Меню Закрити

Мовні курси і школи в Чехії

Для туристичного візиту до Чехії знати державну мову не обов’язково – середніх знань англійської, отриманих в школі, цілком достатньо для того, щоб уточнити дорогу, зробити замовлення в ресторані або здійснити покупку в магазині. Однак якщо ви збираєтеся залишитися в країні надовго, вивчити чеську мову, безумовно, доведеться. Допоможуть в цьому мовні курси в Чехії у 2023 році – найбільш вдалий та ефективний спосіб для приїжджого швидко оволодіти мовою та адаптуватися до життя в чужій країні.

Мовні курси і школи в Чехії

Для кого призначені чеські мовні курси

В першу чергу мовні курси розраховані на такі категорії іноземців:

 • випускники українських шкіл, які бажають отримати безкоштовну вищу освіту в Чехії (можливе навчання на англійській, але платне);
 • особи, які хочуть працевлаштуватися в Чехії;
 • громадяни інших країн, які мають намір отримати статус ПМЖ (постійне місце проживання) у Чехії;
 • чеські іноземні резиденти, які бажають вдосконалити знання мови;
 • бізнесмени, які співпрацюють з чеськими підприємцями.

Для вступників до університетів Чехії курси мови набувають особливої актуальності, так як вступні іспити в державні вузи здаються на чеській мові на загальних підставах з місцевими абітурієнтами.

Без відмінного знання мови вчинити іноземцю просто неможливо, тому мовна підготовка для вступу до ВНЗ повинна починатися за рік-півтора до початку навчального року.

Вибір курсів з вивчення чеської мови

Існує кілька видів мовних курсів в Чехії. В залежності від початкового рівня володіння мовою, фінансів і часу, який необхідно витратити на навчання, іноземний громадянин може підібрати найбільш підхожі для нього мовні курси:

 1. Річні курси. Націлені на ґрунтовну підготовку абітурієнта до здачі вступних іспитів і навчання в чеському виші. Програма включає вивчення всіх мовних аспектів:
  • граматики;
  • листи;
  • читання;
  • формування розмовних навичок. До кінця програми учасники, як правило, освоюють мову на рівні В1-В2.
 2. Семестрові курси. Розраховані на тих, хто володіє чеською мовою хоча б на елементарному рівні і хоче його підвищити. Тривалість – 1 семестр, тобто близько півроку.
 3. Місячні курси – короткострокові, більше спрямовані на ознайомлення іноземців з чеською мовою. Є програми для дітей і дорослих, зимові та літні.
 4. Літні курси – з червня по вересень. Підійдуть для тих, хто хоче поєднати літній відпочинок в Чехії з вивченням мови.
 5. Інтенсивні курси. Програма зазвичай включає щоденні заняття по 3-4 години (30-40 годин на тиждень), які тривають від 2 до 4 тижнів. Невеликі групи (6-8 чоловік) і інтенсивне занурення дозволяють швидше збільшити словниковий запас та подолати мовний бар’єр. Підійде тим, кому потрібно щодня використовувати чеську мову на роботі або у повсякденному житті.
 6. Індивідуальні курси – це заняття з викладачем чеської мови віч-на-віч. Тривалість і кількість занять обговорюється в індивідуальному порядку. Спрямовані на розв’язання проблем, завдань і потреб конкретного учня.
 7. Спеціальні курси – розробляються виходячи зі спеціальності студента. Наприклад, є профільні програми для медиків, юристів, художників та інших фахівців.
 8. Онлайн-курси. Відмінний варіант, якщо немає можливості відвідувати заняття особисто. Дають можливість навчатися у вільний час, у зручному місці і у власному темпі за допомогою інтернету.

Популярні курси та школи

Продуктивно і комфортно вивчати чеську мову можна як у Празі – столиці Чехії, так і в Брно, Пльзені, Усті-над-Лабеме та інших. Найбільш популярні мовні курси для іноземців, що діють при великих університетах, і спеціалізовані приватні мовні школи.

Найпопулярніші мовні курси для іноземців у Празі прив’язані до провідних ВНЗ – Карловому університету і ЧВУТ (Чеському технічному університету). Одним з кращих чеських навчальних закладів у галузі економіки вважається Вища школа економіки, що свідчить чеське періодичне видання Hospodarske noviny, проаналізувавши роботу ВНЗ з різних критеріїв: міжнародні зв’язки, популярність серед абітурієнтів, якість викладання, допомогу у працевлаштуванні.

Очолюють рейтинг мовні курси при Карловому університеті (Univerzita Karlova), Прага. Всі актуальні пропозиції можна знайти на сайті інституту мовного і професійного навчання при університеті (Ustav jazykove a odborne pripravy, ujop). На вибір пропонуються програми різної інтенсивності – від річних до короткострокових літніх, а також онлайн-курси. Відмінна можливість для іноземців якісно підготуватися до вступу в цей або будь-який інший виш. Передбачає отримання сертифіката певного рівня знань після здачі іспиту ССЕ.

Курси при ЧВУТ – Чеському технічному університеті в Празі (CVUT, Чеське vysoke uceni technicke v Praze) для іноземців. Це тривалі – річні або семестрові – підготовчі курси з вивчення чеської мови. Мета – досягнення рівня В2 і можливість вступу в будь-який чеський виш. Переваги:

  • групи до 15 осіб;
  • викладачі з Інституту іноземних мов при університеті з великим досвідом роботи;
  • після закінчення курсів випускники отримують сертифікат, що підтверджує рівень знання мови.

Можлива профільна підготовка абітурієнтів (детальна інформація на порталі ЧВУТ).

Надходження на мовні курси в Чехії
Підготовчі мовні курси чеської для іноземців, в Празькому економічному університеті (VSE, Vysok, Skola Ekonomicka v Praze):

  • річні;
  • семестрові;
  • літні;
  • індивідуальні;
  • дистанційні програми,

а також навчання чеської мови з проживанням. Опис курсів можна подивитися на веб-сторінці VSE.

Університет допомагає з отриманням візи й дає можливість учням підготуватися і з інших предметів, з урахуванням вступних іспитів у ВНЗ. На проживання можуть розраховувати студенти семестрових, річних і літніх курсів. Вартість залежить від типу номерів в гуртожитку і починається від 460 євро за 2 місяці, включаючи реєстраційний збір.

У Брно абітурієнти частіше інших (за підрахунками Hospodarske noviny) вибирають наступні підготовчі курси з вивчення чеської мови:

 1. Курси для іноземців при університеті Масарика, Masarykova Univerzita (MU) – детальна інформація на порталі Центру мовної освіти МУ. Програма розрахована на річне вивчення чеської мови з метою подальшої здачі вступних іспитів в університетах Чеської Республіки (ЧР). У першому семестрі учні вивчають основи чеської мови, а в другому підключаються профільні дисципліни на чеському: інженерні, гуманітарні або медичні. Вартість – від 2500 євро.
 2. Курси мови при університеті Менделя, Mendelova Univerzita – річні інтенсивні та напів інтенсивні курси для початківців. Детальний опис на сторінці Інституту безперервного навчання університету. Ефективне навчання в одному з престижних ВНЗ ЧР, групи з 10-14 осіб, сучасні, добре обладнані класи, спеціально розроблені навчальні матеріали та новітні методики, індивідуальне консультування, можливість проживання в гуртожитку – це лише деякі з послуг, які можна здобути, навчаючись на курсах при університеті Менделя. Вартість – від 2000 євро за 560 годин. Можливо пройти цей курс у Празі.
 3. Курси при Технічному університеті в Брно (Vysoke uceni technicke v Brne, VUT) – другому за величиною технічному виші країни. Поточні інтенсивні курси для іноземців представлені на порталі Інституту безперервної освіти. Цільова аудиторія – іноземці, особливо з СНД, які планують отримати освіту в чеських ВНЗ. Можливе проживання у гуртожитку. Ціна – від 1700 євро за 560 навчальних годин.

Кілька найвідоміших спеціалізованих мовних шкіл у Чехії:

 • Мовна школа-Популо з відділеннями в Празі, Брно, Остраві, Оломоуці. У школі вивчають різні предмети з метою підготовки до вступних іспитів, в тому числі є і мовні курси для іноземців. Для охочих пропонуються:
  • курси для дорослих і дітей;
  • індивідуальні заняття з досвідченим репетитором;
  • безкоштовні навчальні матеріали;
  • сучасні затишні класи;
  • підготовка до офіційних мовних іспитів для дорослих або шкільним – для дітей.
 • Мовна школа Pelican. Найширший асортимент різних курсів, вивчення англійської, чеської та інших мов. Мовна підготовка іноземців здійснюється на найвищому рівні, по закінченні випускники складають іспит з державної мови та отримують сертифікат школи. Ціна за 1 семестр – 150 євро, за рік – близько 300, за місяць – від 77 євро.
 • Мовна школа СС. Розташований у Чеське-Будейовіце, пропонує різноманітні програми: дитячі/підліткові/дорослі, онлайн, корпоративні та індивідуальні, підготовки до іспитів. Нестандартний підхід до занять робить навчання в школі легким і цікавим і забезпечує високу результативність.

Популярні літні курси для іноземців, які дозволяють провести канікули, поєднуючи навчання і приємне проведення часу (шопінг, екскурсії, гастрономічні фестивалі). Ціна – від 130 євро за тиждень занять.

 1. Міжнародна мовна школа в Празі МСМ – ЧСЧ Академії. Співпрацює з Чеським агротехнічним університетом (CZU), празьким Технічним університетом (CVUT), футбольним клубом “Славія”. Доступна мовна підготовка для іноземців:
  • місячні курси (до рівня А1-А2) – від 140 євро;
  • тримісячні;
  • річні в CZU, CVUT;
  • піврічні в CZU, CVUT;
  • річні «Футбол + CZU» та інші.
 2. Prague Education Center (PEC або ПЕЦ) – чеська мовна школа з правом приймання державного іспиту з чеської мови. Центри розташовані в Празі, Брно, Ліберці. Школа співпрацює з усіма великими вишами країни. Вартість базових річних курсів у Празі стартує від 3 760 євро (за 600 академічних годин), семестрова програма буде коштувати дешевше – 2 560 євро (в інших містах ціна нижче). Студентам пропонується проживання в комфортабельних резиденціях, можлива оплата в розстрочку.

Як вступити на мовні курси в Чехії

Для того щоб записатися на мовні курси, для початку необхідно заповнити онлайн-заявку на веб-сайті закладу. Після отримання підтвердження абітурієнт надсилає на електронну пошту мовної школи копію свого паспорта та атестата? середню освіту. Оплата може проводитися частинами (1/2 всієї суми), причому, якщо у візі буде відмовлено, гроші повертаються на рахунок здобувача.

Поїздка в іншу країну, навіть з метою відвідування мовних курсів, вимагає оформлення візи. Простіше оформити короткострокову шенгенську візу в Чехію, строк дії якої не більше 90 днів (категорія С).

В цьому випадку доцільно зупинити свій вибір на денних курсах: літні, інтенсивних – одно – або двотижневих, місячних або за індивідуальною програмою.

Мовні курси в Празі

Більш тривалі програми – річні або піврічні – вимагають оформлення довгострокової візи (категорія D). Питання? видачу дозвільного документа на в’їзд першого типу зазвичай розглядається протягом 30 днів, другого – може затягнутися на 2-4 місяці.

Для отримання візи слід подати пакет документів, який містить:

 • заповнену анкету-заявку;
 • закордонний і цивільний паспорта;
 • фотографії за зразком;
 • запрошення чеської мовної школи;
 • медичну страховку;
 • квитанцію про оплату візового збору – 35 євро (звичайна віза), 70 євро – термінове оформлення;
 • довідку про відсутність судимостей;
 • документ, що підтверджує наявність достатньої кількості коштів – близько півтори тисячі євро для візи категорії С і у два рази більше – для візи категорії D;
 • документ наявності житла в Чехії на час поїздки.

Подавати документи на візу у візовому центрі або консульстві Чехії в країні проживання.

Вартість навчання на мовних курсах у Чехії

Говорячи про те, скільки доведеться заплатити за курси мовної підготовки в Чехії, слід зазначити, що це залежить від багатьох факторів:

 • тривалість програми;
 • інтенсивності;
 • додаткових послуг для студентів;
 • місця (міста) розташування школи (курсів);
 • місця проживання учня;
 • рівня початкової підготовки слухача;
 • віку учня.

Приміром, вартість літньої дитячої програми в коледжі при Карловому університеті становить 345 євро за місяць навчання, а інтенсивного курсу (100 занять) для дорослих – 1390 євро.

По містах ціни коливаються в наступних межах (за річний курс для абітурієнтів):

 • у Празі – 1500 до 4000 євро;
 • у Брно – 2900-3500 євро;
 • в Оломоуці – 3450 євро;
 • в Ліберці – від 3000 євро;
 • в Остраві – від 3500 євро.

Проживання у Чехії для іноземців

Якщо мовна школа не надає житло учням з іншої країни, є кілька варіантів того, де можна оселитися:

 • у сім’ї з двох – або триразовим харчуванням. На 1 особу це буде коштувати від 150 до 300 євро в тиждень;
 • в готелі – для 1 або 2 осіб тиждень проживання обійдеться від 70 до 600 євро;
 • оренда квартири: однокімнатної – від 385 до 530 євро на місяць, двокімнатної – 615-690 євро в місяць.

У резиденції від школи вартість проживання в кімнаті на 1 або 2 осіб зі сніданком і вечерею складе від 55 до 155 євро за тиждень.

Особливості вивчення чеської мови в Чехії

Навчання чеської мови можливо і без виїзду з рідної країни. Однак погоджуючись на такий варіант, потрібно враховувати деякі нюанси проходження мовної підготовки в Чехії і РФ. Зокрема:

 1. Вивчаючи чеську мову в Чехії, є можливість повністю зануритися в мовне середовище. При цьому мимоволі доводиться не тільки чути, як кажуть місцеві жителі, але і спілкуватися з ними. Така методика значно прискорює оволодіння мовою.
 2. Вартість навчання в Чехії виходить дешевше, ніж Україні.
 3. У Чехії викладають носії мови – досвідчені й кваліфіковані викладачі провідних ВНЗ країни, що мають солідний стаж роботи.
 4. У мовних школах часто учням пропонуються захоплюючі варіанти вільного проведення часу і додаткові послуги: екскурсії зі знижками, трансфер, проживання, відвідування розважальних закладів, піші подорожі тощо
 5. Закінчивши акредитовані мовні курси в Чехії, випускники мають можливість складати іспит і отримати сертифікат ССЕ (Certifikovana zkouska z cestiny, сертифіковані іспити з чеської мови), який приймається багатьма університетами без додаткової здачі мовного тесту. Список таких закладів можна знайти за посиланням. Багато мовні школи та курси також пропонують своїм учням підготовку з профільних предметів для подальшого вступу до вишу.

Однозначно можна сказати, що подібні послуги, не виїжджаючи в Чехію, отримати не вдасться. Про це потрібно пам’ятати насамперед тим, чия мета – вступити в державний чеський ВНЗ і вчитися безкоштовно. Адже тільки просунуте володіння мовою допоможе іноземцю успішно конкурувати з чеськими абітурієнтами.

Відповідаємо на запитання читачів

У тих, хто зважився пройти мовні курси в Чехії, нерідко виникають питання. Спробуємо відповісти на найпоширеніші з них.

Яку потрібно оформляти візу для мовних курсів? Залежно від тривалості вибраних курсів оформляється короткострокова або довгострокова віза (C або D). У першому випадку документ обмежує перебування в Чехії до 90 днів, у другому – до одного року.

Чи можна працювати в Чехії під час мовних курсів? Основна мета перебування в Чехії під час проходження мовних курсів – це навчання, тому працювати повний робочий день за отриманою візою не можна. Можливий підробіток, як і для студентів ВНЗ, однак кількість годин такої діяльності обмежена – не більше 100 за рік.

Чи є корпоративні мовні курси чеської мови в Празі? Навчання чеської мови колективу цілої компанії – це, безумовно, вигідно для її керівника. Він може бути впевнений в тому, що всі його співробітники оволоділи необхідними навичками на одному рівні та за однаковою програмою. Такі курси обов’язково враховують побажання замовника щодо їх тривалості, часу проведення занять, тематики. Популярні школи в Празі, які пропонують корпоративні мовні курси, це академія МСМ, BerlitzPresto, Популо, CC, Hermes.

Чи можуть іноземці навчатися на мовних курсах у Чехії безкоштовно? Так, у Чехії є благодійні організації, завдання яких – інтегрувати іноземців в чеське середовище: Празький інтеграційний центр, ICP (Integracni centrum Praha); організація Метацентр інтеграції іноземців, CIC (Centrum pro integraci cizincu). За участю професійних викладачів – носіїв чеської мови для іноземців проводяться безкоштовні курси.

Підіб’ємо підсумки

Чеські виші привабливі для українців завдяки можливості отримати безкоштовну вищу освіту, яку вони надають. Єдина вимога – знання чеської мови. Причому рівень володіння мовою в абітурієнта повинен бути не нижче В2.

Забезпечити якісну та ефективну підготовку іноземців покликані мовні курси при університетах та мовні школи у Чехії. Учням пропонуються комфортні умови та безліч програм на вибір. По закінченні випускники можуть складати мовний іспит ССЕ та отримати сертифікат, який визнається всіма чеськими університетами.

Статті по темі