Меню Закрити

Витрати на проживання студентів у Чехії

Їдучи на навчання за кордон, дуже важливо розуміти, у скільки обійдуться витрати на життя крім навчання. Безумовно всі витрати індивідуальні та залежать від потреб, смаків, матеріальних можливостей, але, володіючи інформацією про діапазон цін, ви зможете ефективно скоригувати бюджет. У порівнянні з іншими країнами Європи проживання студентів у Чехії цілком бюджетне. Крім того, учні можуть активно користуватися знижками та розраховувати на отримання різних стипендій.

Проживання студентів у Чехії

Навчання у Чехії

Чеські вищі навчальні заклади надають якісну європейську освіту. Недорогі програми навчання, можливість брати участь у програмах по обміну студентами між європейськими ВНЗ і таким чином привертають понад 40000 іноземних абітурієнтів в рік.

Основною перевагою навчання в Чехії є можливість отримати безкоштовну вищу освіту в одному з державних ВНЗ чеською мовою – понад 70% іноземних студентів щорічно навчаються безкоштовно.

Дипломи багатьох університетів визнані у всіх країнах Європи. Перед випускниками відкривається безліч перспектив для подальшого успішного працевлаштування та реалізації своїх можливостей як на території Чехії, так і в будь-якій країні Європейського Союзу.

Скільки коштує проживання для студентів в Чехії

Головне питання при плануванні студентських витрат в новій країні – це у скільки обійдеться проживання. Бюджетним варіантом житла є студентські гуртожитки в Празі та інших містах країни при вишах. Отримати там місце досить просто – досить вчасно подати заявку і бути студентом. До речі, місце в гуртожитку можна не оплачувати в період відсутності студента на літніх канікулах.

Для комфортабельного проживання з урахуванням можливостей і уподобань можна вибрати один з популярних варіантів:

  • Зняти кімнату в загальній квартирі. Ціна буде залежати від дислокації, величини та комфортабельності квартири. Але в будь-якому разі наймати житло спільно з іншими студентами вигідно і бюджетно.
  • Орендувати квартиру.
  • Оселитися в сучасному приватному гуртожитку. Наприклад, гуртожиток нового зразка, що відповідає сучасним європейським стандартам Domino Centrum Rezidence («Доміно», розташований в зеленому районі Праги 4 – Лготка), пропонує всі необхідні умови для комфортного розміщення, навчання і відпочинку. Проживання у 2-місному номері коштуватиме 220 євро/місяць, в одномісному номері – 290 євро/місяць.

В Чехії при укладенні договору на проживання вноситься поворотний заставу. Зазвичай його розмір – вартість оренди за місяць. Застава гарантує дотримання умов договору, а по закінченні терміну проживання повертається.

Гуртожиток в Чехії

Сучасним рішенням при виборі житла може бути студентська резиденція квартирного типу. Тут можна вибрати одномісний або двомісний номер з усім необхідним. У кожному номері комплексу є роздільний санвузол, кухня, холодильник.

Заощадити на оплаті за проживання можна з допомогою «стипендії на проживання» (ubytovací stipendium), рішення про призначення якої приймається раз на рік – це близько 2000 крон на три місяці. Щоб її отримати, потрібно бути студентом денної форми навчання в одному з державних вишів.

Розмір стипендії залежить від наявності постійної прописки в місті навчання або в іншому місті:

  • у повному обсязі стипендію отримують студенти;
  • студенти з пропискою у місті навчання отримують у два рази менше, ніж студенти, які навчаються і прописані в різних містах.

У липні та серпні учні на бакалавріаті та в магістратурі стипендію не отримують, а для студентів докторантури вона передбачена протягом усього року.

Детальна інформація про вартість проживання в різних містах Чехії представлена в таблиці:

Місто Тип житла Вартість (крон)
Прага Університетські гуртожитки:багатомісна кімната зі зручностями на поверсі;

одномісна кімната

від 4500

від 7000

Приватні гуртожитки від 4200
Оренда 1-кімнатної квартири від 9000
Оренда 2-кімнатної квартири від 14000
Кімната в загальній квартирі від 4500
Одномісний номер в студентській резиденції від 250 євро
Власна нерухомість (2-кімнатна квартира) Близько 70000 євро
Брно Університетська гуртожиток від 2730
Кімната на двох в приватному гуртожитку з безкоштовним Інтернетом від 3500
Двомісна кімната в будинку квартирного типу від 4500
Оренда 1-,2-кімнатної квартири Від 7500
Ліберець Університетська гуртожиток від 4000
Оренда 1-, 2-кімнатної квартири від 8000
Острав Університетська гуртожиток від 1200
Оренда 1-,2 – кімнатної квартири від 6000
Приватні гуртожитки від 2000

Де і за скільки можна харчуватися студенту в Чехії

При плануванні бюджету одну з важливих позицій займають витрати на харчування. Чехія – країна з цілком демократичними цінами. Але підхід до питання харчування дуже індивідуальний, адже можна готувати самостійно, і це буде самий фінансово вигідний варіант, або є в спеціальних закладах, що буде дорожче:

  • студентські їдальні – в 100 крон обійдеться суп, тарілка овочів з основним блюдом;
  • кафе здорового харчування – обід коштує 120-150 крон;
  • піцерії – з карткою ISIC можна взяти 2 піци або 2 салату за ціною одного;
  • ресторани – за обід або бізнес-ланч з супу, основної страви, десерту доведеться заплатити від 150-200 крон.

Як і в будь-якій іншій країні, у Чехії працюють мережі ресторанів швидкого харчування mcdonald’s, BurgerKing і KFC. Обід в одному з них обійдеться близько 100 крон.

Вартість харчування в Чехії

Недорого обійдеться вулична їжа, яка підійде для перекусу, але не може замінити повноцінне харчування. Наприклад, за смажені ковбаски просять від 70 крон, брамборак (традиційне блюдо, нагадує наші деруни) коштує від 70 крон, смажак (бутерброд зі смаженим сиром) – від 50 крон, трдло (булка з дріжджового тіста з цукровою пудрою і горіхами) – від 60 крон.

Ціни на продукти в магазинах Чехії вважаються доступними, якщо порівнювати з іншими країнами Євросоюзу:

Найменування Ціна за 1 кг/крон
Картопля 17,62
Морква 14,21
Цибуля 13,09
Яблука 29,75
Макарони 25,81
Рис 34,86
М’ясо (яловичина) 142,84
М’ясо (свинина) 65,64
Помідори 39,25
Хліб 22,79
М’ясо (курка) 75,87
Масло вершкове 171,21
Яйця 4,29
Молоко 15,80
Соняшникова олія 41,91
Цукор 20,31

Мінімальні витрати в місяць на продукти будуть становити близько 3000 крон.

Витрати на транспорт для студентів чеських ВНЗ

Дуже зручно користуватися громадським транспортом, оскільки для студентів до 26 років діють пільгові тарифи за проїзд (за наявності картки ISIC):

  • одноразова поїздка – квиток купується з урахуванням часу без обмеження кількості пересадок між різними видами транспорту (30 хвилин за 24 крони й 90 хвилин за 32 крони);
  • місячний проїзний на всі види транспорту – 260 крон, на 3 місяці – 720 крон, на 5 місяців – 1200 крон і 10 місяців – 2400 крон.

Додаткові студентські витрати в Чехії

Життя студента в новій країні це не тільки навчання, але і розваги, заняття спортом, знайомство з пам’ятками, історією країни. Тому організація цікавого дозвілля в мальовничих чеських містах так само вимагає витрат, без яких не обійтися. Водночас, деякі культурні заходи можна відвідати абсолютно безкоштовно або за доступною ціною:

  • щоб бути в курсі щоденних безкоштовних заходів у великих містах країни достатньо підписатися Фейсбук на групи Prague TV, GO to BRNO або слідкувати за новинами на сайті Kudy z Nudy;
  • у державних музеях щорічно проходить день відкритих дверей;
  • щоб зекономити на квитку в Національний театр, досить вчасно зарезервувати квитки на офіційному сайті;
  • портал зі знижками Slevomat пропонує величезну кількість розваг за доступною ціною;
  • для студентів Празького освітнього центру проводяться різні розважальні заходи, поїздки в інші міста і країни, спортивні дні, майстер-класи на безкоштовній основі.

Розглянемо більш детально можливі додаткові витрати студента, без урахування описаних вище (оренда житла, харчування і транспорт):

Категорія Особливості Вартість (крон)
Інтернет в найбільших університетах завдяки Wi-Fi-інфраструктурі «eduroam» безкоштовно
Мобільний зв’язок:– студентські тарифи з умовою укладення контракту щонайменше на рік (пропозиції безлімітних дзвінків, СМС і певну кількість інтернет-трафіку); Vodafone

T-mobile

O2

499 місяць

399 в місяць

299 місяць

– пакет послуг, де більше інтернету або дзвінків від 100 в місяць
Спорт разове відвідування в спортзалі 70
абонемент на місяць 400-500
Медицина:
щорічна обов’язкова страховка покриває більшу частину витрат від 4900
стоматолог від 1000
Збір за розгляд заяви на ВНП 1500
Видача біометричної карти 1000
Відвідування:
кіно 100-200
театр 90-300
музей 50-200
Навчальні матеріали 2000 семестр
Одяг (діють значні знижки) повний гардероб, включаючи взуття і верхній одяг 10000

Не варто забувати про таких необхідних предметах побуту, як порошки, губки, миючі та гігієнічні засоби, які хоч і не вимагають щоденних витрат, але повинні враховуватися при складанні бюджету.

Приємним бонусом для будь-якого студента буде карта ISIC, яка видається по приїзді.

Сплативши за карту всього 10 євро на рік, ви отримуєте безліч знижок: 50% на більшість культурних заходів, 5-20% на різноманітні товари та послуги, на придбання квитків для поїздок по Чехії або Європі.

ISIC діє в 124 країнах світу, і користуватися нею студенти можуть до 26 років.

Стипендіальні програми та гранти для навчання Чехії

Стипендії та гранти в Чехії

Крім можливості безкоштовно навчатися, студенти на очній формі навчання в державних вишах Чехії можуть отримувати відразу кілька стипендій:

  • Державна стипендія від Міністерства освіти Чехії для іноземних студентів. Головна умова – навчання державною мовою.
  • Стипендії та гранти від Вишеградського Фонду, організованого урядами Чехії, Угорщини, Польщі, Словаччини для підтримки іноземних студентів і фахівців (переважно з країн СНД).
  • Стипендії від чеських університетів за відмінне навчання, проживання, за досягнення у навчанні, дослідженнях, олімпіадах, творчих і спортивних заходах, докторська стипендія для студентів-аспірантів.

Підробіток для студентів в період навчання

Знайти підробіток в Чехії як джерело доходу в період навчання досить легко для будь-якого студента, головне – мати бажання та необхідні здібності. Адже навчальна віза в цій країні дає право роботодавцям на законних підставах залучати студентів до роботи. Пік пропозицій з працевлаштування припадає на літній період.

Досить популярні для підробітку сфери туризму, ресторанного бізнесу, продажів, де дохід може бути від 100 до 500 євро в місяць.

Поширені також студентські бригади для роботи у сфері послуг, де один студент може заробити в середньому від 90 крон на годину. Деякі молоді люди в якості підробітку дають уроки іноземних мов. А якщо ви студент старших курсів, то можна починати працювати за фахом у вибраній компанії.

Висновок

Щоб підсумувати інформацію про те, скільки коштує життя студента в Чехії, виходячи з основних витрат в місяць, пропонуємо розглянути таблицю:

Категорія Витрати (середнє значення), крон
Проживання в гуртожитку 4000
Харчування та побутові речі 5000
Транспорт 260
Інтернет, мобільний зв’язок 500
Спорт 400
Дозвілля 1000
РАЗОМ 11160

Витрати на життя в Чехії: Відео

Статті по темі