Мало хто байдуже ставиться до італійської архітектурі, культури або способу життя. Підкуплені принадами італійського побуту, багато перебираються в цю країну на ПМП і навіть отримують громадянство. Але щоб оформити громадянство Італії, доведеться пройти дуже непростий і тривалий шлях натуралізації на її території. Втім, є також підстави, що спрощують процедуру отримання італійського паспорта для іноземців. При яких умовах вдасться стати громадянином Італії та в якому порядку відбувається процедура натуралізації?
Що дає італійське громадянство
Іноземці неспроста прагнуть переїхати на Апеннінський півострів. Придбання громадянства в Італії зазвичай викликано аж ніяк не чудовою архітектурою, природою і неповторним італійським колоритом. Зазвичай іноземці, в тому числі й наші співвітчизники, керуються більш приземленими та прагматичними мотивами.
Коротко опишемо основні переваги, які дає італійський паспорт:
- право на безстрокове проживання, працевлаштування, ведення бізнесу, отримання освіти та інші блага, доступні громадянам Італії;
- право на безвізовий перетин кордону країн ЄС як громадянин Євросоюзу, безвізовий в’їзд в Канаду, США, Корею, Японію, Ізраїль і кілька десятків інших країн;
- право проживання і працевлаштування без ВНП в будь-якій з країн Євросоюзу;
- право зареєструватися в Національній санітарній службі SSN (Servizio sanitario nazionale) і користуватися найкращою в Європі медициною за рахунок державних дотацій;
- можливість користуватися дипломатичним захистом Італії, формувати державну пенсію, отримувати допомогу та користуватися іншими соціальними програмами для громадян;
- виборче право.
Хто може претендувати на італійське громадянство
Закон про громадянство Італії № 91 від 05.02.1992 (articolo 5 della legge 5 febbraio 1992 року n. 91) передбачає кілька підстав та процедур, в результаті яких набувається національний індигенат. Основна процедура для переважної більшості корінних італійців – це отримання громадянства автоматично, на що мають право:
- діти, у кого хоча б один з батьків має італійське громадянство, незалежно від місця народження такої дитини, отримують громадянство за правом народження;
- діти, які народилися в Італії, якщо їх батьки невідомі або є апатридами, або якщо законодавство країни їх громадянської належності не дає дитині права на індигенат, набувають громадянство за правом ґрунту;
- неповнолітні, усиновлені громадянами Італії. Якщо усиновлення скасовується, дитина втрачає італійське громадянство, за умови, що не залишиться при цьому апатридом.
Крім того, італійське громадянство для дітей може бути надано, відповідно до ст. 4 закону № 91, якщо один з його батьків має італійське громадянство, за умови:
- що на момент повноліття дитина не менше 2 років законно проживає в Італії;
- що він проходить службу в італійських збройних силах або бере участь у громадській роботі від імені Італії за кордоном;
- що він народився на території Італії, до моменту повноліття проживала в республіці та заявив про бажання придбати італійський паспорт, незалежно від громадянської приналежності його батьків.
Крім того, італійський індигенат може бути надано по праву проживання. Згідно зі ст. 9 закону № 91, на громадянство в такому порядку мають право:
- особи, народжені раніше в Італії, і проживають в країні на момент подачі заявки не менше 3 років;
- діти або онуки корінного італійця, які проживають на італійській території не менше трьох років;
- повнолітні іноземці, раніше усиновлені італійською родиною і прожили в країні не менше 5 років після оформлення усиновлення;
- іноземці, які пропрацювали в італійських державних установах, в тому числі за межами Італії, не менше 5 років;
- громадяни країн-членів ЄС, в законному порядку проживають в межах Італії не менше 4 років;
- апатриди, які на законних підставах проживають в країні не менше 5 років;
- іноземці з-за меж Євросоюзу, які прожили в країні не менше 10 років на законних підставах.
У загальних випадках громадянин, який не має італійських коренів, родичів та членів сім’ї з громадянством, зможе претендувати на паспорт лише через 10 років законного і безперервного проживання в країні.
При цьому крім терміну проживання повинні бути дотримані й інші умови отримання громадянства Італії для українців, зокрема:
- має бути доведено наявність достатнього доходу, необхідного для проживання, а також обґрунтований джерело його отримання;
- іноземець повинен мати житло на території Італії;
- іноземець не повинен нести загрозу громадській і національній безпеці;
- повинно бути доведено відсутність кримінальних судимостей за злочини, зазначені у ст. 6 закону № 91. На практиці будь обвинувальний акт може стати причиною відмови в натуралізації. Відповідь на питання, чи дають громадянство Італії, якщо є судимість, негативний: ні, не дають;
- іноземець повинен проголосити клятву державі, дотримуватися її Конституції та законів.
Крім зазначених осіб, італійське громадянство, згідно зі ст. 17 bis закону № 91, може бути визнане за:
- особами, раніше колишніми громадянами Італії, які проживають на територіях, раніше переданих Югославії згідно з договором від 10.02.1947;
- носіями італійської мови та культури, якщо вони є дітьми або потоками італійських громадян.
Натуралізація та отримання італійського громадянства
Основне завдання особи, яка бажає отримати італійський паспорт, – прожити на території Італії 10 років на законних підставах. Ними є тимчасовий або довгостроковий дозвіл на проживання. Оформити його можна лише за умови наявності конкретних цілей перебування в країні, в тому числі:
- ведення бізнесу або здійснення інвестицій (громадянство Італії за інвестиції не присвоюється автоматично), наприклад, купівля державних облігацій, на придбання частки у статутному капіталі італійського суспільства, розвиток інноваційних стартапів і так далі;
- працевлаштування до італійського роботодавцю або отримання освіти в італійському вузі;
- укладення шлюбу і возз’єднання з сім’єю;
- запит на притулок та отримання статусу біженця;
- переїзд для проживання в країні за обраним місцем проживання без комерційних цілей, при умові докази наявності достатнього пасивного доходу, одержуваного не від роботи за наймом (не менше 31 тис. євро в рік на заявника);
Звертаємо увагу, що громадянство Італії при купівлі нерухомості автоматично не присвоюється. Даний факт навіть не є підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання, однак буде розглядатися в якості переваги.
Працевлаштування та отримання освіти
Навчання та робота – загальні підстави, передбачені текстом Зведеного тексту закону про імміграцію та становище іноземців № 286/1998 від 25.07.1998 (Testo unico delle disposizioni concernenti la disciplina-immigrazione e norme sulla condizione dello straniero). І ті, і інші отримують ВНП в межах квоти для іноземців.
Термін дії дозволу для роботи буде залежати від строку дії трудового контракту, але не більше 2 років. Для навчання ВНП видається на 1 рік, після чого повинен бути продовжений, але не довше ніж на термін навчання.
У разі успішного закінчення вузу студент також може отримати ВНП для пошуку роботи.
Отримати обидва таких дозволу на проживання можна тільки за запрошенням роботодавця/вузу. При цьому для студента також повинні бути підтверджені кошти на проживання (28 євро/день) та адекватне місце проживання.
Вид на проживання буде діяти до тих пір, поки цілі роботи та проживання будуть зберігати актуальність. Згодом вони можуть бути змінені. У будь-якому випадку на підставі такого ВНП доведеться прожити не менше 10 років перед подачею клопотання на громадянство.
Притулок в Італії
Просити притулку в Італії можуть іноземці, щодо яких доведена реальна загроза переслідувань на батьківщині з політичних, етнічних, релігійних, расових, мовних, національних та інших дискримінаційних мотивів. Якщо іноземець отримує притулок, йому присвоюється статус біженця, що автоматично дає дозвіл на проживання та роботу в Італії. У своїх правах біженці прирівнюються до інших мігрантів; наприклад, вони вправі запитувати дозвіл на сімейне возз’єднання.
Більш того, статус біженця дає право на пільгові умови для отримання громадянства. Відповідно до ст. 16 закону № 91, в цілях отримання громадянства особи, яким надано притулок, прирівнюються до апатридів. А це значить, що, згідно з пп. е) ст. 9 закону № 91, біженець має право претендувати на італійський паспорт вже через 5 років постійного проживання в країні.
Важлива умова – збереження на все це час гуманітарного статусу. Якщо він з часом буде скасовано та іноземець отримає ВНП по іншому основи, пільгові умови не будуть діяти. Детальніше в статті “Статус біженця в Італії“.
Укладення шлюбу
Укладення шлюбу з громадянином Італії дає право на переїзд метою возз’єднання сім’ї. Однак при наявності подружніх відносин з італійцем для отримання громадянства взагалі необов’язково проживати на італійській території. Так, шлюб дає підстави для застосування пільгових умов оформлення громадянства.
Згідно зі ст. 5 закону № 91, італійське громадянство по шлюбу надається:
- після проживання іноземного чоловіка в Італії протягом 2 років з моменту укладення шлюбу (1 року при наявності загальних, у тому числі усиновлених дітей);
- по закінченні трьох років з моменту укладення шлюбу з італійцем, якщо подружжя проживають за межами Італії (1,5 року при наявності загальних, у тому числі усиновлених, дітей).
Шлюб не може бути фіктивним: на момент присвоєння італійського паспорта іноземної дружину сім’я повинна проживати спільно, вести спільний побут, не перебувати в розлученні.
Таким чином, «шлюбна міграція» є самим швидким способом отримання італійського паспорта в порядку натуралізації, що дозволяє навіть не дотримуватися вимога про проживання в країні. Детальніше читайте в статті “Укладення шлюбу в Італії“.
Етапи оформлення громадянства
Настав час розібратися, як отримати громадянство Італії громадянину України. Процедура в загальному вигляді буде мати наступні етапи:
- Поява підстави для імміграції.
- Оформлення по цій підставі візи для перебування на італійській території. Отримати її можна в будь-якому візовому центрі Італії або в консульстві.
- В’їзд в Італію протягом терміну дії візи.
- Подача заявки на отримання посвідки на тимчасове проживання на тій же підставі, за яким оформлялася віза.
- Збереження підстав, за якими здійснювався в’їзд, і у зв’язку з цим продовження ВНП.
- Отримання довгострокового ВНП (ПМП) за умови тривалого проживання на італійській території.
- Подача запиту на отримання італійського громадянства. Розгляд заявки здійснюється безпосередньо президентом, за пропозицією міністра внутрішніх справ. Про процедуру подачі заявки та документи ми розповімо нижче.
- Проходження перевірки органами безпеки Італії. МВС проводить перевірку заявлених обставин, після чого передає свої рекомендації президенту.
- Прийняття рішення про громадянство.
- Отримання повідомлення про прийняте рішення. Процедура прийняття громадянства повинна зайняти не більше 2 років від моменту подачі заявки до вступу в громадянство.
- Проголошення присяги. Зробити це необхідно протягом 180 днів з моменту отримання повідомлення про надання громадянства, в муніципалітеті за місцем проживання.
- Оформлення італійського паспорта.
Тимчасовий і довгостроковий ВНП
Ті, хто вирішив переїхати жити в Італії, протягом 8 днів після в’їзду в країну на підставі візи повинні запитати тимчасовий ВНП. Запит можна направити:
- в імміграційне бюро місцевої префектури (Sportello Unico per l Immigrazione);
- у найближче поштове відділення;
- безпосередньо в місцеве відділення поліції.
Термін дії дозволу буде залежати від підстав для його отримання (зазвичай видається на 1-2 роки). Протягом усього строку дії іноземці повинні повідомляти в міграційні органи про зміну місця проживання, сімейного статусу, роботи й так далі. В майбутньому, якщо до моменту закінчення терміну дії дозволу обставини, на підставі яких його отримано, збережуться, ВНП може бути продовжений.
Проживши з тимчасовим ВНП не менше 5 років, іноземці мають право запросити довгостроковий дозвіл на проживання в Італії.
Він є безстроковим і дозволяє проживати та працювати в Італії будь-який час, фактично зрівнюючи в правовому становищі іноземців та італійців. Більш того, власники ПМП має право проживати й в інших країнах ЄС.
Заявка на громадянство
Проживши з тимчасовим або постійним ВНП достатню кількість часу, іноземець має право подавати документи на громадянство. Зробити це з 18.06.2015 можна тільки шляхом подачі заявки через електронну службу Міністерства внутрішніх справ (Telematic Forwarding System). Заяви, подані в паперовому вигляді, не приймаються.
Після подачі заявки, необхідно додатково додати такі документи для отримання італійського громадянства:
- свідоцтво про народження заявника;
- закордонний паспорт іноземця;
- довідка про відсутність судимості (сукупний penale del Paese di origine e di eventuali Paesi terzi di residenza, debitamente tradotto e legalizzato, secondo le indicazioni contenute nel modello domanda di), разом з довідкою про відсутність судимостей на італійській території, а також про відсутність кримінальних переслідувань і непогашених судимостей;
- довідка про склад сім’ї;
- документ про реєстрацію за місцем проживання на території Італії (сукупний storico di residenza);
- копія дозволу на проживання в Італії;
- копія декларації доходів за 3 останніх роки;
- квитанція про сплату державного мита вартістю 250 євро.
Це загальний пакет документів. Залежно від підстави можуть знадобитися й інші папери, наприклад:
- довідка про громадянство італійського чоловіка (сукупний di cittadinanza italiana del coniuge);
- свідоцтво про шлюб;
- свідоцтво про народження батьків, що підтверджує їх італійські корені;
- документи, що підтверджують статус біженця чи апатрида;
- свідоцтво про усиновлення і так далі.
Всі документи, отримані з-за меж Італії, повинні бути перекладені на італійську мову і завірені апостилем.
Підтвердження знання італійської мови
Мовне питання – одна з особливостей процедури отримання італійського громадянства. Річ у тому, що закон № 91 не містить умови про знання італійської мови для тих, хто отримує паспорт у порядку натуралізації. Тобто особа, яка купує італійський індигенат, не зобов’язана демонструвати знання мови та підтверджувати це як-небудь документально.
Єдиний, кому пред’являється таку вимогу, – це іноземець, який отримує паспорт у порядку визнання, в тому числі як носій італійської мови та культури.
Подвійне громадянство в Італії
В Італії повноцінно узаконений біпатризм, у зв’язку з чим при подачі заявки на громадянство відмовлятися від вже наявного індигенату необхідності немає. Правда, за умови, що законодавство першої країни громадянської належності не передбачає іншого.
Тим не менш громадяни України не зможуть отримати подвійне громадянство Україна-Італія. Річ у тім, що між країнами не укладено міжнародних договорів, а тому навіть при наявності двох паспортів кожна з країн буде розглядати біпатрида виключно як свого громадянина зі всіма витікаючими з цього наслідками. Така конструкція називається не подвійне, а «множинне громадянство».
Нагадуємо, що після отримання другого громадянства в Італії громадянин зобов’язаний після прибуття в Україну повідомити про це міграційну службу. Після цього йому буде заборонено працювати на держслужбі та обиратися на виборні державні посади.
У разі ігнорування цієї обов’язки біпатрид може бути притягнутий до адміністративної та навіть кримінальної відповідальності.
Відмова в наданні громадянства
В наданні громадянства може бути відмовлено, про що заявник буде повідомлено в письмовому вигляді. Причиною може послужити:
- виявлення непогашених судимостей чи інших важливих відомостей, які приховав здобувач італійського паспорта;
- виявлення неправдивих відомостей або підроблених документів, поданих заявником;
- недостатня інтегрованість в італійське суспільство;
- відсутність адекватного житла або достатнього доходу для утримання;
- недотримання терміну обов’язкового проживання, у тому числі недотримання умови безперервності;
- виявлення загрози суспільним та національним інтересам з боку заявника;
- недотримання інших можливих умов, наприклад, якщо було виявлено, що було укладено фіктивний шлюб, лише з метою отримання громадянства.
Якщо таке повідомлення отримане, у заявника буде всього 10 днів на оскарження. Протягом цього терміну заявник повинен подати міграційне управління МВС скаргу з аргументацією, чому відмова є незаконною, а також документи, що підтверджують це. Якщо відмова буде повторно, у заявника є ще 60 днів для оскарження рішення в адміністративному суді.
Суд не може зобов’язати МВС видати іноземцю свідоцтво, але може скасувати негативне рішення та надіслати запит на перегляд.
Повторно відмовити того ж основи чиновники більше не зможуть. Враховуючи особливості міграційного законодавства, для вирішення цього питання рекомендуємо звернутися до італійських юристів.
Чому можуть позбавити громадянства
Італійські власті можуть позбавити громадянства натуралізованого іноземця, якщо буде виявлено, що той отримав паспорт за підробленими документами, помилковими відомостями або ввів міграційні органи в оману іншим чином. Особи, позбавлені індигенату, повинні бути вигнані з Італії або притягнуті до відповідальності згідно з італійським законодавством.
Позбавлення італійського громадянства може бути оскаржено в тому ж порядку, що і відмову у його наданні. Для отримання кваліфікованої допомоги рекомендуємо звернутися до адвокатів з питань міграції.
Висновок
Італійське громадянство може бути присвоєно автоматично за народженням, надано в порядку визнання чи оформлена за місцем проживання в Італії в порядку натуралізації. У загальному вигляді кандидат повинен довести 10-річне проживання на італійській території, наявність достатнього доходу і житла, а також факт відсутності судимостей.
Обов’язковий термін проживання може бути скорочений для осіб, які набувають громадянство по шлюбу з італійцем, для апатридів, а також осіб, які отримали притулок в Італії. Заявка на громадянство подається тільки в електронній формі, за її обробку стягується мито у розмірі 250 євро.