Меню Закрити

Як отримати громадянство в Європі


У громадян багатьох інших країн СНД є цілком легальне право на оформлення другого паспорта в іншій країні. Враховуючи географічне розташування, вибір більшості у 2020 році падає на друге громадянство в Європі. По-перше, багатьох приваблює Шенгенська зона, по-друге – рівень життя. Тим більше що багато країн Європи також дозволяють іноземцям купувати своє громадянство в якості другого. Але є й особливості. Сьогодні ми розповімо, про що потрібно пам’ятати та на що звернути увагу при виборі держави.

Як отримати громадянство в Європі

ЄС – не Європа

Перше, про що варто пам’ятати потенційному мігрантові, – це про те, що Європа – це частина світу, так сказати географічне утворення, сукупно охоплює 10 млн км 2 і понад 740 млн жителів.

Проте потенційних мігрантів тягне аж ніяк не географія і клімат, куди більше коло їх інтересів визначається економіко-правовими поняттями, високим рівнем життя, захистом інтересів і правосуддя. А тому правильніше шукати другу батьківщину не просто в європейській країні, а на території держави, яка входить до ЄС.

Отже, Європа – це частина світу. Європейський союз – економіко-політичне об’єднання. А тому перша порада: при виборі держави для другого громадянства не варто звертати увагу на ці європейські країни, що не входять в Євросоюз:

 • Білорусь;
 • країни СНД;
 • Туреччина;
 • Сербія;
 • Косово;
 • Македонія;
 • Боснія і Герцеговина;
 • Грузія.

З повним переліком країн, які входять в Євросоюз, чиє громадянство є бажаним для будь-якого мігранта, можна ознайомитися на зображенні нижче.

Держави Євросоюзу

Втім, Швейцарія і Ліхтенштейн, кількість населення яких на порядок багатшими середньостатистичного жителя ЄС, також в Євросоюз не входять. Але їх громадянство українцю одержати ще складніше, ніж у країні ЄС, а тому входження в цей політико-економічний союз – ще зовсім не показник. Однак, вибір варто зупинити саме на країнах Євросоюзу. І ось чому.

Переваги громадянства країн ЄС для українців

Що приваблює українців в ЄС? Архітектура, культура, історія, живопис? Це, безумовно, буде цікаво туристам. Але ті, хто розглядають країни Євросоюзу в якості альтернативи Україні, ймовірно, мислять дещо іншими поняттями. Для них громадянство однієї з країн єврозони буде гарантувати:

 • Можливість подорожувати без віз. Більшість цивілізованих країн ЄС знаходяться в шенгенській зоні. Це означає право на свободу в’їзду та пересування по цій зоні при наявності громадянства однієї з країн-членів.
 • Право на проживання. Власник паспорта однієї з країн ЄС має право жити в будь-якій іншій країні союзу без додаткового оформлення візи або тимчасової або постійної посвідки на проживання.
 • Економічні права. Громадянство країни ЄС дозволяє легально працювати в кожній із країн союзу, купувати у них нерухомість, вести бізнес.
 • Соціальні блага. Незважаючи на наявність українського паспорта, особа отримає право на охорону здоров’я, освіту страхування та інші можливості державної системи соціального забезпечення країни другого громадянства.
 • Дипломатичний захист. Перебуваючи в будь-якій іншій країні, крім ЄС і України, біпатрид зможе претендувати на захист з боку європейської держави.
 • Надійність і стабільність. ЄС вважається одним з найбільш стабільних економіко-політичних міждержавних утворень на планеті. У нього входять країни з найвищим рівнем життя у світі. Не дарма  країни ЄС є найбільш привабливими для імміграції.

Способи набуття громадянства країни ЄС

ЄС не є єдиною державою – це лише об’єднання країн, тому в кожній з них діє власне міграційне законодавство. Відповідно, і способи набуття громадянства в кожній з країн будуть регулюватися різними нормами та можуть відрізнятися.

Способи набуття громадянство країни ЄС

Водночас можна виділити загальні риси, притаманні законодавству кожної з держав. Так, майже в будь-якій країні Євросоюзу можна отримати статус громадянина:

 • В результаті репатріації. Мова йде про одержання громадянства за походженням (наприклад, при наявності польських коренів) або в разі, якщо предки в минулому були громадянами країни.
 • В результаті натуралізації. Найпоширеніший варіант. У такому разі індигенат надається після тривалого проживання в країні. Як правило, термін проживання займає сукупно до 12 років. Підставою для переїзду може стати, наприклад, вступ у шлюб або працевлаштування.
 • В результаті отримання статусу біженця. Припускає, що стосовно заявника існує загроза переслідувань, на підставі чого йому надається статус біженця і посвідку на проживання.
Читайте також:  Посвідка на проживання: як отримати її при купівлі нерухомості

Читайте про інших варіантах в матеріалі «Способи отримання громадянства».

Умови, строки та вартість громадянства країни ЄС

Дійсно, міграційне законодавство різних країн ЄС може порядком відрізнятися. Але в більшості випадків вимоги законодавства про громадянство в разі його придбання іноземцями одні й ті ж. Зазвичай у число таких умов входять:

 • безперервність проживання протягом визначеного строку на підставі посвідки на постійне проживання;
 • законослухняність – іноземець зобов’язаний довести відсутність притягнень до відповідальності за останні, як правило, 5 років;
 • наявність роботи або інших джерел отримання коштів для власного змісту;
 • наявність у праві власності або в користуванні житлового приміщення;
 • підтвердження знання державної мови на рівні, достатньому для побутового спілкування;
 • підтвердження знання основ законодавства, історії, державного устрою і традицій.

Термін безперервного проживання – окреме і, мабуть, найголовніша умова отримання паспорта. У кожній країні такий термін відрізняється.

Наприклад, якщо в Німеччині такий строк становить 8 років, то в Польщі та Італії – 10 років. Природно, існують законні варіанти його скорочення.

Наприклад, шлюб з громадянином країни завжди дозволяє скоротити термін обов’язкового проживання – зазвичай до трьох років після укладення шлюбу. Більш того, деякі країни пропонують паспорта за скороченою схемою: у деяких країнах громадянство при купівлі нерухомості можна отримати вже через півроку.

Інше питання – вартість. Так, якщо проходити всю процедуру натуралізації без скорочення термінів, єдині витрати, які офіційно понесе мігрант, – це держмито. Наприклад, у Польщі вона складе всього 219 злотих, у Фінляндії – 440 євро, а в Іспанії – 101 євро.

Якщо ж претендувати на прискорене оформлення, витрати будуть значні:

 • наприклад, для отримання паспорта в спрощеному порядку на Кіпрі буде потрібно 2 млн євро;
 • для отримання посвідки на проживання в Іспанії мінімальний розмір інвестицій повинен скласти 500 тис. євро;
 • у Латвії ця сума складе 250 тис. євро + всі супутні витрати й мита.

У якій з країн ЄС громадянство оформити простіше всього

Настав час розібратися, в якій країні Європи легше отримати громадянство. Вимоги майже всіх країн ідентичні, однак їхнє виконання в кожній країні має свої особливості. Наприклад, прожити в Італії безперервно 10 років значно простіше, ніж отримати в Данії постійну посвідку на проживання.

Але, враховуючи, що умови надання громадянства представлені за єдиною схемою, до числа держав, де найпростіше отримати європейський паспорт, варто відносити країни, мають спрощену систему надання громадянства за інвестиції.

Швидше за все оформити громадянство на Кіпрі: досить вкласти в кіпрську нерухомість 2 млн євро і паспорт європейської країни гарантований.

Є і більш бюджетні пропозиції. Наприклад, для отримання мальтійського паспорта необхідно внести в Національний фонд соціального розвитку 650 тис. євро або купити нерухомість за 350 тис. євро і володіти нею не менше 5 років або вкласти в державні облігації мінімум 150 тис. євро.

Схожі пропозиції має Іспанія: тут можна купити нерухомість за 500 тис. євро та отримати посвідку на проживання, що, однак, не дає автоматичного права на громадянство.

Схожі програми є у Латвії, Португалії, Греції та деяких інших країн. Але швидше, простіше і дешевше отримати громадянство Болгарії. Чинна програма дозволяє іноземцям вкладати суми не менше 2 млн левів (1 млн євро), отримувати ПМП і вже через 1 рік після його отримання оформляти болгарський паспорт.

Де в ЄС допускається множинне громадянство

Звертаємо увагу, що подвійне і друге громадянство – поняття різні. Так, подвійне припускає наявність між країнами міжнародного договору про взаємне визнання громадянств. Друге громадянство передбачає можливість особи оформити паспорт іноземної держави, але кожна з держав його громадянської належності буде сприймати його як свого власного громадянина.

Читайте також:  Розміри заробітної плати в Європі

подвійне і друге громадянство в ЄС

Подвійне/друге громадянство в Європі поширена досить широко. З 28 країн Європейського союзу лише 6 повністю або частково заперечують можливість придбання множинного громадянства своїми громадянами.

При цьому з решти 22 країн багато встановлюють особливі умови щодо подвійного громадянства – більшість з них якихось міжнародних договорів не укладала.

Розглянемо країни та умови у вигляді таблиці.

Країна Подвійне/друге громадянство Особливі умови
Австрія Виникнення другого громадянства можливе лише за народженням, за умови народження дитини в країні, дає громадянство за правом землі (США, Канада).
Бельгія +
Болгарія + Тільки для болгар за народженням або натуралізованих громадян країн ЄС, ЕАОС і Швейцарії.
Великобританія +
Угорщина +
Німеччина Виключення – діти мігрантів. Купуючи німецьке громадянство, іноземець повинен відмовитися від наявних паспортів.
Греція +
Данія + з 01.09.2015
Ірландія +
Іспанія + Крім множинного, визнається подвійне громадянство з іберо-американськими країнами (Аргентина, Чилі, Куба, Мексика і так далі), Андоррою, Філіппінами і Португалією.
Італія +
Кіпр +
Латвія + Лише стосовно громадян країн ЄС або НАТО, Австралії, Венесуели, Бразилії, Нової Зеландії або з дозволу уряду Латвії.
Литва
Люксембург +
Мальта +
Нідерланди
Польща +
Португалія +
Румунія +
Словаччина Допустимо тільки в разі набуття подвійного громадянства за народженням або через шлюб автоматично.
Словенія + Допустимо лише у відношенні словенців; іноземці, які бажають отримати словенське громадянство, повинні відмовитися від наявного.
Швеція +
Великобританія +
Франція +
Фінляндія +
Естонія Не визнає подвійне громадянство, але по факту не забороняє множинне.
Чехія + з 01.01.2014
Хорватія + Біпатризм визнається, однак особи, які бажають отримати хорватський паспорт, відмовляються від наявних громадянств.

Враховуючи сказане, не всі країни Європи з подвійним громадянством зможуть стати другою батьківщиною для українців. Навіть за законом визнаючи біпатризм як явище, одним з обов’язкових умов надання паспорта вони висувають відмову від наявного громадянства. Яскравий приклад – Німеччина, Хорватія та Словенія.

Більшість же інших країн, наприклад, Чехія, Кіпр або Польща, охоче залучають нових громадян. Громадяни України, якщо вони виступають як інвестори, не є винятком.

Поширені міфи

Оскільки європейське громадянство – бажаний подарунок для вихідців з будь-яких країн СНД, воно оповите безліччю міфів і помилок. Часто їх вигадують самі мігранти, що майже завжди пов’язано з низькою правовою культурою і незнанням законодавства. Розвіємо самі популярні омани.

 • Народження дитини в ЄС дає громадянство.

Одна з найпоширеніших помилок – це отримання громадянства країни ЄС через пологи. Мовляв, досить народити дитину на її території й сама дитина і його мама, автоматично стають громадянами цієї країни. Ясна річ, це помилка, але засноване на правдивої інформації. Річ у тім, що деякі країни світу дійсно дають дитині громадянство за правом землі. Серед них в тому числі Сполучені Штати, Бразилія, Канада та деякі інші латиноамериканські держави.

Однак жодної європейської країни серед них немає, громадянство при народженні дитини в Європі надається по праву крові. Простіше кажучи, дитина незалежно від місця її народження в першу чергу отримує індигенат тієї країни, чиє громадянство є у його батьків або одного з них, або єдиного батька. При цьому місце народження дитини на громадянство його батьків, зокрема матері, взагалі жодним чином вплинути не може.

Враховуючи все сказане, єдина мета розпуску таких чуток – це популяризація пологів за кордоном. Пологи в Європі перетворилися в цілу багатомільйонну індустрію, яка часто вводить громадян в оману.

 • Отримання громадянства через фіктивний шлюб.

Багато країн Євросоюзу дійсно передбачають прискорений порядок отримання громадянства для подружжя своїх громадян. Однак фіктивний шлюб в даному випадку не вихід.

Читайте також:  Процедура виходу з громадянства України

По-перше, обов’язковою умовою є тривалість проживання у шлюбі. Як правило, це три роки, лише після закінчення яких виникає право подавати клопотання про громадянство.

По-друге, міграційні служби проводять ретельні перевірки шлюбів на предмет фіктивності. Наприклад, у Польщі при оформленні громадянства на підставі шлюбу подружжя збирають значний пакет документів, проходять співбесіду, а їх сусідів опитує міграційна служба. За наявності щонайменших сумнівів слідує відмова в оформленні.

Євросоюз

Більш того, якщо підставою для отримання посвідки на проживання також був шлюб, у разі виявлення його фіктивності посвідка буде анульована. В результаті все це призведе до депортації.

 • Громадянство ЄС можна купити.

Для української людини вважається цілком нормальною можливість придбати громадянство в Європі. Але зі зрозумілих причин в цивілізованому світі воно не є товаром, а тому не продається. Не варто намагатися домовитися і дати хабар європейським чиновникам – це неминуче призведе до кримінальної відповідальності.

Єдина легальна можливість отримати будь-яке спрощення за гроші – це участь у програмах оформлення громадянства за інвестиції. Про них ми вже писали вище.

 • Програми надання громадянства за інвестиції

У мережі поширена думка, ніби інвестиційні програми деяких країн ЄС – це не більш ніж шахрайство: ніяких паспортів не видають, а інвестиції зникають. Це оману – всі існуючі в ЄС програми офіційні та куруються цілими відомствами. Наприклад, на Мальті це IDENTITY MALTA AGENCY, яке гарантує надійність інвестицій у держоблігації.

Можливість повернення інвестицій знову ж таки залежить від країни, в яку вкладається іноземець. Наприклад, якщо він купує нерухомість в Іспанії, вартістю від 500 тис. євро, ніхто не може гарантувати, що через рік вона не буде коштувати вже 450 тис. євро. Самі ж права на нерухомість залишаються під захистом і недоторканні.

Що ж стосується видачі паспорта, то самі по собі інвестиції не є стовідсотковою гарантією позитивного результату. Так, будь-яка з європейських країн передбачає ряд умов для громадянства, один з них – законослухняність. Тому, скільки б особа не вклала в економіку країни, якщо воно має судимість або загрожує безпеці держави, громадянства йому не бачити.

 • Діти інвесторів не зможуть отримати громадянство.

Мабуть, найбільша помилка полягає в тому, що діти осіб, які отримали громадянство країн ЄС, самі не зможуть стати громадянами. Законодавство всіх країн Євросоюзу передбачає громадянство в першу чергу по праву крові. Це означає, що діти стають громадянами країни громадянства їх батьків відразу при народженні. Принаймні, вони мають право стати громадянами країни ЄС, якщо хоча б один з їх батьків має паспортом такої країни.

За що позбавляють громадянства країн ЄС

Як і у випадку з придбанням, випадки скасування громадянства регулюються кожної з країн Європи окремо. Як правило, більшість країн не передбачає такого інституту, як примусове позбавлення громадянства, дозволяючи своїм громадянам лише добровільно виходити з нього.

Водночас, законодавства більшості країн передбачають можливість скасування рішення про надання громадянства. Як правило, це можливо в разі, коли таке рішення приймалося на підставі підроблених документів або свідомо неправдивих, фіктивних відомостей, наданих при зверненні особи за громадянством.

Висновок

Українцям підійде громадянство далеко не всіх країн Європи. По-перше, багато з них не входять в ЄС. По-друге, не всі передбачають можливість отримання другого паспорта, а якщо і передбачають багато вимагають відмови від наявного громадянства. З решти варіантів українці можуть вибрати два шляхи: або натуралізуватися, проживши тривалий час в одній з країн, згідно з її законодавством, або зробити інвестиції та отримати громадянство в спрощеному порядку. Тим більше що на практиці конкретна країна значення не має, головне, щоб вона була членом Євросоюзу.

Громадянство ЄС: Відео


Статті по темі