Меню Закрити

Як самостійно відкрити бізнес в Чехії

Чехія посідає 30 місце серед 190 країн світу у рейтингу «Сприятливі умови для ведення бізнесу» (дані агентства Doing business). Економіка країни активно розвивається і залучає інвесторів з різних країн світу. Якщо ви займаєтеся бізнесом і хочете розширити свою справу, вам буде цікаво дізнатися, як можна відкрити бізнес в Чехії.

Плюси відкриття бізнесу в Чехії

Чому вигідно займатися бізнесом в Чехії

У Чехії немає яких-небудь обмежень для іноземних громадян на відкриття бізнесу. Зарубіжні підприємці користуються тими ж правами та умовами для ведення бізнесу, як і чеські громадяни.

Чехія як країна, що входить в ЄС, пропонує багато переваг для ділових людей. Приватні підприємства тут дуже поширені, законодавча база для підприємницької діяльності комфортна і прозора, тому створити та зареєструвати фірму нескладно. Рівень корупції та злочинності низький, система оподаткування лояльна. У банку легко отримати кредит на розвиток підприємства, і кредитні ставки невисокі.

Приналежність Чехії до Шенгенської зони дає можливість співпрацювати з постачальниками та клієнтами з інших країн Європейського Союзу, отримувати субсидії та пільги, використовувати європейські інвестиційні програми.

Сусідство з Німеччиною, Австрією, Польщею, Словаччиною значно розширює потенційний ринок збуту товарів і послуг.

Іноземний власник фірми в Чехії може претендувати на отримання довгострокової візи, а в перспективі – посвідки на проживання і чеського громадянства.

Формати бізнесу

У Чехії широко поширені різні формати підприємницької діяльності. Ви можете виступати в ролі приватного підприємця, відкрити кооператив або громадське торговельне підприємство, зареєструвати товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) або акціонерне товариство (АТ).

За чеськими законами, ТОВ може мати лише одного засновника, це значно полегшує початковий етап підприємницької діяльності.

Реєстрація бізнесу в Чехії

Якщо ви хочете відкрити свою справу в Чехії або у вас є бізнес в Україні й ви плануєте заснувати представництво вашої фірми в цій країні, то першим кроком повинна стати реєстрація підприємства.

Як самостійно зареєструвати компанію

Щоб відкрити бізнес в Чехії, потрібно задовольняти наступним вимогам:

  • Вік понад 18 років.
  • Юридична дієздатність.
  • Відсутність судимості та заборгованості перед податковими органами.
  • Профільну освіту та підтвердження кваліфікації в обраній галузі (для видів діяльності, які в Чехії підлягають ліцензуванню).

Вимоги для українців, які збираються відкрити бізнес в Чехії, такі ж, як і для громадян Чехії.

Програму реєстрації бізнесу в Чехії можна розділити на підготовчий та основний етапи. Для початку необхідно:

  1. Вибрати сферу діяльності. Деякі види бізнесу в Чехії вимагають ліцензування, іншими можна займатися без ліцензії. Іноді для отримання ліцензії повинні бути дотримані певні умови. Наприклад, туроператорам необхідно мати вищу профільну освіту і досвід роботи в даній сфері не менше 6 років. Якщо ви не задовольняєте потрібним вимогам, вам доведеться знайти співзасновника або директора, який має необхідну освіту і стаж.
  2. Вибрати назву для фірми. Воно повинно бути унікальним і не співпадати з назвами вже наявних чеських компаній. Перевірити оригінальність назви можна безкоштовно на сайті Overovac.cz. На затвердження подається 3-4 варіанти.
  3. Вибрати юридичну адресу фірми. Якщо у вас є будинок або квартира в Чехії, то можна зареєструвати компанію на свою домашню адресу. Якщо немає, то можна використовувати в якості юридичної адреса орендованого вами будинку, квартири або виробничого приміщення. Для цього потрібно нотаріально завірена згода власника. У Чехії надаються послуги оренди юридичної адреси, це буде коштувати 200-800 євро на один рік.
  4. Визначитися з розподілом повноважень. Будь-яке підприємство повинно мати засновника (společník) і директора (jednatel). При відкритті приватного підприємництва або товариства з обмеженою відповідальністю засновником і одночасно директором може бути одна людина. У компанії дозволяється мати від 1 до 50 засновників з різними частками внесеного стартового капіталу і декількох директорів (в залежності від виробничої необхідності).
  5. Визначити розмір статутного капіталу. З 2014 року в Чехії було прийнято закон, згідно з яким фірма з одним засновником може мати статутний капітал від 1 крони. Але якщо ви дійсно хочете займатися підприємництвом і розраховувати на серйозне ставлення до себе, розмір статутного капіталу повинен відповідати роду діяльності. Компанія вважається такою, що заслуговує довіри, якщо її статутний капітал становить не менше 100 000 чеських крон (3850 євро).

Основний етап реєстрації:

  1. Оформити реєстрацію фірми у нотаріуса (Notářský zápis). Вартість послуги близько 3000-4000 крон.
  2. Зареєструвати компанію в Управлінні підприємницької діяльності. (živnostenský úřad).
  3. Відкрити тимчасовий рахунок у банку і внести на нього статутний капітал. Після того як реєстрація компанії буде затверджена в Торговому суді, тимчасовий рахунок закривається, й відкривається постійний.
  4. Подати документи на реєстрацію компанії в міський Торговий суд (Městský soud).
  5. Зареєструвати фірму в Податковому управлінні (Finanční úřad). Для цього ви повинні звернутися в територіальне відділення за місцем вашої юридичної адреси. Термін розгляду заявки 7-14 днів. Ваша компанія отримає індивідуальний номер юридичної особи-платника податку.

Якщо ви одночасно є засновником і директором компанії, вам потрібно оформити документи, які дозволять виконувати обов’язки директора у своїй же фірмі. Це можна зробити за допомогою договору підряду або оформити себе на роботу найманого службовця.

Умови реєстрації підприємства в Чехії

Якщо ви наймаєте на роботу в компанію працівників (включаючи себе самого), то повинні зареєструватися в Управлінні соціального забезпечення як роботодавець і оформити медичну страховку для своїх співробітників.

Документи, необхідні для оформлення бізнесу в Чехії

Для реєстрації компанії у нотаріуса вам будуть потрібні наступні документи:

  • Копії паспортів всіх засновників і директорів (для іноземців – закордонних паспортів і сторінок національного паспорта, на якій вказана адреса реєстрації за постійним місцем проживання).
  • Довідки про несудимість засновників і директорів (výpis z rejstříku trestů). Довідку заявники-іноземці повинні одержати у себе на батьківщині не більше ніж за 2 місяці до надання нотаріусу. У Чехії її потрібно перевести на чеську мову та нотаріально судового перекладача. Крім того, необхідно на підставі копії свідоцтва про народження отримати довідку про відсутність судимості на території Чехії.
  • Заяву від кожного директора компанії (čestné prohlášení jednatele a souhlas se zápisem do obchodního rejstříku) зі згодою на їх внесення в торговий реєстр.
  • Згода власника приміщення, яке ви орендуєте для оформлення юридичної адреси фірми (souhlas vlastníka s umístěním sídla). Якщо ви самі є власником нерухомості, то складаєте цей документ від власного імені. Заява пишеться у вільній формі та завіряється у нотаріуса.
  • Запит на реєстрацію в торговому реєстрі (návrh na zápis do obchodního rejstříku). Щоб його подати, потрібно зайти на сайт, заповнити електронну форму, її роздрукувати, підписати та завірити підпис у нотаріуса.
  • Заява про внесення суми стартового капіталу (prohlášení správce vkladu).
  • Список статутних видів діяльності фірми.

На підставі поданих документів нотаріус видасть вам нотаріальний акт (notářský zápis). У документі зазначаються засновники та директора компанії, грошовий внесок кожного з них та інші питання, що стосуються діяльності фірми. Оформлення займає не більше 1 робочого дня і коштує від 3000 до 4000 крон (115-154 євро).

Для реєстрації фірми в Управлінні підприємницької діяльності (živnostenský úřad) ви повинні надати:

  • Паспорт.
  • Нотаріальний акт (notářský zápis).
  • Згода власника нерухомості, який надає юридичну адресу (souhlas vlastníka s umístěním sídla).
  • Якщо ведення бізнесу, якими ви плануєте займатися, вимагає ліцензування, вам необхідно надати оригінали та копії документів, які підтверджують вашу кваліфікацію та досвід роботи (дипломи про освіту, сертифікати про закінчення навчальних курсів, довідки про роботу в даній сфері та інше). Великим плюсом стануть документи, які підтверджують історію вашого успішного підприємництва в минулому.

Мито становить 1000 крон, реєстрація проводиться протягом 5-7 днів.

Щоб відкрити рахунок в чеському банку і внести статутний капітал, ви повинні мати при собі паспорт та копію нотаріального акту. У банку вам видадуть довідку для Торгового суду.

Щоб зареєструвати фірму в Торговому суді, необхідно принести:

  • всі документи, які ви надавали нотаріуса,
  • нотаріальний акт (notářský zápis),
  • свідоцтво про реєстрацію в Управлінні підприємницької діяльності (výpis z živnostenského rejstříku),
  • довідку з банку про внесення статутного капіталу,
  • квитанцію про сплату судового мита (6000 крон).

Розгляд заявки проводиться протягом 7-10 днів.

Реєстрація компанії в Податковому управлінні й Реєстрі роботодавців, оформлення працівникам медичних страховок проводиться в режимі онлайн і не вимагає великих витрат часу.

Відкриття фірми в Чехії займає близько 20 днів.

Щорічний звіт здається в Податкове управління до 31 березня. Скани звіту ви зобов’язані викласти на сайті Justice.cz. За невиконання цієї вимоги стягуються великі штрафи.

Коли реєстрація фірми завершена, ви можете подати заяву на довгострокову бізнес-візу в Чехію (тип D). Вона дозволяє перебувати в Чехії понад 90 днів.

Коли термін дії візи закінчиться, можна отримати вид на проживання в Чехії терміном на 2 роки.

Після 5 років проживання в Чехії ви маєте право отримати постійний вид на проживання (ПМП в Чехії), а ще через 5 років – чеське громадянство.

Покупка компанії в Чехії

Якщо ви не любите бюрократичні процедури або проживаєте за межами Чехії, можна доручити відкриття фірми компанії-посереднику. Ви надаєте дилера довіреність, всі необхідні документи та вказівки з приводу статуту майбутнього підприємства, і через 3 тижні отримуєте компанію, зареєстровану на ваше ім’я.

Умови покупки фірми в Чехії

Крім того, можна купити вже відкриту і зареєстровану фірму, яка має юридична адреса, статутний капітал і внесена в чеський податковий реєстр. При переоформленні фірми ви можете змінити її назву, зареєстровані види діяльності, засновників і директорів. Термін переоформлення становить близько 10 днів.

Які податки сплачують у Чехії

Чеське оподаткування сформовано за загальноєвропейського зразку. Основні види податків в Чехії:

  • Податок на прибуток. Базова ставка становить 19%. Для інвестиційних фондів може використовуватися знижена ставка (5%).
  • Прибутковий податок. Стягується з будь-яких індивідуальних доходів у розмірі 15%. Податкову декларацію необхідно подавати не тільки громадянам Чехії, але й іноземцям, якщо вони провели на території Чехії понад 183 днів (безперервно або з перервами). Податок нараховується, якщо ваш загальний річний дохід перевищує суму 15 тисяч крон (577 євро).
  • ПДВ. Базова ставка – 21%, знижена – 15 або 10%. Знижені ставки використовуються, якщо ви виробляєте продовольство, медичне обладнання для інвалідів, дитячі крісла, фармацевтичну продукцію, книги. Від сплати ПДВ звільнені деякі види медичних та інших послуг.
  • Екологічний податок.
  • Податок на нерухомість.
  • Акцизний збір (на підакцизні товари).
  • Транспортний податок.

Яким бізнесом вигідно займатися в Чехії

Обслуговування туристів – одне з найпопулярніших напрямків для іноземних підприємців. Мандрівникам можна надавати послуги з проживання (готелі, сімейні пансіонати), харчування (кафе та ресторани), організовувати екскурсії по країні (туристичні агентства), продавати сувеніри.

Серед гостей Чехії затребуваний прокат автомобілів, послуги таксі та трансферу, організація дозвілля (клуби, розваги), фітнес та індустрія краси. Туристи охоче звертаються до фірми своїх співвітчизників, де їх обслуговують рідною мовою.

Але слід врахувати, що рівень прибутковості цього виду бізнесу прямо залежить від його розташування. Туристичний бізнес в Празі та інших великих містах вигідний завжди, але на периферії доходи можуть виявитися невеликими.

У Чехії виробляються якісні та недорогі товари, які можна вигідно експортувати в інші країни.

Популярні чеські та європейські автомобілі, художні вироби з чеського скла користуються попитом у європейських країнах.

Імпорт товарів в Чехії також дозволить отримувати непоганий прибуток, якщо ви зможете запропонувати що-небудь корисне та оригінальне з перспективою розширення не тільки на Чехію, але і на сусідні країни.

Висновок

Займатися бізнесом у Чехії вигідно і зручно. У цій країні створені сприятливі умови для приватного підприємництва, і розмір статутного капіталу найнижчий в Європі – всього 1 крона. Самостійно зареєструвати фірму ви зможете за 3 тижні, витративши 420-500 євро. Можна також купити вже відкриту фірму, витративши на її переоформлення 10 днів.

Як відкрити фірму в Чехії: Відео

Статті по темі