Меню Закрити

В яких державах дозволено мати подвійне громадянство

Нерідко люди приймають рішення обзавестися другим паспортом. Це може бути пов’язано з проживанням родичів в іншій країні, вступом у шлюб з іноземцем, переїздом і небажанням відмовлятися від попереднього громадянства – приклади можна наводити нескінченно. Які б не були мотиви, спочатку потрібно уточнити, чи не доведеться відмовлятися від першого паспорта, отримуючи другий. Давайте розберемося, в яких країнах дозволено подвійне громадянство у 2024 році, адже ставлення держав до цього питання аж ніяк не однаково.

Країни, де дозволено подвійне громадянство

В Україні

Законодавство України досить схоже з російським. Правда, міжнародних договорів у України немає, відповідно, і подвійне громадянство відсутнє.

Українцям не заборонено отримувати паспорти інших держав, однак при виникненні будь-яких спорів, що потребують втручання держорганів, їх володар з точки зору українського законодавства буде вважатися громадянином України. Зрозуміло, якщо він не заявляв про вихід з громадянства країни.

Читайте докладніше про можливості володіння відразу двома громадянствами Росії і України.

У Білорусі

Білоруські закони теж містять таке поняття, як подвійне громадянство. Проте з жодною країною світу Білорусь не укладала міжнародних угод, які дозволяли б мати два рівнозначних паспорта. Навіть якщо у людини є паспорти інших держав, визнаватися лише білоруський документ.

У Казахстані

На території колишнього СРСР є й країни, у яких заборонено подвійне громадянство. Казахстан входить в їх число, що пояснює не тільки відсутність міжнародних договорів, але і об’єктивну неможливість їх укладення (принаймні, до моменту внесення змін в нормативні документи). Зараз законодавством допускається мати один-єдиний паспорт.

Кожен має право самостійно вибрати країну громадянської належності. Але в такому випадку потрібно враховувати, що якщо людина отримує паспорт іншої держави, казахстанський документ анулюється і, навпаки, при отриманні паспорта в Казахстані обов’язковий відмова від громадянської приналежності до іншої країни.

В Узбекистані

Аналогічної позиції дотримується і Узбекистан, який не поспішає домовлятися з іншими державами та укладати угоди. Простіше кажучи, Узбекистан і Казахстан – країни, які не визнають подвійне громадянство.

Житель Узбекистану не зможе отримати інший паспорт, не відмовившись від діючого громадянства. Так само як і іноземцю не вдасться придбати узбекистанське громадянство, не звернувшись з клопотанням про вихід з колишнього.

У Таджикистані

Законодавство Таджикистану допускає подвійне громадянство. До того, єдина підстава для оформлення паспорта іншої держави – наявність угоди між цією державою і Таджикистаном. У всіх інших випадках людина повинна відмовитися або від таджикистанського паспорта, або від ідеї стати громадянином іншої країни.

Можна сказати, що Таджикистан – приклад держави з подвійним громадянством в його класичному розумінні.

У Вірменії

Правові норми, що діють у Вірменії, не тільки дозволяють мати кілька паспортів, але і не вимагають виходу з громадянства Вірменії. Таким чином, якщо вірменин має намір стати громадянином іншої держави, він не повинен відмовлятися від паспорта, виданого у Вірменії. Але розслаблятися не варто: закон зобов’язує подати в міграційні органи повідомлення про наявність другого громадянства.

І краще сумлінно це зробити: рано чи пізно інформація перестане бути таємницею, за приховування якої доведеться сплатити штраф.

У Молдові

Молдова продовжує список країн, де дозволено подвійне громадянство. Але мати два паспорти можуть лише деякі категорії молдаван: громадяни, чиї родичі проживають в країні; ті, хто до 1940 року проживав у Бессарабії, Херце або на півночі Буковини, та їх нащадки.

Для всіх інших діє стандартний порядок: для отримання громадянства Республіки Молдова потрібно відмовитися від попереднього.

У Грузії

Грузинським законодавством не передбачено подвійне громадянство: громадянин Грузії не може мати паспорт іншої держави.

Виняток становлять лише такі випадки:

  • якщо у людини є особливі заслуги перед державою або він володіє професією/кваліфікацією, що представляє інтерес для країни;
  • якщо прийом в громадянство обумовлений державними інтересами.

У Латвії

Закон передбачає декілька можливостей збереження латвійського паспорта при придбанні нового.

До них відноситься вступ у громадянство:

  • країн – учасниць міжнародних альянсів: НАТО, Євросоюзу, Європейської асоціації вільної торгівлі, Австралійського союзу;
  • Нової Зеландії або Бразилії;
  • держави, з яким у Латвії укладено договір про визнання подвійного громадянства;
  • будь-якої іншої країни (важливо: в цьому випадку необхідно обов’язково отримати дозвіл кабінету міністрів, яке видається тільки у зв’язку з державними інтересами);
  • внаслідок укладення шлюбу чи усиновлення.

У Росії

Закони Російської Федерації, містять норми, які дозволяють подвійне громадянство. Ніхто не забороняє мати і більшу кількість паспортів, головне – вчасно сповістити про це міграційні органи. Тобто, в принципі, РФ належить до країн, де є подвійне громадянство. Але треба розуміти різницю між подвійним і другим громадянством.

Перше передбачає обов’язкову наявність міжнародного договору з іншою державою. Країни-учасниці визнають, що громадяни однієї держави одночасно є громадянами іншої.

Якщо актуальне питання отримання громадянства іншої країни і наявності відповідної міжнародної угоди, рекомендуємо більш докладно прочитати про те, як регулюється подвійне громадянство в РФ.

На теренах нашої батьківщини предостатньо тих, хто є громадянином іншої країни, незважаючи на те, що між Росією та іншою державою немає жодних угод. Це явище називається другим громадянством. Його принципова відмінність від подвійного в тому, що людина, незалежно від кількості наявних у нього паспортів, буде визнаватися виключно громадянином РФ.

Придбання нерухомості, навчання, робота за кордоном – все це дає прекрасну можливість дізнатися більше про країну, познайомитися з її культурою і прийнятими в ній нормами. Власне, нерідко результатом такого знайомства з країною стає і рішення переїхати туди на ПМЖ або отримати статус громадянина, але далеко не всі готові його позбутися, щоб починати все спочатку в іншій країні.

Давайте спробуємо з’ясувати, в яких країнах можна мати подвійне громадянство, а в яких ні. Почнемо з держав пострадянського простору.

Європа

Перш ніж оформляти другий (третій, четвертий і т. д.) паспорт, краще заздалегідь уточнити, які країни допускають подвійне громадянство. Річ у тому, що якщо думки з даного питання протилежні, то, найімовірніше, доведеться вибирати, якою країні віддати перевагу. Це загальна рекомендація, яка стосується всіх, хто планує отримати статус громадянина іншої держави, на будь-якому континенті воно не знаходилося, тим більше що місце розташування жодним чином не впливає на те, які країни дозволяють подвійне громадянство, а які – забороняють.

Європа, наприклад, завжди була досить популярна, залучаючи потенційних громадян сприятливими умовами життя. Існує думка, що найбільш благополучними є країни Євросоюзу. І це цілком логічно, адже спочатку альянс створювався з метою об’єднати розвинені країни Європи та створити спільний економічний простір.

Прагнення отримати паспорт у європейській країні для багатьох не настільки велике, щоб відмовитися від діючого громадянства, ідеальний варіант – стати щасливим володарем двох паспортів, а потім вирішувати, де будувати подальше життя.

Проблема в тому, що не кожна держава готова дати право на такий вибір. У цій частині статті пропонуємо розглянути, в яких країнах Євросоюзу дозволено подвійне громадянство, щоб всі подальші зусилля не виявилися марними.

У Німеччині

Подвійне громадянство в Німеччині заборонено законодавством, отримати його складно, але можливо.

Так само як у Латвії, зберегти статус громадянина Німеччини дозволяють наступні підстави:

  • якщо інше громадянство було отримано автоматично;
  • етнічний німець;
  • етнічний єврей;
  • позбавлення німецького громадянства в період з 1933 по 1945 роки;
  • діти, що народилися в Німеччині в сім’ї іноземців, які постійно проживають на території країни.

У всіх інших випадках отримання паспорта в Німеччині можливо тільки після відмови від діючого громадянства. Якщо іноземець не належить ні до однієї з пільгових категорій, але хоче отримати другий – європейський паспорт, не здаючи першого, краще відмовитися від Німеччини і звернути увагу на інші країни, що дозволяють мати подвійне громадянство.

У Туреччині

Турецькі закони не забороняють подвійне громадянство. У разі набуття громадянства Туреччини не потрібно відмовлятися від статусу громадянина іншої країни. З усім тим влада визнає лише турецькі паспорта: при перетині кордону країни, а також у будь-яких правових спорах людина буде визнаватися громадянином Туреччини.

В Ізраїлі

В принципі, Ізраїль не має нічого проти подвійного громадянства.

Норми законодавства можна звести до наступного:

  1. Не потрібно відмовлятися від попереднього громадянства (за винятком випадків набуття громадянство Ізраїлю через натуралізацію).
  2. Якщо громадянство набувається через закон «Про повернення», людина має право зберегти громадянську приналежність до іншої держави.
  3. З точки зору права і законодавства навіть при наявності кількох паспортів визнаватися буде тільки ізраїльський.

У Болгарії

В цій країні Євросоюзу дозволено множинне громадянство: жителі Болгарії можуть володіти кількома паспортами. При цьому діють стандартні правила: з правової точки зору людина сприймається тільки як громадянин Болгарії. Зрозуміло, якщо немає міжнародних договорів, що регулюють питання подвійного громадянства.

В інших державах Європи

Подвійне/друге громадянство дозволено в наступних країнах:

  • Албанія;
  • Бельгія;
  • Угорщина (в обмін на інвестиційні вкладення);
  • Великобританія (за винятком жителів британських колоній і заморських територій – для них обов’язковий відмова від колишньої громадянської належності);
  • Греція;
  • Ісландія;
  • Ірландія (допустиме за походженням);
  • Італія;
  • Іспанія;
  • Кіпр (на підставі інвестицій);
  • Люксембург;
  • Македонія;
  • Мальта;
  • Португалія;
  • Румунія;
  • Сербія;
  • Чехія;
  • Швеція;
  • Швейцарія;
  • Фінляндія;
  • Франція.

Америка

Назва «Америка» включає в себе країни відразу двох континентів – Північної і Південної Америки. Майже всю площу Північної Америки займають Сполучені Штати Америки, з них і почнемо.

Не можна сказати, щоб США з захопленням ставилися до подвійного громадянства, але і заборони на таке явище немає. Правда, як і в більшості країн з подібною позицією, міжнародні договори відсутні, володіння кількома паспортами дозволено, але зізнаватися буде тільки той документ, який був виданий у США.Громадянство США

Важливо відзначити, що в деяких випадках отримання громадянства США відбувається автоматично:

Інші країни Америки

У цій частині статті наведемо список країн, де дозволено подвійне/друге громадянство:

  • Аргентина;
  • Беліз;
  • Болівія;
  • Бразилія (в’їзд в країну і виїзд за її межі повинен здійснюватися строго по бразильському паспорту);
  • Канада;
  • Колумбія;
  • Коста-Ріка;
  • Мексика (в’їзд в країну і виїзд за її межі повинен здійснюватися строго по мексиканському паспорту);
  • Панама;
  • Парагвай;
  • Перу (дозволено для громадян Іспанії та Латинської Америки);
  • Чилі;
  • Уругвай;
  • Еквадор.

Африка

Більшість країн, розташованих на континенті, зараховують до розряду бідних. Втім, рівень життя чи стан економіки не завжди є визначальними факторами при виборі країни проживання.

Тим, хто планує отримати другий паспорт в державі Чорного континенту, буде корисно знати, які країни дають подвійне громадянство. Отже, це можливо в наступних країнах:

  • Ангола;
  • Гана;
  • Єгипет (важливо: перш ніж клопотати про другий паспорт, єгиптянин повинен повідомити про свій намір відповідні органи Єгипту);
  • Замбія;
  • Кенія;
  • Лівія;
  • Марокко;
  • Судан (обмеження: сирієць, який отримав паспорт Південного Судану, автоматично позбавляється статусу громадянина Судану);
  • Туніс;
  • ПАР.

Азія

Багато азійські країни досягли досить вражаючого рівня життя та економіки, якому можуть позаздрити найрозвинутіші держави Європи. Тому немає нічого дивного в тому, що багато хто був би не проти отримати настільки привабливий статусу громадянина однієї з них.

Проти отримання другого паспорта не заперечують наступні країни:

  • Бангладеш;
  • Гонконг;
  • Йорданія;
  • Ліван;
  • Пакистан;
  • Палестина;
  • Сирія;
  • Шрі-Ланка;
  • Філіппіни (допустимо для громадян Філіппін, іноземцям отримати подвійне громадянство майже неможливо).

А ось, наприклад, в Об’єднаних Арабських Еміратах до цього питання підходять більш радикально: при вступі в інше громадянство людина автоматично втрачає статус громадянина ОАЕ.

Австралія та Океанія

Цей регіон відрізняється майже абсолютною лояльністю до питання подвійного громадянства – воно дозволене практично у всіх країнах:

  • Австралія;
  • Вануату;
  • Науру;
  • Нова Зеландія;
  • Палау;
  • Самоа;
  • Тувалу;
  • Фіджі.

Два паспорти

Друге громадянство

Про різницю між подвійним і другим громадянством ми говорили вище, тому не будемо повторюватися.

Друге громадянство – це, звичайно, добре, адже відмовлятися від першого не буде потрібно. Але не потрібно забувати, що кожна з країн, що видали паспорти, буде визнавати людину лише своїм громадянином і вимагати виконання його обов’язків.

Іншими словами, людина повинна віддати борг батьківщині двічі. У той час як подвійне громадянство дозволяє вибрати, в якій країні платити податки і служити в армії.

Повідомлення про наявність другого громадянства

Володіння кількома паспортами накладає на людину певні обов’язки, зокрема, повідомляти міграційні органи про факт їх наявності. Така вимога пояснюється в першу чергу турботою про безпеку держави. І звичайно ж, ці дані активно використовуються в роботі силових структур, правоохоронних органів, прикордонних, митних та податкових служб.

Якщо паспорт іншої держави вже отриманий або планується його оформлення, рекомендуємо заздалегідь уточнити, що з себе представляє і як правильно подається повідомлення про друге громадянство.

Нагадаємо, що повідомлення – це обов’язок, а не право (якою можна і не скористатися). В такому випадку мова йде про обов’язковий і беззаперечному виконанні вимог закону. Тому людині це подобається чи ні, йому доведеться відвідати міграційний орган і подати повідомлення.

До того, зробити це потрібно у встановлений законом строк. І якщо по закінченні цього часу повідомлення не буде подано, штрафу не уникнути. Тут потрібно зробити невелике роз’яснення: санкція передбачена не за сам факт наявності другого громадянства, а за несвоєчасне повідомлення міграційних органів.

Статті по темі