Меню Закрити

Робота в США для громадян України

Сполучені Штати Америки заведено вважати країною великих можливостей. Рівень економічного розвитку і добробуту в державі приваблює вихідців з інших країн, в тому числі й нинішнього пострадянського простору. Робота в США для українців у 2024 році сприймається як можливість істотно поліпшити своє матеріальне становище.

Робота в США

Стан американського ринку праці

За даними американського Міністерства праці, у минулому році в державі було створено близько 2,6 мільйона робочих місць. У середньому протягом одного місяця складалося приблизно 217 тисяч робочих місць.

Сучасний рівень безробіття в США складає 3,8-4 %. За твердженнями експертів, для запобігання його зростання необхідно, щоб кількість робочих місць у 2024 році зростало кожного місяця не менше ніж на 100 тисяч.

В Сполучених Штатах у великій кількості потрібні висококваліфіковані фахівці. Керівництво країни проводить політику, спрямовану на зниження припливу низькокваліфікованих працівників з-за кордону.

Президентом Дональдом Трампом ще у 2017 році було оголошено про впровадження програми під назвою RAISE (в перекладі – «Піднесення»). Згідно з нею посилився відбір претендентів, які бажають отримати посвідку на проживання в США.

Стати володарями Green Card зможуть лише ті, хто володіє англійською та має навички, необхідні для працевлаштування. Головна мета програми RAISE – мінімізувати приплив іммігрантів з низькою кваліфікацією, які планують жити в державі на соціальні допомоги.

Які професії є актуальними в Сполучених Штатах

Вакансії в США завжди існують для таких кваліфікованих фахівців, як:

  • програмісти;
  • інженери вищої категорії;
  • медики.

На ці посади немає сенсу претендувати без знання англійської. А лікарям доведеться отримати ще й підтверджує сертифікат, який видається в кожному штаті спеціальною комісією.

Щоб стати власником даного документа, потрібно скласти теоретичний і практичний іспити. Також доведеться пройти практику в лікарні від 3 років (резидентуру) для отримання ліцензії на лікарську діяльність.

Відповідаючи на питання про те, ким можна працювати в Америці без освіти, слід вказати такі затребувані професії:

  • будівельники;
  • водії (в тому числі й далекобійники);
  • автомеханіки;
  • садівники;
  • продавці;
  • няні та доглядальниці;
  • покоївки;
  • кур’єри;
  • мийники посуду;
  • прибиральники;
  • помічники на сільськогосподарських фермах;
  • різноробочі на будівництві, на заводах.

Няням, доглядальницям, домробітниць, помічникам фермерів надається житло та харчування. Водіям з українським посвідченням доведеться складати іспити на території США, щоб отримати нові права (виданими в Україні водійським посвідченням можна користуватися не більше 3 місяців).

Умови праці та вимоги до кандидатів

Вимоги до претендентів відрізняються залежно від посад, на які вони претендують. Головний принцип пошуку роботи – виходити зі своїх навичок і умінь. Деякі роботодавці вітають знання кандидатами місцевих традицій і навіть норм законодавства країни.

Умови праці для іммігрантів відповідають загальнодержавним, якщо мова йде про легальної роботи. Тим, хто вирішив переїхати працювати в США, слід врахувати, що робочий графік в країні може бути повний або неповний.

Перший передбачає 40 робочих годин у тиждень (5 днів по 8 годин), а другий – близько 30 годин. Робочий день найчастіше триває з 09.00 до 18.00. Є обідня перерва тривалістю 1 година і пари 15-хвилинних перерв протягом робочого дня.

Змушувати працівника працювати понад норму у роботодавця немає права. Проте сам працівник може виявити бажання працювати понаднормово. Тоді його робочий день може доходити до 12 годин на добу.

Понаднормові оплачуються в 1,5 раза вище, а робота у свята та вихідні – у 2 рази вище.

Ситуація з відпустками наступна. Якщо співробітник новий, йому належить 1-2 тижні оплачуваної відпочинку протягом 12 місяців. Щорічно тривалість відпустки збільшується на 1-2 дні. Максимальна його тривалість не може перевищувати 4 тижні.

Багато компаній надають своєму персоналу соціальний пакет. У нього входять медична страховка, пенсійний план, страхування життя, різні бонуси.

Володіння англійською мовою як умова прийому на роботу

переїхати працювати в СШАДля представників кваліфікованих професій, що претендують на високооплачувані посади, знання англійської – обов’язкова умова. Всі документи потрібно подавати англійською мовою і на ній же проходити співбесіду. Для тих, хто англійською не володіє, є лише один варіант – влаштуватися в україномовну або російськомовну фірму.

Робота для українців без знання мови – це зайнятість на низькокваліфікованих посадах. Не володіючи англійською, можна влаштуватися нянею, домробітницею, мийником машин, вантажником, промоутером, посудомийкою, садівником або двірником.

Більшість іммігрантів, які пропрацювали в Америці деякий час, досить швидко опановують розмовною англійською, якого достатньо для роботи аніматором, продавцем.

Робота без досвіду США і без знання мови для громадян України доступна ще й у так званих українських або російських районах і кварталах американських міст. Приміром, власники ресторанів, кафе, готелів, магазинів та інших закладів, розташованих на Брайтон-Біч (південь району Бруклін, Нью-Йорку), наймають і україномовних співробітників.

Як шукати роботу в Америці

У пошуку вакансії слід звернутися за допомогою до родичів, друзям, знайомим, які проживають на території Сполучених Штатів. Вони самі колись стикалися з переїздом та пошуком вакансій, тому володіють цінним практичним досвідом. Крім того, ці люди знаходяться ближче всього до джерела інформації про стан ринку праці в певному штаті, місті. Їх відгуки про місцевих роботодавців будуть самими об’єктивними.

Якщо знайомих, давно живуть в Америці, ні, знайти роботу в США можна шляхом перегляду оголошень у місцевій пресі. Такі газети, як USA Today, Washington Post, New York Times і інші мають інтернет-версії, тому не обов’язково перебувати на території Сполучених Штатів, щоб їх прочитати.

Для тих, хто шукає підходящу вакансію вже після імміграції, є ще один непоганий варіант – подати власне оголошення в місцеву газету. Можна також переглядати оголошення в міських торгово-розважальних центрах, готелях, кафе, салонах та інших установах. У разі відсутності дошки оголошень у закладі можна звернутися до адміністраторів і запитати про вакансії у них.

Перебуваючи на території США, можна відвідати українську громаду того чи іншого міста. Її представники підкажуть, де працюють українці в Америці, дадуть перелік актуальних вакансій, допоможуть зібрати необхідні документи. Часто у них завжди є свіжі дані.

Ще один варіант – звернутися в цікаву компанію напряму. Для цього потрібно скласти резюме і відправити його потенційному роботодавцю. Краще намагатися влаштуватися у великі фірми, оскільки вони постійно відчувають потребу в робочій силі.

Оптимальне рішення для впевнених користувачів інтернету – моніторити американські сайти з пошуку роботи. Широка база вакансій представлена на таких електронних біржах праці:

Якщо немає бажання займатися самостійно пошуком роботи, можна довіритися посередникам – спеціалізованим рекрутинговим компаніям. Багато з них беруть гроші за свої послуги в самому початку співпраці.

Щоб не потрапити в пастку шахраїв, краще довіритися агентству, яке працює без передоплати та просить перевести необхідну суму на його рахунок тільки після того, як вакансія знайдено.

Перед тим як укладати договір з рекрутинговою компанією, необхідно переконатися, що у неї є ліцензія на надання послуг у сфері пошуку роботи.

Як найбільш надійні зарекомендували себе такі агентства з працевлаштування в США:

  • Ukrainian America INC;
  • Fish Alaska;
  • Employment agency NY;
  • Mariage LTD та інші.

Ті іноземці, які зіткнулися з шахрайством, мають право звернутися зі скаргою на конкретну рекрутингову компанію в Державне бюро по захисту прав споживачів (State Consumer Protection Office).

Особливості працевлаштування у США

Щоб легально влаштуватися на роботу на території США, необхідно дотримати ряд умов. Розглянемо докладніше, що потрібно, щоб працювати в Америці.

Необхідні документи

У список офіційних паперів, які будуть потрібні при працевлаштуванні на легальних підставах, входять:

  • робоча віза в США;
  • дозвіл на роботу на території Сполучених Штатів;
  • документи, що посвідчують особу претендента (закордонний і внутрішній паспорта);
  • резюме;
  • документ про освіту, що підтверджує спеціальність і кваліфікацію;
  • фотографії;
  • довідка з номером соціального страхування (Social Security Number – SSN);
  • запрошення на роботу в США від роботодавця.

Якщо є документи про додаткову освіту (наприклад, сертифікати яких-небудь курсів), їх теж слід докласти.

Правила складання резюме

Резюме оформляється англійською мовою. Писати дуже довго не варто. Чим більше інформації буде представлено, тим складніше роботодавцю буде виокремити з неї найбільш суттєві дані.

Щоб викласти все найголовніше, достатньо двох сторінок. Слід вказати:

  1. Особисті дані: прізвище та ім’я, дату народження, адресу, телефонний номер, email. Можна додати посилання на власні профілі в соціальних мережах, якщо вони допоможуть розкрити потенціал їх власника як фахівця в тій чи іншій сфері.
  2. Освіту. Потрібно перерахувати всі навчальні заклади, в якому навчався здобувач, у зворотному хронологічному порядку. Крім того, вказати курси, семінари та інші навчальні програми, які були прослухані та за підсумками яких були видані відповідні сертифікати, дипломи.
  3. Досвід роботи. Як і у випадку з освітою, перелік компаній, в яких працював кандидат на вакантну посаду, здійснюється у зворотному хронологічному порядку. Вказуються посади та відрізки часу, протягом яких їх кандидат обіймав. Сюди також можна віднести волонтерський досвід, якщо він є.
  4. Навички. У цьому розділі слід перерахувати особисті якості та вміння, які допоможуть впоратися з роботою на вищому рівні. Саме на навичках, а не на освіту, рекомендується робити акцент. Для американців більше значення має те, що вміє робити здобувач, а не те, де він навчався.

Щодо фото: багато західні експерти дають рада не вставляти його в резюме, якщо кандидат не претендує на посаду моделі, актора Голлівуду, співака чи подібну. З їх точки зору, зовнішність претендента не має відношення до рівня професіоналізму.

Приклад резюме представлений вашій увазі нижче.

Приклад резюме

Як отримати дозвіл на роботу в Америці

Дозвіл на роботу в США – документ, на підставі якого американські компанії отримують право наймати іноземця, не погодивши це питання з органами влади. Дозвіл необхідно отримувати:

  • членам родин біженців;
  • членам родин іммігранта, який працює в США на підставі робочої візи;
  • студентам, які мають візу F-1;
  • випускникам, які бажають пройти в Америці практику після закінчення вузу;
  • іммігрантам, які подали заявки на отримання Green Card;
  • іноземцям, які прибули на територію США на вимогу американських органів влади;
  • службовцям іноземних роботодавців, які пропрацювали в США як мінімум рік.

Щоб отримати дозвіл на роботу в Сполучених Штатах, необхідно звернутися в американську Службу громадянства та імміграції, надавши наступний пакет документів (всі папери повинні бути перекладені на англійську і нотаріально завірені):

  • заповнену форму № І-765;
  • закордонний паспорт;
  • папір, що підтверджує факт подання заяви на зміну імміграційного статусу;
  • квитанцію про сплату державного мита (380 доларів).

Точний перелік документів залежить від статусу іммігранта. Після подачі заяви в зазначений час кандидату потрібно буде приїхати до Служби громадянства та імміграції для збору біометричних даних.

Тим, хто вирішив поїхати в Америку на роботу зі статусом біженця, отримувати дозвіл не потрібно. Їм видається форма I-94, яку потрібно буде пред’явити роботодавцю.

Дозвіл на роботу в Америці має вигляд пластикової картки з прізвищем та ім’ям власника і терміном дії документа. Як правило, його видають на рік. Маючи на руках дозвіл, іноземець може отримати номер соціального страхування – SSN.

Як оформити робочу візу

У США є кілька варіантів робочих віз. Найпопулярнішими є:

  • Н-1В – для висококваліфікованих фахівців;
  • Н-2В – для сезонних працівників;
  • Н-3 – для фахівців, які підвищують кваліфікацію;
  • L-1 – для керівних працівників та цінних фахівців компаній, зареєстрованих у США;
  • Н-1С – для медичних сестер.

Для отримання візи в американське посольство/консульство вимагається подання:

  • запрошення листа від роботодавця із США;
  • заповненої аплікаційної форми DS-160;
  • квитанції про сплату консульського збору (190 доларів);
  • заповненої роботодавцем форми ETA-9035 для Міністерства праці США;
  • довідки від працедавця з зазначенням назви посади та розміру зарплати;
  • копії трудової книжки;
  • копії документа про освіту;
  • документів, що підтверджують право власності на майно;
  • копій закордонного та внутрішнього паспортів;
  • фото;
  • копії свідоцтва про шлюб.

Документи на візу подаються за 3 місяці до дати офіційного працевлаштування в США. У призначений час потрібно буде з’явитися на співбесіду в посольство.

Нострифікація документа про освіту

Перед тим як отримати роботу в США, громадянину України, потрібно пройти таку процедуру, як нострифікація диплому. Сутність її полягає у визнанні в Америці документа про освіту, отриману на території України.

Після нострифікації іноземному громадянину в США видається сертифікат, на якому вказано унікальний номерний знак.

Документи, які необхідні для нострифікації:

  • заповнена анкета-заява;
  • копія закордонного паспорта;
  • копія диплому бакалавра/магістра та додатку до нього;
  • копія диплома Вищої атестаційної комісії (ВАК) та перших двох сторінок автореферату дисертації – для володарів ступенів кандидата і доктора наук.

Куди подавати документи на нострифікацію, слід уточнювати у майбутнього роботодавця або безпосередньо у вузі, якщо після евалюації диплома необхідно ще доучуватися.

Процедура визнання диплома триває місяць. Її вартість становить близько 450 доларів.

Програми стажування в Америці

Програми стажування в АмериціСтажуватися іноземці мають право тільки у тих американських організаціях, які офіційно зареєстровані. Стажування доступні для:

  • студентів закордонних вузів у віці від 18 до 25 років, які закінчили не менше двох курсів навчання;
  • випускників іноземних вишів у віці від 20 до 32 років.

Щоб вибрати програму стажування, можна зайти на сайт Держдепартаменту США і знайти там організацію-спонсора, яка за певну винагороду підбере відповідну пропозицію.

Кандидат повинен заповнити анкету, яка буде розглядатися на протязі 30 днів. Коли програма буде підібрана, претенденту на підпис вишлють запрошення.

Далі відбувається укладення контракту. З ним потрібно звертатися в американське посольство.

У числі найбільш популярних програм для стажувань:

  • Work and Travel – для студентів 2-4 курсів на літо;
  • Career Training – для випускників внз, що працюють за спеціальністю понад 12 місяців;
  • Internship – для студентів 2-5 курсів і випускників, які закінчили вузи не більше 12 місяців тому;
  • Alien Physician Program – для студентів медичних вузів.

Тривалість стажування – 3-18 місяців. Пройти її можна тільки один раз.

Щоб мати можливість стажуватися на території США, потрібно отримати робочу візу на 3-12 місяців. Середня вартість програм варіюється в діапазоні від 2 до 4 тисяч доларів.

Іноземцям надається житло, виплачується заробітна плата в сумі від 1 до 1,5 тисячі доларів.

Заробітна плата в Америці

Середня зарплата в США коливається в межах 8-12 доларів в годину. Але є штати, на території яких ця сума нижча: від 5 до 7 доларів.

Якщо не брати до уваги податкові відрахування, то середній заробіток у державі за тиждень становить 865 доларів, за місяць – 3,8 тисячі доларів, за рік – 45,6 тисячі. Згідно з даними Бюро трудової статистики, заробіток чоловіків на 19,5 % вище, ніж жінок.

Найнижчі зарплати в офіціантів і працівників фастфуду (близько 20 тисяч доларів на рік), продавців, кур’єрів і двірників (близько 25 тисяч доларів на рік), секретарів і менеджерів нижчої ланки (близько 30-34 тисяч доларів в рік).

Найбільше отримують медсестри, бухгалтери, поліцейські (до 70 тисяч доларів на рік), програмісти, інженери, адвокати, фінансисти (від 80 до 140 тисяч доларів на рік), лікарі (близько 235 тисяч доларів в рік). До речі, фахівців сфери ІТ часто пропонується віддалена робота вдома через інтернет.

Американська система оподаткування

У Сполучених Штатах існує три категорії податків: федеральні, податки штату і місцеві (податки міста). Прибутковий податок вираховується за прогресивною шкалою (чим більше дохід, тим вище податкова ставка) і варіюється в межах 10-37 %.

У деяких штатах, наприклад, у Флориді, прибуткового податку не існує. Але при цьому платити потрібно федеральний прибутковий податок.

З юридичних осіб стягується податок на прибуток. При цьому враховується тільки чистий прибуток компаній (загальний дохід за рік мінус витрати). Є неоподатковуваний мінімум, який у різних штатах відрізняється.

І фізичні, і юридичні особи сплачують податок на майно. Його ставка коливається в межах 0,5-5 %.

Кожен громадянин США повинен щороку в період з 1 січня по 15 квітня подавати податкову декларацію в Службу внутрішніх доходів (Internal Revenue Service – IRS). Можливі варіанти подачі документа – письмовий або електронний.

Як відкрити бізнес в Америці

Для відкриття своєї справи можна скористатися одним зі способів:

  • відкрити на території США філія власного підприємства, функціонуючого на батьківщині;
  • придбати в Америці готовий бізнес або франшизу;
  • заснувати нову компанію.

Щоб розпочати власну справу, доведеться пройти ряд послідовних етапів:

  1. Оформити бізнес-візу ЕВ-5 в США.
  2. Купити або орендувати приміщення для компанії.
  3. Застрахувати підприємство від форс-мажору і непередбаченого ризику.
  4. Найняти персонал.
  5. Пройти процедуру реєстрації бізнесу, сплативши державне мито.

Легалізація установчої документації компанії можлива у США лише після того, як вона буде забезпечена робочим приміщенням і співробітниками.

Що таке Green Card

Green Card (в перекладі – «Зелена карта») є посвідченням особи (ідентифікаційною карткою), яка підтверджує посвідку на проживання іноземця на території США і надає йому можливість працевлаштуватися в країні.

Власник Green Card має право на:

  • проживання у кожному зі штатів;
  • легальну роботу;
  • володіння нерухомістю;
  • отримання американського водійського посвідчення;
  • надходження на службу в деякі різновиди американських збройних сил;
  • отримання соціальних допомог.

В обов’язки власника грін-кард входять:

  • сплата прибуткового податку;
  • реєстрація в службі призову в армію (для чоловіків 18-26 років);
  • підтримка імміграційного статусу (не можна залишати територію США більше ніж на 180 діб протягом року);
  • повідомлення про свій переїзд співробітникам міграційної служби.

Існує кілька способів отримання карти:

  • укладення шлюбу з громадянином США;
  • возз’єднання з сім’єю;
  • працевлаштування за клопотанням американського роботодавця;
  • отримання політичного притулку;
  • виграш в диверсифікаційну лотерею.

В яких американських містах найкраще жити й працювати

нелегальна робота в АмериціСпівробітники U. S. News провели дослідження, на підставі результатів якого склали топ-100 американських міст, найкращих для життя та працевлаштування. Для оцінки використовувалися такі критерії:

  • стан ринку праці (рівень безробіття і заробітної плати);
  • вартість життя (ціни на товари та послуги);
  • якість життя (рівень злочинності, розвиток сфери освіти, охорони здоров’я і так далі);
  • престижність (ступінь популярності серед представників інших регіонів);
  • міграція (кількість приїжджають щорічно іноземців).

У першу десятку увійшли:

  1. Остін, штат Техас.
  2. Денвер, штат Колорадо.
  3. Сан-Хосе, штат Каліфорнія.
  4. Вашингтон, федеральний округ Колумбія.
  5. Феєтвіл, штат Арканзас.
  6. Сіетл, штат Вашингтон.
  7. Ролі та Дарем, штат Північна Кароліна.
  8. Бостон, штат Массачусетс.
  9. Де-Мойн, штат Айова.
  10. Солт-Лейк-Сіті, штат Юта.

В середині списку – великі американські міста: Детройт (штат Мічиган), Сакраменто (штат Каліфорнія), Філадельфія (штат Пенсильванія), Х’юстон (штат Техас).

«Круті» міста – Нью-Йорк (штат Нью-Йорк), Лос-Анджелес (штат Каліфорнія), Чикаго (штат Іллінойс) і Маямі (штат Флорида) займають крайні позиції в рейтингу. Причина цього, згідно з відгуками жителів, полягає в дорожнечі товарів і послуг. До того ж із-за великого напливу мігрантів тут спостерігається гостра нестача робочих місць.

З точки зору кліматичних умов найменш комфортними для проживання є міста штатів Аляска, Айова, Мічиган, Міннесота. Самим сприятливим кліматом відрізняються Джорджія, Техас, Флорида.

Нелегальна робота на території Сполучених Штатів

У зв’язку з тривалістю і складністю оформлення документів для офіційного працевлаштування вибором багатьох українців та емігрантів з інших країн стає нелегальна робота в Америці. Але за неї передбачені суворі заходи покарання як для самих працівників, так і для їх роботодавців.

Якщо виявляється, що іноземець працює нелегально, йому загрожує депортація. При простроченні візи на 180 діб і більше людині тимчасово (протягом 3 років) забороняють в’їжджати на територію США. Якщо віза прострочена на 12 місяців і більше, тривалість заборони на в’їзд в країну складає 10 років.

В деяких випадках можливі амністії для іноземців-нелегалів. Але проводяться вони вкрай рідко. Остання відбулася у 2013 році.

Роботодавці, які найняли нелегальних працівників, повинні сплатити штраф. В особливо складних випадках можливе притягнення їх до кримінальної відповідальності.

Переваги та недоліки роботи в Америці

Можливості для працевлаштування іноземців в Сполучених Штатах дійсно широкі. Знайдеться робота в США для сімейної пари (наприклад, чоловік – садівник, а дружина – доглядальниця) і для мігрантів-одинаків. Перед тим як відправитися в Америку з метою пошуку роботи, слід врахувати всі переваги та недоліки цієї ідеї.

До мінусів працевлаштування в США можна віднести:

  • тривалий процес оформлення документів (отримання візи та дозволу на роботу, нострифікація диплому);
  • низьку зарплату для представників професій, пов’язаних з фізичною працею;
  • високі ставки прибуткового податку;
  • необхідність володіти англійською мовою для заняття високооплачуваних вакантних посад.

Серед плюсів роботи в Америці виділяються:

  • рівень заробітної плати, що набагато перевищує показники багатьох країн світу;
  • суворе дотримання роботодавцями робочого режиму, прописаного в законодавстві;
  • гідна оплата праці для висококваліфікованих фахівців;
  • наявність великої кількості вакансій;
  • можливість отримання посвідки на проживання, а після – і громадянства.

Місцеві влади сприяють законослухняним іммігрантів, що бажають працевлаштуватися офіційно. Нелегалів чекають суворі покарання аж до видворення з країни та заборони на в’їзд надалі.

Робота в США: Відео

Статті по темі