Багатьох жителів країн СНД цікавить робота в Чехії у 2025 році. Роботодавці цієї країни дуже зацікавлені в працівниках з-за кордону на різні вакансії – від висококваліфікованих фахівців до збирачів урожаю. При цьому в залежності від робочої позиції обов’язково потрібно оформити один із дозволів для працевлаштування: робочу візу, трудову або “Блакитну карту”.
Переваги працевлаштування в Чехії для іноземців
До основних переваг працевлаштування в Чеській Республіці можна віднести:
- отримання трудового стажу в країні, яка є членом Євросоюзу;
- близьке розташування Чехії;
- схожість чеської мови, а також культури;
- відносно нескладна процедура оформлення дозволу на роботу в порівнянні з іншими країнами ЄС;
- багато роботодавців надають приїжджим житло, а для сімейних пар навіть окремі апартаменти.
Умови працевлаштування
Умови роботи в Чехії можуть відрізнятися в залежності від робочої позиції та вимог роботодавця, але в основному в оголошеннях зустрічаються наступні:
- середня кількість робочого часу – 8-12 годин в день;
- позмінний графік роботи або один вихідний в тиждень;
- надання робочої форми;
- надання контрактів з проживанням;
- додаткова оплата за понаднормові години;
- оплата в середньому 4-5 євро в годину.
Більш детально дізнатися про особливості працевлаштування, а також умови роботи у столиці Чехії можна зі статті «Робота в Празі».
Популярні вакансії в Чехії
Затребувані вакансії в Чехії можна умовно розділити на дві категорії: кваліфіковані працівники і працівники без спеціальних знань. Претендентам, які належать до першої категорії, найчастіше вимагається оформлення “Блакитний” чи трудової карти. В цю категорію потрапляють перекладачі, дизайнери, машиністи. Часто потрібні інженери на заводи. Наприклад, хорошу роботу можна знайти на заводі “Шкода”.
На сайтах з працевлаштування, а також в агентствах зазвичай пропонують вакансії, пов’язані з фізичною працею (на пивоварні, на шахті, залізниці, на будівництві) або не потребують спеціальних знань. Наприклад, у Чехії можна влаштуватися зварювальником, ковалем, швачкою, охоронцем, слюсарем, пекарем, електриком, столяром, меблярем.
Запрошують у Чехії та на сезонні роботи – наприклад, на збір яблук на літо. Крім того, у сфері сільського господарства часто потрібні люди для роботи в теплиці.
Як знайти роботу
Основним способом пошуку роботи в Чехії є офіційний сайт Міністерства праці та соціального забезпечення. Роботодавець повідомляє міністерство про вакансії, а співробітники відомства публікують інформацію про це на своєму сайті. Якщо протягом одного місяця на відкриту вакансію не з’явиться претендентів з-поміж громадян Чехії, роботодавець має право найняти на роботу іноземця.
Наступний варіант – пошук в інтернеті. До найбільш надійних сайтів, на яких публікується інформація про вакансії, можна віднести наступні:
- Flagma – сайт доступний чеською, російською та англійською мовами, можна здійснювати пошук по містах та за спеціальностями;
- 420on – інформаційний портал про Чехію, де крім робочих вакансій можна знайти інформацію про нерухомість, імміграції, відпочинку та інших сферах життя;
- Volna mista – популярна дошка оголошень про роботу для претендентів, які володіють чеською мовою;
- Jobs.cz – ще один популярний портал для пошуку роботи в Чехії чеською мовою.
Крім того, знайти роботу можна через агентство по працевлаштуванню. Найпопулярнішими кадровими агентствами в ЧР є Hays, Synergie, Adecco і Monster.
Вимоги при працевлаштуванні
Для того щоб отримати право працювати в Чехії, потрібно заздалегідь оформити спеціальний дозвіл на роботу. Це може бути трудова короткострокова або довгострокова віза (для сезонних робіт) або трудова або “Блакитна карта”.
Для оформлення цих дозволів іноземець повинен підготувати наступні документи:
- паспорт;
- підтвердження наявності житла в Чехії на період запланованого перебування;
- 1 фото;
- робочий договір або попередній дозвіл від роботодавця на працевлаштування;
- документ, що підтверджує рівень кваліфікації для отримання обраної вакансії (для диплома потрібно нострифікація);
- резюме;
- довідка про відсутність судимості;
- страховка.
Працевлаштування з біометричним паспортом
Працювати без спеціального трудового дозволу в Чехії заборонено. Тим не менше можна скористатися безвізовим режимом (для українців), приїхати у країну з біометричним паспортом і оформити трудову або “Блакитну карту” по приїзді в ЧР в одному з відділень МВС.
Громадяни країн СНД для працевлаштування в республіці повинні завчасно оформити довгострокову візу.
Працевлаштування по “Блакитній карті”
Обов’язковою умовою для роботи з “Блакитної карти” є наявність диплому про закінчену вищу або спеціальну освіту. Причому термін навчання для отримання Blue Card повинен бути не менш трьох років.
Картка видається лише висококваліфікованим фахівцям в затребуваних областях. Максимальний термін дії картки – 2 роки, однак її можна продовжувати.
Заявка на “Блакитну карту ЄС” може бути подана іноземним громадянином в чеське посольство або, в окремих випадках – в офіс МВС на території Чеської Республіки, якщо ви вже знаходитеся в ЧР по довгостроковій візі, довгострокового виду на проживання або за “Блакитною картою”, виданого іншою державою ЄС. Заява про видачу карти слід подати особисто.
Заробітна плата та оподаткування
Зарплати в Чехії для чоловіків і жінок, які працюють на одних і тих же робочих позиціях, однакові. З приблизним розміром заробітних плат в Чехії до вирахування податків можна ознайомитися в таблиці:
Позиція | Заробітна плата в місяць (вказана в доларах США) |
---|---|
Офіціант | 400 – 450 |
Водій | 1100 – 1400 |
Викладач | 800 – 1200 |
Лікар | 1600 – 2500 |
Медсестра | 550 – 850 |
IT-програміст | від 1300 |
Прибиральниця, охоронець | 450 – 700 |
Інженер | 1600 – 1900 |
При цьому з кожної заробітної плати стягується 31,5% на соціальне страхування (роботодавець сплачує 25%, працівник – 6,5%). Крім того, утримують гроші та на медичне страхування – 13,5%, з яких роботодавець сплачує 9%, а працівник – 4,5%.
Наслідки нелегальної роботи
Багато фірми в Чехії пропонують для українців безкоштовне працевлаштування за біометричним паспортом, а для росіян, киргизстанців, узбекистанців, молдаван та інших жителів країн СНД – по короткостроковій шенгенській візі.
Проте працевлаштування без спеціальної робочої візи або “Блакитної карти” загрожує іноземним працівникам депортацією і забороною на в’їзд до Чехії на наступні кілька років. Постраждає від цього і роботодавець – штраф за надання робочого місця нелегалу може скласти до 1 млн крон.
Якщо іноземець знайшов у Чехії роботу без посередників, йому обов’язково слід владнати питання про офіційне працевлаштування з роботодавцем, який повинен подати документи потенційного працівника в Управління з праці.
Якщо іноземець працює нелегально, в разі перевірки він не зможе сказати, що приступив до роботи саме в цей день, а роботодавець не мав можливості зайнятися його офіційним оформленням, бо кожен іноземний робітник повинен мати з собою на роботі копію робочого контракту.
Популярні запитання
При оформленні на роботу за кордоном може виникнути безліч питань. Рекомендуємо розглянути найбільш поширені з них, які виникають при працевлаштуванні в Чехії.
Чи можна влаштуватися на роботу в Чехії без знання чеської мови? Без знання мови в республіці можна влаштуватися на роботу у сфері логістики, на виробництві, на пакування подарунків і інші робочі позиції, що не потребують використання мови в роботі. Крім того, багато менеджерів і куратори, які працюють з вихідцями з країн СНД.
Ким студентові можна підробити в Чехії? Студенти можуть підшукати собі вакансії в інтернеті та через агентства по працевлаштуванню. Крім того, вони також можуть отримати інформацію про роботу на дошці оголошень у своєму університеті (найчастіше подібні оголошення вивішують на кафедрі). Студенти можуть працювати офіціантами, адміністраторами, гідами, будівельниками, перекладачами, а також підробляти безпосередньо за своєю майбутньою спеціальністю.
Чи потрібен дозвіл на роботу, якщо є паспорт ЄС? Громадянам з паспортом Євросоюзу не потрібно оформляти візу або інший дозвіл для подорожі, роботи або проживання в Чехії. Єдине, що потрібно зробити – повідомити про своє перебування в країні у Відділення поліції у справах іноземців за місцем проживання протягом 30 днів після приїзду.
Висновок
Чехія є однією з найпопулярніших країн для пошуку роботи серед громадян країн СНД. Як для жінок, так і для чоловіків працевлаштування доступно в будь-якому місті країни. Приміром, багато роботи в таких містах, як Пльзень, Брно, Лоуни, Карлових Варах. Трудові мігранти можуть знайти тут роботу, що не вимагає спеціальних знань.
В інтернеті є можливість знайти роботу від прямих роботодавців. Причому багато ресурси, орієнтовані на іноземних робітників, доступні українською мовою. Також є безліч чеських сайтів, для користування якими бажано знати чеську мову. Інший варіант – пошук роботи через кадрове агентство. У цьому випадку посередники зазвичай допомагають з оформленням документів для працевлаштування.
Самим популярним місцем для пошуку роботи в Чехії є біржа праці. Однак іноземець має право претендувати на ту чи іншу вакансію лише в тому випадку, якщо протягом одного місяця з моменту публікації оголошення на неї не знаходиться претендентів серед місцевих громадян.