Під час перетину кордону тієї чи іншої країни мандрівники проходять два види контролю: паспортний, під час якого перевіряють особисті документи, і митний, орієнтований на огляд речей. Різні держави встановлюють власні правила щодо провезення товарів і предметів особистого користування на їх територію. Знання цих правил дозволить безперешкодно перетнути кордон і перебувати в країні необхідну кількість часу. Митні правила Польщі змінюються досить часто, тому важливо ознайомитися з порядком перевезення речей на територію цієї країни у 2024 році незадовго до поїздки.
Інформація про митну службу
Працівники польської митниці володіють значними повноваженнями. Вони мають право ставити будь-які запитання стосовно багажу, особистої інформації і цілей поїздки туриста, оглядати багаж, оцінювати його згідно з нормами. Цей сектор державного контролю підпорядковується Міністерству фінансів, оскільки пов’язаний з грошово-майновим обігом.
За наявності невідповідностей працівники прикордонної служби уповноважені вилучати предмети, що не відповідають правилам ввезення, вимагати сплату мита.
У разі особливо злісного порушення митники можуть скасувати візовий дозвіл, ініціювати депортацію туриста з країни та накласти на нього штраф. При виявленні повторного порушення можуть прийняти рішення про заборону в’їзду в країну строком на п’ять років.
Правила безмитного ввезення продукції
Норми стосуються ввезення предметів особистого користування і деяких товарів в обмеженій кількості і певної вартості. Якщо загальна вартість не перевищує норму, митом не обкладаються речі в ручній поклажі: подарунки, ліки, вінтажні вироби починаючи з 1945 року випуску.
Вартість медикаментів не включається у вартість ручної поклажі при її оцінці. Об’єм речей, які можна взяти з собою безмитно, відрізняється в залежності від віку туриста і способу його прибуття в країну.
Що відноситься до речей особистого користування
Туристи, які подорожують літаком, мають право ввезти в Польщу речі загальною вартістю 430 євро. Ті, хто добирається по суші, можуть взяти з собою поклажу вартістю 300 євро. Багаж неповнолітнього туриста може коштувати не більше 150 євро.
Вартість ручної поклажі митник оцінює візуально.
На наземному та авіаційному транспорті дозволено провозити засоби особистої гігієни, кілька змін одягу, подарунки у кількості 1 штуки кожної одиниці, продукти вагою до 2 кг, дорогоцінні прикраси вагою до 50 р. Також можна ввозити музичні інструменти, техніку, інвентар для занять спортом для особистого користування.
Обмеження на ввезення
Проблем з ввезенням продукції не виникне, якщо кількість розраховане на вас одного. У Польщі з України дадуть дозвіл ввезти тютюнові вироби: один блок цигарок, 50 сигар або 250 г тютюну, якщо подорожуєте літаком. Пасажирам наземного транспорту дозволять мати при собі 10 сигар, 50 г тютюну або дві пачки цигарок.
Норми ввезення алкоголю менш суворі. Тим, хто летить на літаку, допускається взяти 16 літрів будь-якого виду пива, 4 л будь-якого вина або 1 л міцного алкоголю. Тим, хто перетинає наземний кордон, дозволять ввезти в країну по 0,5 л міцних напоїв, вина, слабкого алкоголю або 2 л пива на вибір. Припустимо брати не більше 2 кг меду, по 5 кг овочів і фруктів. Морепродукти дозволено брати до 20 кг на одну людину.
Обмеження щодо ввезення продукції встановлені і на каву: його можна провезти через український кордон не більше 0,5 кг.
Медикаменти, в яких утримуються виключно ненаркотичні речовини, пропускаються вільно за рецептом лікаря. Також дозволяється взяти по одній одиниці кожної техніки — ноутбук, смартфон і інше.
Чинні заборони
В заборонені продукти входять швидкопсувні харчові продукти і такі, що можуть бути носіями інфекційних захворювань. Не можна ввозити в країну м’ясо, будь-яку м’ясну, молочну продукцію і шоколад. Виняток робиться для дитячого і спеціального дієтичного харчування в кількості не більше 2 кілограмів кожного за умови провезення в герметичній тарі.
Заборонені продукти конфіскуються на митниці при виявленні, а на порушника накладається штраф.
Також заборона стосується наркотиків, вибухонебезпечних, радіоактивних і отруйних речовин, зброї, представників флори та фауни. Щоб взяти з собою зброю, знадобиться спеціальний дозвіл або пропуск від представника митного відомства на території країни.
Особливості вивезення товарів з Польщі
На ввезення товарів з Польщі в інші країни накладають обмеження, які визначає кожне конкретна держава. Найчастіше заборона стосується м’ясної продукції, провезення тварин, рослин, зброї, немаркованих товарів.
Також обмеження стосуються вартості товарів — цей аспект контролює польська сторона. Так, не можна вивозити з країни товари на суму понад 50 євро за умови перебування в країні менше ніж добу.
Порушення митних правил
Якщо людина через незнання взяв з собою товарів більше дозволеного, їх з попередженням конфіскують. Умисна контрабанда карається набагато суворіше — спочатку штрафом від 50 до 1 тисячі євро.
Підсумкова сума залежить від обсягів порушення та частоти, з якою людина порушувала порядок ввезення товарів. Наприклад, початковий штраф за ввезення сигарет розраховується за принципом 50 євро за пачку. Несплата штрафу за контрабанду сигаретами веде до втрати в’їзної візи.
Часті питання
Як декларувати гроші? Декларуванню не підлягає суму до 10 тисяч євро, ввозити її можна у якій завгодно валюті. Декларувати потрібно будь-яку суму, що перевищує цей ліміт. При виїзді з країни на митних постах звіряють суму в декларації з фактичною у вас на руках на предмет перевищення. Туристи повинні мати при собі суму не менше 900 злотих на кожні три дні проживання, а які вирушають на навчання студенти — не менше 545 злотих на місяць.
Як перевозити тварин? Згідно з правилами ввезення домашніх тварин, за один раз можна взяти з собою не більше п’яти вихованців, у яких є паспорти, ветеринарні довідки, а також ідентифікатори у вигляді чіпа. У разі відсутності у тварин будь-яких документів або щеплень, є можливість їх зробити безпосередньо на митниці у чергового спеціаліста. На період оформлення документів турбота про тваринний лягає на працівників митниці.
Яка різниця норм при повітряному і наземному перетині кордону? Вимоги до вантажів при перетині кордону на автомобілі більш суворі, ніж при ввезенні багажу авіатранспортом. Наприклад, алкоголю і сигарет при сухопутному переїзді можна ввезти приблизно в 3-4 рази менше, ніж при подорожі на літаку. Загальна вартість багажу при наземному перетині кордону повинна бути в межах 300 євро, а при авіаперельоті — не більше 430 євро.
Наостанок
Митні правила ввезення продукції в Польщу обмежують кількість речей, які одна людина може взяти з собою, межами особистого користування. Норми стосуються техніки, медикаментів, харчових продуктів, одягу і домашніх вихованців. Також існують певні заборони на ввезення продукції, що забезпечує безпеку громадян Республіки Польща. Знання митних правил цієї країни та неухильне слідування їм зроблять в’їзд у Польщу комфортним і швидким.