Меню Закрити

Сучасна система освіти в Чехії

Чехія – країна не тільки з багатою культурою і прекрасною природою, але й глибокими традиціями в галузі освіти. Сучасна система освіти в Чехії дозволяє юнакам і дівчатам з країн СНД почати навчання в Європі вже після 9-го класу. Одержуваний ними у підсумку документ про середню, середню професійну або вищу освіту котирується по всьому світу і відкриває широкі перспективи у 2023 році.

Система освіти в Чехії

Структура чеської системи освіти

В даний час система освіти Чеської Республіки включає наступні рівні:

 • дошкільна освіта (дитячі садки);
 • обов’язкова шкільна освіта (початкова й середня школа);
 • старша школа або середня професійна освіта (коледжі);
 • вищу освіту (інститути й університети).

Дошкільна освіта в Чехії не є обов’язковим. Навчання в початковій і середній школі триває 9 років. По закінченні старшої школи випускники отримують можливість вступати до вузів країни. Отримати професію і приступити до трудової діяльності можна, закінчивши середню професійну школу.

Слід зазначити, що в Чехії дозволяється навчання іноземних громадян як на бюджетній, так і на платній основі.

Особливості дошкільної освіти в Чеській Республіці

Відвідування дитячого садка не є обов’язковим, однак бажаючі можуть записати свою дитину в ясельні групи з 3 років.

Державні дошкільні заклади надають свої послуги безкоштовно, лише наявність у них вільних місць – велика проблема.

Плата за відвідування комерційного дитячого саду становить близько 270-580 € в місяць. Підсумкова сума нерідко залежить від району, в якому розташовано дитячий дошкільний заклад.

Дошкільна освіта в Чехії

Чеські дитячі сади відкриті й для маленьких іноземців. Щоб записати дитину в дитячий сад, потрібні наступні документи:

 • довідка з поліції про перебування на території країни;
 • ВНП або документ про постійної реєстрації;
 • медична довідка.

Щоденне розклад в дитячому саду розрахована на 17 годин. Програма занять включає в себе прогулянки на свіжому повітрі, розвиваючі заняття, екскурсії, навчання азам іноземної мови.

За бажанням батьків дитина може відвідувати заклад лише півдня. Графік роботи: щодня, крім вихідних днів. У липні та серпні дитячі садочки закриваються – працюють тільки 1-2 чергових у районі.

Як отримати середню освіту в Чехії

З 1949 року в Чехії діє закон про обов’язкову шкільну освіту. Таким чином, всі діти в країні зобов’язані відвідувати елементарну школу першого ступеня з 6 до 10 років. Після цього вони можуть продовжити навчання до отримання повної середньої освіти в одному з таких навчальних закладів:

 • елементарна школа другого рівня (6-15 років);
 • гімназія (11-19, 13-19 або 15-19 років);
 • середня технічна або середнє професійно-технічне училище, в якому учні отримують ще і професію (15 – 18/19 років);
 • професійна середня школа, навчальна тієї чи іншої професії (19-21 рік).

Середня освіта в Чехії

Після закінчення повного курсу навчання в середній школі учні здають іспити та отримують на руки атестат зрілості (Maturitní Vysvědčeni), що дає право вступати до вузу. Обов’язковими іспитами по закінченні середньої школи є чеська мова та література. Плюс до двох предметів за вибором учня.

Якщо навчальний заклад має статус державного або муніципального, середня освіта є безкоштовною.

Крім шкіл, які працюють за стандартною програмою, у країні є й спеціальні навчальні заклади: спортивні, художні, з музичним ухилом та інші.

Середні професійні школи та училища в Чехії

Професійні та професійно-технічні школи в Чехії пропонують навчання за двох-, трьох – або чотирирічним програмами. По їх закінченні молоді люди отримують право займатися трудовою діяльністю за спеціальністю, якій вони навчалися.

Право на вступ до вузу дають тільки ті заклади, закінчення яких на руки видається атестат зрілості (Maturitní Vysvědčeni).

Зарахування в професійні та професійно-технічні училища/школи проводиться за результатами вступних іспитів. Навчання в них вважається престижним, тому відбір досить жорсткий. Докладніше читайте в статті “Коледжі та гімназії в Чехії“.

Особливості та структура вищої освіти в Чехії

Вища освіта, отримана в Чехії, визнається на всій території Євросоюзу. В країні діє велика кількість різних вищих навчальних закладів:

 • університети (univerzita);
 • академії (akademie);
 • вищі школи (vysoká škola);
 • технічні університети (vysoké učeni technicke або technická univerzita);

Структура вищої освіти в країні включає три рівні: бакалаврат (до 4 років навчання), магістратуру (до 2 років) і докторантуру (до 3 років навчання). Можливі такі форми навчання: очна, заочна, вечірня, дистанційна і комбінована.

Вища освіта в Чехії

Студентам надається право складати собі індивідуальне розклад, самостійно визначаючи, в якому семестрі та у якого викладача вони будуть вивчати ті чи інші предмети, які входять в обов’язкову програму навчання.

Зарахування до ВНЗ проводиться за результатами вступних екзаменів на конкурсній основі. Іноземцям в обов’язковому порядку буде потрібно підтвердити знання мови – чеського або англійської.

У державних вузах навчання чеською мовою можна безкоштовно. За навчання англійською/німецькою мовою і в приватних вузах доведеться заплатити від 1000 € на рік.

Навчальний рік у Чехії триває з серпня/вересня по червень. Випускники вузів отримують диплом міжнародного зразка.

Популярні університети в Чехії

Вибір конкретного навчального закладу залежить від спеціальності та мови, на якому планується навчання.

Університети Чехії

Популярні ВНЗ Чехії:

Назва Специфіка
Чеський технічний університет (České vysoké učení technické v Praze (ČVUT). Широкий спектр технічних спеціальностей. Основні напрями навчання: енергетика, електротехніка, біоінженерія, нанотехнології, робототехніка і ядерна енергетика
Вища школа економіки в Празі (Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE). Має статус кращого економічного вузу країни.
Карлів університет у Празі (Univerzita Karlova v Praze) Славиться якісною освітою в області гуманітарних наук (філософія, теологія, юриспруденція), а також своєю медичною школою.
Університет імені Масарика в Брно (Masarykova univerzita v Brně). Відомий полярними дослідженнями, проведеними в Антарктиді.
Академія витончених мистецтв у Празі (Akademie múzických umění AMU). Має факультети кіно і телебачення, музики та танцю, театральний.

Слід зазначити, що якість освіти в державних і комерційних вузах країни практично нічим не відрізняється.

Літні навчальні програми в Чехії

Провести літні канікули з користю і в приємній обстановці підліткам з-за кордону дозволяють літні мовні навчальні програми в Чехії. Це відмінне рішення для тих, хто хоче вивчити чеську мову і в майбутньому має намір вступити до місцевого внз на бюджетній основі.

Крім вивчення мови, такі програми передбачають безліч культурно-розважальних заходів, знайомство з визначними пам’ятками країни, різні екскурсії.

Університет в Чехії

Всім, хто приїжджає до Чехії у рамках навчання у літніх мовних школах, надається візова підтримка, забезпечується проживання та харчування. У процесі навчання у літній школі іноземні школярі отримують можливість відвідати кілька вузів країни, познайомитися з їх історією, можливостями й вимогами до вступників.

Вартість навчання в мовній літній школі варіюється від 500 до 1050 € в залежності від строків перебування. Приміром, за 500 € можна пробути в країні тиждень і присвятити навчанню 16 годин, а за 1050 € пропонується двотижневе перебування та 32 години для вивчення чеської мови.

Навчальні матеріали та література надаються учням безкоштовно. Крім того, пропонуються додаткові платні екскурсії в Прагу.

Підсумки

Система освіти в Чехії відповідає міжнародним стандартам і визнана в усьому світі. Саме тому навчання тут є досить престижним і привабливим для великої кількості іноземних абітурієнтів. До того ж, вступивши в державний вуз за програмою навчання чеською мовою, вони можуть розраховувати на безкоштовне навчання.

Освіта в Чехії включає 4 рівні: дошкільна, середня, середня спеціальна/технічну та вищу, після чого можна продовжити навчання та отримати ступінь доктора наук. У країні представлені державні, муніципальні, приватні та комерційні навчальні заклади.

На відміну від дитячих садків, перший рівень елементарної школи є обов’язковим. Надалі можна самостійно визначати послідовність навчання. Система середньої освіти в країні досить складна і пропонує безліч варіантів для індивідуального розвитку.

Вища освіта в Чехії – це можливість для багатьох молодих людей з країн СНД стати конкурентоспроможними на європейському ринку праці. Після отримання чеського диплома і працевлаштування вони отримують право подати прохання про ВНП.

Тим, хто задумався про вступ в чеський університет, слід звернути увагу на літні мовні школи. Це відмінна можливість вивчити або удосконалити знання чеської мови, ще навчаючись в середній школі.

В даний час Чеська Республіка дозволяє іноземним громадянам отримувати освіту у своїх навчальних закладах. Це можна зробити чеською, німецькою або англійською мовою. При бажанні іноземці можуть вже після 9-го класу поступати в чеські коледжі або середні спеціальні училища.

Освіта в Чехії: Відео

Статті по темі