Як і сто років тому, Америка притягує мисливців за кращою долею зі всього світу. Підприємливі представники інших народів прагнуть отримати посвідку на проживання в США у 2025 році. Тим більше, що ні американське законодавство, ні уряд цього не перешкоджають і навіть стимулюють процес видачі Green Card.
Законодавче регулювання
Імміграційна політика Штатів виникла одночасно із зародженням держави. Економічний розвиток вимагало припливу робочих рук і розуму, тому з самого початку велося регулювання якісних і кількісних характеристик імміграційного процесу.
В 1952 році з прийняттям “Акта про імміграцію і національності” (Immigration and Nationality Act – INA) була введена система преференцій для в’їзду іноземців окремих категорій:
- фахівці високої кваліфікації;
- батьки американських громадян;
- дружини та діти постійних жителів;
- одружені діти, діти старше 21 року, брати й сестри американських громадян.
Чверть віз призначалося особам, які не потрапили ні в одну з категорій. Приблизно таке ж квотування дотримується і сьогодні, хоча американська влада заявляє про його скасування офіційно.
Регулюванням імміграційних процесів займаються всі три гілки влади. Визначальну роль при цьому відіграє Конгрес. Поряд повноважень має президент.
Посвідку на проживання в Америці видають федеральні органи:
- Державний департамент (Department of State).
- Міністерство юстиції, в яке входять Служба громадянства та імміграції (Citizenship and Immigration Services) і Виконавче управління з нагляду за імміграцією (Executive Office of Immigration Review).
- Міністерство праці (Department of Labor).
Спеціальні функції виконує Національний візовий центр (National Visa Center), за контрактом з Державним департаментом керований приватною компанією. Окремі питання вирішують ФБР і МОЗ. Основні положення імміграційного права закріплені в Immigration and Nationality Act.
Щоб в’їхати в США, потрібно в’їзну дозвіл ─ віза. Не плутайте її з грін-карт ─ документом, що засвідчує особу іноземного громадянина з правом на постійне проживання.
Американські візи поділяються на не імміграційні та імміграційні. Перші дозволяють тимчасове перебування на території Штатів. Другі дозволяють перебувати в країні тривалий час без виїзду з перспективою повної легалізації аж до отримання громадянства.
Список типів віз представлений в таблиці нижче.
Non Immigrant | Immigrant |
---|---|
А – дипломатична | К1/К2 – віза нареченої/нареченого |
B1/B2 – для ділових/туристичних поїздок | IR, IH, CR, IW, IB і V15 – для близьких родичів, усиновлених дітей і батьків громадян США |
З – транзитна | F і B – для возз’єднання сім’ї |
D – для членів екіпажів морських і повітряних судів | E та H – для цінних працівників і рідкісних професіоналів; EB-5 – інвестиційна віза |
F і M – студентські L, O, P та Q – робочі I – для журналістів |
C 51,52,53 (T, R, I) – для тих, хто створює робочі місця, подружжя та дітей |
J – для учасників програм обміну | DV1, 2, 3 – для іммігрантів різноманітності, подружжя та дітей |
R – для релігійних діячів |
Умови отримання
Отримання посвідки на проживання (ПНП) в США пов’язано з наступними видами візових дозволів:
- Віза нареченої/нареченого K1. В’їзд в США для укладення шлюбу з громадянином. Обидва повинні бути вільними та мати намір одружитися протягом 90 днів з моменту прибуття на територію Сполучених Штатів. Відносини з громадянином США повинні тривати не менше 2 років. Потрібні докази тривалих відносин (листування, фотографії). Потрібно, щоб протягом останніх двох років пара бачилася один з одним, хоча б один раз. Необхідно пройти співбесіду у відділі імміграційних віз Посольства США.
- Робоча / бізнес-віза L-1. Передбачає відкриття філії або дочірнього підприємства, надають 10 робочих місць американцям. Рід діяльності материнської та дочірньої компаній повинен збігатися. Потрібно надати бізнес-план і показати в офіційній звітності, що материнська компанія прибуткова. Після року роботи є можливість надати в міграційну службу результати роботи, отримати продовження візи на 2 роки та право подати документи на грін-карт. Обмежень на кількість щорічно затверджуваних віз L-1 немає. Заявник повинен працювати в компанії за межами США безперервно протягом 1 року з трьох попередніх років, бути керівником, менеджером або працівником, що володіє спеціальними знаннями про діяльність компанії, підтвердити рівень володіння англійською та одержувати заробітну плату не нижче встановленого мінімуму в США.
- Інвестиційна віза EB5 видається за великі вкладення в американську економіку ─ фактично це ПНП в США за інвестиції від 1 млн доларів (500 тисяч доларів, якщо проєкт реалізується регіональним центром, включеним в список на сайті Служби імміграції).
- Робоча віза для фахівців H-1B: для її отримання необхідна як мінімум ступінь бакалавра за спеціальністю, за якою претендент на отримання має намір влаштуватися в Штатах. Потрібні досвід роботи за професією ─ 3 роки стажу після завершення навчання, та визнання диплома.
Отримання ПНП в США при купівлі нерухомості не гарантовано. Цей факт лише підтверджує наявність коштів, що дає певні переваги при розгляді петиції. Те ж стосується лотереї. Вимоги до претендентів на ПНП мінімальні:
- відсутність судимостей і небезпечних інфекційних захворювань;
- фінансова стабільність.
При цьому, якщо переможець не підходить під вимоги законодавства, видачу грін-карт буде відмовлено.
Щодо особи, яка бажає іммігрувати в США, до подання заяви на запитувану імміграційну візу USCIS повинна затверджуватися петиція, яка зазвичай подається родичем або роботодавцем.
Імміграційний збір становить 220 доларів і сплачується до поїздки в США. Винятком є майбутні прийомні батьки дітей, які в’їжджають за програмою сиріт, та власники віз категорії K.
Повна вартість візи в кожному випадку індивідуальна. Варто врахувати, що інвесторам і бізнесменам доведеться платити податки.
Заявники зобов’язані пройти медогляд комісією, склад якої затверджено американським посольством або консульством. Порядок запису на огляд визначає Національний візовий центр або посольство (консульство) США.
На співбесіду в посольство або консульство США необхідно з’явитися за 15 хвилин до призначеного часу. З собою необхідно взяти лист із запрошенням і документи, необхідні для розгляду заяви на візу.
Перелік документів для отримання посвідки
Щоб отримати ПНП в Америці, доведеться приготувати та надати ряд документів:
- анкету заявника;
- закордонний і внутрішній паспорт;
- свідоцтво про народження;
- медичну картку з результатами аналізів;
- довідку про несудимість;
- фотографії;
- інформацію про сімейний стан і дітей;
- дані про фінансове становище та роботу;
- обгрунтування права на ПНП.
В окремих випадках також знадобляться:
- адреса в США;
- документи, що засвідчують шлюб;
- докази загрози життю, здоров’ю та сегрегації на батьківщині;
- документи, що підтверджують капіталовкладення і створення робочих місць в США.
Подати пакет документів в Україні можна у посольство за адресою: Київ, вул. Сікорського, 4 (колишня вул. Танкова), тел: (044) 521-5000.
У разі відмови необхідно визначити причину, щоб не повторювати помилок. Потрібно запит справи в місці, куди подавалася заява, і подача апеляції для оскарження рішення. Без професійних юристів така задача не вирішується.
Після ВНП: продовження, ПМП, громадянство
Через п’ять років легального проживання (без виїздів довше року, для підтримки статусу потрібно жити в країні не менше 6 місяців на рік) можна одержати громадянство.
Постійна посвідка на проживання в США для українців видається на 10 років і передбачає можливість продовження. Подавати заяву на продовження можна за пів року до закінчення терміну дії Green Card – через інтернет або звичайною поштою. Для подачі заяви за межами Штатів можна звернутися в найближче консульство. У разі відмови можна скористатися правом на апеляцію.