Меню Закрити

Школи в Чехії: етапи та особливості навчання

Стан системи освіти свідчить про благополуччя в країні в цілому, і в Чеській республіці цьому питанню приділяється особлива увага. Школи в Чехії до початку 90-х років минулого століття перебували виключно під опікою і під контролем держави: вважалося, що приватні послуги не будуть досить ефективними. Сьогодні ця межа стерта, і випускники приватних навчальних закладів також успішно складають іспити та переходять на вищий щабель навчання.

Школи в Чехії

З яких етапів складається чеська система освіти

Законодавство Чехії свідчить, що кожен громадянин країни повинен в обов’язковому порядку отримати мінімальний рівень знань, що підтверджується атестатом. Це означає, що всім без винятку дітям доведеться закінчити 9 класів. Отримувати подальшу освіту, кожна дитина вирішує сам. Більша частина учнів вважає за краще перейти на наступний щабель і отримати диплом про вищу освіту.

Ті чи інші знання чеські діти отримують на кількох етапах:

 • дошкільне навчання;
 • базова освіта;
 • старша шкільна ступінь (гімназії, професійні та спеціальні училища);
 • вища освіта.

Деякі не зупиняються на досягнутому і продовжують вчену кар’єру на докторських програмах.

Починається соціалізація дитини в дитячому віці з ясел, які він відвідує до трьох років. Далі він переходить в дитячий сад, де може перебувати до 6 років.

Державні дошкільні установи не стягують плату за перебування малюків у групах. Вартість послуг приватних садків коливається від 7 до 15 тисяч крон в місяць (270-580 євро).

Початкова школа у маленьких чехів запланована з 6 до 10 років. З 10 до 15 вони ходять в середню школу. Після цього потрібно прийняти рішення: закінчити освітній процес, поступити в гімназію, стати учням професійного училища. Лише з дипломом про закінчення двох останніх типів навчальних закладів випускник може подавати документи до внз.

Вже дошкільної щаблі малюки отримують основи знань із загальних предметів, а також відпрацьовують навички письма і читання. Багато дитячих садків навчають дітей іноземним мовам.

Переваг навчання в чеській школі багато:

 • велика різноманітність навчальних закладів, включаючи приватні, державні та українські школи;
 • можливість отримання професії вже після закінчення гімназії чи профучилища;
 • вивчення чеської та англійської мови;
 • можливість вступу до внз країни з хорошою підготовкою за обраною спеціальністю;
 • висока ймовірність уникнути проблем з інтеграцією в місцеве суспільство, оскільки в ранньому віці вона проходить простіше.

Діти-іноземці можуть скористатися послугами адаптаційного інформаційного центру, розташованого в Празі, працює за підтримки Міністерства освіти Чехії та Ради ЄС. Всю інформацію про програми для іноземців містить офіційний сайт центру.

Детальніше про етапи навчання розказано в статті «Система освіти в Чехії».

Ступені освіти

Школи в Чехії діляться можуть бути загальноосвітніми та зі спеціалізованим ухилом:

 • художні;
 • спортивні;
 • мовні.

Якість наданих знань та навчальні етапи у всіх закладах можна вважати приблизно однаковими. Єдине, що відрізняє приватні школи від державних, оплата, яку вносять батьки за навчання.

Дошкільна освіта

Відвідування дитиною дитячого садка в Чехії залежить тільки від рішення батьків. Вони можуть виховувати свого малюка вдома або віддавати в руки вихователів як на цілий день, так і на його половину. Вибір установи також залишається за ними.

Найчастіше дитина відвідує той садок, який найближче до будинку або знаходиться на шляху прямування дорослих з роботи додому.

Основна проблема державних установ – брак місць. У липні та серпні більшість садів закривається на канікули, а тому питання, з ким залишити малюка, є для чехів вкрай актуальним.

Кількість навчальних годин для дітей з 3 до 6 років становить не більш 17 в тиждень. На заняттях вони освоюють такі навички:

 • читання;
 • лист;
 • малювання;
 • рішення логічних завдань;
 • розвиток творчих навичок;
 • спів.

У програму навчання дошкільнят входять екскурсії, відвідування музеїв і театрів, регулярні прогулянки, вивчення іноземної мови, спорт. Всі навчальні заклади цій щаблі суворо контролюються Міністерством освіти.

Базова школа в Чехії

Базова школа

Навчання в школі з 6 до 15 років обов’язково. Дане положення закріплено в законі про освіту від 1949 року. Умовно цей період у житті кожного школяра можна розділити на дві частини:

 • 5 років початкової школи;
 • 4 роки неповної середньої школи.

Після п’ятого класу учень має право вирішити, чи буде він продовжувати навчання у середній школі чи надійде в гімназію.

У другому випадку передбачена здача іспитів і навчання буде проводитися вже на платній основі. Пов’язано це з тим, що програма гімназії об’єднує в собі другу сходинку базової школи та наступну за нею щабель старшої школи. За результатами закінчення базової (неповної) середньої школи не видається атестат зрілості.

Навчання в приватній школі дає можливість включити в програму додаткові предмети. Але звичайно така послуга є платною.

Великим попитом користуються англійські школи в Празі:

 • Англійський коледж;
 • English International School;
 • школа Монтессорі;
 • Міжнародна школа;
 • Вальдорфська школа.

Такі навчальні заклади зазвичай є спеціалізованими та ведуть навчання починаючи з базової школи та закінчуючи повної середньої. Деякі з них пропонують своїм вихованцям повний пансіон. Зазвичай це стосується старшокласників (від 15 років). До цієї категорії належить школа Riverside Schooll.

Старші класи

Освіта в Чехії на середньої щаблі можна вважати повним лише після закінчення старших класів. Цей етап у житті школярів розглядається як якийсь рубіж, на якому вони повинні зробити вибір подальшого шляху.

Повна середня освіта може виглядати як один з трьох етапів:

 • середня школа – навчання триває 1-2 роки;
 • спеціальне училище – займає 4 роки, передбачає видачу атестата зрілості та здачу випускних іспитів, після яких можна подавати заяву на вступ до внз;
 • гімназія – для вступу доведеться здати іспити, навчальний процес триває 2-5 років, завершується здачею фінальних тестів та отриманням атестата про повну середню освіту, який відкриває дорогу в університет.

Як вибрати тип навчального закладу і що потрібно для вступу, читайте в статті «Коледжі та гімназії Чехії».

Як записати дитину в школу

Проблем з пристроєм в школу виникнути не повинно. Для початку слід вибрати навчальний заклад. І хоча принцип територіальності в країні був скасований, все ж вам доведеться пояснити директору, чому ви живете, наприклад, в Празі 10, а хочете записатися в школу в Празі 1. До такої розмови доведеться підготуватися.

Як записати дитину в школу

Пакет документів:

 1. Свідоцтво про народження (з перекладом і нотаріально завірений).
 2. Копія паспорта з ВНП одного з батьків і дитини.
 3. Виписка зі школи, в якій дитина навчалась у себе на батьківщині з оцінками за всі роки (з перекладом і засвідченням нотаріуса).

Належить пройти співбесіду з директором. Основні питання, які будуть його хвилювати, це успішність вашого школяра і знання ним чеської мови.

Для вступу достатньо мати А-level (початковий). Але навіть якщо дитина знає всього два слова, потрібно спробувати переконати директора, що ваш кандидат якраз знаходиться в процесі вивчення мови, відвідує мовну школу і вже досяг непоганих успіхів.

Навчання у базовій школі є безкоштовним для всіх учнів. А от приватна установа обійдеться недешево: від 45 до 450 тисяч крон на рік (1750-17500 євро).

Курси чеської мови можна знайти при будь-якому вузі та в багатьох приватних гімназіях. Особливо велика їх кількість зосереджена в столиці. Середньостатистична празька лінгвістична школа бере 250-300 євро в місяць за навчання двом мовам – чеської та англійської.

Якщо ви хочете, щоб ваша дитина продовжила навчання після 9-го або 11-го класу в Чехії, потрібно бути готовим до того, що цей процес до вступу у вуз може зайняти від 1 до 4 років. Залежить термін від обраної програми підготовки та деяких відмінностей у кількості годин дисциплін і в Україні та в Чехії.

З документів необхідно мати:

 1. Атестат.
 2. Дозвіл від батьків на виїзд за кордон.
 3. Закордонний паспорт та навчальну візу категорії Д.

Перше, що потрібно зробити, – пройти нострифікацію атестата. Після цього потрібно здати тест на рівень володіння іноземними мовами: англійською та чеською мовами. Втім, якщо учень добре говорить державною мовою країни, то слабкий англійський йому пробачать.

Цікаво знати: у другій половині XX століття у Чехії виникла Празька фонологическая школа, яка висунула нову концепцію структури фонематичного ладу мови. Засновником її був лінгвіст Н.С. Трубецькой.

Особливості чеської школи

До прийому учнів у новому році кожен навчальний заклад готується заздалегідь. У січні-лютому проводяться дні відкритих дверей, які особливо запам’ятовуються малюкам завдяки театралізованій формі з безліччю ельфів і інших казкових персонажів.

Якщо на такому заході вас зацікавив конкретний учитель, ви можете в заяві на прийом вказати його ім’я і, швидше за все, дитина потрапить саме до нього в клас. Через два тижні після подачі прохання приходить повідомлення про зарахування дитини, а за два тижні до початку навчального року на сайті школи з’являються списки учнів.

Система оцінювання знань у Чехії трохи відрізняється від української. Вона також п’ятибальна, але тільки 1 – найвищий бал, а 5 – найнижчий.

У першому класі учням ще не ставлять оцінки та всі уроки веде один учитель. Щодня у першокласників по 4 уроки. У другому класі двічі на тиждень у них з’являється ще два заняття.

Мовні школи Чехії найчастіше мають більш щільну програму за рахунок великої кількості лінгвістичних дисциплін.

Між уроками та групою продовженого дня у школярів настає обід. З дитинства їх привчають ставитися до їжі розумно.

В групі продовженого дня уроки з дітьми ніхто не вчить – вони до самого вечора зайняті позакласними заходами: танцями, походами в театр, спортом, малюванням, драмгуртками та іншими видами діяльності.

Літні канікули тривають з початку липня по кінець серпня. На Різдво школярів відпускають на два тижні та ще по одній є у них на відпочинок восени та навесні.

Додаткові вихідні найчастіше трапляються на Великдень (5 днів), на рубежі навчальних півріч (кінець січня), День школи (оголошується вихідним днем за рішенням шкільної ради).

З другого року навчання один раз у два тижні замість занять учні ходять у музеї, театри, галереї, катаються на ковзанах, плавають у басейні.

Єдиної шкільної форми в країні немає. А тому діти можуть ходити на заняття у звичайному одязі. Головне, що б їх зовнішній вигляд не заважав навчанню і не виходив за рамки розумного.

Кілька популярних шкіл

Проблема вибору навчального закладу може завести в глухий кут, чому сприяє велике різноманіття шкіл. Наведемо перелік деяких з них, які заслуговують уваги:

Суботня українська школа Erudyt в Празі;

Український культурно-освітній центр у м. Брно;

Перша слов’янська приватна гімназія в Празі;

Український Культурно-освітній центр “Крок” в Празі;

Суботня школа «Ниточка Родоводу» у Градець Кралове.

Школа “Веда” виникла на базі міжнародної школи з посиленим вивченням іноземної мови. Є єдиним акредитованим в країні освітнім установою, яка навчає дітей з Чехії, Казахстану, України та інших країн з наданням житла.

Популярні школи в Чехії

Навчання ведеться за трьома напрямками:

 • 1-9 класи;
 • 10-11 класи;
 • позашкільні програми (заняття за інтересами).

Тут працює єдиний на території ЄС центр, де можна здати ДПА. Вартість навчання включає:

 • одноразовий внесок – 500 євро;
 • навчання в 1 класі – 428 євро;
 • 2-4 класи – 448 євро;
 • 9-11 клас – 584 євро.

Школа в Чехії при посольстві створена в 1953 році. Здійснює навчальний процес на трьох рівнях:

 • початкова освіта – 4 роки;
 • основна загальна освіта – 5 років;
 • середня повна – 2 роки.

Вартість навчання становить 155 євро за 1 місяць. І хоча перевага бути зарахованими в цей навчальний заклад належить дітям співробітників консульства, у пересічних громадян також є шанс потрапити сюди.

 1. Електротехнічна середня школа імені Франтішка Крижика. Підготовка ведеться в наступних напрямках: інформаційні технології, електротехніка, обчислювальна техніка. По закінченні курсу навчання випускники отримують можливість працювати у сфері інженерії, програмування, енергетики. Бажаючі можуть продовжити навчання у вузі.
 2. Перша чесько-руська гімназія в Празі, відноситься до числа приватних навчальних закладів. Більша частина програм розрахована на чеських школярів, які хочуть вчити російську мову. Але є і курси, які беруть російськомовних дітей для вивчення чеської мови.

Школа проводить навчання учнів 9-11 класів. За результатами фінального тестування видається атестат зрілості, що дозволяє продовжити навчання у вузах.

 1. Lycee Francais de Prague – міжнародний ліцей в Празі. Навчальна програма розрахована на дітей з дошкільного віку і до старших класів включно. З 2000 року в ліцеї діє франко-чеська програма для громадян Чехії, які досягли 10-річного віку. Основне завдання курсу – підготовка дітей до вступу у французькі вузи.

Обов’язковим для вивчення для всіх ліцеїстів незалежно від їх громадянства є чеську мову.

Вартість навчання в школі (в євро за 1 рік):

 • дитячий сад – 6300;
 • початкова школа – 6300;
 • середня школа – 8176;
 • вища школа – 8955.

Підсумки

У Чехії підготовка дітей до школи починається ще в дитячому садку, хоча відвідування його і не є обов’язковим етапом в процесі освіти. Середня школа поділяється на початкову, основну і старшу. Тільки повну загальну середню освіту дає право на вступ до внз. Всі школи діляться на приватні та державні. Бажаючі можуть записатися в навчальний заклад з вузькою спеціалізацією.

Школа в Чехії: Відео

Статті по темі