Меню Закрити

Реадмісія – що це та кому загрожує

Проблема незаконної міграції набирає більшої актуальності у 2025 році. Громадяни їдуть в інші держави в цілях туризму, роботи, але залишаються на постійне місце проживання без оформлення документів. Подібних порушників карають примусовою депортацією, коли людину відправляють з країни на батьківщину. Але також існує реадмісія — спеціальна міра для виселення з країни нелегальних мігрантів.

Загальна інформація

Коротко розповімо про реадмісію іноземних громадян СНД. Це легальний і примусовий засіб для регулювання потоку мігрантів. Вся суть процедури зводиться до того, щоб відправити нелегальних жителів в державу, звідки вони прибули в країну. Приймаюча сторона зобов’язується в порядку, передбаченому законом, прийняти нелегалів на власну територію.

Розберемося, що таке реадмісія іноземного громадянина — це повноцінне переміщення мігрантів через територію держави з дотриманням його прав та інтересів. Якщо розглядати процес на прикладі, то це відправка на батьківщину або в іншу державу людини, який порушив правила законного перебування в країні, а також був викритий у протиправних діях.

Визначення про те, що таке реадмісія, розглядається на основі спеціальної угоди. Для передачі мігрантів між країнами укладаються юридичні договору. На основі законодавства держави зобов’язуються приймати назад всіх підданих і особистостей, які нелегально перебували в іншій країні. Причому угода працює в обидві сторони.

Суть реадмісію зводиться до того, щоб встановити обов’язкові умови, які гарантують:

  • фінансове забезпечення нелегальних мігрантів;
  • прописані умови транзиту;
  • правила для подальшого легального в’їзду в країну;
  • захист персональних даних;
  • способи визначення громадянства.

Поняття про те, що таке реадмісія, схожа з депортацією. Але всі іноземні особи, які помічені у порушенні законодавства, проходять суворий облік. Вони зобов’язані заповнити анкету з особистими даними, зробити фотографію. Вся інформація заноситься в спеціальну базу даних.

Підлягають під процедуру реадмісії особи на час очікування знаходяться в спеціальних установах. Тільки в тому випадку, якщо існує вірогідність агресії чи втечі, людину можуть тимчасово заарештувати. Але всі мігранти можуть розраховувати на послуги адвоката, медицину і звернення в консульство.

Причини та підстави застосування

Для повернення нелегального мігранта на батьківщину необхідно, щоб між країнами було укладено угоду про реадмісію. Це означає, що обидві сторони співпрацюють у процесі передачі правопорушників. Але угода між Україною, Литвою, Білоруссю та іншими країнами можуть відрізнятися в порядку проведення процедури.

Для застосування до людини реадмісію використовують цілий ряд підстав:

  • нелегальний в’їзд на територію країни;
  • порушення нормативних актів або правил перебування в державі, нелегальне проживання після закінчення терміну візи або ПНП;
  • використання чужих чи підроблених документів.

Будь-який з перерахованих вище порушень може стати причиною початку процедури реадмісії щодо іноземного громадянина.

Різновиди, передбачені законодавством

Законодавством передбачено такі види реадмісію, як:

  1. Депортація — примусове виселення людини з території країни, якщо порушені законні підстави для перебування. Всі справи про депортацію іноземних громадян розглядаються місцевими органами міграційної служби.
  2. Адміністративне видворення — добровільне або примусове переміщення особи за межі держави, яке супроводжується контролем відповідальних органів і підтримкою нелегала. Процес передбачений за адміністративні правопорушення. Рішення про видворення приймає суд або служба прикордонного контролю.

Що являє собою процедура реадмісії

Процедура реадмісії іноземних громадян — складний юридичний процес, який вимагає взаємодії двох держав. Спочатку нелегального мігранта ловлять на правопорушення, після чого направляють клопотання в суд. Якщо прийнято позитивне рішення, починається обробка і збір документів.

Швидкість реадмісію та передачі особи в іншу державу залежить від ступеня порушення і складності збору документів. При затриманні біженця на прикордонній місцевості процедура проходить максимально швидко і без затримок, оскільки не потрібно збирати доказову базу про нелегалів.

Відмінності від депортації та видворення

Реадмісія, депортація і видворення — схожі за принципом процедури, які відрізняються порядком дії держави для трансферу іноземного громадянина в іншу країну. В одному випадку передбачено оскарження рішення суду, в іншому — надання всебічної допомоги для трансферу.

Хоча поняття депортації та реадмісію мають схожі підстави, між процедурами суттєві відмінності. У випадку з депортацією людини повертають у ту країну, де він значиться громадянином.

Також процес можливий тільки в тому випадку, якщо суд прийняв позитивне рішення по справі мігранта.

Реадмісія здійснюється на основі письмової угоди про те, що всі права й інтереси людини беруться до уваги. Оскаржити рішення можна. Також в реадмісію задіяні дві сторони — приймаюча і передаюча, що значно прискорює процес перевезення іноземних громадян.

Особливості реадмісію дітей

Законодавство України встановлює суворий порядок процедури примусового повернення дітей.

При винесенні рішення враховуються такі фактори:

  1. Повернути дитину в іншу країну можна тільки в супроводі батьків, оскільки не допускається перебування дітей у спеціалізованих закладах.
  2. Передача без супроводу можлива тільки в руки батьків або офіційних опікунів.
  3. Інші чинники правового положення неповнолітніх, які не дозволяють депортувати дітей. Батьки також залишаються в країні та отримують спеціальний правовий статус.

Кажучи простими словами, що таке реадмісія для дітей — це стандартна процедура повернення неповнолітнього мігранта в країну попереднього проживання. Але в більшості випадків виникають нюанси, які не дозволяють їх реадмісувати.

В які країни допустимо примусове повернення

Головна відмінність реадмісію та депортації полягає в тому, що в останньому випадку вислати мігранта можна в будь-яку країну, де він значиться громадянином. Для використання реадмісію необхідно юридичну угоду між країнами про співпрацю.

Україна уклала партнерство з такими державами, як:

  • Киргизія;
  • Казахстан;
  • Монголія;
  • Вірменія;
  • Боснія і Герцеговина;
  • Білорусь;
  • В’єтнам;
  • Сербія;
  • Туреччина;
  • Таджикистан.

Як уникнути процедури

У ряді випадків процедура по висилці нелегального мігранта в іншу країну може бути скасовано або перенесено. Всі іноземні громадяни можуть скористатися правилами, передбаченими на законодавчому рівні.

Скасування. Для повного скасовування реадмісії підходять такі фактори:

  • отримання легального притулку і статусу біженця;
  • самостійне залишення країни;
  • загибель або зникнення безвісти.

Деякі країни сприяють тому, щоб мігранти залишалися в іноземних державах. Посольства спеціально затримують видачу документів для повернення в колишнє держава. Подібна практика широко поширена в Китаї.

Відстрочення. Збільшити час перебування в країні можливо з допомогою відстрочки, яку дають ряду осіб:

  • важкохворим мігрантам, які можуть постраждати або загинути в результаті переїзду;
  • нелегалам з важкохворими або вмираючими родичами;
  • людям, які отримали офіційний статус біженця;
  • мігрантам, які перебувають під арештом або беруть участь у слідчому процесі.

Реадмісія — це процедура примусової висилки іноземного громадянина в колишню країну перебування. Особливістю процесу є співпраця, що приймає, і сторони, що відправляє, що значно збільшує швидкість обміну. Угода про реадмісію між країнами дозволяє в найкоротші терміни та без додаткової бюрократії регулювати потік мігрантів.

Статті по темі