Чехи на сьогодні є найбільш процвітаючою нацією в Східній Європі за версією досліджень різних міжнародних організацій. Оскільки економіка в країні має високий рівень життя в Чехії стабільна і комфортна. Її жителі можуть вільно переміщатися в межах Євросоюзу, ціни на нерухомість тут нижче, ніж у Європі, а середній рівень доходу в кілька разів вище, ніж в українців. Що важливо, Чехія славиться історичними пам’ятками, комфортним кліматом, відмінно розвиненою інфраструктурою і якісною освітою.
Як живеться в Чехії
За загальним рівнем життя Чеська Республіка (ЧР) обганяє прикордонні країни Польщу і Словаччину. Разом з тим, ціни в Чехії набагато нижче, ніж у більш багатих її сусідів – Австрії та Німеччини. Характерною рисою суспільного влаштую є відсутність значущих відмінностей серед більшості громадян за майновим і соціальним становищем. Простіше кажучи, тут не спостерігається великої різниці між бідними та багатими.
Можна підсумувати головні особливості життя в Чехії:
- соціальна стабільність,
- розвинена інфраструктура, включаючи доступність транспорту для маломобільної групи населення,
- низький рівень злочинності,
- безкоштовна освіта,
- чисті вулиці та безпечні дороги.
Оцінювати рівень життя в країні можна за різними індексами. Одним з найпоширеніших у світі є валовий внутрішній продукт (або ВВП) на душу населення за паритетом купівельної спроможності (ПКС). За величиною цього показника ($ 33232) Чехія займає 20-е місце в загальному рейтингу європейських країн, і перше – серед держав східної частини Європи (дані Міжнародного валютного фонду, IMF, опубліковані на порталі Worldatlas).
Середні щомісячні доходи жителів
Середні зарплати в Чехії сильно залежать від того, в якому місті працювати. Так, жителі Праги мають найвищий дохід – близько 1 390 євро щомісяця, після вирахування податків сума зменшується до 1057 євро. Чиста зарплата жителів інших міст в середньому дорівнює: 925 євро в Брно, близько 800 євро в Остраві, 763 євро в Карлових Варах.
Також зарплата буде залежати від кваліфікації й рівня освіти працівника, затребуваності професії. У Чехії особливо цінуються IT-фахівці, лікарі, хіміки, їх дохід сягає 2-3 тисяч євро в місяць. Некваліфікована праця оцінюється тут в 500-700 євро в місяць.
Соціальні пільги
Що стосується соціальних пільг населенню, в Чехії безкоштовно не тільки освіту у вишах, але і медичні послуги, навчання у школах і відвідування дитячих садків.
Пенсіонери отримують не особливо багато – близько 450 євро на місяць (це мінімальна пенсія), однак при цьому вони мають значні привілеї від держави – знижки на проїзд у транспорті, часткову оплату літнього відпочинку і лікування в санаторіях.
Для порівняння: прожитковий мінімум в ЧР становить 3 410 чеських крон або 131 євро. Фізіологічний мінімум, тобто та кількість коштів, яке дозволяє людині вижити, становить 2 200 крон або 85 євро.
Крім державних допомог, важливими складовими системи соцзабезпечення ЧР є соціальне страхування та соціальна турбота. Лікарняне страхування забезпечує посібники з хвороби, а також на годину вагітності, по догляду за дитиною або членом сім’ї.
Заробітчани в Чехії на ПМП або з чеським ВНП також мають право отримувати тут державні допомоги, зокрема на дітей, оплату оренди квартири та комунальних послуг, безробіття та інші.
Медичне забезпечення
Медицина в ЧР знаходиться на досить високому рівні. Так, середня тривалість життя в Чехії близько 78 років (жінки – 81 рік, чоловіків – 75 років), за цим показником чехи займають 38-е місце у світі.
При наявності страховки медобслуговування безкоштовно, і можна розраховувати на послуги практично всіх фахівців, крім стоматолога.
Є й мінуси – для незастрахованих осіб лікування в Чехії обійдеться дуже дорого, а заробітчани в Чехії з видом на проживання, зобов’язання зобов’язані придбавати медстраховку самостійно (550-650 євро в рік).
Ціни в Чехії
Ціни в Чехії цілком прийнятні, як і в інших східноєвропейських країнах. Навіть після вирахування всіх податків із зарплати у громадян залишається досить грошей, щоб витратити їх на їжу, одяг, транспорт, житло або інші покупки.
Як показує порівняння рівня життя в Україні та в Чехії за показником ПКС, середньостатистичний житель ЧР має можливостей придбати товарів і послуг на 60 % більше, ніж українець.
Купівля та оренда нерухомості
Ринок нерухомості в ЧР стабільний протягом останніх десятків років, що є ще одним підтвердженням високого рівня добробуту громадян. У Празі ціна 1 м² становить близько 3 100 євро, в інших містах вартість житла нижче – близько 2 200 євро зам². Придбати 2-кімнатну квартиру в столиці можна за 130 тисяч, у середньому по країні – за 50-70 тисяч євро.
Щомісячна оренда житла в Чехії також залежить від багатьох факторів, але в середньому складає:
- за 1-кімнатну квартиру:
- близько 500 євро в центрі міста,
- 400 євро – на околиці,
- за 3-кімнатну:
- 850 євро – в центрі,
- 630 євро – на околиці.
Крім оренди, витрати на проживання вмикають і оплату комунальних послуг. Загалом комунальні платежі в місяць (за газ, воду, електрику, сміття), обійдуться в 80-160 євро (2-4 тисячі чеських крон) в залежності від метражу квартири (від 30 до 80 м²).
Вартість харчових продуктів
Сильно залежить вартість життя в Чехії від цін на продукти харчування, які не дуже відрізняються від українських. Звичайно, в тому випадку, якщо не харчуватися кожен день в дорогих ресторанах, розрахованих більше на туристів, а купувати їжу у звичайних супермаркетах.
Середні ціни (у євро) по країні на деякі продукти харчування з продовольчого кошика (актуальні дані згідно Numbeo):
- літр молока – 0,69,
- батон свіжого білого хліба – 0,85,
- кілограм рису – 1,27,
- 12 штук яєць – 1,62,
- місцевий сир – 7,08 за кілограм,
- курячі грудки – 5,28 за кіло,
- кілограм яловичини або іншого червоного м’яса – 8,50,
- кілограм яблук або бананів – 1,18,
- помідори (1 кг) – 0,61,
- цибуля (1 кг) – 0,55,
- півтора літра води – 0,48,
- пляшка вина – 4,24,
- місцеве пиво (0,5 л) – 0,57,
- імпортне пиво (0,33 л) – 1,05,
- сигарети “Мальборо”, 20 штук – 3,86.
Обід у звичайному кафе на 1 людину обійдеться приблизно в 4-5 євро, на двох в більш дорогому ресторані – вже у 20-30 євро. Місцеве пиво тут буде коштувати близько 1 євро за 0,5 л, а чашка капучино – 1,65 євро.
Вартість проїзду в Чехії
В ЧР дуже зручна транспортна інфраструктура. Відмінно справляється зі своїми функціями громадський транспорт у Чехії. Всі ходити точно за розкладом, тому вчасно дістатися до роботи не складає труднощів навіть для жителів передмістя. Квиток в одну сторону коштує 0,93 євро, а проїзний на місяць – 19,28 євро.
Що стосується цін на бензин, літр палива продається за 1,16–1,31 євро. Причому помічено, що вартість безпосередньо залежить від цін на нафту: якщо вона зростанні, дорожчає і бензин.
Культурні та емоційні особливості чехів
Чехи в більшості спокійні, добродушні та неконфліктні. Відрізняє їх також практичність, працьовитість і прагнення професійно розвиватися, при цьому для них не особливо важливі статусні або розкішні речі.
До іноземців чехи звичні, оскільки туризм є однією з основних галузей економіки, і ставляться досить гостинно. Особливо цінують в Чехії, якщо емігранти намагаються говорити чеською.
Чеська мова вважається складним. Щоб вивчити його на рівні, достатньому для підтримки неформальної розмови, потрібно жити в країні як мінімум кілька років.
Як ставляться в Чехії
Українська та російська громада – одна з найбільших в Чеській Республіці, але організації дуже розкидані по країні. Одна з найбільших – «Російська традиція» знаходиться у Празі. Її завдання – підготовка творчих, спортивних заходів, надання юридичної допомоги, видання газет і книг.
Багато в ЧР і українських та російських туристів – близько 600 тисяч тільки. Ставлення чехів до українців можна назвати рівною. За умови, що українці в Чехії поважають місцеві традиції та мову, поводяться чемно і культурно, проблем з жителями не виникає.
Політичні відносини Росії та України чехам не цікаві, їм важливіше за власне благополуччя.
Підіб’ємо підсумки
Перед тим як приймати рішення про переїзд, важливо зважити всі плюси та мінуси життя в Чехії. З явних переваг – вільне переміщення в межах ЄС, безкоштовну освіту, доступ до якісного медичного обслуговування, широкі можливості для працевлаштування. Тут доступні ціни на продукти харчування, оренду житла і нерухомість, відмінно розвинена інфраструктура, низький рівень злочинності та корупції, прекрасний клімат і красива природа.
До негативних моментів можна віднести віддаленість від морських курортів, складність чеської мови для вивчення, бюрократію в держструктурах, високу вартість комунальних послуг і бензину. Однак при певних зусиллях всі мінуси переборні, і тоді вам гарантовано спокійне і щасливе проживання в одній з найуспішніших європейських країн.