Меню Закрити

Як віднайти своє коріння в польських архівах

Польща – одна з багатьох країн, які всіляко дбають про залучення в країну близьких за менталітетом співвітчизників. Керівництвом країни запущено ряд програм спрямованих на це. При цьому для участі в будь-якій з них необхідно польське походження, довести яку повинен сам учасник. Навіщо і як шукати свої коріння в польських архівах у 2024 році — актуальна тема для етнічних поляків, які живуть сьогодні в різних частинах Європи.

Як шукати свої корені в польських архівах

Навіщо шукати польські коріння

Залучення співвітчизників в країну – одне з головних напрямків сучасної демографічної політики Польщі. Трудовим мігрантам належить важлива роль в економічному зростанні Республіки Польща (РП), і тому країна зацікавлена, щоб серед них було якомога більше етнічних поляків.

Однією з найпопулярніших на пострадянському просторі програм, спрямованих на їх залучення, є Карта поляка – документ, що підтверджує приналежність до польської нації.

Відповідно до п. 3 ст. 2 Ustawа o karcie polaka, для отримання картки необхідно довести польське походження: своє чи своїх прямих родичів – батька чи матері, дідусів і бабусь, прадідусі і прабабусі.

Довести необхідно документально – представивши консула або воєводі, який проводить співбесіди на Карту поляка, відповідні обґрунтування, отримані в держустановах, польських та інших архівах, церквах та інших організаціях.

Але при цьому мало буде лише підтвердити польські коріння предків – на співбесіді необхідно продемонструвати знання мови, історії, культури й традицій польської держави.

Що може підтвердити польські коріння

Закон про карту поляка не передбачає конкретного переліку документів, які будуть прийняті в якості дійсних доказів. Законодавець виходить з того, що це можуть бути будь-які документи, в яких однозначно зазначено польське походження кандидата або його предків по прямій лінії.

Звертаємо увагу, що це можуть бути лише документи, що підтверджують польську національність: з кінця 2017 року громадянство Польщі, яким раніше володіли предки заявника, не є підставою для визнання такого заявника поляком. Тому не варто плутати національність і громадянство, у документі має бути однозначно вказано: національність – поляк/полька.

Разом з цим, існують положення Ustawа o repatriacji (Закону про репатріацію), яким законодавець також дозволяє керуватися при підтвердженні польського походження. Стаття 6 цього Закону стверджує, що доказами польської національності можуть бути документи, видані польськими держустановами та церковною владою, а також будь-які документи, видані державними органами країн-колишніх союзних республік, а саме:

 • документи, що посвідчують особу (наприклад, паспорт, в тому числі дипломатичні, документи апатридів та інші із зазначенням національності);
 • свідоцтва про громадянський статус (наприклад, свідоцтво про народження, шлюб, про смерть, про зміну імені або інший акт цивільного стану);
 • свідоцтва про хрещення, якщо в них зазначена національність;
 • документи про армійську службу, якщо в них зазначена польська національність (військові квитки, довідки);
 • документи про депортацію, засудження, тюремному ув’язненні, якщо вони містять запис про національність (постанови, вироки суду);
 • документи про переслідування, пов’язаних з польською національністю, про реабілітацію поляка;
 • будь-які інші довідки та документи, якщо в них вказано на польське походження.

Враховуючи вищесказане, доказом польського коріння можуть служити будь-які документи з зазначенням на національність, якщо вони мають ознаки офіційних: мають стандартну форму, вказівку реквізитів видавця, підпис, печатку тощо.

Безумовно, працівники консульства будуть здійснювати перевірку їх достовірності, та якщо вони виявлять ознаки фіктивності документа, то це стане підставою для відмови в Карті поляка.

Як і де знайти документи про польське коріння

Пошук необхідних свідоцтв слід почати з домашнього архіву: будь-який з них може опинитися в папці зі старими документами, що є в кожній родині та порошиться в дальньому ящику. Рекомендуємо також опитати родичів, у яких могли зберегтися старі папери, підійде навіть польське свідоцтво про народження старого зразка, видане на початку 20-х років.

Якщо таких документів не вдалося або ж в документах родичів-поляків вказана, наприклад, інша національність (можливе й таке), не варто зневірятися. Важливо продовжувати пошуки, тим більше що сьогодні є маса інструментів для цього.

Для отримання об’єктивної та достовірної інформації заявнику необхідно знати:

 • повне ім’я родича, у тому числі на момент її народження;
 • дату і місце його народження;
 • місця і періоди проживання в Польщі, особливо якщо їх було кілька.

Без уточнення цих даних надії на позитивний результат пошуку вельми туманні. Для початку рекомендуємо почати пошуки c неофіційних джерел інформації.

Схожі функції має база даних «Прадід», підконтрольна Вищому управлінню державних архівів РП. Вона дозволяє безкоштовно знайти не тільки акти громадянського стану, але і церковні документи. Однак для роботи з нею необхідно знати, що конкретно шукати: пошук здійснюється по територіях, старим назвам провінцій, обрядів, категоріями шуканих документів і так далі.

Якщо мова йде про родича, який проживав на колишніх польських територіях, які сьогодні є частиною сучасної Західної України, інформацію про нього також варто пошукати в оцифрованих парафіяльних регістрах AGAD – Варшавського центрального архіву історичних записів. Це найстаріший польський архів, і на сайті організації можна також знайти іншу інформацію щодо пошуку польських предків.

Однак використання електронних джерел лише допомагає звузити пошуки. Навіть знайшовши в них необхідний документ або дані про родича, уникнути офіційного звернення до компетентного органу все одно не вийде.

При наявності інформації про місце зберігання документа все, що необхідно – написати в цей орган запит.

Якщо знайти документи на електронних сервісах не вдалося, шукати людину необхідно виходячи з наявної інформації про його місце народження і місце проживання. Звертатися слід:

 • у польський РАЦС (USC) за відомим місцем проживання родича. У них можна знайти документи про акти громадянського стану – свідоцтва про народження, про смерть, про укладення шлюбу і так далі. Відповідно до ст. 28 Ustawa prawo o aktach stanu cywilnego (Закону про акти громадянського стану), свідоцтва про народження зберігаються в них 100 років, свідоцтва про шлюб та смерть – 80 років. Таким чином, у 2024 році в польських РАЦСах можна знайти документи, видані не раніше, ніж у 1918 і 1938 році відповідно.
 • польський архів. Після закінчення строків зберігання документів, із РАЦСів вони переїжджають в державні архіви. Вони організовані за територіальним принципом, тому звертатися також варто в той архів, який знаходиться у відомому населеному пункті проживання родича. Перелік державних архівів з усією необхідною інформацією про них допоможе знайти ресурс archiwa.gov.pl.

Як зробити запит

Важливо правильно зробити запит в архів про наявність польського коріння для Карти поляка. Запит в РАЦС і архів необхідно писати виключно польською мовою. При цьому подати його в РАЦС необхідно особисто або через найнятого в Польщі представника.

З архівами простіше – багато з них допускають направлення запиту дистанційно, однак дану інформацію необхідно уточнювати в кожному закладі окремо. Формуляр запиту в РАЦС на видачу копії свідоцтва про народження подається після того, як заявник з’ясує, чи справді в цьому Загсі зберігаються необхідні документи.

У запиті в архів необхідно викласти максимум наявної інформації про родича. Мінімальні дані – ім’я та прізвище, дата і місце народження. При наявності додаткової інформації обов’язково вкажіть її.

Чи можна довести польське коріння без документів

Є думка, що якщо не вдалося знайти документи, що підтверджують польське коріння, то довести їх можна через суд, оперуючи непрямими доказами походження. Але складно уявити, які саме документи можуть бути непрямими свідоцтвами і як саме польський суд буде здійснювати оцінку таких доказів.

Безумовно, предметом для звернення в суд може бути оскарження рішення про відмову у видачі Карти поляка з причини невизнання польського походження. Однак при відсутності документів, що однозначно вказують на наявність польського коріння, перспективи представляються вельми туманними.

Якщо ви маєте намір знайти докази своєї польської національності, вас чекає тривала і копітка робота. Дещо спростить ситуацію наявність інформації про родичів: дата і місце народження родича-поляка приведуть вас необхідні державні органи або архіви.

Статті по темі