Меню Закрити

Особливості та принади чеських напоїв

Говорячи про те, які напої популярні в Чехії, багато хто відразу згадують знамените чеське пиво. Однак не лише цей напій люблять жителі республіки: чехи стали авторами не менш відомих вин, лікерів, настоянок, що володіють приємним смаком, ароматом, а часто й цілющими властивостями. Напої Чехії славляться у всьому світі, тому варто розібратися, що і як п’ють чехи.

Алкогольні напої Чехії

Культура вживання алкоголю в Чехії

За оцінками міжнародних організацій, рівень споживання алкогольних напоїв в Чеській Республіці досить високий, але відбувається це, перш за все, за рахунок пива. Про популярність цього напою свідчить той факт, що в п’ятницю і суботу не тільки в Празі, але і в інших містах країни складно знайти вільні місця в пабах.

Пиво рекламують на спортивних змаганнях і по телебаченню, при цьому більшість чехів взагалі не вважають його алкоголем. Слід зазначити, що старовинна пивна культура наказує насолоджуватися смаком самого напою і не вживати при цьому їжу.

Більш обережно чехи ставляться до сливовиці (чеського самогону), “Бехерівку”, яку п’ють у лікувальних цілях, місцевим рому та інших міцних напоїв. Святкові дні тут не заведено відзначати за столом – люди виїжджають з сім’ями на природу, в гори, екскурсії. У повсякденному житті випивка використовується в невеликих кількостях, без закуски, під час спілкування з друзями.

При уявній відчайдушності чехи вживають алкоголь не так часто, вміють пити правильно, вчасно зупинитися і не доходити до стану сильного сп’яніння, що вважається непристойним.

Випивши, вони стають агресивними, а швидше веселими.

Чеські алкогольні напої

Національні алкогольні напої в Чехії славляться різноманіттям, багато містять у своєму складі набір трав і спецій, мають оригінальний запах і смак.

Найпоширенішим чеським напоєм, безсумнівно, є пиво, яке п’ють щодня, за будь-якого приводу, насолоджуючись особливим ароматом і смаковими якостями.

З більш міцних напоїв символом Чехії стала «Бехеровка», яку називають чотирнадцятим цілющим джерелом Карлових Вар на додаток до 13.

Сливовиця (сливова горілка) і абсент на полину також мають своїх шанувальників.

Крім того, в Європі та у всьому світі славляться білі вина Моравії.

Так що, приїхавши в Чеську Республіку, ви завжди зможете вибрати підходящий для себе алкогольний напій.

Особливості чеського пива

Пиво стало частиною культури чеського народу, його варять тут понад тисячу років. З давніх пір у пивоварінні використовують тільки високоякісний жатецький хміль, воду з глибинних артезіанських джерел і кращі сорти ячменю. Чехи варять світле, темне, напівтемне пиво міцністю приблизно 4,5 %.

Алкогольні напої Чехії

У часи Середньовіччя погане пиво виливали на центральній площі міста, і для пивоварів не було більшої ганьби, ніж піддатися такому покаранню. Сьогодні таких видовищ ніхто не влаштовує – втім, погане пиво в Чехії не варять.

Бехерівка – алкогольний символ країни

У рейтингу найбільш знаменитих алкогольних напоїв Чехії настоянка «Бехеровка» займає лідируючі позиції. Чехи люблять свій національний продукт і пишаються ним.

Склад і корисні властивості напою

Склад оригінальної «Бехеровки» є комерційною таємницею – це настій близько 20 трав на спиртовій основі. Як вважають фахівці, в нього входять аніс, гвоздика, кардамон, запашний перець, ромашка, лимон, мед, але в яких пропорціях і що ще додають до складу, відомо лише присвяченим. До речі, спирт виготовляють на основі карловарської води, завдяки чому продукт приносить особливу користь.

Алкогольні напої Чехії

Історія «Бехеровки» налічує більше двох століть. На початку XIX століття фармацевт Йозеф Бехер склав так званий карлсбадський біттер, допомагає від хвороб шлунка і нервових порушень. Відтоді сімейний бізнес процвітає, напій випускають вже його праправнуки, хоча сама назва «Бехеровка» з’явилося на ринку тільки після Другої світової війни.

Класичний бітер фортеця має 38 градусів, однак є лікер «Бехеровка» з фортецею 20 градусів і міцна настоянка, яка доходила до 40 градусів. Калорійність напою – 248 ккал на 100 р.

Приймаючи всього по 20 мг напою перед їжею, додаючи його в чай, можна поліпшити апетит, активізувати роботу шлунка, виділення шлункового соку. При регулярному застосуванні біттера йдуть розлади травлення, метеоризм, відрижка, поліпшується настрій.

Які види «Бехеровки» представлені на ринку

Крім оригінального біттера, який випускається за незмінним рецептом вже більше двох століть, у класифікації «Бехеровки» присутні й інші види напою:

  • лікер Lemond з цитрусовим ароматом і невисоким вмістом алкоголю – всього 20 %;
  • Cordial з додаванням липового кольору міцністю 35 %;
  • KV 14 – в нього додали червоне вино і довели міцність до 40 %;
  • “Лід і полум’я” (Ice&Fire) – бальзам чорного кольору, що поєднує смак ментолу і перцю чилі. Фортеця – 30 %.

У вільному продажу завжди є оригінальний бітер і цитрусовий лікер, причому дизайн пляшок та етикеток був обраний на самому початку серійного випуску і не змінюється протягом тривалого часу, будучи завжди впізнаваним на фото і полицях магазинів. Інші різновиди «Бехеровки» можна купити тільки у фірмових магазинах і на заводі.

Як вживати «Бехеровку»

В Україні цей напій часто п’ють замість звичайної горілки або коньяку, але це неправильно. Таке вживання призводить тільки до розладу здоров’я.

П’ють Чехи «Бехеровку» увечері, після вечері – одну маленьку чарочку, охолоджену до 5 градусів. Вважається, що запивати й заїдати її нічим не треба.

Багатьох цікавить питання, як пити знамениту «Бехеровку» в лікувальних цілях. Зазвичай додають 2 столові ложки на чашку кави або чаю. Це покращує роботу всього організму, підвищує його тонус. Часто такий коктейль вживають при простудних захворюваннях – він допомагає від кашлю і болю в горлі.

Алкогольні напої Чехії

Чехи також змішують «Бехеровку» зі світлим пивом або соком. Пропорції залежать від ваших переваг, але слід пам’ятати, що поєднання пива з міцною настоянкою може призвести до швидкого сп’яніння, тому у великих кількостях такий коктейль приймати не рекомендується.

Що можна зробити з “Бехерівкою” в домашніх умовах

Багато коктейлі з “Бехерівкою” можна приготувати самостійно:

  • змішати в блендері 150 мл соку чорної смородини, 50 мл мінеральної води, 40 мл «Бехеровка». Додати лід і прикрасити м’ятою;
  • у склянку з льодом додати 30 мл «Бехеровки», 100 мл яблучного лікеру. Можна додати кілька крапель імбирного пива. Прикрасити скибочкою лайма;
  • змішати 40 мл «Бехеровка» і 150 мл коли. Прикрасити скибочкою лимона;
  • налити в стакан високий 30 мл «Бехеровки», 30 мл десертного білого вермуту, додати лід. Потім у цю суміш влити 30 мл шампанського, прикрасити келих малиною, полуницею.

Спробуйте поекспериментувати зі складом, додаючи оригінальний смак «Бехеровки» до улюблених напоїв.

Сливовиця – улюблений напій чехів

Часто кажуть, що сливовиця – це ракія, бренді, місцева горілка, але насправді це перегнаного сливовий сік, справжній самогон міцністю від 45 до 70 градусів. При цьому він п’ється легко, не обпікає горло, в ньому відчуваються фруктові нотки.

Алкогольні напої Чехії

Традиція виготовлення цього міцного напою сходить до епохи Середньовіччя. Згідно зі старовинними документами, вже у XV столітті за перегонку злив стягувався податок. У середині XIX століття в містечку Візовіце був відкритий завод з виробництва цього алкогольного напою. Його засновником став Якоб Єлінек, а сам напій досі часто називають jelinek сливовиця (сливовицею Елинека), хоча виготовляють його сьогодні й на невеликих підприємствах, і в домашніх умовах.

Подібний алкоголь дуже популярний в балканських країнах, Словаччини, однак моравський варіант особливо цінується за приємний аромат і смак.

Які види сливовиці є в Чехії

У продажу є кілька видів цього популярного напою. Найдешевший – після двох етапів перегонки міцністю 50 %. Після третього етапу перегонки градус підвищується до 70 % – такий напій чехи називають препечениця.

Напій може бути як повністю прозорим – за зразком горілки, так і мати золотистий коньячний відтінок, який з’являється після витримки в дубових бочках. Такий варіант ближче до бренді, він більш м’який на смак і має додаткові нотки в букеті.

Незалежно від виду будь-сливовиця легко п’ється, а похмілля після неї не викликає хворобливих відчуттів, оскільки це перегнати фрукти.

Популярними в Чехії є й аналогічні напої: грушовіца з груш, яблоковіца з яблук, а також варіанти з абрикосів, винограду, чорної смородини, інших плодів і ягід, які піддаються бродінню, а потім переганяють на самогон.

Як чехи вживають сливовицю

Чехи не схильні до рясних узливань. Бути п’яним значить втратити повагу друзів, сусідів, знайомих, тому кількість випитого залежить від того, скільки градусів містить напій. Зазвичай міцну сливовицю п’ють по 1-2 чарки за обідом в якості аперитиву. Як правило, першу порцію не закушують, далі можуть подати підсмажений хліб з кукурудзяного борошна, картоплю, м’ясо.

Алкогольні напої Чехії

З іншими напоями та соками її не змішують, оскільки вона втрачає свій приємний присмак. Температура подачі може бути різною: кімнатній, охолодженої, а деякі сливовицю навіть підігрівають. Тут все залежить від уподобань присутніх за столом, оскільки кожна температура дозволяє по-новому оцінити якості напою, його післясмак.

Домашні рецепти

Часто туристів цікавить рецепт приготування сливовиці в домашніх умовах з самогону.

  • Якщо ви хочете перегнати сливи самостійно, необхідно брати тільки солодкі стиглі сливи та воду. Видаливши кісточки, наріжте плоди та залиште їх для бродіння. Спочатку потрібно зробити молоде сливове вино, яке потім перегнати на самогон.
  • До слив додайте воду (на 11 кг слив – 8 л води). Через 15-45 днів, коли вино буде готове, необхідно ретельно процідити його, відокремивши рідина від м’якоті, і перегнати.
  • Додавши ще 20 % води, перегнати вдруге.
  • При бажанні можна наполягати самогон в дубовій бочці протягом року – смак вийде дуже цікавий, але можна витримати отриманий напій прямо в пляшках і через пару днів приступити до дегустації.

Якщо сливи кислуваті, іноді в сусло додають цукор. Тут не можна перестаратися, щоб не вийшов звичайний самогон. Кількість цукру повинна становити приблизно 150-200 г на 11 кг слив.

Оскільки сливовиця містить рослинні компоненти, що викликають окислювання, термін зберігання цього напою в домашніх умовах становить приблизно рік, тоді як у промислових умовах сливовицю в бочках можуть наполягати й зберігати до 5 років і більше.

Лікер “Фернет Сток” – гордість Чехії

Гіркуватий лікер “Фернет” відомий в Чехії понад 100 років – з того часу, як заповзятливий купець і винороб Шток створив свій знаменитий напій яскраво-червоного кольору міцністю 40 %.

Алкогольні напої Чехії

Комбінація з 14 трав, які застосовуються у виробництві, дотепер зберігається в таємниці. Сировину привозять з Африки, Індонезії, Пакистану та інших країн, а якісна пльзенська вода разом з екзотичними травами та хорошим спиртом принесли напою всесвітню славу.

Лікер дивно легко п’ється, має неповторний смак і аромат. Щодня в усьому світі випивають близько мільйона чарок лікеру, він входить в топ-100 найбільш популярних напоїв у світі. “Фернет” давно став найбільш бажаним подарунком, який можна привезти з Чехії.

Алкогольні напої Чехії

Лікер проводиться в передмісті Пльзеня Божкове – там же, де і знаменитий ром “Божків”. Тут роблять традиційний “Фернет Сток”, а також “Цитрус” і “Оранж”, мають присмак лимона, апельсина.

Чехи п’ють лікер маленькими рюмочками просто так, насолоджуючись його унікальним запахом.

В інших країнах набули поширення коктейлі з додаванням до невеликої кількості ароматного лікеру тоніка, спрайту, яблучного соку.

Фруктове диво – лікер “Гриотка”

Вишневий лікер “Гриотка” створений із застосуванням якісних фруктових соків. Основа – благородні сорти вишні, до соку якої додані чорниця, абрикос, слива. Напій виходить дивно м’яким і приємним на смак, пахне літом, фруктами, а оскільки його міцність всього 18 %, “Гриотка” лікер став улюбленим жіночим напоєм.

Алкогольні напої Чехії

Крім знаменитої “Гриотки” компанія “Рудольф Єлінек” випускає ще одне фруктове диво – “Плам” – лікер зі стиглих слив з додаванням якісного спирту і сливового дистиляту. Аромат сливових кісточок і солодкість сливи створюють благородний напій, який користується попитом у чехів і гостей країни.

Вина Чехії

Алкогольні напої Чехії

На півдні Чехії чимало виноградників, тому місцевих вин досить багато. Слід зазначити, що десертні вина тут не вживають – п’ють тільки сухі або напівсухі.

  • Серед найбільш відомих марок – червоне сухе “Мерло”, витримане в дубових бочках, і біле сухе “Грюнер Велтлінер”, яке часто п’ють як аперитив.
  • Любителі солодкого вибирають «Крижане вино» – його роблять із замерзлого на лозі винограду. Солодке переморожене сусло зброджується у дивовижно смачний напій.
  • Тим, кому подобається шампанське, підійде ігристе вино Louis Girardot brut. Воно проходить період вторинного бродіння прямо в пляшці та отримує тонкий присмак меду і сиру.
  • Популярно в Чехії також солом’яне вино – Slámové víno. Його виготовляють з винограду, який пролежав на соломі протягом року. Отриманий родзинки втрачає багато вологи, зате його цукристість збільшується, і у напою з нього з’являється вишуканий смак.

Вина у Чехії коштують порівняно недорого, при цьому норма споживання вина в пристойній компанії – келих, не більше.

У багатьох чеських вин настільки сильно виражений смак, що за столом його розбавляють мінеральною водою.

Популярність інших напоїв

Крім пива, вина, міцних настоянок і лікерів чехи вживають чимало інших напоїв. Зокрема, популярний абсент – настоянка полину міцністю 70 градусів. Навіть у малих кількостях ефірні олії полину викликають галюцинації, тому в багатьох державах цей напій знаходиться під забороною. Класичний абсент яскраво-зелений, але випускаються варіанти золотистого, коричневого і червонуватого кольору.

Алкогольні напої чехії

Глінтвейн – відмінний зимовий напій, який зігріває в холод. Взимку його продають прямо на вулиці. П’ють чехи й різноманітні коктейлі, змішуючи свої знамениті лікери та трав’яні настоянки з винами, пивом і мінеральною водою.

Мєдовіна – один з найстаріших напоїв Чеської Республіки. Це легкий лікер 14-18 градусів, створений на основі меду, трав, дріжджів, який витримують в дерев’яних бочках до 5 років. Вживається трохи підігрітим, п’ють його з маленьких чарочок – не більше 20 мл В Чехії вважається, що медовуха лікує застуду, надає профілактичну дію на серце і судини, а протипоказань у неї немає.

Висновок

Усіх, хто приїжджає в Чеську Республіку, вражає розмаїття алкогольних напоїв в цій країні. За рівнем їх споживання Чехія входить у першу десятку країн світу.

Водночас, ви практично не побачите п’яних на вулицях. Висока культура споживання, вміння вчасно зупинитися, прагнення насолоджуватися незвичайним смаком, запахом, букетом напоїв, а не напиватися – ось особливості чеського застілля. Познайомитися з оригінальними напоями та дізнатися їх смак сюди щорічно приїжджають сотні тисяч туристів, і практично кожен з них везе на згадку про подорож пару пляшок алкоголю, виробленого в Чехії.

Чеський алкоголь: Відео

Статті по темі