Меню Закрити

Способи імміграції в Польщу

Польща – європейська держава, яка користується незмінною популярністю серед емігрантів з країн СНД. В даний час імміграція в Польщу можлива в силу різних причин: по шлюбу, походженням, після навчання, через відкриття бізнесу, возз’єднання сім’ї та оформлення статусу біженця. Спрощує процедуру наявність Карти поляка.

Імміграція в Польщу

Переваги переїзду в Польщу

Республіка Польща приваблює потенційних іммігрантів, переважно з країн колишнього СРСР через наступні причини:

  • проста з юридичної точки зору процедура переїзду, ніж в інших європейських країнах;
  • простота адаптації та легкість вивчення мови;
  • територіальна близькість;
  • високий рівень життя (Польща – 34-е місце у світі, Україна – 64-е, Росія – 61-е, Білорусь – 58-е).

Не тільки жителі України, але і громадяни Казахстану, Білорусії вдаються питанням про те, чи варто переїжджати в Польщу і дійсно це дозволить поліпшити якість життя.

Якщо порівнювати з Україною, то якість продуктів у Польщі вище і вартість їх на 20% нижче (за винятком тютюну та алкоголю).

Заробітна плата в Польщі вища на 10%, оренда житла дешевше на 18%, а платоспроможність поляків, у порівнянні з українцями, вище на 30%. Бізнес-іммігрантів порадують мінімальні вимоги до їх компаніям на території Польщі та невеликі витрати на їх відкриття в порівнянні з іншими країнами Європи.

Способи імміграції в Польщі

Вибір напрямку імміграції залежить від походження претендента, рівня його освіти, фінансової спроможності та сімейного стану. Виходячи з цього визначається оптимальний підстава для переїзду.

Імміграція на підставі карти поляка

Карта поляка засвідчує належність її власника до польського народу по корінню. Вона не є візою, не ідентична Карти побиту і не дає автоматичного права на переїзд до Польщі на постійне місце проживання. Більш того, у Карти поляка є термін дії – 10 років.

Реальними перевагами, які надає цей документ, є наступні:

  • оформлення національної польської візи за спрощеною схемою;
  • працевлаштування в країні без наявності дозволу на роботу;
  • можливість отримати на конкурсній основі безкоштовну освіту в польському державному вузі, по закінченні якого влаштуватися на роботу і здійснити переїзд на постійне місце проживання;
  • можливість вести бізнес в країні на тих же умовах, що і її резиденти.

Все це може стати вагомою підставою або, як мінімум, хорошим ґрунтом для майбутньої імміграції.

Карта поляка

За умови наявності діючої Карти поляка, володіння польською мовою і готовність пройти співбесіду на знання польської історії та культури ви можете претендувати на безкоштовний переїзд в Польщу, отримання допомоги та оформлення польського громадянства вже через рік постійного проживання в країні.

Імміграція через возз’єднання сім’ї

Якщо у претендента є родичі в Польщі, він може претендувати на переїзд на такій підставі, як возз’єднання сім’ї. У цьому випадку родич особи, що переїжджає зобов’язаний:

  • підтвердити свої родинні зв’язки з охочим переїхати;
  • взяти на себе зобов’язання забезпечити проживання в країні запрошеного іноземного громадянина;
  • надати підтвердження своєї фінансової спроможності.

Возз’єднання сім’ї може здійснюється не тільки з особами, що володіють польським громадянством. Якщо ваш родич має Карту побиту і прожив у Польщі не менше 2 років, у вас з’являється право подати документи на переїзд в країну з метою возз’єднання сім’ї.

В цьому разі підставою для видачі Карти побиту родичам стає робота чоловіка/дружини/батька/дитини. Якщо планується переїзд з дітьми неповнолітнього віку, потрібна згода їх законних представників (батьків / опікунів / піклувальників). Детальніше в статті “Як забрати родину в Польщу: возз’єднання сім’ї“.

Переїзд в Польщу через працевлаштування

Влаштуватися на роботу в Польщі може будь-який повнолітній іноземний громадянин. Для цього необхідно виконати ряд умов:

  • укласти офіційний трудовий договір з польським працедавцем;
  • щоб виїхати, необхідно отримати дозвіл на роботу (за винятком студентів, що закінчили польські середні спеціальні та вищі навчальні заклади, а також громадян України, які працюють у Польщі менше ніж 6 місяців у році);
  • оформити робочу візу.

Працевлаштування в Польщі

Дозвіл на роботу оформляє польський роботодавець. При цьому він повинен надати докази того, що не зміг працевлаштувати на дану посаду поляка. Всі необхідні документи оформляє адміністрація конкретного воєводства на території Польщі.

Фрілансери можуть офіційно працевлаштуватися на роботу через інкубатор – фірму, яка виконує роль посередника між іноземним фрілансером і його клієнтами на території Польщі. Це дає можливість оформити Карту побиту на строк до 3 років.

Спочатку іноземний працівник отримує ВНП на строк до 15 місяців. Через п’ять років він може подати клопотання на отримання ПМП, а ще через три роки – претендувати на польське громадянство.

Відкриття своєї справи в Польщі та бізнес-імміграція

Бажаючим відкрити свою справу в Республіці Польщі з метою майбутнього переїзду слід звернути увагу на наступні моменти:

  • тільки громадяни Польщі можуть оформляти ФОП (займатися підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи);
  • ТОВ може мати одного або кількох учасників;
  • фірма з іноземним засновником буде мати такий же статус, як і створена польським громадянином;
  • фіктивне ТОВ може бути легалізовано лише на 1 рік, тому його відкриття недоцільно.

Відкривши свою фірму на території Польщі, ви можете претендувати на отримання ВНП терміном на 1-2 роки (на розсуд польської влади).

Тимчасовий ВНП буде продовжено лише за умови успішної роботи фірми. Через 5 років ви зможете претендувати на ПМП, ще через три – на польське громадянство.

Імміграція через навчання

Це один з найпопулярніших способів імміграції серед молоді, яка тільки що закінчила школу, і людей у віці до 30 років, що бажають отримати у Польщі другу освіту і переїхати в країну на ПМП.

На території Польщі можна проходити навчання англійською мовою (на платній основі), що є величезним плюсом для багатьох абітурієнтів – це дає їм час на вивчення польської мови безпосередньо в самій країні.

Випускникам навчальних закладів не потрібен дозвіл на роботу, їм дається 1 рік на працевлаштування. Після успішного отримання досвіду роботи протягом 5 років можлива еміграція на ПМП.

У більшості випадків при вступі до внз враховується тільки середній бал атестата, вступних іспитів немає (за винятком надходження на підставі Карти поляка та конкурсного відбору на отримання грантів і стипендій). Що стосується вартості освіти, то вона набагато нижча, ніж в інших країнах ЄС.

Переїзд до Польщі

Поліцеальна школа – аналог технікуму, куди можуть надійти особи у віці 30-60 років і навіть старше зі знанням польської мови. Тут можна отримати професію масажиста, кухарі, бухгалтери або туроператора. Освіта найчастіше безкоштовне.

Після того як ви освоїте нову професію, є шанс працевлаштуватися і задуматися про переїзд на ПМП в Польщу. Такий варіант підійде як молодим людям, так і українському пенсіонеру.

Імміграція через укладення шлюбу з громадянином Польщі

Укладення шлюбу на території Польщі можливо між особами, які досягли 18-річного віку. При наявності об’єктивних причин (зокрема, вагітності) віковий поріг для жінок за рішенням влади може бути знижений до 16 років. Церемонія здійснюється в церкві або відділенні РАГСу.

Іноземцям з України та інших держав потрібно подати довідку з рідної країни про можливість укладення шлюбу. Шлюб укладається через місяць після подачі документів. Союз також може бути укладений і на території іншої держави.

Пакет документів включає в себе:

  • копії свідоцтв про народження майбутнього подружжя, завірені та перекладені на польську мову;
  • оригінали паспортів або інших документів, які можуть виступати в якості посвідчення особи;
  • квитанцію про сплату гербового збору;
  • документ, що підтверджує приналежність до конкретної релігії (свідоцтво про хрищення і конфірмації) – надається у церкву, а також довідку з РАГСу, що підтверджує, що вагомих причин для відмови у проведенні церемонії немає.

Одностатеві шлюби місцевим законодавством не визнаються.

Біженство

Крім перерахованих вище способів, переїзд на ПМП в Польщі також можливий шляхом набуття статусу біженця. Згідно з Женевською конвенцією, статус біженця в країні можуть отримати наступні категорії осіб:

  • зазнають у своїй державі політичного, расового чи іншого типу переслідування;
  • життя яких на батьківщині є реальна загроза.

Заяву з проханням надати статус біженця подається при перетині кордону. Оформлення візи при цьому не вимагається. Потім кандидата чекає співбесіда.

На час розгляду заяви потенційний біженець проживає в спеціальному таборі, де йому надається безкоштовне житло і харчування. Країну на період процедури покидати заборонено.

У разі прийняття позитивного рішення біженця надається ВНП на 2-3 роки. Після цього він може претендувати на отримання ПМП. Детальніше в статті “Статус біженця в Польщі“.

Основні етапи імміграції в Польщі

Те, як проходить процес імміграції, залежить від обраного кандидатом способу переїзду на ПМП в Польщу. Основними його етапами є наступні:

  • отримання Карти поляка, реєстрація шлюбу або підтвердження родинних зв’язків з польськими громадянами, укладення трудового договору або отримання дозволу на навчання;
  • оформлення національної польської візи;
  • отримання посвідки на тимчасове проживання;
  • оформлення довгострокового, а потім і постійного виду на проживання в країні;
  • клопотання про отримання польського громадянства.

Оформлення візи в Польщу

Для в’їзду в Польщу можна скористатися короткострокової шенгенської візи категорії С (крім країн безвізового режиму) або національної польської візу категорії D. Шенгенська віза категорії С оформляється на підставі трудового договору, за запрошенням, особам, які проходять процедуру репатріації, а також туристам.

Національна віза категорії D видається тим, хто планує перебувати на території країни тривалий час, найчастіше робітникам і студентам.

Оформлення дозволів на в’їзд здійснюється у візових центрах або дипломатичних представництвах Польщі.

Стандартний пакет документів включає в себе:

  • заповнену анкету-заяву;
  • закордонний паспорт, виданий в останні 10 років, та його ксерокопію;
  • фото встановленого зразка;
  • ксерокопію внутрішнього національного паспорта;
  • копії інших закордонних паспортів і віз (якщо є);
  • медичний поліс, що діє на території ЄС;
  • підтвердження фінансової спроможності (довідка про зарплату, виписка з банківського рахунку);
  • запрошення, трудовий договір, карта поляка, дозвіл на навчання та інші додаткові документи.

Термін дії візи може становити 6 або 12 місяців. Обмеження терміну перебування складають відповідно 3 або 6 місяців. Максимальний термін дії візи – 2 роки.

Отримання ВНП і ПМП в Республіці Польщі

ВНП у Польщі видається на 3 роки. При наявності достатніх підстав його можна продовжити. Найчастіше ВНП оформляють іноземні робітники, студенти, особи, які проходять процедуру возз’єднання сім’ї або репатріації. Головна перевага ВНП – це можливість у майбутньому оформити ПМП і польське громадянство.

Дозвіл на ПМП в Польщі можна отримати тільки через 5 років проживання в країні (особливі умови передбачені тільки для біженців та осіб, які проходять процедуру возз’єднання сім’ї). Причому за цей час кандидат не повинен бути в країні сумарно понад 10 місяців.

Термін розгляду заяви становить 3-4 місяці. Папери подаються в Прикордонну службу, а потім відправляються на розгляд місцевому воєводі.

Спрощена процедура для володарів тимчасової Карти побиту дозволяє подати документи відразу воєводі.

Термін дії ПМП в Польщі – 10 років. Продовжувати його можна необмежену кількість разів.

Оформлення громадянства Польщі

В даний час польське громадянство можна отримати на підставі ВНП і ПМП. При цьому зовсім не обов’язково мати польське коріння. Досить сумарно прожити в країні 8 років.

Пакет документів залежить від програми, з якої ви оформляєте польське громадянство. Підставою для оформлення ВНП може стати трудовий договір з польським працедавцем, дозвіл на навчання, Карта поляка.

Переїзд до Польщі

З 2012 року в Польщі легалізується подвійне громадянство. Однак для цього між двома державами має бути підписана угода про визнання подвійного громадянства. Так, всупереч тому, що Україна та Польща підписали протокол про припинення дії Конвенції про запобігання випадків подвійного громадянства”, угоди про подвійне громадянство між країнами немає.

Скільки коштує переїзд до Польщі

Вартість переїзду на ПМП в Республіку Польщу залежить від конкретної програми імміграції. Вона може включати в себе вартість навчання, оренди житла, комунальних послуг і багато інші статті витрат. У таблиці ми наведемо лише деякі обов’язкові витрати.

Обов’язкові витрати при переїзді на ПМП в Польщу:

Програма імміграції Стаття видатків Сума
По Карті поляка Отримання Карти поляка Безкоштовно. Витрати на оформлення та переклад документів, на підставі яких буде оформлений статус.
Через освіту Державний вуз, навчання польською мовою Безкоштовно. Студент вносить лише реєстраційний збір у розмірі близько 100-350 €. Оформляючи студентську візу, студент зобов’язаний пред’явити підтвердження своєї матеріальної забезпеченості. Сума на рахунку повинна становити від 8 000 €. Студенти старших курсів можуть додати довідки про отримувану ними стипендії (не менше 600 € на рік).
Приватний вуз або Навчання англійською мовою в державному вузі близько 2000 €
Шлюб з поляком Гербовий збір 84 PLN
Присяжний переклад 35-50 PLN за 1 документ
Бізнес-імміграція Вартість оформлення компанії 500 €
Статутний фонд від 5 000 PLN
Возз’єднання сім’ї Карта побиту 700 PLN
Працевлаштування Карта побиту 700 PLN
Статус біженця Проживання, розгляд документів Безкоштовно

Вартість оформлення Карти побиту: 640 PLN – гербовий внесок і 50 PLN – внесок при отриманні готової карти. Оформлення студентської візи – 35 €.

Статистика імміграції

В даний час іммігранти в Польщі поділяються на біженців і отримали дозвіл на тимчасове/постійне перебування. У таблиці наведена статистика за 2014-2017 рр. за кількістю отриманих дозволів на тимчасове та постійне проживання.

Загальне число прибулих іммігрантів у Польщі за статистикою:

Країна Число іммігрантів
Україна 127 000
Німеччина 23 000
Білорусь 13 500
Росія 11 000
В’єтнам 11 000
Китай 8 000
Італія 7 500
Франція 6 000
Індія 5 700
Великобританія 5 500

Число біженців з України у 2017 році скоротилася: з проханням про надання цього статусу звернулися 625 осіб. Це в чотири рази менше, ніж у попередні роки. При цьому збільшилася кількість українців, які отримали дозвіл на роботу. В даний час на території Польщі працює понад 500 000 українців.

Підсумки

Переїзд на ПМП в Польщу передбачає оформлення спочатку тимчасового, а потім постійного виду на проживання. Після цього кандидат може подати прохання про оформлення польського громадянства.

Слід мати на увазі, що в літньому віці буде більш комфортною імміграція по Карті поляка або через возз’єднання сім’ї. А ось молоді, яка тільки що закінчила школу, варто задуматися про отримання освіти в польському вузі.

Втім, шанс навчитися нової професії надається також людям середнього і літнього віку – таку можливість дають поліцеальні школи. Якщо ж ваш вибір – укладання шлюбу, будьте готові до перевірок на фіктивність відносин. Трудові мігранти з України та інших країн можуть отримати ПМП на підставі трудового договору.

Виїхати в Польщу комфортно: Відео

Статті по темі