Меню Закрити

Вища освіта в США: університети, особливості вступу, спеціальності

Вища освіта в США асоціюється з якістю, високими цінами та великими перспективами для випускників. Показовим є той факт, що майже 50% нобелівських лауреатів отримали дипломи саме в американських вишах. У даній державі функціонує понад 4000 вищих навчальних закладів, студентами яких значиться майже 20 мільйонів чоловік.

Вища освіта в США

Структура освітньої системи США

Система освіти в США не існує як єдиний звід правил і канонів для всіх навчальних закладів країни. Всі питання, які мають відношення до освіти, вирішуються на рівні штату. Така децентралізація забезпечує велику різноманітність навчальних закладів з індивідуально розробленими програмами навчання, різним змістом, методиками викладання, філософією і традиціями.

Міністерство освіти США встановлює лише основні стандарти, які доопрацьовуються на місцевому рівні і контролюються федеральними регентами (спостерігачами).

Перше, чим відрізняється освіта в США від України, – тривалість шкільного етапу навчання. Тривалість навчання в школі визначається штатом. Діти йдуть до школи з 5-8 років і закінчують її у 18-19 років.

Школі може передувати дитячий садок. Далі слід нульовий клас, так званий pre-school. У багатьох регіонах країни він не є обов’язковим, але все ж більшість батьків вважає за краще, щоб дитина не пропускала цей рік.

Початковий ступінь школи (elementary school) триває до 5-6 класу, після чого учень переходить в середню школу (middle school), де навчається до 8-го класу включно. Старша школа (high school) включає класи з 9-го по 12-й.

Закінчення High School знаменується здачею випускних іспитів – SAT I або ЅАТ II. Вони відрізняються рівнем складності та спрямованістю.

Перший іспит призначений для тих, хто планує вступ до коледжу або внз середнього рангу. Другий розрахований на бажаючих стати студентами престижних університетів.

Про успішне проходження випускних іспитів свідчить диплом, що підтверджує здобуття повної середньої освіти.

Американська система вищої освіти

Система освіти в СШАНавчання в американських ВНЗ також багатоступінчасте. Перші 4 роки студент освоює обрану спеціалізацію та отримує диплом, який дозволить йому працювати за професією.

Бажаючі поглибити знання можуть вступити в магістратуру і провчитися ще 2-3 роки. Подальше навчання в університеті розраховане на тих, хто хоче присвятити себе науці.

Навчання у ВНЗ поділяється на кілька етапів:

  1. Бакалаврат у США доступний в будь-якому вищому навчальному закладі країни. Триває зазвичай 4 роки. Прийом абітурієнтів проводиться на основі випускних шкільних іспитів та мотиваційного листа. У другому документі майбутній студент повинен вказати, чому він хоче вчитися саме в цьому внз. Його необхідно підкріпити рекомендаціями вчителів середньої школи, яку закінчив випускник. Закінчивши навчання, студенти складають екзамени та захищають дипломні роботи. Після цього виш видає вихованцю диплом про присвоєння йому ступеня бакалавра (bachelor’s Degree).
  2. На другій ступені вищої освіти студентам належить пройти програму магістратури. Вона відрізняється великою науково-дослідницькою діяльністю. Триває програма 1-2 роки (для медиків 3-4 роки). По закінченні буде виданий диплом з магістерської ступенем (master’s Degree). В області економічних знань видається диплом MBA (Master of Business Administration).
  3. Третій рівень відповідає українській докторантурі та називається Advanced Professional Degree. Триває програма 2-3 роки. Протягом цього часу студенти пишуть дисертацію, відвідують семінари, лекції. Після захисту роботи вони отримують ступінь PhD (Doctoral Level) – доктор філософії, можна з додаванням спеціалізації. Наприклад, доктор філософії з хімії.
  4. Заключний етап є найбільш престижним і має назву Postgraduate Level або Postdoctoral Level. Перейти на цей рівень можуть виключно кандидати наук, які захистили не одну наукову чи дослідницьку роботу. В програму навчання входить робота над дипломним проектом, відвідування нечисленних лекцій і семінарів (найчастіше в індивідуальному порядку), викладання у ВНЗ, в якому проходить освоєння програми.

Типи навчальних закладів

Систему вищої освіти в Сполучених Штатах представляють коледжі, маловідомі внз і знамениті університети, які здобули славу на світовому або національному рівні.

Вищі навчальні заклади Америки мають наступні характеристики:

  1. Коледжі – у них погано розвинені або зовсім відсутні наукові програми і не ведеться дослідницька діяльність. Диплом, отриманий в коледжі, вважається менш престижною, хоча й існує думка, що деякі гуманітарні коледжі цілком можуть суперничати з відомими університетами.
  2. Університети – на їх базі студенти займаються великою науково-дослідницькою роботою і можуть навчатися в аспірантурі. Теоретичні знання в таких вишах підкріплюються постійною практикою. Всі університети діляться на два типу:
    • Приватні – вважається, що вони надають кращу підготовку (в деяких випадках це не відповідає дійсності). У список відомих приватних університетів входять деякі вишів Ліги плюща (асоціація з 8 навчальних закладів, розташованих в 7 штатах), наприклад, Гарвард або Єль.
    • Державні – це університети з повним фінансуванням зі скарбниці штату. Завдяки цьому вони відносяться до розряду недорогих навчальних закладів. Освіта, отримана в державному ВНЗ, вважається менш престижним, хоча багато з них ведуть серйозну наукову діяльність.

Кращими вишами країни вважаються ті, які входять до складу Ліги плюща:

  • Гарвардський університет (штат Массачусетс);
  • Єльський університет (штат Коннектикут);
  • Браунівського університету (штат Род-Айленд);
  • Дартмутський коледж (штат Массачусетс);
  • Колумбійський (штат Нью-Йорк);
  • Корнелльський (штат Нью-Йорк);
  • Пенсільванський (штат Пенсільванія);
  • Прінстоні (штат Нью-Джерсі).

Отримати диплом одного з цих університетів вважається престижним, оскільки він відкриває широкі перспективи у професійній кар’єрі випускників. Три основні причини, які формують шанобливе ставлення до Ліги: виключна якість освіти, конкурс при вступі та приналежність до соціальної еліти.

Список найпопулярніших ВНЗ країни

друга вища освіта в СШАВизначитися з вибором навчального закладу тим, хто хоче отримати другу вищу освіту в США або освоїти свою першу професію, дуже непросто. Допоможе в цьому вивчення всіляких рейтингів і топ-листів популярних університетів.

Наведемо перелік вишів, на які варто звернути увагу (у списку наведені рейтингові у своєму напрямку внз з різних регіонів країни):

  • City College of New York – одне з найбільш відомих державних закладів, засноване в 1847 році та входить до складу City University of New York. Тут навчається близько 15 тисяч студентів. Розташований у знаменитому районі Манхеттен, в самому центрі ділової столиці світу. Тут можна отримати ступінь бакалавра мистецтв, науки та техніки, а також магістра держуправління, мистецтв, архітектури, науки, соціальної роботи та педагогіки.
  • Єльський університет – розташований у Нью-Хейвені (штат Коннектикут), є одним з 8 вишів Ліги плюща. Заснований в 1701 році, включає 12 підрозділів, в яких можна отримати медичну освіту, юридична, теологічна, музичне, а також освоїти професію в галузі точних і гуманітарних наук, природничих знань, акторської майстерності та бізнесу.
  • Північно-Західний університет – один з провідних приватних дослідницьких ВНЗ країни, розташований в Еванстоні, штат Іллінойс, і навчальний близько 20 тисяч студентів. Рік заснування – 1851. Є засновником премії Неммерса, яка вручається за вагомі досягнення в галузі математики. Тут навчалися і викладали 19 Нобелівських лауреатів, 38 лауреата Пулітцерівської премії, 65 членів Американської академії мистецтв і наук. На базі університету працює Коледж мистецтв і наук Вайнберга, Школа прикладних та інженерних наук, Школа комунікації, Школа журналістики, Школа музики, Школа професійної освіти та соціальної політики.
  • Бард Коледж – розташований в Аннандейле-на-Гудзоні (штат Нью-Йорк). Знаменитий приватний гуманітарний коледж, університет вільних наук та мистецтв. Належить до числа Національних пам’яток історії США. Рік заснування – 1860. Освіта тут можна отримати на 4 профільних факультетах: іноземні мови та література, природничі науки і математика, мистецтво, соціальні дослідження. На 2050 студентів у виші доводиться 260 викладачів, що говорить про високий рівень якості наданих знань.
  • Прінстонський університет – знаходиться в штаті Нью-Джерсі в місті Прінстоні. Заснований в 1746 році. Надає дипломи в таких галузях, як природничі, гуманітарні, технічні та суспільні науки. Тут немає школи бізнесу, права та медицини, зате можна отримати професійну ступінь в Школі міжнародних і суспільних відносин ім. Вільсона, Школі прикладних наук, Школі архітектури.
  • Гарвардський університет – є одним з найстаріших ВНЗ США і світу. Заснований в 1636 році, розташований в штаті Массачусетс р. в Кембриджі. Його випускниками є 75 Нобелівських лауреатів. Внз включає 7 факультетів. Найбільшим підрозділом є факультет мистецтв і наук. До складу вишу також входить Школа медицини, Школа права, Вища школа дизайну, Інститут богослов’я, Інститут державного управління імені Дж. Ф. Кеннеді.
  • Стенфордський університет – постачає фахівцями високого класу у сфері IT, займає перші позиції у багатьох рейтингах.

Напрями та спеціальності

Тим, кого хвилює питання, як переїхати вчитися в США у 2025 році, стане в пригоді короткий огляд основних напрямів та спеціальностей, які можна опанувати в цих ВНЗ. Виходячи з того, що пропонують на ринку праці, найбільш вигідними стануть інвестиції у медичний диплом і всі програми та курси, пов’язані з юриспруденцією.

Америка є країною адвокатів і суден, а це означає, що хороший юрист без роботи не залишиться.

Лікарські послуги в Штатах коштують дорого, а число приватних клінік переважає перед державними лікарнями. Доктора тут отримують хорошу зарплату, але, щоб почати практикувати, доведеться пройти 10-15 років.

Ще один напрямок, на яке варто звернути увагу, – музика. Вивчати даний предмет як профільний діти починають з 8-го класу. Престижними профільними вишами країни є The Juilliard School, Curtis Institute of Misic, коледж Берклі, Музичний інститут в Голлівуді, Тенглвудський музичний коледж.

Освіта IT-фахівця краще всього отримувати в Кампус Silicon Valley при Університеті Каліфорнії в Санта-Крус. Розташований у самому серці Кремнієвої Долини. Всі програми внз орієнтовані на підприємництво, глобальний бізнес та інновації.

Особливий інтерес викликають Сполучені Штати у тих, хто мріє про престижну економічну освіту. Список рейтингових ВНЗ, де можна освоїти даний напрямок, включає:

  • Південний коледж Флориди,
  • Стенфордський університет,
  • Бостонський університет,
  • Гарвардський університет,
  • Чиказький університет.

Як проходить вступ

Визначившись з навчальним закладом, можна переходити до питання, як вступити до американського ВНЗ. Ніяких обмежень для іноземців немає. Стати студентом університету або коледжу може і білорус, і українець, і росіянин, і казах. Головне, щоб вистачило коштів і абітурієнт відповідав вимогам.

Приймальна комісія оцінює кандидатів по багатьом критеріям: оцінки в шкільному атестаті, досягнення в навчанні, рекомендації вчителів, наявність талантів.

Важливо пам’ятати, що вступити до вишу США (як і на батьківщині) після 9-го класу жителям країн СНД неможливо. Для цього доведеться закінчити ще професійний технікум або отримати повну середню освіту.

Готуємо документи

як поступити в американський вузЗарахування в деякі ВНЗ проходить за результатами оцінювання попередньої успішності. Якщо все пройде успішно, університет надішле запрошення, на підставі якого відкривається студентська віза в США.

Основний документ в пакеті паперів – це анкета (application form). Її завжди можна завантажити на сайті обраного навчального закладу. Деякі питання в ній можуть бути тематичними та вимагають відповіді у формі есе. Наприклад, «Яку останню книгу ви прочитали?».

Пакет документів включає:

  1. Заповнену анкету.
  2. Мотиваційний лист.
  3. Квитанцію про сплату внеску за розгляд заяви (до 150$).
  4. Гарантія наявності коштів (виписка з рахунку або спонсорський лист).
  5. Виписка про успішність, так званий транскрипт (якщо абітурієнт вже відучився якийсь час у виші у своїй країні) або шкільний атестат з перекладом і нотаріальним посвідченням.
  6. Сертифікат про проходження іспиту TOEFL або IELTS (рівень знання англійської мови).
  7. Рекомендаційні листи від вчителів.

Якщо кандидат з України вже отримав базову вищу освіту в рідному ВНЗ та хоче продовжити навчання на ступінь у США, йому знадобиться підтвердження українського диплома (нострифікація). Цим займаються спеціальні комісії, які вирішують, які оцінки можна зарахувати, а які ні.

Іноді ступінь диплома знижують. Наприклад, ви отримали ступінь магістра, а вам присвоїли тільки бакалавра. Така практика є нормальною, оскільки існує різниця в навчальних програмах українських і американських вишів.

Іспити

Порядок проходження вступної кампанії та іспити для вступу в американський ВНЗ завжди прописані на сайті навчального закладу.

У абітурієнтів є можливість відправити заявку відразу в кілька вишів. Для цього можна скористатися електронною системою, яка автоматично розішле ваш запит установи, які вас цікавлять. Наприклад, підійде Common Application.

Якщо попередню освіту ви отримали не англійською мовою, обов’язково потрібно здати іспит TOEFL. На деякі програми, наприклад, дизайн або архітектура, потрібно підготувати портфоліо.

Тести для вступу в університет здають ті, хто претендує стати студентом престижного ВНЗ. Це найчастіше ACT або SAT – іспити, які здають всі американські школярі, закінчуючи школу.

Можливість дистанційного навчання

Деякі американські ВНЗ надають можливість заочного навчання. Особливо актуально це для іноземних студентів, які можуть отримати диплом одного з найпрестижніших вишів у світі, не залишаючи батьківщину.

Такий підхід заведено називати програмою майбутнього. Вона забезпечує дистанційну освіту в Америці за допомогою сучасних технологій і засобів комунікації.

Подавши пакет документів у той чи інший внз, абітурієнт зараховується до лав студентів і за ним закріплюється певний викладач. Для отримання ступеня магістра потрібно буде прослухати 12 курсів, тривалість кожного з яких складає 2,5 місяці.

Всі тестові та інші завдання надсилаються на електронну пошту. Якщо необхідно пройти усне випробування, використовується Skype та інші програми, що роблять можливим візуальний контакт. По закінченні навчання університет висилає диплом на пошту.

Що входить в програму навчання

Навчальний рік у ВНЗ США триває близько 9 місяців та поділяється на семестри (іноді триместри). Єдиного навчального плану тут не існує.

Кожен виш розробляє власну програму навчання, яка відрізняється варіативністю і гнучкістю. Прийом нових студентів проходить навесні та восени, тому приступити до навчання можна у зручний час.

Понять академічної групи та розкладу, єдиного для всіх, в університетах також немає. Кожен студент сам вибирає курси, які йому хочеться відвідувати.

Всі предмети поділяються на обов’язкові та додаткові. Кожна дисципліна передбачає певну кількість кредитів (балів). Щоб отримати ту чи іншу ступінь, потрібно набрати суворо встановлена кількість таких залікових одиниць.

Для отримання кредиту потрібно отримати гарну оцінку з предмета:

  • F – незадовільно (0);
  • D – задовільно (1);
  • С – добре (2);
  • В – відмінно(3);;
  • А – відмінно(4);.

З усіх отриманих оцінок обчислюється середній бал (GPA), який і показує, пройдений предмет чи ні.

дистанційна освіта в АмериціПерші два році навчання зазвичай присвячені загальним предметів. До закінчення цього строку учень повинен визначитися, якою буде його подальша спеціалізація, оскільки від цього буде залежати список вузьконаправлених дисциплін.

Освоєння професії в університеті тісно пов’язане з науковими дослідженнями. Саме тому існує можливість стати асистентом або помічником професора.

Заняття поділяються на лекції та семінари. Другі припускають вивчення літератури зі списку, підготовленого викладачем, виконання домашнього завдання, іноді лабораторної роботи, обговорення кейсів і застосування знань на практиці.

Скільки коштує американська освіта

Ціни на здобуття освіти в Штатах залежать від престижності вишу та обраної програми. Потрібно бути готовим до того, що бюджет студенту знадобиться чималий.

Вартість навчання в США в деяких ВНЗ, 1 семестр $ за ступінь бакалавра:

Університет Пенсільванії – 20 000-23 000;
Стенфордський університет – 18 000-24 000;
Чиказький університет – 22 600-24 600;
Гарвард – 16 000-25 000;
Прінстонський університет – 20 000-25 000;
Нью-Йоркська академія кіно – 14 000-24 000;
Університет Нотр-Дам – 16 100-27 200.

Чи можна розраховувати на стипендію

У США існує кілька видів стипендій:

  • Scholarship – зазвичай покриває витрати на навчання та житло. Виділяється штатом або самим навчальним закладом.
  • Fellowship – надається науковими товариствами для навчання аспірантів, докторів і кандидатів наук, які складаються в подібних організаціях.
  • Grant – це стипендія вищого рівня. Отримати грант на навчання в США можуть ті, хто займається якимось цікавим науковим дослідженням. Спонсором може виступати зацікавлена організація.
  • Асистента – асистентська робота. Отримання даного виду матеріальної допомоги натомість вимагає виконання певного виду робіт, наприклад, допомога науковому керівнику в проведенні наукових досліджень. Зазвичай розраховувати на неї можуть аспіранти.

Оскільки безкоштовне навчання в США не є можливим навіть для громадян країни, можна скористатися одним з наступних видів фінансової допомоги:

  • Кредити – позики, які може надати безпосередньо сам виш чи влади штату.
  • Sponsorship – спонсорська допомога. Отримати її можна від благодійної організації, компанії та навіть приватної особи.

Допомога може бути прихованою. Якщо студент напише лист на ім’я ректора та обґрунтує, чому він не може оплачувати своє навчання, університет може піти назустріч і знизити розмір платежів.

Життя студентів

Більша частина молоді проживає в студентських кампусах, які нагадують невеликі містечка з розвиненою інфраструктурою. Як правило, на їх території можна знайти все, що необхідно молодим людям для повноцінного життя, починаючи від бібліотеки, спортивних майданчиків і футбольних полів, закінчуючи кафе і магазинами.

Харчуються студенти зазвичай в університетських їдальнях. У цілому ж список витрат виглядає так:

  • Проживання в гуртожитку – 1 000-1 500$ в місяць, включаючи харчування.
  • Річна страховка – 1 200$.
  • Підручники та навчальні матеріали – 1 000$ в рік.
  • Одяг, непередбачені витрати, розваги – близько 1 500-2 000$ на 1 навчальний рік.
  • Проїзд в громадському транспорті, в більшості ВНЗ покривається за рахунок університетських фондів.

Працювати студенти під час навчання можуть тільки в кампусі та не більше 20 годин на тиждень. В середньому витрати на життя і харчування можуть досягати 30 тисяч доларів у рік.

Проходження стажування

Перевагою навчання в США можна вважати можливість пройти стажування в американській компанії. Багато навчальні заклади підтримують тісні контакти з національними роботодавцями та зарубіжними партнерами.

Але, щоб придбати такий досвід, доведеться серйозно підійти до питання успішності.

Запрошення від компанії можуть отримати лише найбільш перспективні та наполегливі у своїй праці студенти. Бонусом після проходження стажування може стати запрошення на роботу після закінчення вишу.

Дізнатися, з якими підприємствами співпрацює внз, можна в Департаменті по роботі зі студентами, який є при кожному навчальному закладі. Планувати стажування потрібно починати з найпершого року навчання.

Підсумки

Наведемо порівняльну таблицю плюсів і мінусів навчання в США:

Переваги Недоліки
можливість отримання освіти в одному з ВНЗ зі світовим ім’ям; висока вартість навчання;
американські виші можна назвати нестандартними, оскільки в них вкладають гроші різні монополії, тобто істотний бюджет іде на науково-дослідницьку діяльність; великі супутні витрати;
диплом, який визнається в більшій частині країн світу; високі вимоги до абітурієнтів;
перспективи працевлаштування; територіальна віддаленість;
проживання в країні з багатою історією, культурою і традиціями; різниця в менталітетах.
наявність посвідки на проживання на весь період навчання;
якісна освіта;
доступ до кращих бібліотек світу;
можливість займатися науково-дослідницькою діяльністю;
проживання в англомовній середовищі.

Говорячи в цілому, отримання освіти в США коштує того, щоб накопичити кошти та вкласти їх у майбутню професію.

Вища освіта та навчання в Америці: Відео

Статті по темі