Меню Закрити

Державні та приватні вищі навчальні заклади Праги

У Чехії іноземні студенти за невисоку плату або навіть безкоштовно можуть отримати якісну освіту. Випускники чеських університетів мають всі шанси знайти роботу або організувати власний бізнес в Чеській Республіці. Деякі навчальні заклади в країні – одні з найстаріших у Європі. Найбільшим успіхом користуються вищі навчальні заклади Праги, Брно та Острави.

Вузи Праги

Особливості вищої освіти в Чехії

У систему вищої освіти в Чехії входять два види вищих навчальних закладів: державні та приватні. Всього на території країни діє 70 вишів. Навчання в них ведеться за різними спеціальностями, від медицини до образотворчого мистецтва. Однак найбільше студентів залучають медичні та юридичні факультети.

У державних ВНЗ іноземні студенти мають право безкоштовного навчання, але тільки за програмами чеською мовою. Програми на іноземних мовах (наприклад, англійською або російською), як і навчання в приватних університетах, є платними.

Докладніше про те, як проходить підготовка студентів іноземною мовою, читайте в матеріалі «Навчання в Чехії англійською мовою».

Вища освіта в Чехії надається на трьох рівнях:

  • бакалаврат – 3-4 роки;
  • магістратура – 1-2 роки;
  • докторантура – 2 роки.

Випускники отримують диплом та сертифікат англійською та чеською мовами. Цей сертифікат є підтвердженням диплома в інших країнах Європи.

Більше інформації про особливості освітнього процесу ви знайдете у статті «Вища освіта в Чехії».

Характеристика державних вишів Праги

У празьких державних університетах готують фахівців у галузі юриспруденції, технології, економіки, медицини. Великою популярністю користуються академії прикладних мистецтв. Одна з них – Вища школа прикладного мистецтва, де студенти з усього світу здобувають мистецьку освіту. Унікальність методики навчання у Вищій школі в тому, що вони не лише вивчають теорію, але і паралельно працюють в художніх ательє під керівництвом майстрів.

Самим відомим державним вищим навчальним закладом Чехії є Карлів університет, який часто згадується як Міжнародний празький університет. Це один з найстаріших вишів у світі був відкритий в 1348 році. Славний він не тільки тривалим періодом свого існування, але також великою кількістю спеціальностей та факультетів. Оскільки навчання ведеться на іноземних мовах, в університеті вчиться більшу кількість іноземних студентів.

Великим і відомим хімічним внз Європи є Хіміко-технологічний університет у Празі. Він відомий серед вступників як досягненнями студентів та випускників в галузі хімічної промисловості, так і наявністю спеціального інноваційного обладнання.

Практично всі вищі навчальні заклади Чеської Республіки надають програми навчання на бакалавраті, магістратурі та докторантурі. Виняток тут становить Празька академія образотворчих мистецтв. У ній навчання за програмою бакалаврату відсутня.

Для вступу на безповоротній основі іноземний студент повинен здати складний мовний тест на знання офіційної мови Чехії.

У Чехії всі навчальні програми на іноземних мовах є платними.

Найбільша кількість англомовних програм пропонується за економічними спеціальностями. Творчі спеціальності в основному викладаються на чеському. Однак у деяких навчальних закладах ступінь магістра можна отримати й англійською мовою, наприклад, у Празькій академії мистецтв на факультеті кіно і телебачення.

Приватні університети Чехії

Кількість факультетів і вартість навчання залежать від конкретного навчального закладу.

Назва ВНЗ Кількість факультетів Доступні форми навчання Мови викладання Вартість навчання на рік (іноземною мовою)
Карлів університет 17 Денна, заочна, комбінована Чеська, англійська 2000-6000 євро
Хіміко-технологічний університет 4 Денна, заочна, комбінована Чеська  –
Вища Школа Економіки 6 Денна, очно-заочна Чеська, англійська, російська 3600 євро
Чеський технічний університет 8 Денна, комбінована Чеська, англійська, російська 3800-4900 євро
Чеський землеробський університет 7 Денна, комбінована Чеська, англійська 550-3500 євро
Празька академія мистецтв 3 Денна, комбінована Чеська, англійська 4450-16970 євро
Вища школа прикладного мистецтва 5 Денна Чеська  –
Празька академія образотворчих мистецтв 8 спеціальностей (магістратура) Денна Чеська  –
Чеський Університет природничих наук 7 Денна Чеська, англійська 2000-5500 євро

Характеристика приватних празьких університетів

Великою популярністю користуються не тільки державні, але й приватні навчальні заклади Праги. Навчання в них ведеться тільки на платній основі, але вони пропонують різні навчальні програми, що викладаються англійською мовою. Багато з них щорічно потрапляють у рейтинги кращих приватних університетів Європи та світу.

Вступити до приватного ВНЗ Праги легше, ніж у державний: до абітурієнтів не пред’являються високі вимоги. Вступні іспити часто відсутні, замість них – нескладне співбесіду, за результатами якого відбувається зарахування.

Навчальні програми полегшені у порівнянні з державними внз. Навчання ведеться на бакалавраті, магістратурі та докторантурі.

Назва ВНЗ Кількість факультетів Доступні форми навчання Мови викладання Вартість навчання на рік (іноземною мовою)
Метропольний університет 5 Очна, заочна Чеська, англійська 1100-2100 євро
Інститут готельного бізнесу 4 Очна Чеська, англійська 2500-3000 євро
Банківський інститут 11 Очна, комбінована Чеська, англійська, російська 2100 євро
Англо-американський університет 10 Очна, заочна, дистанційна Англійська 5500 євро
Інститут міжнародних і суспільних відносин 5 Очна, комбінована Чеська, англійська 2500 євро
Інститут управління та фінансів 10 Очна, заочна Чеська, англійська 1900-2500 євро
Європейський університет 5 Очна Чеська 2200-2300 євро
Нью-Йоркський університет 9 Очна Англійська 5750-7250 євро

Порядок вступу

Кожному іноземному студентові, який бажає вступити у вищий навчальний заклад Чехії на бюджет, варто починати підготовку заздалегідь. Обов’язковою умовою безкоштовного навчання є знання чеської мови на рівні не нижче В1–В2. Тому якщо ви плануєте вступати, то до мовного тесту треба готуватися завчасно.

Для подачі заявки на бакалаврат потрібно атестат про наявність середньої освіти. Для вступу на програми магістратури потрібен диплом. Атестат/диплом повинен пройти нострифікацію, тобто бути визнаним в Чехії.

Подати заявки на вступ можна відразу у кілька внз і на кілька спеціальностей. Період здачі вступних іспитів кожен університет визначає самостійно. Зазвичай вони проходять з березня по червень.

Нарахування стипендій і грантів

Стипендії виплачуються як у державних, так і в приватних ВНЗ Чехії. Студенти державних університетів на денній формі навчання мають право отримувати фінансову підтримку на проживання, а також за відмінне навчання. Розмір стипендії на проживання встановлений в межах 600-700 крон, а за навчання може бути набагато вище, до 33 тис. крон у Карловому університеті.

Існують виплати за певні досягнення. До таких відносяться стипендії за участь в олімпіадах з певних предметів. Розраховувати на них можуть і ті студенти, які закінчили бакалаврат з відзнакою.

Студенти в Чехії

Найвищі стипендії встановлені для учнів в докторантурі. В залежності від курсу вони можуть отримувати від 6 тис. до 13 тис. крон на місяць.

Дізнайтеся більше про підтримку студентів в Чехії з матеріалу «Стипендії та гранти в Чехії».

Витрати студентів у Чехії

Кожен іноземний студент витрачає в місяць певну суму на проживання, харчування, а також на необхідні покупки. В середньому вартість кімнати в гуртожитку Праги становить 130 євро. Оренда квартири для двох студентів обійдеться дорожче – близько 270 євро з людини.

Витрати на харчування в місяць складуть від 150 євро, на телефон – 20 євро, на транспорт і розваги – 50 євро. Студенти можуть отримати міжнародну студентську картку, за якою діють знижки на товари та послуги в деяких компаніях. Детальніше дізнатися про перелік організацій, що надають знижки, які можна на офіційному сайті ISIC.

Купівля місячних абонементів на відвідування спортивних залів і студентських проїзних документів також скорочує витрати. У цілому студенту, який навчається в Празі, необхідно в місяць від 500 євро. Проживання в інших містах обійдеться дешевше.

Висновок

Отримання вищої освіти в празьких університетах у порівнянні з іншими європейськими країнами має чимало переваг. По-перше, вчитися можна за невелику ціну або безкоштовно. Зарахування відбувається за результатами тестів або співбесіди, для яких основним критерієм відбору майбутніх студентів є знання мови. По-друге, широкий вибір спеціальностей для навчання можна вибрати й медичні, і юридичні, і архітектурні факультети.

ТОП 5 безкоштовних університетів Праги: Відео

Статті по темі