Меню Закрити

Особливості системи освіти в США

Сполучені Штати Америки входять в число міжнародних лідерів за якістю освіти. Згідно з даними Організації Об’єднаних Націй, система освіти в США у 2024 році має індекс рівня освіти (Education Index) 0,903 при максимально можливому значенні 1. Велика кількість іноземців прагне вступити саме в американські вищі навчальні заклади.

система освіти в США

Специфіка американської освітньої системи

У США освітня система не контролюється централізовано (Міністерство освіти), а на місцевому рівні. У кожному зі штатів є виборне управління, яке займається складанням навчальних планів та слідкує за їх виконанням. Функція федерального уряду зводиться тільки до фінансування навчальних закладів, які є державними.

Американська модель освіти заснована на принципі Liberal Arts. Він передбачає самостійний вибір учнями життєвих цінностей і несення відповідальності за цей вибір. Ще в школі учні мають право вивчати ті предмети, які знадобляться їм при отриманні майбутньої спеціальності.

В американських навчальних закладах кількість годин теоретичних курсів зведено до мінімуму. Більшість занять – практичні: перед учнями ставляться конкретні життєві завдання, які їм доводиться розв’язувати, використовуючи наявні знання.

Етапи навчання в Америці: дошкільна освіта, початкова школа, середня школа і вища освіта. Детальніше про них мова піде далі.

Дошкільні заклади

Дошкільна освіта є першою сходинкою, яка відома під назвою Preschool. В її рамках функціонують ясельні групи для дітей від 2 років, денні школи та центри по догляду за дітьми, що досягли 3-4 років.

Деякі з цих закладів працюють 24 години на добу. Їх відвідування, як і в більшості країн, не є обов’язковим.

Дитячі садки в США функціонують на комерційній основі. Середня щомісячна плата коливається в межах 850-1 200 доларів.

Дошкільна освіта в Америці спрямована на всебічний розвиток кожної дитини. Вихователі допомагають дітям навчитися правильно говорити, грають з ними, вчать танцювати, малювати, ставити сценки та так далі. Чітка освітня програма для таких центрів не передбачена.

Починаючи з 5-річного віку кожна дитина може відвідувати підготовчий клас. Основна їх маса працює при школах.

Підготовчі групи безкоштовні, їх фінансує уряд кожного штату. Тут дітей готують до школи, вчать читати, рахувати, писати, допомагають адаптуватися в колективі. Паралельно існують і приватні платні підготовчі центри.

У багатьох штатах практикується видача сертифікатів про отримання дошкільної освіти. В них вказується найменування закладу, який відвідувала дитина, період навчання, дається характеристика поведінки та здібностям. У деяких початкових школах такий сертифікат є необхідною умовою для зарахування на навчання.

Початкова школа

Початкова освіта в СШАПочаткова освіта в США обов’язкове, відомо воно як Elementary School. Навчання триває протягом 5 років: з 1-го по 5-й класи. Всі діти повинні відвідувати початкову школу з 6 до 11 років.

Учнів розподіляють по класах після проходження ними тесту на рівень IQ з урахуванням їх здібностей. Серед початкових шкіл у Сполучених Штатах є державні, приватні та церковно-парафіяльні навчальні заклади.

Програма навчання включає такі академічні дисципліни:

 • арифметика;
 • лист;
 • читання.

Суспільних та природничих наук приділяється мало часу. Частіше всього вони об’єднуються в такому предметі, як краєзнавство.

Всі дисципліни викладаються одним вчителем. Виняток становлять тільки музика, образотворче мистецтво та фізична культура. Якісне наповнення програми не регулюється на державному рівні.

У багатьох штатах в початкових школах велику кількість часу відводиться на екскурсії, реалізацію мистецьких проектів та інші методи навчання через розваги.

Багатьох іммігрантів з України цікавить, чи є українські школи в Америці. Слід вказати, що навчальних закладів, де викладання проходило б виключно українською мовою, в країні не існує. Проте функціонують чартерні (контрактні) школи, в програму яких включені українська мова і література.

Такі заклади є державними та безкоштовними. Але, на відміну від звичайних американських шкіл, вони незалежні та наділені свободою від багатьох обмежень. Чартерні школи розраховані на невелику кількість людей: від 200 до 400 учнів.

Середня школа

Середня обов’язкова освіта (Secondary Education) у Сполучених Штатах складається з двох ступенів: молодша і старша середні школи.

У Middle School передбачено навчання дітей протягом 3 років – з 6-го по 8-й класи. Тобто учні відвідують молодшу середню школу з 11 до 13 років.

До обов’язкових предметів належать англійська мова, математика, природничі та суспільні науки, фізична культура. Молодша середня школа в США передбачає формування класів з різними ухилами. Ті, у кого є особливі здібності з певної дисципліни, відвідують класи з поглибленим її вивченням.

У 8-му класі учням надається право самостійно вибрати деякі предмети, які вони хотіли б вивчати. Вибір потрібно зробити між мистецтвом, іноземними мовами, технологіями.

Особливості старшої середньої школи

Особливості старшої середньої школиПісля закінчення 8-го класу приходить час High School – старшої середньої школи.

Тут викладаються як обов’язкові для всіх, так і профільні дисципліни, які вибирають самі учні.

Для одержання документа про освіту кожен школяр повинен виконати такий мінімум вимог:

 • вивчати 3 роки математику;
 • пройти 4-річний курс літератури;
 • від 2 до 4 років прослухати курс суспільних наук, в тому числі історії та державного устрою США;
 • виконати 1-2-річну програму з фізичного виховання.

До профільних дисциплін, представленим на вибір учнів, належать:

 • інформатика;
 • комп’ютерна графіка та веб-дизайн;
 • статистика;
 • редакторська справа та журналістика;
 • театральне мистецтво;
 • танці;
 • іноземні мови;
 • образотворче мистецтво;
 • трудове навчання та інші.

Старшу середню школу необхідно відвідувати протягом 4 років – з 9-го по 12-й класи. Тут навчаються підлітки у віці 14-18 років. Таким чином, стає очевидно, в якому віці американці закінчують школу.

У деяких школах США передбачено 13-й клас – так звана Advanced Placement Programme. Відвідувати його можуть ті, у кого є бажання глибше вивчити дисципліни, які будуть профільними у вузі.

Закінчивши 13-й клас і склавши іспит як мінімум на 3 бали з 5 максимальних, можна вступити відразу на другий курс університету. Учні, які закінчили даний клас з відзнакою, мають право на зарахування в Прінстонський, Єльський, Гарвардський університети.

Навчання за такою програмою передбачає пільги на вступ до вишів не тільки США, але й Канади, Великобританії та ще понад 50 країн.

Повна відповідь на питання про те, скільки класів в американських школах, звучить так: 12, з можливістю продовжити навчання у 13-му класі за Advanced Placement Programme.

Дорога в престижні вузи країни відкривається і перед випускниками шкіл-пансіонів. Це елітні приватні навчальні заклади з постійним проживанням учнів, де надається можливість поглиблено вивчати певний набір дисциплін. Їх перевагою є невеликі класи, розраховані не більше ніж на 15 осіб.

Викладацький склад відрізняється високим професіоналізмом. Відомі школи-пансіони в США: Berkshire School, Hoosac School, Cheshire Academy (IB School), Lawrence Academy, Wyoming Seminary Prep School.

Шкільні випускні іспити

Закінчивши старшу середню школу, учні повинні скласти підсумковий іспит Scholastic Aptitude Test – SAT I або SAT II. Відмінність між цими двома видами тестів полягає в спрямованості та рівні складності:

 • SAT I здають ті, хто планує вступати в коледжі або університети середнього рівня;
 • SAT II необхідно здати тим, хто збирається продовжити навчання в кращих вузах країни.

Склавши іспити в американських школах, випускники отримують дипломи про повну середню освіту.

Американська система вищої освіти

Американська система вищої освітиВища освіта в Сполучених Штатах влаштовано відповідно до такої структури:

 1. Бакалаврат (bachelor’s Degree). Програма розрахована на 4 роки, включає 30 предметів. По закінченні навчання студенти захищають випускні проекти, отримують дипломи та ступінь бакалавра.
 2. Магістратура (master’s Degree). Навчання триває 1-2 роки. Студенти займаються науковими проектами в обраній ними галузі знань. За підсумками навчання здаються іспити. Випускники отримують дипломи та ступінь магістра. Економістам присвоюється ступінь Master of Business Administration (МВА).
 3. Докторантура (Advanced Professional Degree). Отримавши вищу освіту в США за магістерською програмою, можна поступити в докторантуру. Вчитися тут потрібно 2-3 роки, навчання завершується захистом дисертації та присвоєнням випускнику ступеня PhD (Doctoral Level).
 4. Докторантура за програмою Postgraduate/Postdoctoral Level. Це найвища і найбільш престижна ступінь. По даній програмі мають право навчатися тільки ті, у кого є наукові ступені PhD, а також є велика кількість науково-дослідних робіт і проектів.

Дипломи американських вузів котируються у всьому світі.

Популярні вищі навчальні заклади

Внз, які пропонують тільки бакалаврські програми, займаються виключно навчанням студентів, не практикуючи науково-дослідної діяльності, називаються коледжами. Популярністю користуються Річард Бланд коледж (м. Пітерсберг, штат Віргінія), Барух коледж (м. Нью-Йорк, штат Нью-Йорк), Хантерський коледж (м. Нью-Йорк, штат Нью-Йорк) та інші.

Гуманітарні коледжі відомі ще як «коледжі вільних мистецтв». Серед найпопулярніших за рейтингом минулого року:

 1. Вільямс (м. Уільямстаун, штат Массачусетс);
 2. Амхерст (м. Амхерст, штат Массачусетс);
 3. Суортмор (м. Суортмор, штат Пенсільванія) і Уеслі (Массачусетс).

Університети – це вищі учбові заклади, в яких, крім бакалаврату, є магістратура і докторантура. В складі одного університету може бути кілька коледжів; наприклад, в Єльському університеті їх 14.

Розрізняють приватні вузи та університети штатів. Серед перших найбільш авторитетними (не тільки в державному, а й у світовому масштабі) вважаються вузи, що входять в об’єднання “Ліга плюща”. Це 8 університетів:

 1. Браунівського (м. Провіденс, штат Род-Айленд).
 2. Гарвардський (м. Кембридж, штат Массачусетс).
 3. Дартмутський (м. Ганновер, штат Нью-Гемпшир).
 4. Єльський (м. Нью-Хейвен, штат Коннектикут).
 5. Колумбійський (м. Нью-Йорк, штат Нью-Йорк).
 6. Корнеллський (м. Ітака, штат Нью-Йорк).
 7. Пенсільванський (м. Філадельфія, штат Пенсільванія).
 8. Прінстонський (м. Прінстон, штат Нью-Джерсі).

Серед найпопулярніших внз приватної форми власності – університети Нью-Йорка: Міський, Рокфеллерівський, Єшива та інші.

Університети штатів фінансуються місцевими органами влади. Вони орієнтовані на навчання мешканців свого штату. Плата за навчання для представників інших штатів у них вище.

Одними з найбільш затребуваних вузів даного типу вважаються Каліфорнійський (м. Берклі), Мічиганський (м. Енн-Арбор), Віргінський (м. Шарлотсвілль) університети.

Якість освіти в США залежить від форми власності вузу. Як показує практика, в університетах штату групи більше, викладачі приділяють кожному студенту набагато менше уваги, через що страждає якість навчання.

Тривалість навчального року в США

Популярні вищі навчальні закладиУ більшості шкіл навчальний рік стартує наприкінці серпня – початку вересня і триває близько 170-186 днів (залежно від штату). Діти відвідують навчальні заклади з понеділка по п’ятницю.

Розклад розраховане на 5-6 годин в день. Один урок триває 30-45 хвилин, перерва – 2-5 хвилин, обідня перерва – 30 хвилин.

Відповідаючи на питання про те, скільки тривають канікули в США, уточнимо, що їх тривалість у різних штатах відрізняється – єдиної державної схеми відпочинку не існує.

Літні канікули зазвичай починаються в кінці травня – перших числах червня і в середньому триває близько 10 тижнів. У середині року передбачені канікули до свят: на День подяки (від 4 до 5 днів), Різдво (близько 14 днів), Великдень (близько 7 днів).

Академічний рік ділиться на два семестри, а в деяких вузах – на три триместри. Є університети, в яких запроваджено 4-й – літній – семестр, який є необов’язковим.

Американська система оцінок

Оціночна система в школах США – буквена, п’ятибальна.

Літерне позначення оцінок Розшифровка
А Відмінно
В Добре
З Середньо
D Задовільно
F Незадовільно

Використовуються також позначення Р (залік) і N (зараховано).

Вчителі не мають права оголошувати бали учнів у присутності всього класу. Вважається, що кожен учень повинен стежити виключно за своїм прогресом, і що мотивація людини може постраждати від будь-якого порівняння.

Академічна система оцінок у США також буквена. Кожна літера означає певний відсоток знань.

Літерне позначення Відсоток знань Еквівалент у традиційній системі оціночної
А Від 95 до 100 5
А- Від 90 до 94 5
В+ Від 85 до 89 4
В Від 80 до 84 4
В- Від 75 до 79 4
З+ Від 70 до 74 3
З Від 65 до 69 3
З- Від 60 до 64 3
D+ Від 55 до 59 3
D Від 50 до 54 3
F Від 0 до 49 2

Бали до 60 % знань (тобто ті, які розташовані за шкалою нижче С) входять в категорію непрохідних.

Скільки коштує навчання в США

В приватному вузі середня вартість навчання в США у рік варіюється в діапазоні від 15 000 до 35 000 доларів. У деяких університетах ця сума сягає 50 000 доларів. Навчання в університетах штатів більш дешеве : від 10 000 до 20 000 доларів в рік. Це без урахування проживання, вартості підручників та інших витрат студентів.

Щоб «здешевити» навчання у вищому навчальному закладі, можна перші два роки провчитися в коледжі, а потім вступити на третій курс університету. Ціна навчання в коледжах складає від 5 000 до 7 000 доларів в рік.

Безкоштовне навчання в США можлива в трьох випадках: якщо абітурієнт виграв грант, отримав іменну стипендію або влаштувався на роботу в кампусі університету.

Курси англійської мови в Сполучених Штатах

В американських мовних школах усі бажаючі, в тому числі іноземці, мають можливість пройти курси, спрямовані на поглиблення знань англійської та покращення розмовних навичок. Мовні курси в США можуть бути:

 • загальні;
 • академічні;
 • для бізнесу;
 • для здачі іспитів TOEFL, IELTS;
 • для вчителів, медиків, представників інших професій і так далі.

Вартість загальних курсів становить від 200 до 350 доларів в тиждень, спеціалізованих – від 300 до 500 доларів.

У США функціонують літні мовні школи й табори, в яких діти та підлітки з різних країн мають можливість пройти якісну мовну підготовку.

Річне навчання в Америці проводиться й згідно з комбінованими програмами: «Англійська мова та спорт», «Англійська мова і фотографія», «Англійська мова і театральне мистецтво» і так далі.

Цікаві факти про американську систему освіти

Чим відрізняється освіта в США від УкраїниПропонуємо вашій увазі підбірку найцікавіших фактів про освіту в США:

 1. Чим відрізняється освіта в США від України, так це тим, що в Америці немає свята, що символізує початок навчального року (аналога 1 вересня). У різних штатах діти починають навчання в школі в різний час (про що йшлося раніше).
 2. Прийом в багато муніципальні школи проводиться виключно за місцем проживання. Якщо батьки хочуть віддати дитину в навчальний заклад, розташований у визначеному районі, а самі живуть в іншому, їм необхідно придбати поруч зі школою житло. Саме тому якість освіти є одним з ціноутворюючих факторів на житлову нерухомість в США.
 3. Уряд країни в середньому за рік витрачає близько 12 000 доларів на кожного школяра, учня на безкоштовній основі.
 4. Друга освіта в США можуть отримати іноземці, яким не виповнилося 35 років.
 5. Комісія з прав в США контролює зарахування в коледжі представників чоловічої та жіночої статі. Якщо кількість юнаків або дівчат перевищує 60 %, їх прийом припиняється.
 6. В американських вузах дозволяється навчатися відразу на двох спеціальностях. Одночасно можна отримати як дві повні вищі освіти, так і одне повне (major) і одне неповне (minor) професійну освіту в США.
 7. Абітурієнту на момент вступу до вузу не обов’язково знати, на якій спеціальності він хоче навчатися. Якщо людина не визначився, він повинен поставити в анкеті статус undeclared. Протягом перших двох курсів всі студенти відвідують загальноосвітні предмети, так що час на вибір професії є.

Сьогодні в американських вузах можна зареєструватися на наступний семестр онлайн. Студенти мають право вибрати викладачів, чиї предмети хочуть відвідувати, орієнтуючись на представлений на сайті навчального закладу рейтинг.

Висновки

Перелічимо плюси та мінуси американської освіти. Отже, до його переваг можна віднести:

 • велика увага до формування особистості;
 • ігрове навчання;
 • сувору конфіденційність на всіх рівнях освіти;
 • висока якість освітніх послуг (наприклад, більшість викладачів в університетах є власниками докторського ступеня);
 • орієнтацію на індивідуальні потреби, здібності та навички студентів і їх майбутню професію;
 • визнання американських дипломів у всьому світі;
 • глибоку інтеграцію з роботодавцями та широкі перспективи працевлаштування;
 • наявність грантів і стипендій.

Серед головних недоліків слід назвати:

 • високі ціни на навчання;
 • високий конкурс в престижні університети;
 • проблему відставання державних вузів від приватних за рівнем якості освітніх послуг;
 • значну навантаження на учнів;
 • дорожнечу підручників.

Однак кількість людей, що приїжджають з-за кордону до США для отримання освіти, не зменшується. Адже диплом американського вузу дозволяє розраховувати на роботу практично в будь-якій країні.

Переваги освіти в США: Відео

Статті по темі