Меню Закрити

Де й як живуть українці в США

Високий рівень життя, гідна оплата праці, соціальна захищеність і велика територія з різноманітними кліматичними умовами – ось те, що змушує наших співвітчизників думати, що після переїзду в Сполучені Штати життя неодмінно налагодиться. Те, як живуть українці в США у 2024 році, залежить від способу міграції, міста і готовність змінити своє світосприйняття. Чи стане переїзд в Америку втіленням американської мрії або повним розчаруванням, залежить від безлічі факторів.

українці в США

Хвилі еміграції

У всі епохи еміграція україномовної населення в Сполучені Штати була обумовлена втечею від репресій і утисків (релігійних, політичних, расових) з боку Російської Імперії, а пізніше Радянського Союзу. В історії можна виділити 5 хвиль імміграції:

  1. Перші емігранти з’явилися на американській землі у XVIII-XIX століттях. Саме в цей час представники української нації заснували перші поселення на березі Тихого океану.
  2. Українська діаспора в Америці в ході другої хвилі була представлена євреями, які переїхали з Російської Імперії, і мігрантами-білогвардійцями. Відбувалося це в кінці XIX – початку XX століття.
  3. Третя хвиля не була численною і складалася в основному з політичних емігрантів, які виїхали з СРСР у проміжку від закінчення Другої світової війни та до кінця 70-х років минулого століття.
  4. В ході четвертої хвилі з Союзу виїхало найбільшу кількість людина. Стимулом до цього стало падіння «залізної завіси» – кінець 80-х–початок 90-х років XX століття. Першими вирушили за океан євреї, які втікали від гніту радянської влади, за ними на пошуки кращого життя вирушили всі, у кого була можливість і бажання виїхати.
  5. До п’ятої хвилі можна віднести мігрантів початку 2000-х, які перебралися в Штати з політичних та економічних причин.

Остання хвиля української еміграції триває й сьогодні. Складається вона з тих, хто виїжджає з метою ведення бізнесу, купівлі нерухомості, навчання.

Чисельність україномовної населення в США

Українська діаспора в СШАУкраїнську діаспору в США заведено називати українськими американцями, які пройшли процес натуралізації, але були народжені за межами цієї держави. При цьому дане поняття не завжди вказує на етнічну приналежність мігрантів. Такими тут вважаються вихідці з усіх колишніх радянських республік і їх нащадки.

Скільки в США українців сьогодні, сказати однозначно неможливо, оскільки не всі з них брали участь в останнього перепису населення у 2010 році. Не варто також скидати з рахунків нелегалів, які взагалі не значаться у списках мігрантів.

Згідно з останніми підрахунками, кількість українських американців на початку 2024 року становило близько 1 мільйона осіб. З них понад 100 тисяч були народжені за межами США.

У розрізі міграції з країн СНД чисельність україномовної населення виглядає так:

  • росіяни – 2,6 мільйона осіб;
  • українці – близько 930 тисяч;
  • білоруси – майже 26 тисяч мігрантів;
  • представники інших національностей – 1,1 мільйона осіб.

Влада країни вважає, що загальне число україномовного та російськомовного населення може становити близько 4,5–5 мільйонів. Як і раніше актуальною в країні залишається проблема нелегальної міграції. За даними United States Census Bureau (Бюро статистики), США посідають третє місце у світі за кількістю жителів – майже 328,5 мільйона осіб.

З цього числа приблизно 12-15 мільйонів перетнули кордон незаконно, не зареєстровані в посольстві та перебувають на території Штатів без легальних підстав (мова йде про мігрантів з різних країн, не тільки українських переселенців).

Як ставляться до українців в США

куди переїхати до США з УкраїниТе, як ставляться американці до українців, не дуже відрізняється від ставлення до осіб інших національностей. Наших співвітчизників тут вважають суворими та несмішливими. Коли мігранти стають більш спокійними та починають радіти життю, їх американські сусіди вважають, що ті «втягнулися» в місцевий ритм.

З іншого боку, американські громадяни охоче одружуються з українськими дівчатами, ніж на громадянках інших країн. На думку американців, українці краще виглядають, смачніше готують, вміють виховувати дітей.

Добре жити в Америці українцю, обумовлено ще і тим, наскільки вдало їм вдається працевлаштуватися. Одним з найпопулярніших способів іммігрувати є робота в американській компанії.

Так от: при наймі місцеві роботодавці з усіх мігрантів віддадуть перевагу саме українцям. Так само йдуть справи й з орендою житла – у наших співвітчизників завжди є перевага перед іншими мігрантами.

Як відбувається й від чого залежить адаптація

Причин, які змушують українців виїхати в Америку, можна перерахувати багато:

Кожна з цих підстав веде до легалізації на території США та отримання статусу резидента.

Як живеться українцям в Америці, залежить від того, як швидко їм вдасться влаштуватися та адаптуватися. На це впливають багато чинників:

  • знання мовиамериканський англійський і британський англійський дещо відрізняються;
  • диплом про освіту, отриманий на батьківщині, може виявитися недійсним. Більшості фахівців доведеться доучуватися або освоювати нову професію;
  • в Америці заведено діяти по інструкції. Це стосується як їзди по дорогах, так і взаємодії з чиновниками;
  • незаможні мігранти можуть скористатися однією з програм соціальної підтримки – податковий повернення (програма Earned Income Tax Credit), талони на продукти, медична допомога (Medicaid);
  • американці – нація патріотів. Тут дуже люблять прикрашати будівлі американською символікою, а самі жителі завжди готові брати участь у різних заходах і відстоювати свої права.

Багато хто, вибираючи, куди переїхати до США з України, зупиняються на українських районах, вважаючи, що процес адаптації пройде швидше. Але у такого підходу більше мінусів, ніж плюсів. Чим більше обстановка буде наближена до американської дійсності, тим швидше і простіше мігрантові буде прийняти життя в новій країні.

Українські громади

Українська діаспора в Америці розподілена досить нерівномірно. Найбільша концентрація відзначена в штатах Нью-Йорк, Каліфорнія і Флорида. Так, наприклад, в Нью-Йорку проживає близько 130 тис. осіб, Пенсильванія – 112 тис., Нью-Джерзі – 70 тис., Флорида – 48 тис., Іллінойс – 47 тис., Вашингтон – 46 тис., Огайо – 45 тис. та Мічиган – 40 тис. осіб.

Південну Каліфорнію своїм новим домом обрали майже 90 тисяч українців. Велика частина з них проживає в Лос-Анджелесі.

Українські громади в США ведуть активну діяльність, спрямовану на популяризацію української культури та допомогу мігрантам, які прибувають в Штати.

Провідними організаціями, що об’єднує перші три хвилі еміграції, є Український конгресовий комітет Америки та Українська Американська Координаційна Рада.

Ще одна організація – Наукове товариство ім. Т.Шевченка. Фонд надає соціально-культурну допомогу новоприбулим.

Просвітницька місія покладена на понад 20 газет і 10 журналів. Провідним періодичним виданням вважаються “The Ukrainian Weekly”, “Міст”, “Свобода”, “Час і події”, “Нова газета” та “Національна трибуна”. Контакти та адреси українських громадських організацій в США можна знайти на сайті посольства України в США.

Мігранти останньої хвилі відрізняються деякою роз’єднаністю. Пов’язано це з бажанням якомога швидше інтегруватися в американську середу, досягти чогось можна тільки шляхом відстороненості від всього «українського».

Здобуття освіти

Українські громади в СШАОсновна перевага, яку отримують студенти американських вузів, – можливість залишитися в країні після отримання диплома, якщо вдасться знайти роботу. Це дасть підставу для подальшої легалізації.

До плюсів можна віднести якість наданих знань, широке поле діяльності для тих, хто має намір займатися науковою роботою, великий вибір спеціальностей і лояльність місцевих університетів і коледжів до іноземним студентам.

Навчання в США не є безкоштовним навіть для громадян держави. Але можна спробувати отримати один з видів допомоги:

  • стипендії та гранти – найчастіше бюджет на них виділяє сам вуз чи влади штату;
  • спонсорська підтримка – як спонсор може виступити будь-яка компанія, яка зацікавлена в співробітника тієї чи іншої спеціальності.
  • стати учасником програми обміну студентами.

До числа ВНЗ, які надають найбільшу в США допомогу своїм студентам, відносяться:

Якщо отримати фінансову підтримку не вдасться, потрібно бути готовим до діапазону цін від 10 тисяч доларів на рік (Університет Аризони) до 44 тисяч доларів на рік (Stanford University). В цю вартість не включені витрати на проживання, харчування, страхування та інші витрати. На все про все доведеться передбачити ще 20-30 тисяч доларів на один навчальний рік (залежить від вузу і штату).

Працевлаштування

Перше, до чого потрібно бути готовим українським мігрантам, це до підтвердження диплома, отриманого на батьківщині, оскільки він може виявитися недійсним в США у зв’язку з різницею в навчальних програмах. Деяким фахівцям доведеться проходити додаткове навчання, щоб мати можливість працювати за професією.

Багато на перший час намагаються влаштуватися «до своїх» або займаються будь-якою роботою, яка приносить дохід. Без знання англійської мови вибір вакансій буде невеликий: прибиральник, мийник посуду, кур’єр, працівник на фермі.

Робота в США для українців, які мають затребувану спеціальність, зможуть підтвердити диплом і досвід роботи, можлива у будь-якому напрямку. Середні зарплати розподіляються так (на рік):

  • розробники програмного забезпечення – 76-126 тисяч доларів;
  • лікарі – 170-200 тисяч;
  • педагоги та няні – 18-30 тисяч;

В процесі пошуку роботи потрібно стати постійним відвідувачем на різних форумах і в групах в соцмережах, щоб відслідковувати відгуки, цінні поради та пропозиції, цікаві факти про американського життя.

Рівень життя

Життя для українців в СШАЖиття для українців в США складається з багатьох складових, які дозволяють оцінити, наскільки важко або просто дається переїзд в США. Середній показник оплати праці по країні становить 42 000$ в рік після сплати всіх податків. При цьому різниця між доходами заможного класу і малозабезпеченого можна назвати вражаючою. Перші отримують приблизно в 8 разів більше тих, кому менше пощастило влаштуватися в житті.

Ціни на житло в Штатах дуже високі. Велика частина мігрантів (так і американців) не може дозволити собі власну нерухомість і все життя живе в орендованих квартирах і будинках. Переселенці воліють селитися по кілька осіб у квартирі чи орендувати дуплекси.

Середні ціни на оренду квартири з однією спальнею по містах, в доларах:

  • Вашингтон – 1 800-3 100;
  • Нью-Йорк – 1 500-3 000;
  • Маямі – 1 750-2 000;
  • Даллас – 1 070-1 500;
  • Канзас-Сіті – 660-890;
  • Детройт – 560-790.

До суми оренди обов’язково потрібно додати витрати на утримання житла. Вони можуть коливатися від 500 до 1 500 доларів на місяць.

Витрати на харчування потрібно закласти в розмірі 300 доларів на тиждень. Ще 150-200 доларів знадобиться на транспорт (стільки коштує місячний проїзний).

Додатково потрібно відкласти на дозвілля і покупку одягу – це ще 500-800 доларів в місяць. При невисокій зарплаті 2/3 доходу буде йти тільки на вирішення житлового питання.

Як живуть пенсіонери в США

Вік виходу на пенсію залежить від року народження. Ті, хто народилися в 1960 році й пізніше, йдуть на заслужений відпочинок в 67 років. Бажаючі можуть зробити це в 62 роки, але для цього потрібно написати заяву до Пенсійного фонду та обґрунтувати причину такого кроку, адже достроково отримують лише 70 % від належного їм допомоги. При цьому по досягненні 67 років розмір виплати не збільшується.

Для отримання пенсії необхідно мати стаж не менше 10 років. Державна, так само як і накопичувальна, пенсія формується за рахунок щомісячних виплат працівника до Пенсійного фонду та на медичне страхування: 7,65 % утримується з зарплати, ще 7,65 % покриває роботодавець.

Середній розмір пенсії становить приблизно 1 200 $. Якщо допомога не дотягує до встановленого мінімуму (близько 1 000 $), пенсіонер може розраховувати на матеріальну та інші види допомоги від держави.

Українські пенсіонери в Америці підкоряються тим же правилам, що й американці. Деякі з них живуть на доходи, одержувані на батьківщині.

В яких штатах найкраще живеться українцям

В якості цільового міста мігранти з СНД найчастіше вибирають мегаполіси. Причиною зазвичай служать більш широкі можливості працевлаштуватися.

Деякі перебираються у великі міста, бо в них багато українців, на підтримку яких вони розраховують. Найчастіше почути українську та російську мову можна в Нью-Йорку, Лос-Анджелесі, Філадельфії, Чикаго, Сан-Франциско, Атланті, Сіетлі, Денвері.

 Українська громада в Нью-Йорку

Українські пенсіонери в АмериціЯкщо шукаєте, в якому місті США найбільше українців, то знайте, що найбільш численна українська громада проживає саме в Нью-Йорку.

У столиці штату більшість українських мігрантів зосереджено на вулиці Брайтон-Біч, розташованої в Брукліні. Цей квартал у народі заведено називати Маленької Одесою, оскільки життя тут не надто відрізняється від тієї, яку наші співвітчизники вели на батьківщині, а першими поселенцями тут були євреї, які виїхали з СРСР в кінці минулого століття.

Але це не єдиний район, який облюбували українці в Нью-Йорку. Нерідко можна зустріти «своїх» на Манхеттені. Найчастіше це забезпечені мігранти, оскільки вартість життя тут на порядок вище, ніж в інших частинах міста.

А ось представники Казахстану, Узбекистану і Таджикистану воліють селитися у Квінсі.

У Стейтен Айленд переїжджають заможні сім’ї, які уже якийсь час пожили в Штатах, відчули грунт під ногами й тепер хочуть вкоренитися.

Життя українців у штаті Вашингтон

Ще одним популярним місцем серед українських мігрантів є Сієтл. Це місто – батьківщина таких великих корпорацій, як Boeing, Starbucks і Amazon.

Сіетл добре підійде тим, хто задіяний у сфері IT, медицини, має технічне або інженерне освіту.

У Сіетлі мало афроамериканців, більшість жителів – заможні громадяни, яких влаштовує життя в місті, з трьох боків оточеному водою.

І хоча вартість житла тут поступається Сан-Франциско і Нью-Йорку, але мало чим відрізняється від того, що просять у Лос-Анджелесі. Середньостатистичний будинок в Сіетлі обійдеться приблизно в 580-600 тисяч доларів.

В цілому ж переселенцям потрібно бути готовими до похмурої дощової погоди, яка характерна в цілому для штату Вашингтон.

Українська громада в штаті Каліфорнія

Життя в Каліфорнії для українців в основному зосереджена у двох містах: Лос-Анджелес і Сан-Франциско. Хоча почути українську та російську мову можна і в Сан-Дієго й Санта-Барбарі.

Громада Сан-Франциско налічує близько 70 тисяч осіб. Її можна розділити на дві групи. Перша – нащадки українців, які прибули сюди в XIX-XX столітті. Друга група включає мігрантів останньої хвилі.

У Лос-Анджелесі вони в основному проживають на бульварі Гіері, який дуже нагадує Брайтон-Біч у нью-йоркському Брукліні. Ще одне українське поселення розташоване на південь від міста – у Кремнієвій долині. Тут влаштувалися утворені заможні мігранти, які мають відношення до IT-сфері.

У Лос-Анджелесі число українців сягає 40 тисяч. В Місті ангелів живе і працює одна з найчисленніших у світі вірменських громад. Переселенців приваблює сюди теплий клімат, високий рівень зарплат, близькість океану.

Штат Техас

Склад української громади в Техасі обумовлений присутністю в регіоні нафтових компаній, дочірні філіали яких представлені в Україні, а також українсько-американським співпраці в космічній сфері.

Основним місцем поселення українців в Техасі є місто Х’юстон. Тут працює український театр, друкується газета «Наш Техас».

З 50 тисяч україномовної населення близько 30 тисяч проживає саме в Х’юстоні. Велика частина обрала місцем проживання район Галереї (західна частина міста).

Вартість життя тут нижче, ніж у перерахованих вище містах. Найняти квартиру в центрі Х’юстона можна за 1 000$, на периферії є можливість знайти й за 700 $.

Що стосується працевлаштування, то місто залучає працівників нафтопереробної, металургійної, енергетичної промисловості, а також тих, хто має професію механіка чи готовий працювати в порту.

Життя у Флориді

Життя у Флориді для українцівЛюбителі океану і сонячної погоди часто вибирають в якості кінцевої мети еміграції штат Флорида. У Маямі, наприклад, можна пройти по вулиці, вдома на якій належать українським зіркам естради, спортсменів.

Найбільше українців проживає в передмісті Маямі – в районі під назвою «Сонячні острови». Життя у Флориді для українців зосереджена також у Сент-Пітерсберзі, Сарасоті, Брейдентоні, Тампі.

Знайти роботу в цій частині країни найпростіше у сфері туризму. Але краще отримати ліцензію, наприклад, водія або медсестри, і працювати на себе.

До мінусів можна віднести жаркий і вологий клімат, а до плюсів – не такі високі ціни на житло, як у Нью-Йорку і Лос-Анджелесі.

Українська громада на Алясці

Аляска – непередбачуваний і суворий край. Багато в чому цей регіон дуже схожий на Камчатку і Сибір. Перше, що тут впадає в очі, – хороші дороги та доглянуті території. У сільській місцевості, правда, доріг може не бути (замість них звичайна ґрунтовка), а найкращим транспортом виявиться позашляховик.

Хоч цей штат і заведено називати Російською Америкою, українці на Алясці представлені в меншій кількості, ніж в інших регіонах: близько 10 тисяч осіб.

Південно-східна частина штату живе в основному за рахунок туризму. При цьому 10 % з тих, хто приїжджає сюди – українці.

Це ідеальне місце для тих, хто втомився від суєти й шуму міста і хоче поринути в природу. Тут відсутнє скупчення машин і будинків, а люди нікуди не поспішають, відкриті та доброзичливі.

Підсумки

Чи варто переїжджати в США з України, дозволить оцінити порівняльна таблиця переваг і недоліків:

Плюси Мінуси
високий рівень медицини; дуже високі ціни на житло в мегаполісах;
соціальна допомога від держави малозабезпеченим верствам населення, на яку можуть розраховувати і мігранти; необхідність підтвердження диплома для тих, хто хоче працювати за фахом;
невисокі ціни на продукти харчування та одяг; дорога освіта;
великі перспективи для вузькопрофільних спеціалістів, наприклад, для медиків, програмістів, працівників нафтопереробної сфери та енергетики; у багатьох містах доводиться миритися зі смогом, шумом і поганою екологічною ситуацією.
лояльне ставлення американців до мігрантів, особливо до українців; велика кількість бездомних;
висока якість освіти; необхідність обов’язково купувати автомобіль, оскільки громадський транспорт добре розвинений лише у великих містах.
високий рівень оплати праці; у багатьох штатах погода відрізняється мінливістю і нестійкістю, близькість до океанах створює умови підвищеної вологості, є загроза ураганів і цунамі;
рівні шанси влаштуватися в житті як для мігрантів, так і для місцевих жителів. при відсутності страховки – дорога медицина;

Наважуючись на еміграцію, багато хто розраховує на підтримку співвітчизників в чужій країні. В Америці реально отримати допомогу діаспори, хоча досвідчені мігранти радять розраховувати на власні сили та бути готовим кардинально змінити спосіб життя.

Мінуси життя в Америці: Відео

Статті по темі