Меню Закрити

Як отримати ПМП в Чехії

Еміграція в Чехію – це тривалий процес легалізації на території республіки, починається з отримання візи для в’їзду в країну і закінчується оформленням громадянства. Воно, однак, аж ніяк не є обов’язковим – маса мігрантів проживає в країні практично на тих же умовах і без громадянства. Однією з таких підстав є дозвіл на постійне проживання. ПМП в Чехії по суті є останнім етапом легалізації, що дає право на максимально тривале проживання в країні без паспорта Чехії. Сьогодні ми детально зупинимося на процедурі його отримання у 2024 році.

Отримання ПМП в Чехії

Плюси чеської посвідки на проживання

Дозвіл на постійне проживання (Povolení k trvalému pobytu) є одним з трьох легальних статусів перебування на території Чехії для іноземців і є, по суті, найбільш глибоким способом легалізації. Попередніми йому статусами є отримання візи та довгострокового виду на проживання.
ПМП є завершальним етапом еміграції, бо його наявність гарантує іноземцю, наприклад, з України, найбільш повний обсяг прав і свобод.
До переваг, які надає trvalý pobyt, можна віднести:

  • тривалий термін дії – дозвіл на проживання видається на 10-літній термін з можливістю його повторної видачі на той же строк;
  • для його отримання зараховується будь-який термін легального перебування в країні;
  • можливість звернення за статусом як у Чехії, так і з-за меж країни;
  • право на безперешкодне працевлаштування, використання систем державного охорони здоров’я, освіти й так далі;
  • статус резидента ЄС, дає право не тільки на безперешкодне переміщення, але і проживання в Євросоюзі;
  • право на чеське громадянство.

Умови отримання povolení k trvalému pobytu

Щоб переїхати жити в Чехію на ПМП іноземець повинен дотримати ряд умов, встановлених розділом IV Закону № 326/1999 «Про резиденції іноземців» (Zákon o pobytu cizinců na území České republiky).

Так, головною умовою є тривале перебування/проживання на території Чехії протягом не менше 5 років (§ 68 закону). В такий термін, як правило, включається період перебування в країні за довгостроковими візами або довгострокового виду на проживання, які можуть бути отримані для возз’єднання сім’ї, навчання, працевлаштування, проведення наукових досліджень, здійснення інвестицій у чеську економіку і так далі.

Крім цього, на 5-річний термін обов’язкового перебування також включається:

  • період проживання особи, запитів статус біженця і шукає притулку;
  • період проживання на підставі тимчасового дозволу на перебування, включаючи процедуру розгляду клопотання;
  • половина терміну проживання в Чехії на підставі учнівської візи або учнівського ВНП;
  • половина терміну, який був зайнятий для розгляду питання про надання міжнародного захисту, включаючи оскарження рішення;
  • період фактичного проживання за межами республіки, якщо іноземцю довелося виїхати на безперервний строк, що не перевищує 6 місяців поспіль і 310 днів в цілому (або 1 року при наявності заслуговують уваги обставин), у тому числі проходження лікування, навчання і так далі;
  • період фактичного знаходження за межами Чехії у відрядженні, якщо вона сукупно не перевищує 560 днів і безперервно 10 місяців.

Крім дотримання умови про обов’язковий термін проживання, закон пред’являє іноземцям з третіх країн і інші вимоги та умови. Зокрема, для отримання довгострокового посвідки на тимчасове проживання іноземець зобов’язаний довести:

  • наявність достатніх засобів до існування на території ЧР, а також законності джерел їх отримання;
  • відсутність судимостей і серйозних правопорушень;
  • наявність достатніх комунікаційних навичок і знання чеської мови на достатньому рівні.

У разі позитивного рішення іноземцю, який отримав статус постійного проживання, необхідно здати свої біометричні дані. Для цього він зобов’язаний бути присутнім в компетентному органі у момент оголошення рішення по його питанню. Пройти біометричний огляд можна не у всіх відділеннях МВС, на даний момент необхідне обладнання є лише у 21 офісі по всій країні. Найпростіше для цього відправитися в Прагу, де діє одночасно 5 таких центрів.

Наявність достатніх коштів для проживання повинне бути доведено не тільки відносно заявника, але і стосовно членів його сім’ї.

Так, § 71 Закону № 326/1999 вимагає, щоб щомісячний дохід іноземця був не нижче прожиткового мінімуму і найбільших сум нормативних витрат на житло, встановлених для цілей нарахування житлової допомоги. Крім того, має бути доведеним і наявність місця постійного проживання, що підтверджується документами на право власності або право користування житловим приміщенням.

Згодом особи, які оформили Trvalý pobyt, включаються до реєстру застрахованих осіб державного медичного страхування, що накладає на них певні зобов’язання щодо сплати страхових внесків.

Основні способи отримання Trvalý pobyt

Відповідь на питання, чи складно отримати ПМП в Чехії, залежить від категорії, до якої відноситься іноземець. Так, всі вищеописані умови, в тому числі та обов’язковий 5-річний термін проживання в ЧР, розраховані на загальні випадки, зокрема, передбачено для громадян третіх країн.

Але закон передбачає ряд пільгових категорій, термін обов’язкового проживання для яких може бути скорочений. Серед таких основних категорій одержувачів можна виділити:

  • членів сім’ї громадян ЄС – термін обов’язкового перебування в Чехії скорочується до 2 років;
  • власників «Блакитної карти» ЄС – термін обов’язкового володіння картою скорочує період до 2 років на території Чехії при сукупному володінні картою в інших країнах ЄС на протязі 5 років;
  • іноземці, що мають перевірене чеське походження (співвітчизники), а також їх подружжя та діти мають право на ПОСТІЙНЕ проживання без дотримання строку обов’язкового проживання;
  • анулюється вимога про обов’язковий термін проживання і для шукачів притулку, які стали подружжям чехів до подання клопотання про притулок, а також для дітей-біженців;
  • прохачів міжнародного захисту згідно § 67 Закону № 326/1999 – термін перебування після еміграції скорочується до 4 років.

Процедура отримання

Переїзд до Чехії, як вже стало зрозуміло, аж ніяк не дозволяє постійне місце проживання. Для його отримання необхідно прожити не менше 5 років за різними підставами. Враховуючи це, алгоритм оформлення статусу передбачатиме:

  1. в’їзд в країну на підставі довгострокової візи;
  2. оформлення посвідки, працевлаштування, тривале проживання в зазначеному статусі;
  3. особисту подачу заявки в компетентні органи;
  4. обробку запиту компетентними органами, при необхідності – повернення запиту на доопрацювання та усунення недоліків. Співробітник компетентного органу зобов’язаний проінструктувати заявника про необхідні зміни та розумного строку їх внесення;
  5. у разі позитивної оцінки – отримання від компетентних органів запрошення в офіс для прийняття рішення про видачу ПМП і здачі біометричних даних. Таке запрошення надсилається поштою або погоджується в телефонному режимі;
  6. біометричні дані повинні бути здані протягом 60 днів, після чого іноземцю видається сертифікат ПМП;
  7. після цього компетентні служби повідомляють Центральну державну страхову компанію з метою включення новоявленого власника ПМП до реєстру застрахованих осіб загального медичного страхування.

Куди звертатися для оформлення

Для росіян, українців, білорусів та інших представників третіх країн встановлено єдиний порядок подачі заявки на ПМП, що передбачає звернення до територіального підрозділу Міністерства внутрішніх справ за адресою своєї постійної реєстрації, Департамент з питань притулку та міграції. З контактами та адресами підрозділів можна ознайомитися тут.

Заявка повинна бути подана і заповнена заявником особисто, подача документів через представника не допускається.
Особи, зазначені в § 66 закону № 326/1999 і мають право на отримання ПМП без дотримання обов’язкового терміну проживання в ЧР, мають право подати заявку на постійне проживання в посольство Чехії.

Таким правом володіють подружжя чехів, які подають запит на притулок, діти-біженці, колишні власники чеського паспорта, чехи за походженням і так далі. У такому разі іноземцю видається віза для в’їзду в країну, після чого він зобов’язаний протягом 3 днів після такого в’їзду прибути до територіального підрозділу МВС для погодження подальших процедур.

Пакет необхідних документів

Основним документом для отримання постійного ПМП є заявка. Згідно § 70 закону № 326/1999, вона повинна відповідати встановленій законом формі та повинна містити:

  • ім’я, прізвище, попередні імена і прізвища, дату й місце народження, країну походження, стать, національність, сімейний стан, професію, стаж трудової діяльності, адреса роботодавця, останнє місце проживання за кордоном та інші подібні анкетні дані;
  • анкетні дані, громадянство, дату і місце народження, та інші анкетні дані на чоловіка;
  • анкетні дані, громадянство, дата і місце народження, професія – стосовно батьків;
  • дані про дітей, їхнє місце проживання, громадянство та рід заняття;
  • відомості про братів і сестер – при їх наявності.

З формою документа можна ознайомитися нижче.

Скачать (PDF, 815KB)

Разом із заявкою заявник зобов’язаний подати пакет документів, що включає:

  • 2 фото 35х45 мм встановленого зразка;
  • проїзний документ, в тому числі закордонний паспорт, посвідчення особи громадянина ЄС, будь-який інший засвідчує документ, який відповідає вимогам;
  • документи, що демонструють дотримання строку тривалого перебування в Чехії – постійна довготермінова віза, довгостроковий дозвіл на проживання, трудовий договір і так далі;
  • докази наявності коштів для постійного проживання після імміграції, зокрема, документ про щомісячний дохід (відповідно до постанови уряду ЧР № 409/2011, прожитковий мінімум на дорослого становить 3,41 тис. крон, згідно з постановою уряду № 407/2017, максимальний норматив витрат на житло становить 7,87 тис. крон на одну людину), що відповідає вимогам, зазначеним тут;
  • документ про несудимість на території Чехії або інший аналогічний документ іноземної держави;
  • документ про розміщення (свідоцтво про володіння квартирою або право користування нею);
  • екзаменаційний сертифікат про знання чеської мови на належному рівні;
  • інші документи, на вимогу міграційних органів.

Крім того, додатково для оформлення ПМП для дітей потрібно:

  • свідоцтво про народження дитини;
  • нотаріально посвідчена згода другого з батьків або опікуна, проживає не в Чехії.

При цьому деякі з вищенаведених документів для дітей можуть і не знадобитися, наприклад, свідоцтво про несудимість та сертифікат про знання мови. Всі документи подаються в оригіналі із завіреними копіями або апостилем. Вони повинні бути видані не пізніше, ніж за 180 днів до їх подачі, за винятком офіційних документів, таких, як свідоцтва про акти цивільного стану, паспорта і так далі.

Тривалість оформлення та адміністративний збір

Термін, скільки чекати рішення про видачу ПМП, залежить від місця подачі заявки та пакета документів. Так, якщо заявка була подана до територіального органу МВС на території Чехії, строк розгляду питання становить не більше 2 місяців. Якщо місцем подання документів є закордонне посольство Чехії, термін розтягується вже до 6 місяців. При цьому якщо заявнику буде надано термін для усунення дефектів або надання відсутніх документів, процедура обробки запиту призупиняється, а значить, строк може бути додатково продовжений.

При подачі заявки та отримання сертифіката про вид на проживання заявник повинен сплатити адміністративний збір.

Для дорослих заявників він становить 1,5 тис. крон при поданні заяви та 1 тис. крон за видачу свідоцтва. Для дітей розмір збору становить 700 і 300 крон відповідно.

Чому можуть відмовити

Законодавець не виключає, що співробітники МВС можуть відмовити у наданні дозволу на проживання. Відповідно до § 75 закону № 326/1999, причиною такої відмови можуть послужити:

  1. надання змінених, підроблених або перекручених відомостей і фальшивих документів;
  2. подача заяви на возз’єднання сім’ї, якщо іноземець вже проживає у Чехії з іншим чоловіком;
  3. те, що іноземець засуджений за злочини на території Чехії чи іншої країни свого перебування;
  4. відсутність документів, що підтверджують наявність законних джерел засобів до існування;
  5. винесення відносно іноземця рішення про небажаність перебування в одній з країн ЄС;
  6. невідповідність медичним вимогам або іншим вимогам для пільгових категорій одержувачів ПМП;
  7. невиконання мети, у межах яких іноземцю видано останній ВНП до подачі заявки на ПМП;
  8. загроза безпеці держави, загроза підриву громадського порядку, розумний ризик такої загрози й так далі.

У разі відмови, рішення про нього буде надіслано поштою за вказаною для контактів адресою. У рішенні обов’язково повинна бути вказана причина відмови.

Якщо заявник вважає її незаконною, він має право оскаржити її протягом 15 днів з моменту отримання рішення, направивши апеляцію поштою або представивши її особисто до відповідного відділення МВС.

Якщо заперечення не будуть враховані співробітниками МВС і рішення не буде змінено, документи повинні бути передані в Комісію у справах іноземців, яка і приймає підсумкове рішення щодо скарги.

Коли можна отримати громадянство

Після отримання сертифікату про ПМП на території Чехії іноземець вправі претендувати на отримання громадянства. Для цього він зобов’язаний прожити в ЧР на підставі дозволу на постійне проживання:

  • не менше 3 років, якщо він громадянин іншої країни ЄС;
  • не менше 5 років, якщо він громадянин третьої країни;
  • будь-який час, якщо сукупний період його проживання на підставі довгострокової візи/ВНП/ПМП складає 10 років.

При цьому іноземець повинен мати також місце роботи та засоби для проживання, місце такого проживання, не мати судимостей, податкових митних заборгованостей.
Крім того, обов’язковою умовою є знання не тільки чеської мови, але й культурних, географічних, історичних і конституційних основ Чехії.

Висновок

Таким чином, охочі отримати чеський ПМП, повинні пам’ятати про те, що:

  • для його оформлення за умови відсутності пільг їм потрібно проживати в Чехії протягом мінімум 5 років;
  • при цьому обов’язковою умовою буде наявність стабільного доходу, офіційного місця проживання, знання мови та дотримання інших обов’язкових умов;
  • процедуру оформлення проводить місцевий департамент з питань міграції при відділенні МВС за місцем проживання;
  • після подання заявки заявнику доведеться чекати не більше 60 днів, після чого через телефон або поштою йому повідомлять про прийняте рішення;
  • якщо рішення буде позитивним, йому доведеться здати біометричні дані, які будуть зберігатися на чіпі у свідоцтві про ПМП.

Статті по темі