серпні більшість садів закривається на канікули, а тому питання, з ким залишити малюка, є для чехів вкрай актуальним.
Кількість навчальних годин для дітей з 3 до 6 років становить не більш 17 в тиждень. На заняттях вони освоюють такі навички:
- читання;
- лист;
- малювання;
- рішення логічних завдань;
- розвиток творчих навичок;
- спів.
У програму навчання дошкільнят входять екскурсії, відвідування музеїв і театрів, регулярні прогулянки, вивчення іноземної мови, спорт. Всі навчальні заклади цій щаблі суворо контролюються Міністерством освіти.
Базова школа
Навчання в школі з 6 до 15 років обов’язково. Дане положення закріплено в законі про освіту від 1949 року. Умовно цей період у житті кожного школяра можна розділити на дві частини:
- 5 років початкової школи;
- 4 роки неповної середньої школи.
Після п’ятого класу учень має право вирішити, чи буде він продовжувати навчання у середній школі чи надійде в гімназію.
У другому випадку передбачена здача іспитів і навчання буде проводитися вже на платній основі. Пов’язано це з тим, що програма гімназії об’єднує в собі другу сходинку базової школи та наступну за нею щабель старшої школи. За результатами закінчення базової (неповної) середньої школи не видається атестат зрілості.
Навчання в приватній школі дає можливість включити в програму додаткові предмети. Але звичайно така послуга є платною.
Великим попитом користуються англійські школи в Празі:
- Англійський коледж;
- English International School;
- школа Монтессорі;
- Міжнародна школа;
- Вальдорфська школа.
Такі навчальні заклади зазвичай є спеціалізованими та ведуть навчання починаючи з базової школи та закінчуючи повної середньої. Деякі з них пропонують своїм вихованцям повний пансіон. Зазвичай це стосується старшокласників (від 15 років). До цієї категорії належить школа Riverside Schooll.
Старші класи
Освіта в Чехії на середньої щаблі можна вважати повним лише після закінчення старших класів. Цей етап у житті школярів розглядається як якийсь рубіж, на якому вони повинні зробити вибір подальшого шляху.
Повна середня освіта може виглядати як один з трьох етапів:
- середня школа – навчання триває 1-2 роки;
- спеціальне училище – займає 4 роки, передбачає видачу атестата зрілості та здачу випускних іспитів, після яких можна подавати заяву на вступ до внз;
- гімназія – для вступу доведеться здати іспити, навчальний процес триває 2-5 років, завершується здачею фінальних тестів та отриманням атестата про повну середню освіту, який відкриває дорогу в університет.
Як вибрати тип навчального закладу і що потрібно для вступу, читайте в статті «Коледжі та гімназії Чехії».
Як записати дитину в школу
Проблем з пристроєм в школу виникнути не повинно. Для початку слід вибрати навчальний заклад. І хоча принцип територіальності в країні був скасований, все ж вам доведеться пояснити директору, чому ви живете, наприклад, в Празі 10, а хочете записатися в школу в Празі 1. До такої розмови доведеться підготуватися.
Пакет документів:
- Свідоцтво про народження (з перекладом і нотаріально завірений).
- Копія паспорта з ВНП одного з батьків і дитини.
- Виписка зі школи, в якій дитина навчалась у себе на батьківщині з оцінками за всі роки (з перекладом і засвідченням нотаріуса).
Належить пройти співбесіду з директором. Основні питання, які будуть його хвилювати, це успішність вашого школяра і знання ним чеської мови.
Для вступу достатньо мати А-level (початковий). Але навіть якщо дитина знає всього два слова, потрібно спробувати переконати директора, що ваш кандидат якраз знаходиться в процесі вивчення мови, відвідує мовну школу і вже досяг непоганих успіхів.
Навчання у базовій школі є безкоштовним для всіх учнів. А от приватна установа обійдеться недешево: від 45 до 450 тисяч крон на рік (1750-17500 євро).
Курси чеської мови можна знайти при будь-якому вузі та в багатьох приватних гімназіях. Особливо велика їх кількість зосереджена в столиці. Середньостатистична празька лінгвістична школа бере 250-300 євро в місяць за навчання двом мовам – чеської та англійської.
Якщо ви хочете, щоб ваша дитина продовжила навчання після 9-го або 11-го класу в Чехії, потрібно бути готовим до того, що цей процес до вступу у вуз може зайняти від 1 до 4 років. Залежить термін від обраної програми підготовки та деяких відмінностей у кількості годин дисциплін і в Україні та в Чехії.
З документів необхідно мати:
- Атестат.
- Дозвіл від батьків на виїзд за кордон.
- Закордонний паспорт та навчальну візу категорії Д.
Перше, що потрібно зробити, – пройти нострифікацію атестата. Після цього потрібно здати тест на рівень володіння іноземними мовами: англійською та чеською мовами. Втім, якщо учень добре говорить державною мовою країни, то слабкий англійський йому пробачать.
Цікаво знати: у другій половині XX століття у Чехії виникла Празька фонологическая школа, яка висунула нову концепцію структури фонематичного ладу мови. Засновником її був лінгвіст Н.С. Трубецькой.
Особливості чеської школи
До прийому учнів у новому році кожен навчальний заклад готується заздалегідь. У січні-лютому проводяться дні відкритих дверей, які особливо запам’ятовуються малюкам завдяки театралізованій формі з безліччю ельфів і інших казкових персонажів.
Якщо на такому заході вас зацікавив конкретний учитель, ви можете в заяві на прийом вказати його ім’я і, швидше за все, дитина потрапить саме до нього в клас. Через два тижні після подачі прохання приходить повідомлення про зарахування дитини, а за два тижні до початку навчального року на сайті школи з’являються списки учнів.
Система оцінювання знань у Чехії трохи відрізняється від української. Вона також п’ятибальна, але тільки 1 – найвищий бал, а 5 – найнижчий.
У першому класі учням ще не ставлять оцінки та всі уроки веде один учитель. Щодня у першокласників по 4 уроки. У другому класі двічі на тиждень у них з’являється ще два заняття.
Мовні школи Чехії найчастіше мають більш щільну програму за рахунок великої кількості лінгвістичних дисциплін.
Між уроками та групою продовженого дня у школярів настає обід. З дитинства їх привчають ставитися до їжі розумно.
В групі продовженого дня уроки з дітьми ніхто не вчить – вони до самого вечора зайняті позакласними заходами: танцями, походами в театр, спортом, малюванням, драмгуртками та іншими видами діяльності.
Літні канікули тривають з початку липня по кінець серпня. На Різдво школярів відпускають на два тижні та ще по одній є у них на відпочинок восени та навесні.
Додаткові вихідні найчастіше трапляються на Великдень (5 днів), на рубежі навчальних півріч (кінець січня), День школи (оголошується вихідним днем за рішенням шкільної ради).
З другого року навчання один раз у два тижні замість занять учні ходять у музеї, театри, галереї, катаються на ковзанах, плавають у басейні.
Єдиної шкільної форми в країні немає. А тому діти можуть ходити на заняття у звичайному одязі. Головне, що б їх зовнішній вигляд не заважав навчанню і не виходив за рамки розумного.
Кілька популярних шкіл
Проблема вибору навчального закладу може завести в глухий кут, чому сприяє велике різноманіття шкіл. Наведемо перелік деяких з них, які заслуговують уваги:
Суботня українська школа Erudyt в Празі;
Український культурно-освітній центр у м. Брно;
Перша слов’янська приватна гімназія в Празі;
Український Культурно-освітній центр “Крок” в Празі;
Суботня школа «Ниточка Родоводу» у Градець Кралове.
Школа “Веда” виникла на базі міжнародної школи з посиленим вивченням іноземної мови. Є єдиним акредитованим в країні освітнім установою, яка навчає дітей з Чехії, Казахстану, України та інших країн з наданням житла.
Навчання ведеться за трьома напрямками:
- 1-9 класи;
- 10-11 класи;
- позашкільні програми (заняття за інтересами).
Тут працює єдиний на території ЄС центр, де можна здати ДПА. Вартість навчання включає:
- одноразовий внесок – 500 євро;
- навчання в 1 класі – 428 євро;
- 2-4 класи – 448 євро;
- 9-11 клас – 584 євро.
Школа в Чехії при посольстві створена в 1953 році. Здійснює навчальний процес на трьох рівнях:
- початкова освіта – 4 роки;
- основна загальна освіта – 5 років;
- середня повна – 2 роки.
Вартість навчання становить 155 євро за 1 місяць. І хоча перевага бути зарахованими в цей навчальний заклад належить дітям співробітників консульства, у пересічних громадян також є шанс потрапити сюди.
- Електротехнічна середня школа імені Франтішка Крижика. Підготовка ведеться в наступних напрямках: інформаційні технології, електротехніка, обчислювальна техніка. По закінченні курсу навчання випускники отримують можливість працювати у сфері інженерії, програмування, енергетики. Бажаючі можуть продовжити навчання у вузі.
- Перша чесько-руська гімназія в Празі, відноситься до числа приватних навчальних закладів. Більша частина програм розрахована на чеських школярів, які хочуть вчити російську мову. Але є і курси, які беруть російськомовних дітей для вивчення чеської мови.
Школа проводить навчання учнів 9-11 класів. За результатами фінального тестування видається атестат зрілості, що дозволяє продовжити навчання у вузах.
- Lycee Francais de Prague – міжнародний ліцей в Празі. Навчальна програма розрахована на дітей з дошкільного віку і до старших класів включно. З 2000 року в ліцеї діє франко-чеська програма для громадян Чехії, які досягли 10-річного віку. Основне завдання курсу – підготовка дітей до вступу у французькі вузи.
Обов’язковим для вивчення для всіх ліцеїстів незалежно від їх громадянства є чеську мову.
Вартість навчання в школі (в євро за 1 рік):
- дитячий сад – 6300;
- початкова школа – 6300;
- середня школа – 8176;
- вища школа – 8955.
Підсумки
У Чехії підготовка дітей до школи починається ще в дитячому садку, хоча відвідування його і не є обов’язковим етапом в процесі освіти. Середня школа поділяється на початкову, основну і старшу. Тільки повну загальну середню освіту дає право на вступ до внз. Всі школи діляться на приватні та державні. Бажаючі можуть записатися в навчальний заклад з вузькою спеціалізацією.