Меню Закрити

Як оформити національну візу D до Чехії

Для того, щоб залишатися в країнах на більший термін, наприклад, для роботи або навчання необхідно оформлювати окрему категорію віз. Тому варто розглянути, що з себе представляє національна віза (віза D) в Чехію, чим вона відрізняється від інших категорій чеських віз і як правильно оформити заявку на її отримання.

Що таке національна віза в Чехію

Особливості чеської національної візи D

Головною відмінністю документа категорії D від інших типів чеських віз є тривалість перебування на території країни. Якщо найбільш популярна віза категорії C дає право перебування на території республіки терміном до 90 днів, то довгострокова чеська віза типу D дозволяє власникові перебувати в Чехії протягом року.

По завершенні терміну дії дозволу його можна продовжити або подати заяву на дозвіл на проживання. Дозвіл типу D завжди є окремим документом, який вклеюється в паспорт.

При цьому список допустимих причин поїздки, що дозволяють оформити довгостроковий документ, значно коротший, ніж для короткострокових віз, і включає:

 • роботу в Чехії за контрактом або ведення в країні бізнесу (як власного, так і в складі засновників спільного підприємства);
 • навчання в одному з університетів республіки;
 • наукову діяльність;
 • участь у спортивних або культурних заходах;
 • проходження тривалого лікування в одній з медичних установ;
 • возз’єднання з постійно проживають в країні близькими родичами.

Для кожної з цих причин законодавство держави передбачає окремий підтип дозволу. Знаходиться на документі код D/VC ставиться на всі його категорії, наступні символи в цьому коді залежать від його типу. Необхідні для отримання різних типів віз категорії D документи відрізняються і на це слід звернути особливу увагу при оформленні заявки, щоб не зіткнутися з відмовою.

 • Робочі візи мають позначення D/VC/01 і видаються працівникам як державних, так і приватних підприємств, розташованих на території Чехії. При розриві контракту з власником такого дозволу він має 3 дні на пошук нової роботи. У разі, якщо йому не вдається працевлаштуватися за цей термін, він зобов’язаний покинути країну.
 • Навчальний дозвіл позначається кодом D/VS/08 і видається всім особам, успішно надійшли в акредитовані університети на території республіки.
 • Документ для переїзду до родичів характеризується кодом D/VS/03.
 • Співзасновники чеських підприємств отримують документ з позначенням D/VS/36, який дає право не тільки проживати в Чехії, але і вільно пересуватися по шенгенськім країнам, а також займатися бізнесом. Власники такого дозволу через 5 років проживання в країні можуть подати заяву на ВНП.
 • Приватні підприємці можуть розраховувати на отримання дозволу типу D/VS/06, яке дозволяє займатися бізнесом в Чехії без створення юридичної особи за умови отримання відповідної ліцензії.

Процедура отримання візи категорії D

Для того щоб подати заявку на довгостроковий дозвіл на поїздку в Чехію потрібно:

 1. Записатися на прийом у посольстві Чехії або в консульство республіки, розташований найближче до місця вашого проживання.
 2. Зібрати всі необхідні документи для того підтипу візи, на який ви хочете подати заяву.
 3. Заздалегідь пройти процедуру здачі біометричних даних, якщо ви подаєте документи вперше або здавали їх понад 5 днів тому.
 4. У призначений час з’явитися на прийом в дипмісію з повним пакетом документів та пройти співбесіду. Зверніть увагу, що при подачі заявки на національну візу співбесіда проходить чеською мовою.
 5. Чекати листа від МВС Чехії за вказаною у заявці адресою.
 6. У разі позитивного рішення відвідати консульство, в якому ви подавали заявку, і отримати готовий документ.

Посольство республіки в України знаходиться за адресою: м.Київ, вул.Богдана Хмельницького, 58. Записатися на прийом можна написавши листа на visa_kiev@mzv.cz, електронну пошту Консульського відділу. Громадянам з Волинської, Івано-Франківської, Львівської, Закарпатської, Рівненської, Тернопільської та Чернівецької областей потрібно реєструватися та подавати заяви тільки до Генерального Консульства ЧР у Львові.

Вищевказана електронна адреса не служить для реєстрації заяв по отриманню робочої карти до Чехії.

У листі треба обов’язково вказати:

 • прізвище та ім’я (латинськими літерами, як у закордонному паспорті);
 • дату народження;
 • номер закордонного паспорту та дату видачі;
 • електронну адресу;
 • номер телефону;
 • мету подання заяви.

Також до листа потрібно докласти скан-копії вашого закордонного паспорта та документа, що підтверджує мету поїздки у форматі pdf.

Список необхідних документів

Для подачі заявки на будь-яку чеську візу категорії D потрібно надати наступні документи:

 • закордонний паспорт з 2 чистими сторінками, термін дії якого перевищує термін планованого закінчення поїздки не менш ніж на 3 місяці;
 • копію першої сторінки закордонного паспорта і всіх раніше виданих віз до Шенгену, а також копію національного паспорта;
 • заповнену візову анкету (бланк і зразок заповнення);
 • документи, що підтверджують мету вашої подорожі відповідно до підтипу дозволу;
 • поліс медичного страхування в Шенгенській зоні на весь час поїздки;
 • два кольорових фото розміром 3,5 х 4,5 см;
 • довідка про відсутність судимостей;
 • дані біометрії.

Всі копії документів повинні бути завірені у нотаріуса і супроводжуватися перекладом на чеську мову. В залежності від типу заявки також будуть потрібні наступні додаткові документи:

Тип візи Документи
Робоча Контракт з роботодавцем, дозвіл на роботу в Чехії, підтвердження наявності місця проживання в країні
Студентська Документ, що підтверджує успішне вступ до університету в Чехії
Для відновлення сім’ї Нотаріально завірені довідки про спорідненість, запрошення від члена сім’ї, що проживає в країні
Для співзасновників фірм Документи, що підтверджують участь у складі акціонерів або співзасновників зареєстрованої в Чехії компанії
Для ведення бізнесу Ліцензія на передбачувану діяльності, фінансові гарантії, підтвердження наявності місця проживання, гарантії наявності фінансових засобів, щонайменше 110 000 крон

Кожен заявник, незалежно від мети отримання дозволу повинен довести наявність фінансових засобів на час перебування в ЧР. Ця сума дорівнює 15-кратному прожитковому мінімуму (2200 крон) плюс подвійний прожитковий мінімум на кожний місяць перебування в країні (за винятком першого місяця). Заявник, якому не виповнилось 18 років, повинен мати половину необхідної суми

Якщо вам потрібно оформити дозвіл на виїзд дитини, то потрібно буде подати:

 • свідоцтво про народження;
 • згода батьків на виїзд дитини;
 • візу особи, яка супроводжує дитину (повинна бути отримана на момент подачі заяви).

Як довго оформлюють візу та скільки вона коштує

Офіційний термін розгляду заявки на отримання довгострокової візи, в залежності від мети перебування 60-90 днів, в особливих випадках – до 120 діб. Якщо у консульства виникає необхідність уточнення документів, поданих заявником, термін може бути продовжений.

Як довго оформляють візу

Повна вартість готового документа складається з декількох складових:

 • візового збору, який офіційно становить 2500 чеських крон (близько 100 євро) та сплачується виключно в євро;
 • вартості медичної страховки з покриттям 30 000 € (зазвичай вона обходиться від 2 € в день);

Діти молодше 6 років та студенти, післядипломні студенти, учні та супроводжуючі вчителі звільнені від сплати консульського збору.

Можливі причини відмови

Не всі заявки на оформлення шенгенських віз закінчуються позитивною відповіддю. Найпоширенішими причинами, що призводять до отримання відмови, є:

 • відсутність необхідних документів;
 • помилки у заповненні документів або їх неправильне юридичне оформлення;
 • отримані в минулому відмови у візі як в Чехії, так і в інші країни Шенгену;
 • порушення заявником візового законодавства Чехії та інших країн під час попередніх поїздок;
 • встановлене невідповідність заявленої мети поїздки та виду заявки на візу (наприклад, заявник стверджує, що бажає навчатися в країні, і при цьому подає заявку на робочу візу);
 • відсутність у що подає заявку особи фінансових активів цінного майна на території рідної країни;
 • подача неактуальної інформації (невідповідність зазначених у супровідних документах адреси, контактних даних, місця роботи й так далі);
 • незадовільні результати співбесіди (заявник не відповів на всі питання в консульстві, його відповіді або поведінку здалися дипломатичному працівникові непереконливими та дозволили засумніватися в істинних цілях поїздки);
 • надання завідомо неправдивої інформації або підроблених документів.

Після отримання повідомлення про відмову заявник має право на подачу апеляції.

Зверніть увагу, що лист про відмову приходить не з консульства, а з чеського Міністерства внутрішніх справ, і саме цьому відомству, а не консульству, ви повинні адресувати апеляцію.

Термін подачі цього документа становить усього лише 15 днів з моменту отримання повідомлення про негативне рішення, при цьому складена апеляція повинна бути виключно чеською мовою. Складання цього документа у вільній формі не допускається, він повинен слідувати встановленим чеським законодавством нормам.

Разом з апеляцією повинні бути подані копії всіх документів, що підтверджують наявність у заявника законних підстав на перегляд рішення. Направляти апеляцію потрібно рекомендованим листом на адресу МВС Чехії (той же адреса, з якого вам прийшов лист з відмовою).

Замість подачі апеляції можна письмово вимагати у консульства роз’яснення причин відмови. Отримавши відповідь, необхідно усунути виявлені у вашій заявці недоліки (наприклад, подати відсутні довідки) і звернутися в консульство повторно з виправленими документами.

Відповіді на часті запитання

Дізнатися, чи готова вже ваша віза, можна за телефоном консульства або посольства, в якому ви подавали заявку, написавши листа на електронну пошту консульського відділу, або через телефон і факс.

Також володар робочої візи або іншого документа категорії D має право на транзит через інші країни Шенгену протягом 5 днів.

Для того щоб отримати право вільного проїзду по шенгенських країн протягом перших 3 місяців після видачі документа, необхідно оформити іншого типу візи, який називається D+C.

Довідка з банку, видана за 8, 6 або навіть 4 місяці до подачі заявки, може стати причиною відмови в оформленні дозволу. Довідки повинна бути видана не раніше, ніж за 3 місяці до дня подання заяви.

Висновок

Чеська національна віза категорії D дозволяє власникові перебувати на території Чехії протягом усього строку своєї дії (який зазвичай дорівнює одному року). Різні види такого документа дають його власникові право працювати або навчатися в республіці, а також возз’єднатися з проживаючими в ній членами сім’ї. При цьому на відміну від віз типу C, володар національного дозволу не може вільно переміщатися по країнах Шенгенської зони.

Національна віза D в Чехію: Відео