Меню Закрити

Погода і клімат в Чехії: особливості по місяцях і регіонах

Чехія знаходиться в континентальній частині Європи, тому її клімат помірний, континентально-океанічний. В залежності від пересування повітряних мас тут в будь-який час року може спостерігатися як спекотна суха, так і холодна волога погода. Якщо не враховувати клімат гористій місцевості країни, то на рівнинах температурна різниця в регіонах незначна і становить лише 2 градуси. Щоб визначитися, коли здійснити подорож, слід знати, яка погода і клімат в Чехії у 2024 році по місяцях.

Клімат в Чехії

Особливості чеського клімату

Самі холодні регіони Чехії країни знаходяться в її північній частині, якщо не враховувати густо заселену Острави, розташовану на місці злиття трьох великих річок. Навпроти знаходиться західна частина Чехії, включає Мораву, Карловарський край, центральне Страконіце і регіони біля річки Лабі вважаються теплими.

Смуга помірного клімату проходить у столиці Чеської Республіки — Празі, через муніципалітет Пльзеньського краю до південного міста Домажліце.

Саме на території Чехії морський клімат переходить в континентальний, тому на всій рівнинній частині країни незалежно від сезону спостерігається помірна погода.

Виснажливої спеки в Чехії не буває, оскільки середня температура влітку коливається в межах +19 °C (у горах цей показник може опускатися до +5 °C). Взимку вона теж рідко досягають екстремумів: температура -4 °C вважається нормальною, а -10 °C буває хіба що на височинах.

Врахуйте, що у квітні й жовтні випадає значна кількість опадів, водночас можуть спостерігатися значні коливання між нічними та денними температурами. Актуальну інформацію про погоду може дати чеський сайт http://www.respublika.cz/pogoda-v-chekhii.

Клімат по регіонах

Чехія знаходиться в найбільш сприятливій кліматичній зоні помірного поясу Північної півкулі. Ця країна розділена на сім областей: Прагу, центральний, південний, північний, західний, східний регіони й Північної Моравії:

  1. Столичний регіон і центральні землі знаходяться в зоні помірного континентального клімату. Тут розташовані Прага, Кутна-Гора, Пршибрам, Подебради, Теплиці, Млада-Болеслав. Перебуваючи в “Богемському котлі”, що складається з пагорбів, регіон захищений від несприятливих кліматичних умов, тому переважна кількість часу тут тепло, сухо, не буває природних катаклізмів.
  2. Південний і західний регіони вважаються найчистішими, мають багату природу, саме тут знаходиться відома Махово озеро, температура води в якому досягає +28 °C в літній час.
    Місцевий клімат наближений до вираженого континентального, оскільки середньорічна температура тримається в межах +10…+12 °C. Рясні опади тут зустрічаються у пізній осінній і ранній весняний періоди, сніг випадає рідко і практично відразу тане. Південна Чехія представлена містами Чеське-Будейовіце, Ческі-Крумлов, Брно, Злін. Західні землі включають Карлові Вари, Домажліце, Пльзень.
  3. Північні та східні землі відрізняються низькими середньорічними температурами, оскільки знаходяться в місцях домінування континентально-океанічного клімату. Температурні амплітуди тут незначні, відносна вологість завжди висока, а сонячних днів мало із-за інтенсивної циклонічної активності. Середньорічна температура досягає +7 °C, переважна кількість опадів випадає взимку і навесні. На цих землях розташовані Пардубіце, Градец Кралове, Оломоуц, Хомутів і Ліберець.
  4. Край Височина виділяється в окрему категорію, оскільки знаходиться в південній частині країни, маючи при цьому особливий гірський клімат. Для цього типу клімату характерні низькі температури протягом року, значні їхні коливання, які залежать від часу доби, знижений атмосферний тиск і висока вологість повітря. Гірсько-долинні вітри переважають у Гавлічкув-Броді, Йиглаве, Тршебиче.
  5. Північна Моравія, відома як Моравскосилезский край, що знаходиться на сході країни. Славиться своїми курортами та м’яким континентальним кліматом. Щорічно в Острава-місті, Брунталь і Карвин на оздоровлення і кліматотерапію приїжджає велика кількість туристів. Середньорічна температура становить близько +10 °C, опадів випадає помірна кількість, зима стабільно морозна з похолоданням до -4 °C, а літо практично ніколи не буває жарким.

Весняна погода

Сезонність в Чехії досить виражена, тому весна у рівнинних регіонах настає вже в березні. Середньодобова температура піднімається до +3 °C. Трапляються похолодання до -5 °C, але відбуваються вони переважно в нічний час, вдень температура тримається на рівні +7.

Відносна вологість становить приблизно 80 %, опадів практично не буває (всього 15 мм), а тривалість світлового дня досягає 12 годин.

Клімат в Чехії

Водночас, на гірськолижних курортах триває сезон зі стабільним сніговим покривом і заморозками, і теплішати в гористому регіоні починає тільки до кінця місяця.

У квітні в Чехію приходить справжня весна: вдень повітря прогрівається до +15 °C на південно-західних і до +11 °C — в північно-східних землях. Середньодобова температура в цей час становить +7 °C +5 °C відповідно.

Кількість опадів зростає до 35 мм, а середня відносна вологість знижується до 65 % по всій країні.

Тривалість світлового дня зростає: у квітні час заходу зсувається до 20:00, а значить, сонце знаходиться на небосхилі цілих 14 годин. Сильні квітневі вітри можуть порушити плани на прогулянку, тому одягайтеся тепліше.

Травень — особливо красива пора в Чехії, оскільки дерева вже розпустилися, але літня спека ще не дає про себе знати, тому травневі свята проходять з особливою урочистістю.

При середньодобовій температурі +13 °C вдень повітря прогрівається до +18 °C, а вночі рідко охолоджується нижче +8 °C, незалежно від регіону. Опадів випадає ще більше, ніж у квітні (особливо в гірських регіонах) — цілих 55 мм, зате кількість сонячних днів складає 16 за місяць. Сонце знаходиться на небосхилі понад 16 годин – саме в цей період в країні починається високий туристичний сезон.

Сильний вітер зі швидкістю до 12 км/год спостерігається в рівнинних центральних і південних землях.

Літня погода

У червні середньодобова температура становить 18 °C, при цьому вдень підвищується до +22 °C. Через те, що земля ще холодна, то вночі й повітря охолоджується до +14 °C. Дощі йдуть часто, але після них незмінно визирає сонце, тому спостерігаються висока вологість – 75 % і велика кількість опадів — 60 мм.

Сонце в червні сходить у 04:50, а заходить о 21:13 – і багато туристи допізна затримуються на різноманітних святкуваннях, якими багатий цей сезон. У гірській місцевості середньодобова температура трохи нижче — 15 °C, оскільки вночі там стає холодніше (температура опускається до +14 °C), а вдень повітря не встигає достатньо прогрітися.

У липні варто очікувати поступового потепління до +25 °C, вдень +18 °C у нічний час. На рівнинах (центральні, південні регіони) опади випадають так само рясно – не менше 60 мм, а в горах їхня кількість знижується приблизно до 40 мм/місяць, так само як і відносна вологість (65 %).

Клімат в Чехії

Світловий день починає повільно скорочуватися, всупереч тому, що захід все так же настає після 21:00. Пориви вітру у центральних регіонах досягають 18 км/год, але вітер цей зазвичай теплий.

У серпні в Чехію приходить помірне тепло і мінімальна вологість (65 %), дні переважно тримаються сонячні. Середньодобові температури утримуються на рівні +21 °C, при цьому вдень буває до +24 °C, а вночі — до + 18 °C.

Кількість опадів знижується до 50 мм, а світловий день скорочується до 15 годин: тепер сонце заходить близько 20:00. Вітер переходить з рівнинної місцевості в гірські регіони, тут він знижує свою інтенсивність до 14 км/ч.

Осіння погода

Перший осінній місяць – вересень – радує помірним теплом, свіжої нічною прохолодою і невеликою кількістю опадів. У вересні середньодобова температура поступово опускається до +15 °C при денному теплі +20 °C і нічній прохолоді в межах +10 °C.

Клімат в Чехії

Дощі в цей період бувають рідко, тому опадів мало — всього 30 мм, але відносна вологість підвищується по всій країні завдяки повітряним масам, що йдуть через материк з океану. З початком осені сонце заходить близько 19:00, а швидкість вітру зростає на південному заході країни до 17 км/ч.

У жовтні погода в Чехії розташовує до прогулянок: вона все така ж суха і м’яка, при цьому туристів стає значно менше.

Середня денна температура опускається до +16 °C, а нічна — до +9 °C, кількість опадів залишається невеликою – всього 25 мм.

У центральних і південних регіонах холоднішає пізніше, ніж на сході та в горах, де середньодобові температури опускаються до +9 °C. Відносна вологість підвищується до 85 % — ознака присутності на чеських землях середземноморських повітряних мас.
Більш холодної та сирої стає погода в Чехії на початку листопада: від нічних прогулянок в цей час краще відмовитися, оскільки ночами температура нерідко опускається до +5 °C.

Вдень можливі раптові холодні зливи та пориви вітру до 20 км/год, вологість тримається на рівні 80 %, незалежно від регіону країни. Кількість сонячних днів скорочується до 6-7 місяць, тому денна температура повітря рідко перевищує +10 °C.

Тривалість світлового дня в цей період становить 9,5 годин. У цей період Чехія починає готуватися до зимових свят, тому гуляти по ній рекомендується тепло одягненим.

Зимова погода

У середньому денна температура в центральних і південних регіонах в грудні тримається в межах +2 °C, вночі опускається до -2 °C. Гірські землі по своєму клімату стають схожі на італійський курорт Ріва-дель-Гарда: м’які денні температури змінюються нічними заморозками та рідкісним снігом.

Висока – до 90 % – вологість супроводжується поривами вітру до 25 км/год, а сонце, якщо і з’являється з-за хмар, то заходить о 16:00, і на вулиці починає холодати. Кількість опадів трохи збільшується за рахунок снігу — до 30 мм.

У січні вся країна перетворюється в справжню зимову казку: її засипає снігом, який тримається завдяки прохолодній погоді. Гірські регіони мають до 70 мм опадів у вигляді снігу, центральні — до 40 мм.

Відносна вологість в цей період висока, в межах 85 %, оскільки трапляються відлиги, а повітряні маси, як і раніше, домінують океанічні. Швидкість вітру сягає 22 км/годину, тому незначне похолодання може здаватися більш серйозним. Середні температури в цей період коливаються від -2 °C вдень до -6 °C у нічний час.

Клімат в Чехії

Лютнева погода дивує своєю мінливістю: періоди сухих континентальних морозів змінюються рідкісним мокрим снігом і потеплінням після морських антициклонів. Середньодобова температура знаходиться приблизно на нулі, опадів випадає не більше 10 мм, якщо мова йде про центральних регіонах.

На півночі та сході, а також у краї Височина опадів значно більше, до 45 мм, і температури зазвичай нижче — близько -2 °C.

Світловий день в цей період стає довшим: сонце встає о 07:15, а сідає біля 17:20, тому є можливість погуляти подовше і насолодитися традиційними лютневими гуляннями.

Коли краще їхати в Чехію

На відпочинок у Чехію найкраще приїжджати з кінця квітня по початок листопада. Саме в цей час в країні стабільно тепла комфортна погода без тривалих дощів, а пізні заходи дозволяють гуляти до вечора.

Якщо ви хочете уникнути скупчень туристів, приїжджайте в весняне час. Врахуйте, що в кінці весни та до середини осені вас можуть раптово наздогнати грозові дощі.

Клімат в Чехії

Жовтень-листопад, а також березень-початок квітня — найкращий час для відвідування чеських музеїв, картинних галерей, торгових центрів.

Взимку варто з’їздити на гірськолижні курорти Чехії Гаррахов або Шпиндлерув-Млин — тут високий сезон триває з середини грудня до кінця лютого. Цей час збігається з новорічними святами, які супроводжуються численними ярмарками та фестивалями.

Варто відзначити, що в зимовий період південні й західні регіони нерідко накриває туманом, тому вологість значно підвищується.

Які катаклізми траплялися в Чехії

Найчастіше Чехія страждає від повеней, адже її континентальну місце розташування не дозволяє реагувати на країну таким природним явищам, як цунамі, смерчі та тайфуни:

  • 1845 рік — повінь в центральних регіонах. Найбільше постраждали Прага і Моравська земля: швидкість потоку води в деяких місцях становила 45 км/год;
  • 1890 рік — повінь на території Праги. Підвищення рівня річок Північної Італії спровокувало розширення річки Влтави та подальше затоплення “богемського котла” хвилею на швидкості 39 км/год;
  • 1997 рік — затоплення Моравії й східних областей. За тижневий період в Чехії випало піврічне кількість опадів, що призвело до загального збитку розміром понад 60 млрд крон;
  • 2000 рік — в період ранньої весни танення снігів призвело до затоплення території практично всієї Чехії. Загальний збиток оцінюється у 2,5 млрд крон.
  • 2006 — тануть снігові маси наповнили русла річок, що привели до виходу з берегів Морави, Ельби, Діе. З тринадцяти країв сильно постраждало сім, збиток від стихії склав понад 20 млрд крон.
  • 2013 рік — унаслідок рясних дощів були закриті понад десять ділянок чеської залізничної системи, в країні оголосили режим НС.

Наостанок

Географічне положення Чехії зумовлює мінімальні коливання середньомісячних температур і комфортні кліматичні умови в період високого туристичного сезону.

Щоб вибрати вдалий час для візиту до Чехії, визначитеся, з якою метою ви їдете в країну. Якщо ви плануєте відвідати гірськолижний курорт, то купуйте квитки на грудень-лютий, а до оглядових екскурсій по містах найбільше розпорядженні погода весняних та літніх місяців.

Погода в ЧЕХІЇ: Відео

Статті по темі