Навчання по обміну в США у 2025 році – хороший шанс для тих, хто мріє отримати освіту в американському навчальному закладі, але вважає, що це недоступно або неможливо. Щоб здійснити такий проєкт, необхідно вступити до вишу або школи, яка бере участь у таких програмах. Або подати заявку самостійно зацікавив проєкт і показати гарні результати навчання. Як втілити мрію в реальність, які вимоги до кандидатів, і як живуть іноземні студенти в Штатах, спробуємо розібратися поетапно.
Перспективи навчання в США по обміну
Час, проведений в Америці за програмою обміну, не буде витрачено даремно. За той період, поки буде тривати навчання, в житті студента або школяра відбудеться багато позитивних змін:
- завдяки повного занурення в мовне середовище підвищиться рівень володіння англійською мовою;
- зросте рівень відповідальності та самостійності;
- розширяться кругозір і світогляд;
- запуститься процес адаптації до життя в нових реаліях, що дозволить позбавитися від страху, якщо дитина вирішить продовжити навчання в американському виші;
- з’являться нові друзі;
- резюме майбутнього фахівця поповниться таким важливим пунктом, як «навчання в США», а диплом, виданий по закінченні програми, збільшить шанси на працевлаштування в престижній компанії або на надходження в американський виш;
- з’явиться можливість відпрацювати отримані знання в ході практичних занять.
Життя в Америці – це ще й чудова можливість позбутися стереотипів про різних культурах, поглядах, образах життя. Як показує практика, студенти, які повернулися зі Штатів, стають більш комунікабельними, цілеспрямованими, поінформованими та широко мислячими.
Діючі програми
Перші американські програми обміну почали з’являтися після закінчення Другої світової війни. Основна їх мета полягала в популяризації культури народів США і зміцненні дружби між націями. Сьогодні американське уряд зацікавлений у залученні талановитих, перспективних молодих людей. Всі існуючі сьогодні програми можна розділити на дві групи – для учнів шкіл та студентів внз.
Програми для школярів
Всі програми для підлітків, які ще навчаються в школі, мають індивідуальну специфіку. Одні з них націлені на туризм і обмін культурним досвідом, інші – на вивчення англійської мови, треті – на вдосконалення певної галузі знань, розвиток творчих здібностей або на заняття спортом. Сьогодні школярі можуть подати заявку на участь у наступних програмах:
AFS (American Field Service)
Розрахована на учнів у віковому діапазоні від 15 до 18 років. Участь у програмі бере 56 держав, включаючи Україну. Передбачається проживання в американських сім’ях. Іноземних школярів приймають американські школи по обміну, які співпрацюють з проєктом.
Прийом заявок триває з 15 вересня по 15 жовтня. Після попереднього відбору кандидатів запрошують на інтерв’ю. З’явитися на зустріч потрібно особисто. Провести її по скайпу можуть тільки ті, хто проживає в дуже віддалених регіонах. Кількість учасників визначається кількістю знайдених спонсорів і сумою фінансування.
Для підвищення шансів проходження відбору потрібно підготувати:
- виписку з оцінками зі школи;
- дипломи та грамоти за участь у конкурсах та олімпіадах;
- документи, які можуть підтвердити досягнення в будь-яких сферах.
Найчастіше організатори віддають перевагу творчим дітям. Особливих жорстких вимог до кандидатів немає, а тому подати заявку може абсолютно кожен учень. Додаткова вимога – проходження тесту з англійської мови
Всі витрати покривають спонсори. Батькам доведеться сплатити тільки оформлення візи, страховку і придбання авіаквитків. Подати заявку можна на офіційному сайті програми в країні громадянства.
FLEX Education (Future Leaders Exchange)
Некомерційна програма, яка передбачає навчання по обміну в США для школярів із країн СНД протягом одного року. У 2025 році для українських школярів дана програма не доступна. Пов’язано це з випадком усиновлення американською сім’єю дитини, батьки якої залишилися в Україні. Про повну відмову від проєкт українська сторона не заявляла, а тому є шанси, що контакти з організаторами відновляться.
Відбір учасників відбувається на підставі конкурсу, включає:
- Тест на знання англійської мови (10 запитань).
- Твір англійською мовою.
- Заповнення анкети та співбесіда, психологічний тест.
Заяви приймаються восени. Проходить добір в лютому-березні. До квітня оголошують прізвища переможців, які зможуть поїхати в Америку на наступний навчальний рік.
Вимоги до учасників:
- Учні 8-10 класів.
- Наявність в атестаті оцінок «відмінно» та «добре».
- Хороший рівень володіння англійською мовою (на рівні школи).
- Вік – 15-18 років.
Отримавши підтвердження про участь, можна приступати до питання оформлення візового дозволу та підготовці до поїздки. Важливою вимогою є відсутність інфекційних захворювань. Участь оплачується організаторами. Батьки покривають витрати на візу, переліт і страховку. Заявки приймаються в електронному вигляді на сайті FLEX в країні громадянства.
Програми для студентів
Участь у програмі обміну для студентської молоді – відмінний спосіб частина навчального процесу провести в американському виші, познайомитися з особливостями американської системи освіти, пройти стажування або отримати повноцінний досвід роботи в американських компаніях. Звернути увагу потрібно на такі проєкти.
Global UGRAD
Програма призначена для студентів очних відділень іноземних внз. Тривалість перебування у США – 1 семестр (зазвичай другий – зима-літо). Весь цей час студент може вчитися, відвідувати заходи, влаштовуватися на підробіток, стажуватися в американських компаніях. Вибір вишу залишається за організатором.
Американська сторона сприяє тому, щоб час, проведений в Штатах, було зараховано в строк навчання. Але перенесенням оцінок і балів студенту доведеться зайнятися самому. Відбір учасників проводиться на конкурсній основі.
Кандидат повинен відповідати наступним вимогам:
- бути громадянином держави, яка підтримує програму;
- бути студентом акредитованого вишу;
- навчатися на денній формі навчання;
- досягти повноліття;
- закінчити 2 курси в рідному виші;
- показати результати навчання з оцінками не нижче «добре» і «відмінно»;
- володіти англійською мовою на рівні, достатньому для життя в США;
- не мати інфекційних захворювань;
- відповідати вимогам, встановленим для отримання візи.
Не можуть брати участь у конкурсі громадяни США, ті, хто раніше відвідував Америку, діти дипломатичних співробітників. Взяти участь у програмі можна на безкоштовній основі. Кандидат оплачує тільки отримання візи. Витрати на переліт і проживання в Америці компенсує приймаюча сторона. Відправити заявку можна на сайті Global Undergraduate Exchange Program.
The Undergraduate Exchange Program
Проєкт розрахований на студентів 1-3 курсів акредитованих університетів у країні, що підтримує програму. Тривалість навчання в американському виші складає 1-2 семестри (залежить від дисципліни).
Кандидати повинні здати іспит на рівень володіння англійською мовою, показати відмінні результати у навчанні та не мати небезпечних захворювань.
Оплата за участь в програмі не стягується. Кандидат оплачує тільки візове дозвіл, переліт і страховку. Подача заявок здійснюється на сайті організатора.
Year of Exchange in America
Одна з популярних програм, як стати студентом по обміну в американському виші, розрахована на обдарованих студентів. Тривалість – 1 рік. Перший місяць перебування у США студенти проживають в американській сім’ї, яка надає їм повний пансіон. На другий місяць учасники переїжджають в студентський кампус.
Вимоги до кандидатів:
- заявник повинен бути громадянином країни, яка підтримує програму;
- дата народження кандидата повинна бути між 20 липня 1998 року та 1 липня 2001 року;
- заявник повинен бути студентом вишу або випускником середньої школи;
- рівень володіння англійською мовою повинен бути достатнім для життя в США;
- академічна успішність повинна бути не нижче оцінки «добре»;
- відсутність факторів, що перешкоджають отримання американської візи.
Програма повністю фінансується американським посольством. Подати заявку можна на сайті організатора.
Work and Travel USA
Програма з обміну студентами в США, яка розроблена для тих, хто хоче провести літні канікули з користю. Працюють учасники найчастіше у сфері обслуговування: у готелях, ресторанах, магазинах, парках розваг. Заявки приймаються починаючи з вересня. Від’їзд студентів запланований на травень – липень.
Вимоги:
- достатній рівень володіння англійською мовою;
- підтвердження навчання у виші в рідній державі;
- вік 18-23 роки.
Оплата за участь у програмі залежить від американського спонсора, посередника на батьківщині та пакету послуг, які вибирає кандидат:
- Мінімальний припускає, що пошуком роботи учасник буде займатися сам (1500 доларів США).
- Стандартний – кандидат може отримати допомогу в пошуку роботи та оформленні візи. Вартість 1 800 $.
- Максимальний – дає можливість пройти підготовчі курси, включає варіанти роботи, житла. Вартість 1 900$.
Подати заявку можна через акредитоване агентство-посередника у себе на батьківщині.
AU Pair Program
Програма працевлаштування іноземних студентів для роботи в американських сім’ях з дітьми. Тривалість участі 12 місяців, ще місяць надається на подорожі по Америці.
Учасник програми повинен відповідати наступним вимогам:
- віковий діапазон 18-26 років;
- закінчена середня освіта;
- знання англійської мови;
- відсутність судимостей;
- досвід роботи з дітьми від 200 годин (не приймається в розрахунок власна сім’я кандидата);
- учасник не повинен перебувати у шлюбі й мати власних дітей;
- відсутність небезпечних захворювань.
Загальна сума витрат на оформлення участі становить 1 500 $. Подати заяву можна в акредитовану компанію, що виконує функцію посередника, або на сайті програми.
Пакет документів для візи
Процедура, як виїхати за обміном в Америку, починається з отримання візового дозволу. Для в’їзду на американську територію знадобиться неімміграційна віза J1. Термін її дії зазвичай обмежений тривалістю програми.
Якщо школяр виїжджає за обмінною програмою з батьками, їм потрібно запитувати візу J2.
Пакет документів включає:
- Закордонний паспорт з копією.
- Громадянський паспорт та його копію або свідоцтво про народження.
- Фото.
- Підтвердження участі у програмі (це може бути запрошення з навчального закладу із зазначенням строків навчання або лист-запрошення від роботодавця, якщо мова йде про роботу).
- Довідка про відсутність судимостей.
- Медична довідка про стан здоров’я.
- Авіаквиток.
- Підтвердження наявності житла.
- Страховка.
Документи, складені іноземною мовою, потрібно перевести на англійську і завірити нотаріально.
Чому учасника можуть виключити з програми
Поїздка в Америку з обміну може бути перервана через виключення кандидата з програми. Це може статися з таких причин:
- порушення іноземним громадянином законів США;
- невиконання взятих на себе зобов’язань;
- невиконання навчального плану;
- неприйнятне ставлення до дітей (якщо мова йде про роботу в сім’ях);
- виявлення підроблених документів;
- учасник проживав у США більше трьох місяців протягом останніх 5 років;
- батьки учасника подають документи на еміграцію в США;
- сам учасник ініціював процес еміграції.
На етапі відбору можуть відмовити тим, хто не відповідає заявленим вимогам.
Про що ще запитують майбутні учасники програм
У процесі підготовки поїздки може виникнути багато питань. У цьому випадку знадобиться невеличка інструкція, яка допоможе не упустити важливі моменти.
- Де проживають іноземці, які приїхали по обміну в США?
Варіантів розселення студентів і школярів, які прибули з-за кордону, може бути два:
- в університетських або шкільних кампусах (при наявності таких);
- в американських сім’ях.
У другому випадку організатори ведуть ретельний відбір кандидатів, щоб забезпечити дитині повний комфорт і безпеку. Подаючи заявку, приймаюча сім’я в США повинна пам’ятати: взяти іноземних дітей на піклування можна тільки в тому випадку, якщо в сім’ї є молоді пенсіонери, бабусі та дідусі, які виховали власних дітей; у будинку для школяра або студента повинна бути передбачена окрема або спільна з іншими дітьми однієї статі кімната; іноземному гостю має бути надано повноцінне харчування.
- Чи можлива участь у програмі на безкоштовній основі?
Один зі способів, як поїхати вчитися в США безкоштовно, – знайти програму, яка повністю фінансується організатором. У цьому випадку підійде AFS або Global UGRAD. При цьому друга покриває навіть витрати на переліт. Але в більшості випадків батькам учня доведеться знайти кошти на квитки, візове оформлення та страховий поліс на весь період проживання в Штатах.
Якщо власних коштів не вистачає, можна спробувати пошукати спонсора або оформити позику. Але для того, щоб дитина отримала можливість поїхати безкоштовно, він повинен бути відмінником у навчанні.
- Чи передбачена стипендія?
Учасник програми може розраховувати на стипендію. Але залежить це від кількох факторів:
- від того, скільки спонсорів вдалося знайти;
- від обсягу фінансування;
- від успішності самого учня.
Найбільше шансів у найбільш обдарованих і перспективних студентів, в яких зацікавлена американська сторона. Щоб мати можливість отримати стипендію, необхідно показати хорошу успішність і досягнення у позакласній діяльності.
Невеликий бліц-опитування з важливих питань:
- Чи можна працювати, будучи учасником програми по обміну? Тільки якщо це передбачено умовами самої програми та не порушує чинного законодавства. ВНЗ по обміну студентами, як правило, надають можливість підробляти на території кампуса.
- Що очікується від учня, що живе в родині? Проживання в сім’ї передбачає, що іноземний гість буде дотримуватися правила, встановлені в сім’ї, брати участь у спільних заходах. Програма по обміну – це не екскурсія, це хоумстей, орієнтований на навчання, а тому учневі доведеться допомагати по дому і виконувати ті ж обов’язки, що й інші діти.
- Чи потрібні гроші на витрати? Так, школяру або студенту доведеться самому платити за шкільні обіди, походи в кіно або оновлення гардеробу. Бажано, щоб на руках у нього було щонайменше 300 доларів в місяць.
Підсумки
Обмінні програми з американськими вишами та школами націлені на обмін культурним досвідом, поглиблене вивчення англійської мови та отримання нових знань по тим чи іншим дисциплінам. Проєкти зазвичай розраховані на школярів і студентів, які навчаються в Америці протягом одного або двох семестрів і проживають в американських сім’ях.
Всі витрати на поїздку покриває організатор, крім перельоту, страховки та візи. Якщо програма націлена на працевлаштування студентів, участь доведеться оплатити самостійно.