Меню Закрити

Якість і рівень життя на Алясці

На українців, які вирішили емігрувати до США та опинилися в самому північному і великому штаті країни, зустріч з Аляскою справляє подвійне враження. З одного боку, життя на Алясці сильно відрізняється від українського: якість життя і рівень доходів тут в рази вище, а населення дотримується інших стандартів та іншої життєвої філософії. З іншого боку, багато знайоме і нагадує про батьківщину: весняне бездоріжжя, російські назви та імена, ведмеді на дорогах, нафтові вежі. Розглянемо докладніше, що може запропонувати 49-й штат США іммігрантам з України у 2024 році.

життя на Алясці

Якість і рівень життя

Рівень життя на Алясці — це ті, що в першу чергу дивує і захоплює українських іммігрантів. Жителі штату, незважаючи на суворий клімат, віддаленість від цивілізації та труднощі з постачанням, досягли таких високих життєвих стандартів, про яких українці в цілому поки можуть лише мріяти.

Згідно з даними Numbeo, якість життя на Алясці практично не поступається середньостатистичним показникам по США:

Індекси Анкорідж Джуно Фербенкс США в цілому
Купівельна спроможність 121,18 (дуже високий) 121,18 (дуже високий) 121,18 (дуже високий) 121,18 (дуже високий)
Безпека 42,86 (помірний) 89,72 (дуже високий) 51,86 (помірний) 53,23 (помірний)
Охорона здоров’я 60,37 (високий) 61,12 (високий) 79,64 (високий) 69,51 (високий)
Кліматичний комфорт 45 (помірний) 57 (високий) 26 (низький) 55 (високий)
Забруднення екології 16,83 (дуже низький) 6,91 (дуже низький) 24,59 (низький) 34,59 (низький)

Перевага Аляски полягає в тому, що тут збереглася незаймана людиною природа, і сьогодні це один з найбільш екологічно чистих штатів США.

Рівень доходів жителів Аляски

Мінімальна оплата за годину роботи в США становить $ 7,25. На Алясці цей показник становить $ 9,89. Середня зарплата за тиждень тут близько $ 1 100, що також перевищує середні показники по країні ($ 882).

Середньорічний дохід в США і на Алясці:

Середній річний дохід США ($) Аляска ($) Джуно Анкорідж Ситка Ном Фербенкс
жителя 31.178 35.066 38.058 36.509 33.93 30.088 27.63
сім’ї 57.653 76.115 74.760 78.122 69.636 70.953 55.779

Більш високий дохід мають на Алясці інженери-нафтовики ($ 85,828), інженери-будівельники ($ 84,375), лікарі ($ 77,143), адвокати ($ 70,506).

Рівень життя на АлясціСлід також враховувати факт, що ставка прибуткового податку на Алясці становить 0,0 %, у тій годину як по країні — 4,6 %. Крім того, бюджетні працівники — поштові службовці, поліцейські, пожежники, держслужбовці отримують додаткову надбавку у розмірі 25 % від зарплати.

Якщо раніше, за часів Золотої лихоманки, імміграція на Аляску була представлена в основному численними золотошукачами, то сьогодні можна говорити про так звану Срібну лихоманку – багатогалузеве і високорозвинене рибальство.
За один сезон, з травня по жовтень, житель Аляски, володіє власним катером, має можливість заробити від 30 000 до 50 000 доларів ловом лососевих риб. Ті, у кого немає катері, можуть отримати дохід на сезонних роботах.

Цікавий факт. Жителі Аляски мають у власності більше 10 тисяч невеликих літаків і вертольотів. Це у 14 разів перевищує середні показники по США у розрахунку на душу населення.

Рівень соціального забезпечення

49-й штат — один з найбільш соціально орієнтованих в США. На Алясці ефективно функціонує і постійно вдосконалюється так звана система соціального благоденства.

Уряд штату активно використовує такі механізми, як розподільчі економічні відносини, позаринкові зв’язки, приватно-державні кооперативні фонди та державний патерналізм. Так, великі дотації й держпозики, які стимулюють розвиток місцевих фермерських господарств в субарктичних умовах, стали доброю традицією підтримки штатом своїх громадян.

Влада намагається стабілізувати демографічні процеси, зробити так, щоб населення не покидало штат. Пенсіонери-старожили отримують щомісячну додаткову допомогу в $ 250. Для літніх створена мережа санаторіїв і пансіонатів.

З 1982 р. на Алясці була впроваджена система виплат PFD (Permanent Dividend Fund). Від системи безумовного основного доходу особливо виграють пенсіонери, матері-одиначки, представники корінного населення.

Всі постійні резиденти штату, незалежно від статі, раси та віку, мають право на щорічну виплату з Постійного фонду Аляски (Alaska Permanent Fond). Якщо ж резидент, який не є військовослужбовцем чи студентом, вирішить поїхати на годину і буде відсутнім понад 180 днів у році, таку виплату він вже не отримає. Її сума складає від $ 1000 і більше, в залежності від прибутку штатом у минулому році.

Цікавий факт. Кошти Постійного фонду Аляски формуються насамперед за рахунок перерахування 25 % від доходів нафтових компаній. Найбільший розмір виплати склав 3 269 $ у 2008 р. В останні роки — від 1000 до 1500 $.

Медичне обслуговування

Якість і рівень життяСфера медицини — предмет особливої гордості штату. Так, за кількістю лікарів на 1000 жителів Аляска перевершила загальноамериканської рівень: 211 проти 200. Якщо вартість лікування в США на 54 % покривається державою, то на Алясці система охорони здоров’я компенсує пацієнтам 70 % витрат. Особлива увага приділяється дитячому здоров’ю.

Рівень задоволення медобслуговуванням серед резидентів Аляски високий:

 • навички та компетенція медперсоналу — 83,33 %;
 • сучасне обладнання для діагностики та лікування — 100 %;
 • зручність розташування медустанов — 100 %;
 • дружелюбність і ввічливість персоналу — 91,67 %;
 • оперативність надання медичної допомоги — 87,5 %
 • якість послуг — 75 %.

Проте більшість жителів штату незадоволені високими цінами на медичні послуги та дорожнечею страховки.

Цікавий факт. На Алясці легалізовано використання марихуани в медичних та рекреаційних цілях.

Система освіти на Алясці

Система освіти має багато спільного з іншими штатами. У неї входять:

 • Дошкільна освіта (Nursery School, Kindergarten) — для дітей від 3 до 6 років;
 • Початкова школа (Elementary School) — для дітей від 6 до 11 років. Викладає протягом року один вчитель, кожен рік склад класу змінюється.
 • Середня школа (Middle School) — для учнів від 11 до 14 років. Іноді початкова і середня школи об’єднані в первинну (Primary School). Заняття ведуть вчителі-предметники.
 • Вища школа (High School) — навчаються школярі від 14 до 18 років. Після її завершення випускники мають середню освіту (secondary education).
 • Вища освіта. На Алясці діють коледжі та університети — в Анкоріджі, Джуно, Фербенксі. Випускники отримують звання бакалавра (bachelor’s Degree).

Професійну освіту можна отримати в одному з технічних училищ. По закінченні — через 2-3 роки — видається сертифікат на певний вид діяльності.

Середня освіта на Алясці можна отримати в державних школах (public school), приватних (private school) і релігійних навчальних закладах. Уряд штату надає підтримку учням: шкільні автобуси, безкоштовні шкільні сніданки. Один учень обходиться у 20,3 долара в день; у США в цілому — 12,4 долара. На вчителя припадає 21 учень.

Природні умови Аляски

Географічні умови та клімат на Алясці відрізняються різноманітністю. Це обумовлено тим, що штат займає величезну територію.

Географічні умови і клімат на Алясці

Тут можна виділити кілька великих зон:

 1. Південний-схід Аляски. Цей регіон найбільш географічно близький до основної території США. Тут знаходиться безліч островів, проток, проток і озер, які утворюють північну частину так званого Внутрішнього проходу — водної артерії, по якій можна безпечно плавати вздовж узбережжя. Тут же знаходяться найбільші міста — Джуно та Анкорідж. Клімат тут субарктичний, що переходить в помірний морський, літо вологе і прохолодне.
 2. Алеутські острови: 110 островів з 25 діючими вулканами відокремлюють Берингове море від Тихого океану. Клімат субарктичний морський.
 3. Внутрішня Аляска з центром у м. Фербанкс в долині р. Танака. Клімат субарктичний, континентальний з низькими температурами.
 4. Арктичні узбережжя Аляски (Полюси). Дуже холодний арктичний клімат.

Великий мінус — постійна активна сейсмічна активність практично на всій території штату.

Землетруси тут відбуваються практично щодня. Найсильніші були відзначені в 1964 році (9,5 бала), 1995 року (5,5 бала), 2011 році (7,1 бала), 2024 році (7,2 бала).

Рівень злочинності

Рівень злочинності на Алясці в перерахунку на душу населення один з найвищих у США. Так, у минулому році показник насильницьких злочинів (вбивства, грабежі, зґвалтування, напад) тут склав 635,8 на 100 тисяч осіб.

Але говорити про те, що Аляску захлеснула хвиля злочинності, не варто. Відносні цифри невеликі, а ситуація в окремих муніципалітетах навіть більш сприятлива, ніж у середньому по США.

Рівень злочинності в муніципалітетах Аляски (від 1 до 100 балів):

Злочини Валдиз-Кордоба Ситка Фербенкс Джуно Анкорідж Ном Юкон-Коюкук Нортуест Арктік США
Насильницькі 21.2 10 26.3 30.5 45.5 55.8 69.4 81.2 22.8
Майнові 27.9 31 42.7 48.5 55.8 33.6 81.6 71.3 35.5

Потрібно враховувати дві важливі обставини, які так чи інакше впливають на злочинність на Алясці:

 • дія у штаті дозволу на вільне носіння зброї. Жителі штату користуються цим правом для захисту від диких тварин (ведмеді тут часті гості). Вбивства на Алясці нечисленні, а прямий взаємозв’язку насильницьких злочинів з наявністю зброї на руках у населення не зафіксовано;
 • найбільший в США рівень алкоголізму. Цим захворюванням страждають передусім представники корінного населення Аляски — індіанці, алеути, ескімоси. Найбільше число злочинів зафіксовано саме в місцях їх локального проживання і вчинено під впливом спиртного. У багатьох муніципалітетах Аляски у зв’язку з цим обмежують продаж спиртного.

Чи дорого жити на Алясці

Питання про те, скільки коштує проживання на Алясці, вельми актуальне. Українцям добре відомо, як відрізняються ціни у місцях їх проживання та на «материку».

Щодо Аляски ситуація приблизно така ж: позначаються віддаленість від штату основної території США (Lower 48, як називають її місцеві), необхідність завезення продуктів для зимівлі, складнощі з поставками в негоду або з-за природних катаклізмів. Тому часто тут більш високі зарплати нівелюються більш високими цінами.

Житлові витрати: купівля, оренда, комунальні витрати

нерухомість на АлясціЦіни на нерухомість на Алясці зберігає стабільність протягом багатьох років. Ринок житла тут функціонує стабільно, а ціни залежать від багатьох факторів.

Крім будинків та квартир на Алясці існує ще кебин (cabin) — однокімнатна рублена хата зі зручностями на дворі.

Квартиру в будинку з централізованим опаленням, водопостачанням, каналізацією можна купити лише в нечисленних містах (Анкориджі, Джуно, Фербанксе):

Середня ціна за кв. м ($) Фербенкс Анкоридж Джуно США
Квартира в центрі міста 2152.8 2343.5 2693 2557
Апартаменти поза центру міста 1883.8 1865 2100 1842.3

У більшості випадків мова йде про придбання окремих будинків. На сайтах з продажу нерухомості на Алясці (www.allalaskahomes.com, www.alaskarealestate.com та ін) представлений великий список житла на вибір.

Будинок з двома спальнями й ванними у Фербанксі буде коштувати від 100 тис. доларів, в Анкориджі – від 150 тисяч, у Джуно — від 250 тис. доларів. У більш віддалених районах ціни, відповідно, нижче в рази. Але слід враховувати транспортні витрати.

Цікавий факт. Згідно з Актом про заселення (Homestead Act) кожен резидент штату може отримати в оренду вільну ділянку (до 50 га). Умова оренди — проживання на ділянці. Багато будують на таких ділянках будинки самостійно. Мінус — віддаленість вільної землі від центрів цивілізації.

Основна стаття комунальних витрат в окремих будинках — опалення. Рідкопаливна піч за опалювальний сезон в умовах Арктики «з’їсть» від 2 000 до 5000 доларів. Плюс кілька тонн дров ($ 300 за тонну). Середньомісячна плата за комунальні послуги та опалення в апартаментах площею 85 кв. м:

 • $ 359,6 у Фербанксі;
 • $ 276,8 у Василлі;
 • $ 219,5 в Анкориджі;
 • $ 182,6 в Джуно.

Оренда апартаментів з 2 спальнями обійдеться в $ 1 200 (“Джуно”), $ 1 125 (Кетчикан), $ 1 223 (Анкорідж) та ін. Чим складніше дістатися до житла, тим воно дешевше.

Ціна продуктового кошика

Згідно з підрахунками Департаменту агрокультури США, середня вартість продуктового кошика на Алясці для молодої сім’ї з двох осіб становить 614,90, літній — 592,80. Для сім’ї з 4 осіб з дітьми: від 893 до 1066,20 долара в залежності від віку дітей).

В цілому ціни на продукти тут перевищують середньоамериканські й також розрізняються в залежності від району.

Ціни в маркетах Аляски (станом на 2024 рік):

Продукти Василла Фарбенкс Анкорідж Джуно США
Молоко (1 л) 1.18 1.02 1.07 0.88 0.83
Буханець білого хліба (500 гр.) 3.85 4.97 3.45 4.69 2.57
Рис (1 кг) 6.62 6.79 6.86 10.48 3.88
Яйця (12 шт.) 2.62 3.32 3.04 2.38 2.29
Сир (1 кг) 11.03 11.58 15.3 19.17 10.57
Куряче філе (1 кг) 13.24 12.13 11.14 12.4 8.49
Яловичина (1 кг) 26.47 23.15 16.43 18.1 11.43
Яблука (1 кг) 2.77 7.49 6.42 4.38 4.35
Банани (1 кг) 1.99 2.19 2.16 2.63 1.6
Апельсини (1 кг) 6.62 4.85 5.8 4.75 3.94
Помідори (1 кг) 6.60 6.58 5.32 6.58 3.98
Картопля (1 кг) 2.3 2.66 2.45 2.63 2.48
Цибуля (1 кг) 2.3 2.66 3.18 3.74 2.49
Питна вода (1,5 л) 3.1 2.26 2.6 2.68 1.76
Пачка цигарок «Мальборо» 10.6 8.21 10.1 12 7

Витрати на громадський транспорт

Громадський транспорт на Алясці не набув великого поширення. Зважаючи на відстані, наявність доріг і розвиненість інфраструктури, кращий засіб пересування тут — особистий автомобіль.

Автобусні маршрути не охоплюють всю територію муніципалітету, тому додатково доводиться долати відстань пішки (від 15 до 45 хвилин), періодичність руху автобуса — раз в годину, останні рейси — о 20.00-21.00. Детальніше з розкладом можна ознайомитися на сайті муніципалітету Анкоріджа.

Населений пункт Разовий проїзд Місячний проїзний Таксі (старт/1 км)
Васілла 6 45 2.8
Фербанкс 1 35 2,00/1,86
Анкорідж 2 60 2,75/1,55
Джуно 2 40 3,40/1,43

Переїхати з одного міста штату в інший можна:

 • автотранспортом (автобуси, особистий транспорт);
 • морем (пороми, катери, теплоходи);
 • по Аляскинській залізниці — автономна 800-кілометрова дорога пролягає з півдня від Сьюарда на північ до Фербенксу. З-за сейсмічної активності та взимку через снігові замети часто можливі зупинки руху;
 • по повітрю (вертольотом або невеликим літаком).

Інші витрати на Алясці

Повсякденне життя на Алясці вимагає й інших витрат: на одяг, інтернет і мобільний зв’язок, заняття спортом, навчання дітей. Навіть середні витрати в різних містах значно відрізняються.

Товари, послуги Джуно Кетчикан Анкоридж Фербанкс Василла США
Обід на двох у ресторані середнього класу (3 страви) 72.6 62.6 61 76 51 51
McMeal в McDonalds 8.6 7.95 8.6 9.5 8.5 7.5
Чашка капучіно в кафе 4.34 5.5 4.15 4.3 4.2 4.1
1 хвилина місцевої мобільного зв’язку 0.1 0.1 0.1 0.1 0.1 0.1
Інтернет (60 Мбіт, безліміт/місяць) 96 151 109 134 83 65
Місячний абонемент у фітнес-клубі 88 39 70 70.1 75.5 36
1 година заняття тенісом 24 16 16
Квиток в кіно 12 15 12 15 17 13
Приватний дитсадок (місяць) 1250 850 770 965 880
Міжнародна початкова школи (рік) 18300 18300 18300 15350 17500
Джинси Levis 501 49 45 45 49 57 44
Літнє плаття (Zara, H&M і ін) 65 55 42 45 56 35
Кросівки Nike 69 86 83 75 135 75
Стильні чоловічі шкіряні туфлі 95 63 109 108 174 94

Російська Аляска

Росіяни на Алясці з’явилися давно, ще у XVIII столітті. До сьогоднішніх днів збереглися російські назви на картах: острови Baranof, Chichagof, Kashevarof, населені пункти Soldotna, Kotik, Salamatof, Mitrofania, гори, озера, річки.

Російська АляскаПісля продажу Аляски США у 1867 р. більшість росіян або виїхали, або поступово асимілювалося. Російськомовне населення сьогодні представлена нечисленними нащадками перших переселенців, кількома сім’ями православних ескімосів і алеутів, старообрядцями та емігрантами з України та інших країн СНД.

Найбільш «російські міста» Аляски – Анкорідж (понад 5 тисяч росіян), Дельта (1500 осіб), Фербенкс (2000). Невелика кількість росіян проживає в Джуно, Сітке, Номі.

В університетах Аляски навчаються кілька десятків росіян з Далекого Сходу РФ, які скористалися спеціальними програмами за пільговим навчання. Щороку на сезонні роботи прибуває кілька тисяч громадян з СНД. Життя росіян на Алясці практично нічим не відрізняється від життя інших жителів штату.

Найкращі місця для проживання на Алясці

Найкращі місця для проживання на АлясціКажучи про те, де краще жити на Алясці, слід виходити з того, яку мету переслідує іммігрант. Міст тут небагато. Найбільший з них — морський порт Анкорідж, де проживає понад 40 % населення штату.

Після катастрофічного землетрусу і цунамі в 1964 р. місто було відбудовано практично заново, тому він сучасний і чистий. Наявність порту, великої кількості підприємств рибної та гірничодобувної промисловості, військових об’єктів полегшує пошуки робочих вакансій.

Кращі житлові райони розташовані в південній частині міста. Для тих, хто володіє сучасною професією, має дітей, хорошим варіантом можуть також стати захищена від холодних вітрів столиця штату Джуно, а також Фербанкс, Ситка. У кожному містечку є свої плюси та мінуси, але життя в них цілком комфортна.

Для тих, хто переїхав на постійне проживання в пошуках самоти й тиші, хто любить полярну ніч, чудово підійдуть саме північне місто США Барроу чи Ном, де клімат ближче до чукотського.

Підіб’ємо підсумки

Українці, які зібралися виїхати на постійне проживання в США і замислюються над тим, чи варто переїжджати на Аляску, не повинні забувати, що рівень і якість життя в цьому штаті знаходяться на самому високому рівні. Віддаленість Аляски від решти території США компенсується більш високими зарплатами, заходами соціального забезпечення, первозданною красою природи, екологічною чистотою.

Говорячи про те, які існують плюси та мінуси життя на Алясці, слід зауважити, що те, що американці розглядають в якості мінусів (морози, снігопади, полярні ночі), для українців звичні умови. У цьому також можна побачити плюс: природні умови, максимально наближені до домашніх, допоможуть швидше адаптуватися, і Аляска швидше стане другою батьківщиною.

Життя на Алясці: Відео

Статті по темі