Меню Закрити

Імміграція в Чехію: що для цього потрібно

Еміграція – непростий крок, що вимагає чіткого розуміння того, що в чужій країні вас ніхто не чекає, ставлення до іммігрантів, як правило, насторожене, і доведеться важкою працею доводити своє право на краще життя. Останнім часом багато громадян, які зважилися на такий крок, розглядають в якості нової батьківщини Чеську Республіку. Імміграція в Чехію володіє рядом переваг, якими хотілося б скористатися. Разом з тим в останні роки міграційна політика Чехії сильно погіршилось і потрібно дуже постаратися, щоб переїхати сюди на постійне місце проживання.

Імміграція до Чехії

Причини імміграції в Чехію громадян СНД

Три головні причини, які спонукають громадян колишнього Радянського Союзу шукати для себе і сім’ї нову батьківщину: економічна та політична нестабільність, бідність та відсутність життєвої перспективи у країнах теперішнього проживання.

Чехія в цьому відношенні володіє великою привабливістю як для молоді, так і для пенсіонерів: держава розташована в центрі Європи, має членство в ЄС, входить в Шенгенську зону. Стабільно розвивається економіка Чеської Республіки, високі життєві стандарти, низькі податки – це лише невелика частина того, на що можуть розраховувати іммігранти, які отримали право на проживання в країні.

Імміграція до Чехії

Серед іммігрантів у Чехії переважають громадяни України та Молдови. В останні два-три роки громадяни Білорусі та інших країн СНД, насамперед підприємці-представники середнього класу, теж почали проявляти інтерес до Чехії.

Приємними бонусами для нових резидентів стануть:

  • територіальна близькість країни до Німеччини та Австрії;
  • безкоштовна освіта в державних внз;
  • рівні умови для іноземців і місцевих жителів у питаннях ведення бізнесу;
  • доступне житло і можливість оформити вигідну іпотеку;
  • низький рівень злочинності;
  • помірний, комфортний для проживання клімат;
  • багату культурно-історичну спадщину країни.

Багато громадян Чехії володіють українською та російською мовою. Це, а також наявність діаспори, дозволить полегшити процес адаптації.

Слід мати на увазі, що без гарного знання чеської мови стати повноцінним членом суспільства не вийде. Не варто вірити міфам про простоту цієї мови – процес його вивчення досить складний і вимагає багато часу, терпіння і сил. Наявність деякої схожості з українською, білоруською або російською може тільки ускладнити навчання для їх носіїв.

Способи легальної імміграції в Чехію

Всім громадянам, які серйозно замислюються про імміграції в Чехію, слід обов’язково ознайомитись з черговою, 53-ю поправкою 222/2017 Sb «Про перебування іноземців на території Чеської Республіки» від 27 червня 2017 р., яка суттєво змінила і доповнила попередній закон 326/1999.

Нова редакція закону регулює механізми отримання іноземцями статусу в Чехії, імміграційні процедури й правила, що містить головні вимоги до перебування іноземних громадян у країні.

Чеський уряд поставило за мету упорядкувати згадані процедури, встановити чіткі універсальні правила, максимально захистити інтереси своїх громадян і убезпечити чеське суспільство від небажаних наслідків неконтрольованої імміграції.

Нововведення, які найбільш серйозно торкнулися іммігрантів:

Після прийняття поправок 2017 р. До прийняття поправок 2017 р.
Можливість зміни мети перебування в країні на «Підприємництво»
Через 5 років. Для тих, хто в’їхав з метою возз’єднання з сім’єю – через три роки Через 2 роки
Інвестиційний ВНП (ВНЖ) в Чехії
За інвестицію в економіку країни 75 млн чеських крон або створення не менше 20 нових робочих місць
Арешт/Депортація через прострочену візу
Право подати скаргу до суду, у разі незаконних дій влади – компенсація Право подавати скаргу в суд. У разі звільнення раніше, ніж прийнято рішення судом, компенсації не буде.
Перехід на нове місце роботи до іншого роботодавця у нещодавно створену компанію
Неможливий у зв’язку з відсутністю підтверджень розвитку нової бізнес-діяльності Можливий при відсутності заявки на вакансію від чеських громадян протягом 2 місяців
Можливість отримання ПМП (ПМЖ) з урахуванням фікції перебування (перехідного періоду з поставленням штампу в паспорті)
Фікція перебування не входить в 5-річний термін. ПМП можливо лише при наявності довгострокового ВНП Можливе отримання ПМП (ПМЖ). Все прожите час в Чехії вважалося легальним
Порушення законодавства Чехії іноземцем
Автоматична депортація за будь-яке правопорушення, в т. ч. незначне Попередження, штраф, відбування терміну покарання на території Чехії

Законотворчий процес врегулювання і вдосконалення міграційних питань в Чехії ще не закінчений, і новий закон продовжують вноситися різні поправки. Так, у червні цього року чеський парламент прийняв чергову поправку про спрощення імміграції в країну для іноземних студентів та вчених.

При цьому слід мати на увазі, що в Чеській Республіці не існує державної програми імміграції в країну. Все, що пов’язане з імміграцією, регулюється чинним законодавством.

Міністерство внутрішніх справ Чеської Республіки на своєму сайті регулярно розміщує актуальну інформацію, яка стосується нових змін у законодавстві.

Зберігається кілька способів легальної імміграції в Чехію: для возз’єднання сім’ї, навчання в чеських вузах, трудова імміграція.

Зазначимо, що чеське походження не надає ніяких пільг в отриманні громадянства Чехії. Допомога переселенцям тут надають в основному релігійні та неурядові організації.

Імміграція до Чехії з метою возз’єднання сім’ї

Цей варіант стане ідеальним для тих, хто має прямого родича з чеським паспортом або ВНП/ПМП в Чехії. Право на тривале перебування в Чехії через возз’єднання сім’ї мають:

  • чоловік або дружина. Для надання ПМП потрібно не менше трьох років спільного подружнього проживання. Чеські влади приділяють велику увагу перевірці достовірності шлюбних відносин і вимагають надання достовірних свідчень;
  • рідні або усиновлені діти у віці до 26 років – у разі навчання у вузі;
  • батьки (як рідні, так і приймальні), які через хворобу або у зв’язку зі старістю не в змозі забезпечувати себе самостійно.

Пакет необхідних документів включає насамперед папери, що підтверджують заявлений спорідненість, наявність житла, можливість утримання рідних.

Імміграція до Чехії

Слід врахувати, що в Чехії було збільшено прожитковий мінімум. Так, сім’я з трьох чоловік повинна мати сукупний дохід у розмірі 15 116 чеських крон на місяць, з чотирьох чоловік – 18 827 крон. Термін видачі рішення про надання ВНП – 270 днів.

Докладніше читайте в статті “Возз’єднання сім’ї в Чехії“.

Імміграція до Чехії через працевлаштування

З 2014 р. іноземцям з країн третього світу отримати ВНП (ВНЖ) з метою працевлаштування в Чехії, а також «Зелену карту» неможливо. Вони замінені трудової карткою або картою співробітника. Пластикова карта, що містять біометричну інформацію про її власника і дозволяє як проживання, так і працевлаштування в Чехії протягом двох років з правом продовження.

Трудова карта видається для всіх видів робіт без урахування кваліфікації.

Міністерство праці та соціальних справ Чеської Республіки регулярно оновлює список робочих вакансій на своєму інтегрованому порталі. Пошук вакансій можна проводити за трьома напрямами, кожне з яких містить список професій:

  • для керівних працівників, власників дипломів про здобуття вищої освіти та фахівців високої кваліфікації;
  • для претендентів, які мають повну середню освіту;
  • для претендентів, у яких відсутня атестат зрілості й кваліфікація.

Тут же на порталі можна стати на облік в будь-яку крайову філію Департаменту з працевлаштування та внести свої дані до реєстру осіб, які шукають роботу.

“Синя карта”, призначена для працівників високої професійної кваліфікації або володарів гостродефіцитних спеціальностей, в Чехії збереглася. Пошук вакансій для отримання “Синьої карти” можна вести на сайті.

Імміграція через інвестування та підприємництво

Серед останніх нововведень чеського законодавства – можливість отримання ВНП в Чехії за рахунок інвестування в її економіку. Мінімальні інвестиції повинні становити не менше 75 млн чеських крон (близько 3 млн євро) – 60 % від суми у вигляді активів.

Інший варіант – створити 20 робочих місць, які повинні діяти до кінця закінчення інвестиційної візи.

Крім того, інвестор повинен надати ряд паперів, серед яких:

  • документ про право власності інвестора;
  • підтвердження легального походження фінансових коштів, які інвестуються в економіку;
  • бізнес-план, який повинен включати коротку історію компанії, причини інвестування в дану галузь економіки та вигоди, які воно принесе Чехії, опис конкретних етапів, залучених активів і співробітників, розмір зарплати, технологічні процеси, цільові клієнтські групи, кінцевий результат та ін. Слід також вказати передбачувані проблеми й ризики, а також можливих конкурентів в Чехії.

В кінці 1990-х рр. еміграція в Чехію була характерна в основному для підприємців і бізнесменів. Сьогодні бізнес-еміграція в цю країну дещо втратила свою популярність у зв’язку з вимогою місцевої влади створювати реальний бізнес, мати стабільний дохід і платити з неї податки.

Навчання у вузах Чехії як спосіб імміграції

Одним з найбільш доступних і надійних способів виїхати до Чехії й там отримати ВНП є вступ в один з акредитованих чеських вузів. Однак попередньо доцільно закінчити піврічні або річні курси чеської мови в Чехії.

Знання мови дозволить вступити на бюджетну форму навчання в один з державних університетів і спростить сам процес навчання.

Для громадян доступні бакалаврські, магістерські та докторські програми.

Імміграція до Чехії

Однак даний спосіб імміграції має свої плюси й мінуси. Серед переваг варто назвати:

  • нескладну процедуру отримання ВНП;
  • придбання спеціальності та конвертованого чеського диплома;
  • отримання права на роботу без спеціального дозволу і трудової карти (дуальній).

З мінусів потрібно згадати:

  • вік. Всупереч тому, що вікових обмежень для навчання в чеських вузах в законодавстві не прописано, при оформленні студентської візи особами старше 26 років можуть виникнути труднощі з видачею дозволу на в’їзд;
  • невдало здана сесія або наявність академічної заборгованості призведуть до скасування ВНП;
  • термін навчання зараховується в стаж ВНП тільки наполовину, і для отримання ПМП необхідно прожити в країні не 5, а 10 років.

Імміграція до Чехії через укладення шлюбу

Якщо плани наречених пов’язані з подальшим спільним проживанням в Чехії, то для укладення шлюбу слід поїхати в Прагу або будь-який інший чеський місто.

У Чеській Республіці визнається як цивільний, так і релігійний шлюб між чеськими громадянами та іноземцями. Однак автоматичного надання ПМП, а тим більше громадянства укладення шлюбу не принесе.

Зате може спростити процедуру отримання ПМП після дворічного спільного проживання, а ще через три роки сімейного життя – громадянства Чехії.

Подати заяву можна в будь-якому відділенні РАГСу – Мatriční úřad – або звернутися до зареєстрованої релігійної організації. Наречені повинні заповнити «Анкету для вступу в шлюб» та надати двох свідків, а при незнанні чеської мови – перекладача.

Громадянину Чехії необхідно підтвердити свою особистість, а іноземного партнера для укладення шлюбу в Чехії досить оформити короткострокову візу (для країн з візовим режимом). Після реєстрації шлюбу слід подати документи на возз’єднання сім’ї. У Чехії передбачена можливість реєстрації одностатевих шлюбів між чеськими та іноземними громадянами. Докладніше читайте в статті “Укладення шлюбу з громадянином Чеської Республіки“.

Варіант на крайній випадок: біженство в Чехію

Будучи членом ЄС, Чеська Республіка взяла на себе зобов’язання співпрацювати з іншими членами спільноти в плані надання міжнародного захисту і притулку особам, які мають потребу в цьому (ст. 44 Хартії основних прав і свобод). Разом з тим міграційна ситуація, яка склалася в Європі протягом останніх 5-6 років, спонукала уряд Чехії вжити заходів щодо суворої перевірки інформації через урядові та неурядові, внутрішні й зовнішні ресурси на предмет її відповідності дійсності.

Як свідчить статистика, з кожних 10 біженців, які звернулися за політичним притулком в Чехії, 9 отримали відмову. Це не означає, що йти таким шляхом марно. Просто причини, які спонукають до такого кроку, повинні бути вагомими: не скрута чи економічні негаразди, а реальна загроза життю і здоров’ю, яку ніяк не усунути іншими способами. В іншому випадку таких людей чекає на повернення на батьківщину.

Основні етапи імміграції

Незалежно від того, який вибраний спосіб для імміграції, існує певний алгоритм дій, якого слід дотримуватися. Процес імміграції займає тривалий час – від восьми до десяти років – і вимагає серйозних зусиль з боку іммігранта. Для успішного завершення необхідно пройти декілька обов’язкових етапів, з якими слід познайомитися ближче.

Перший етап: отримання візи

В’їзд на територію Чехії для громадян країн СНД, крім країн безвізового режиму, можливий тільки при наявності шенгенської візи:

  • короткострокова віза для подальшої імміграції може використовуватися у разі поїздки в Чехію з метою укладення шлюбу, покупки нерухомості, реєстрації фірми та ін.;
  • довгострокова віза D з правом продовження, яка дає можливість перебувати в Чехії понад 90 днів у півріччі, видається на підставі навчання, робочої карти, возз’єднання сім’ї, ведення бізнесу та ін.

Для отримання довгострокової візи або дозволу на довгострокове перебування в країні необхідно зареєструватись в посольстві Чехії. При реєстрації потрібно вказати паспортні дані, контактну інформацію та підтвердити мету перебування в країні. На адресу заявника буде направлено повідомлення про дату подання заяви.

Строки розгляду довгострокових віз можуть відрізнятися в залежності від мети: для навчання, наукової діяльності – протягом 60 днів, для возз’єднання родини, ведення бізнесу – від 90 до 120 днів.

Другий етап: ВНП і ПМП

Після отримання довгострокової візи іммігрант може перебувати в Чехії відповідно до заявленої мети. В термін від 120 днів до останнього дня закінчення легітимності візи слід подати заяву на її продовження.

Імміграція до Чехії

У разі успішного продовження перебування в Чехії іммігрант отримує статус володаря ВНП – йому видається пластикова картка з біометричними даними строком на два роки з правом продовження.

Після закінчення п’яти років проживання в Чехії статус ВНП і дотримання необхідних умов (наприклад, не залишати країну на термін понад 10 місяців, скласти іспит на знання чеської мови, не порушувати закони та ін.) іммігрант отримує право на подачу заяви на отримання ПМП.

У деяких випадках строки необхідного проживання можуть відрізнятися, наприклад, 2 роки для чоловіка громадянина Чехії, 2,5 року для володаря “Синьої карти”, 10 років для власника студентської візи. Новий статус наділяє іммігрантів практично всіма тими правами, які мають чеські громадяни.

Завершальний етап: отримання чеського громадянства

Після п’яти років проживання в країні зі статусом ПМП (для подружжя чеських громадян – трьох) можна подавати заяву на отримання громадянства Чеської Республіки. Набуття нового громадянства для багатьох громадян довгий час було обов’язковою процедурою, без якої можна було обійтися – вони й користувалися всіма пільгами та перевагами нарівні з чеськими громадянами (безкоштовна освіта і медицина для дітей, рівні зарплати з чехами, пенсії, соціальні виплати та ін.), а втрачати попередній паспорт не хотілося.

Ситуація змінилася після набрання чинності з 01.01.2014 нової редакції Закону Чехії «Про громадянство ЧР» (Zákon č. 186/2013 Sb.). Згідно з ним для вступу в чеське громадянство не вимагається відмова від попереднього. Іншими словами, цей закон допускає наявність подвійного громадянства.

У будь-якому випадку процедура отримання чеського громадянства спростилася:

  • з одного боку, слід надати пакет необхідних паперів: легітимний закордонний паспорт, свідоцтво про народження, підтвердження легального і постійного перебування в країні та ін.;
  • з іншого боку, потрібно бути добропорядним громадянином: платити податки, не мати проблем із законом.

Висновок

Імміграція до Чехії для громадян України стає все більш привабливою. З кожним роком міграційна політика Чехії вдосконалюється, одночасно захищаючи інтереси як чеської сторони, так й іноземних громадян, які бажають легально стати резидентами країни.

На сьогодні існує кілька законних способів для імміграції, кожен з яких має свої плюси та мінуси:

Способи імміграції Переваги Недоліки
Возз’єднання сім’ї Ідеальний при наявності близьких родичів – резидентів Чехії, вимагає мінімум документів Необхідно довести наявність коштів на утримання всіх членів сім’ї, забезпечення житлом. При позбавленні ВНП/ПМП глави сім’ї інші її члени також втрачають цей статус
Працевлаштування Одночасно поєднує дозвіл на роботу і ВНП. Конкуренція в Чехії нижче, ніж у Німеччині та інших країнах ЄС Тривалий процес працевлаштування. Без знання чеської мови складно отримати хорошу роботу
Інвестування Можливість отримання ПМП за інвестування Завищена сума інвестиції – 75 млн чеських крон
Підприємництво Вигідні умови для заняття бізнесом Виплата податків незалежно від наявності доходів. Складнощі при отриманні ВНП – бізнес повинен бути реальним і приносити дохід.
Навчання Набуття чеського диплома, можливість навчатися безкоштовно 50 % часу проживання в Чехії по студентській візі не зараховується. Легко втратити ВНП через академзаборгованість. Необхідність знання чеської мови
Шлюбний союз Скорочення необхідного терміну проживання для отримання ПМП, спрощення процедури Наявність перевірок з боку держави на предмет формальності шлюбу. Кримінальне переслідування за укладення фіктивного союзу.

Міграція в Чехію Наша історія: Відео

Статті по темі