Меню Закрити

Які митні правила діють у Болгарії

Відпочинок у Болгарії став популярний в українців ще в часи існування Варшавського договору, коли політичні й економічні зв’язки між країнами перебували на піку. Завдяки теплому клімату, низькими цінами та звичного менталітету болгар не перервалися традиції поїздок в це держава і з розпадом СРСР. Ще одна популярна причина таких поїздок – можливість легкого отримання посвідки на проживання в цій країні Євросоюзу при придбанні нерухомості. Щоб уникнути проблем у цій подорожі, варто з’ясувати основні митні правила в Болгарії, що діють у 2024 році.

митні правила в Болгарії

Загальні правила

Незважаючи на те, що з 2007 року Болгарія є повноправним членом Євросоюзу, процес її входження в Шенгенську зону так і не завершився. Проте основні правила в’їзду в країну збігаються з вимогами країн Шенгену.

Для перетину болгарської кордону знадобляться такі документи:

 • закордонний паспорт, термін дії якого закінчується не раніше ніж за 3 місяці до закінчення поїздки;
 • віза, крім країн безвізового в’їзду (підійде національна віза будь-якої категорії, будь-яка багаторазова шенгенська, а також національні візи Кіпру, Румунії чи Хорватії);
 • страховий медичний поліс (покриття повинно бути більше 30 тисяч євро);
 • зворотні квитки;
 • підтвердження броні готелю або інше свідоцтво наявності житла на термін поїздки;
 • документи, що підтверджують достатнє фінансове забезпечення (від 50 €/добу, але не менше 500 € на поїздку).

Якщо ви подорожуєте на власному транспорті, з тваринами або везете деякі категорії вантажів, можуть знадобитися й інші документи.

Основні правила в’їзду в країну регулюються її національним законодавством та директивами ЄС, а за їх дотриманням стежить національна митна служба.

Як проходити болгарську митницю

Відповідно до єдиного для країн Євросоюзу порядку перетину кордонів, встановленому регламентом Європарламенту № 952/2013 і регламентом Європарламенту № 2016/399, після проходження паспортного контролю всі гості країни (за винятком власників дипломатичного паспорта) повинні проходити митний контроль.

Організація контролю на сухопутних пунктах перетину кордону та в аеропортах дещо відрізняється, тому варто розглянути їх окремо.

Митниця в аеропорту

Митниця в аеропортуЯк і в інших країнах Європи, аеропорти Болгарії після паспортного контролю зустрінуть вас двома коридорами: «зеленим» і «червоним».

Крім кольорів стрілок і табличок, відрізняються вони призначенням – якщо у вас при собі немає багажу, який повинен обов’язково декларуватися, то ви можете пройти «зеленим» коридором, митний контроль на якому проводиться вибірково, а не для всіх туристів.

Якщо ж у вас із собою велика сума грошей або інші підлягають декларуванню вантажі, то потрібно пройти «червоним» коридором та в обов’язковому порядку заповнити декларацію.

Орієнтуватися у відмінностях коридорів буде простіше, ніж в інших країнах ЄС, адже всі написи на них виконані болгарською мовою, яка дуже близька до української.

Врахуйте, що вибір «зеленого» проходу вважається усною заявою про відсутність і в багажі, і в ручній поклажі туриста предметів, що підлягають декларуванню.

Тому якщо в результаті подальшої перевірки виявиться, що такі предмети у вас з собою все-таки були, то, крім сплати відповідного мита, додатково доведеться заплатити штраф.

В окремих випадках замість штрафу призначається конфіскація відповідних товарів (саме цей захід найчастіше застосовують у Болгарії) і навіть кримінальне переслідування (зазвичай в разі контрабанди цінностей у великих розмірах або спроби провезення заборонених предметів).

Проходження контролю на автомобілі

На звичайних пунктах пропуску ніяких «коридорів» не передбачено, так що контроль проходити доведеться в будь-якому випадку. Якщо ви при цьому ще їдете на власній або орендованій машині, то на додаток до вищевказаних обов’язковим документів знадобляться:

 • водійське посвідчення;
 • технічний паспорт транспортного засобу;
 • міжнародний страховий поліс стандарту Green Card.

Якщо ви взяли в оренду автомобіль, знадобиться договір оренди. Якщо ви їздите по довіреності, то не забудьте взяти її з собою.

Прямо на пункті пропуску або на найближчій заправці потрібно сплатити дорожній збір, який становить 5 євро, і приклеїти отриману віньєтку (ровинету) на лобове скло автомобіля. Якщо ви будете подорожувати по країні без цієї віньєтки, доведеться заплатити штраф в 300 євро.

Також в автомобілі повинні бути: аптечка, вогнегасник, знак аварійної зупинки, буксирувальний трос і світловідбиваючий жилет. Само собою, автомобіль повинен перебувати в гарному технічному стані. Бажана також довідка про рівень CO у вихлопі.

Завантаженість пунктів пропуску зручно перевіряти на сайті прикордонної поліції країни.

Провезення багажу через кордон Болгарії

Всі товари по можливості їх ввезення та вивезення з Болгарії діляться на дозволені, обмежені та заборонені. Тому, пакуючи валізи перед чорноморським подорожжю, варто з’ясувати правила перевезення різних вантажів.

Якщо ви не знайшли цікаву для вас позицію у наведених нижче розділах, варто перевірити офіційний сайт болгарської митниці.

Дозволені вантажі

Іноземні громадяни, які не мають паспортів ЄС, володіють правом безмитного провезення таких вантажів:

 • не більше 200 сигарет;
 • до 500 грамів кави;
 • не більше 100 г чаю;
 • до 50 мл духів або 250 мл одеколону;
 • особисті речі (одяг, телефон, ноутбук тощо);
 • інші товари загальною вартістю до 100 €.

Норми провозу алкоголюНорми провозу алкоголю без сплати зборів становлять 1 л міцного (вище 22 градусів) спиртного або 2 л вина. Само собою, скористатися цією можливістю можуть тільки туристи, вік яких перевищує 16 років.

Врахуйте, що всі зазначені ліміти дійсні тільки для першої протягом календарного місяця поїздки в країну. Якщо ви приїжджаєте частіше, то в наступний раз норми складуть лише 20 % від зазначених.

Для осіб до 16 років ліміти теж менше і складають 50 % від наведених.

За будь-які товари дорожче 100 євро доведеться заплатити 20 % ПДВ і мито у розмірі 5 % від вартості.

Окремо варто уточнити, що з продуктів можна ввозити в Болгарію:

 • концентрати та витяжки з м’яса;
 • харчові добавки;
 • овочеві та фруктові консерви;
 • солодощі;
 • випічку;
 • продукти із сировини, що не містить м’ясо і рибу, технічно оброблені на 50 % і вище;
 • дитячі поживні суміші (при подорожі з дитиною);
 • будь-які запропоновані медичними показаннями продукти (при наявності довідки від лікаря із завіреним перекладом на англійську).

Основні правила ввезення тварин у Болгарію:

 • туристам можна ввозити тільки домашніх тварин;
 • потрібен міжнародний ветеринарний паспорт із зазначенням необхідних щеплень, причому обов’язково потрібна щеплення від сказу, зроблена не пізніше, ніж за місяць, і не раніше, ніж за рік до поїздки;
 • повинен бути сертифікат ЄС про те, що тварина здорово;
 • вихованець повинен бути чіпізований.

Іноді додатково може знадобитися довідка від головного ветеринарного лікаря вашого міста, що за останні 6 місяці випадків сказу у вас в населеному пункті не фіксувалося.

Якщо ввозиться вихованець віком менше 3 місяців, замість щеплення від сказу знадобиться довідка, що з моменту народження тварина містилося в домашніх умовах, не виходячи на вулицю.

Заборонені вантажі

Щоб уникнути проблем на митниці варто розібратися, що можна ввозити в Болгарію з України та інших країн.

Список предметів, заборонених до ввезення в будь-яких кількостях без відповідних дозволів, досить стандартний для будь-якої європейської країни та включає:

 • зброя (крім мисливської з відповідними довідками) та боєприпаси до неї;
 • небезпечні речовини (вибухівку, отрути, джерела іонізуючого випромінювання);
 • наркотичні та психотропні речовини;
 • ліки (окрім необхідних за медичними показаннями);
 • рідкісні види тварин і рослин;
 • предмети високої історичної, культурної чи художньої цінності;
 • м’ясні чи молочні продукти (крім випадків, зазначених вище);
 • продукти, у складі яких міститься більше 5 % какао.

Окремо варто прояснити питання, які ліки не можна провозити в Болгарію. Законодавство країни обмежує ввезення ліків, діючі речовини яких відносяться до категорії наркотичних. Найчастіше проблеми виникають з ввезенням препаратів, що містять кодеїн і ефедрин (пенталгін, “Нурофен”, “Коделак”, “Бронхолітин”) і так далі. На них треба обов’язково брати з собою рецепт з печаткою клініки та підписом лікаря, а їх кількість не повинна перевищувати 20 таблеток. Всі ліки провозяться в оригінальних упаковках і з інструкцією по застосуванню.

Ті ж рекомендації стосуються й інших рецептурних препаратів: якщо у вас є рецепт на ліки, обов’язково візьміть його з собою. Бажано, щоб він був заповнений англійською мовою чи мав завірений переклад.

Провозити ліки, які навряд чи знадобляться вам в салоні літака, краще в багажі. У ручну поклажу має сенс брати з собою тільки препарати екстреного дії начебто інгаляторів від астми. Тільки врахуйте, що будь-яка рідина повинна бути розфасована в ємності об’ємом менше 100 мл, інакше вам не дозволять взяти її на борт.

Обмеження вивезення

Само собою, ви можете вивезти з країни все, що законно ввезено до неї, а також будь-які законно придбані вами товари.

Вивезення валюти з Болгарії здійснюється за такими правилами:

 • суму до 8 тисяч левів (4 тисячі євро) можна не декларувати;
 • сума понад 4000 € або її аналог в іноземній валюті підлягає декларації;
 • для вивезення суми, що перевищує 25 000 левів (12 800 €) додатково потрібно отримати довідку про відсутність заборгованостей з податкової служби країни.

Любителям знаменитих болгарських вин і ракії варто з’ясувати, скільки алкоголю можна вивезти з Болгарії. З собою на пам’ять можна взяти до 1 літра міцного спиртного (більше 22 градусів), до 2 літрів будь-якого вина або до 16 літрів пива.

Також діє обмеження на вивезення сигарет – їх має бути не більше 40 штук.

Вантажі, заборонені до вивезення

Повністю заборонений вивіз з країни тих же предметів, які в неї заборонено ввозити (зброї, наркотиків, отрут і так далі). Особливо суворий контроль за спробами вивезти предмети культурної спадщини, так що при вивезенні будь-яких творів мистецтва потрібно мати документи, що обґрунтовують їх походження.

В теорії вивезення будь-якої кількості дозволених до експорту товарів не заборонений. На практиці в разі, якщо ваші витрати явно перевищують суму, задекларовану при в’їзді, у митників може виникнути питання щодо заповненої декларації.

На цей випадок краще зберегти чеки до товарів, за які ви платили банківською картою. Пам’ятайте, що, на відміну від готівки, гроші на картковому рахунку декларуванню не підлягають.

Правила декларування цінностей

митна службаВідповідно до вимог Регламенту ЄС від 26 жовтня 2005 року № 1889/2005, якщо ви подорожуєте з сумою готівкових грошей або дорожніх чеків, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро, ви зобов’язані задекларувати його при перетині кордону. Для цього ви повинні вибрати “червоний” коридор ” в аеропорту.

При цьому декларація заповнюється тільки при першому за поїздку перетині кордону Євросоюзу.

Інші потребують обов’язкового декларування категорії багажу:

 • фото – та відео – техніка;
 • коштовності.

Без декларування можна провести коштовності в таких лімітах:

 • до 37 г монет, брухту, піску та інших напівфабрикатів з золота і платини;
 • до 60 г золотих і платинових ювелірних виробів;
 • до 300 г срібла в будь-якому вигляді;
 • будь-які дорогоцінні камені в складі інших ювелірних виробів.

Щоб не платити мита кілька разів при поїздках з Болгарії в країни ЄС і навпаки, обов’язково зберігайте чеки на всі товари, куплені в Євросоюзі під час поїздки, а також квитанцію від вашої в’їзної декларації.

Врахуйте, що реакція митника на знайдені незадекларовані предмети буде залежати від контексту. Якщо вам вдасться переконати його, що це порушення сталося випадково забули задекларувати куплений одяг), то, швидше за все, справа обмежиться конфіскацією. Якщо ж незазначені в декларації предмети провозяться приховано (в секретних відділеннях або інших предметах), то в результаті ви можете отримати штраф або навіть стати фігурантом кримінальної справи.

Як правильно заповнити декларацію

Пройшовши в “червоний” коридор аеропорту або відповівши ствердно на запитання митника про те, везете ви щось, що потрібно декларувати, ви отримаєте документ під назвою “Бланк декларації готівкових грошових коштів”. Зверніть увагу, що на зворотному його боці є інструкція по заповненню, в тому числі й українською мовою.

Найголовніша вимога – у кожну клітку треба вносити тільки один символ, цифру або букву). Заповненню підлягають лише білі поля бланка – заповненням сірих полів займуться співробітники митниці.

Система Tax Free

Подібно багатьом іншим європейським країнам, у Болгарії діє система, яка дозволяє отримати назад до 20 % вартості окремих придбаних за час подорожі товарів. Влаштований Tax Free в Болгарії наступним чином:

 1. В першу чергу потрібно знайти магазин, який є учасником системи (дізнатися їх можна по логотипу Tax Free біля входу).
 2. Далі потрібно зробити покупку на суму, що перевищує 1000 левів, при цьому кожна позиція в чеку повинна бути вище 50 левів.
 3. При оплаті необхідно показати працівникові магазину ваш закордонний паспорт і попросити його заповнити такс-фрі чек. Повідомте йому всю інформацію, яку він вимагатиме, і простежте, щоб вся вона була правильно внесена в документ.
 4. Не розпаковуйте ваші покупки до виїзду з країни. Проходячи митний контроль перед посадкою в літак, надайте співробітнику куплені товари, такс-фрі чек на них, касовий чек і свій закордонний паспорт.
 5. Отримавши у нього друк на такс-фрі чек, знайдіть пункт повернення коштів, які зазвичай розташовані в аеропорту (найлегше знайти їх в Софії, Бургасі та Варні).
 6. Співробітникові пункту повернення потрібно подати ті ж документи, що і на митниці.
 7. У підсумку ви отримаєте компенсацію за придбані вами товари, причому можливе отримання як готівкою, так і у вигляді переведення на карту.

Поставити печатку на такс-фрі чек ви повинні не пізніше, ніж через 3 місяці з моменту покупки. Оформлення повернення та отримання грошей можливо протягом півроку після придбання товарів.

Якщо ви не встигли отримати повернення в Болгарії, можна зробити це в одному з відділень Правекс-банку в Україні.

Відповіді на часті питання

митні правилаЗнають мандрівники, особливо мають досвід поїздок в Австралію, Нову Зеландію, Таїланд, Єгипет, Малайзію, Сейшели або Фіджі, часто переживають, чи можна вивозити мушлі з Болгарії. На відміну від цих країн, болгарська прибережна екосистема не є унікальною для регіону, і червонокнижні види молюсків в ній не зустрічаються. Тому ніяких обмежень на вивіз черепашок, зібраних на білосніжних пляжах чорноморського держави, не передбачено.

Багато любителі домашніх тварин побоюються залишати вихованців одних чи з друзями/родичами під час тривалих поїздок. Тому варто уточнити, які правила для провезення кішок у Болгарії діють у 2024 році:

 • обов’язково потрібен ветпаспорт міжнародного зразка;
 • у паспорті повинні бути вказані всі необхідні щеплення, включаючи щеплення від сказу, зроблену не пізніше одного місяця і не раніше, ніж за 6 місяців до перетину кордону;
 • потрібно свідоцтво про відсутність захворювань від державної ветклініки, виданий не раніше, ніж за два тижні до поїздки.

Те ж стосується й інших домашніх тварин. І не забувайте, що якщо ви подорожуєте на машині з собакою, то улюбленець обов’язково повинен бути чіпізований (з внесенням даних чіпа в ветпаспорт і навпаки), а на машину повинні бути всі необхідні документи. При цьому щеплення від сказу у собаки повинна бути зроблена не раніше, ніж за рік до поїздки.

Оскільки Болгарія славиться не тільки пляжами і вином, але і солодкими плодами, вирощуваними на фермах, багато туристи цікавляться, чи можна вивозити фрукти з цієї країни. Так: на відміну від продуктів тваринного походження і рідин, жодних обмежень та заборона на вивезення фруктів і овочів немає. Тільки не забувайте про обмеження на масу і розміри багажу і ручної поклажі при посадці в літак.

Висновок

Митні правила Болгарії по суті мало відрізняються від характерних для будь-якої іншої європейської країни. Головне – не брати з собою заборонені речі на зразок зброї та наркотиків і не забувати декларувати великі суми грошей і цінності. Якщо ви подорожуєте на власному автомобілі або берете з собою домашніх улюбленців, не забудьте оформити всі необхідні документи в потрібний термін.

І пам’ятайте, що перед поїздкою варто відвідати офіційний сайт митної служби та перевірити, чи не змінилися основні правила перетину кордону.

Поїздка в Болгарію: Відео

Статті по темі