Меню Закрити

Як забрати родину в Польщу: возз’єднання сім’ї

Одним з базових прав людини є право на сім’ю. Воно гарантоване Міжнародним пактом громадських і політичних прав, якого дотримуються всі правові держави. Будучи такою, Польща всіляко сприяє збереженню сімей незалежно від того, чи є ви громадянами країни або емігрантами. Тому якщо ви серйозно замислюєтеся над тим, щоб пов’язати своє життя з Польщею і, відповідно, над тим, як забрати родину в Польщу у 2024 році, возз’єднання сім’ї потрібно готувати правильно.

Як забрати родину в Польщу: возз'єднання сім'ї

Хто може скористатися програмою возз’єднання сім’ї

Возз’єднання сім’ї – це процедура, яку може ініціювати як громадянин Польщі, так і виходець з України, Росії або Білорусі. У разі, якщо цим правом має намір скористатися іноземець, головне, щоб його перебування в Польщі було легальним.

При цьому перебування повинно бути обумовлено наявністю:

 • карти сталего побиту (далі – КСП);
 • статусу довгострокового резидента Європейського союзу;
 • статусу біженця;
 • карти тимчасового побиту (далі – КТП) як мінімум 2 роки з умовою, що картка буде дійсна ще хоча б 1 рік;
 • блакитної карти резидента ЄС;
 • дозволу на тимчасове проживання, наданими для виконання роботи в межах одного товариства або з метою наукових досліджень.

Хто із членів сім’ї може претендувати на участь у програмі

Польським законом визначено досить вузький перелік осіб-членів сім’ї, що підлягають безумовному об’єднанню. Відповідно до закону, членами сім’ї громадянина Польщі, а також іноземця вважаються:

 • чоловік/дружина – законність підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу;
 • неповнолітня дитина (до 18 років) іноземця та його дружини/чоловіка, а також усиновлена дитина.

Крім того, при певних обставинах воєвода може дати дозвіл на тимчасове проживання на території Польщі іншим родичам громадянина Польщі. Такими обставинами можуть бути:

 • фінансова залежність іноземця від громадянина Польщі та спільне ведення господарства;
 • стан здоров’я родича, що вимагає особистої присутності заявника;
 • підтвердження неформальних шлюбних відносин, у яких люди фактично живуть сімейним життям.

Також одноразово, на період до 3 років, дозвіл на тимчасове проживання може отримати іноземець, який був членом сім’ї громадянина Польщі до:

 • розірвання шлюбу;
 • смерті батька, з яким громадянин Польщі перебував у шлюбі.

У більшості випадків родичам, які підпадають під дію програми возз’єднання, видається КТП. При цьому в окремих випадках вони можуть відразу отримати КСП якщо:

 • у них є польське коріння;
 • у дитини на момент її народження в одного з батьків була КСП;
 • у дитини на момент її народження в одного з батьків була КТП, а далі батько отримав КСП.

Особливості возз’єднання по браку

Найбільш просто возз’єднання рідних людей відбувається в тому випадку, коли один з подружжя є громадянином Польщі. Його (її) новонародженим дітям польське громадянство не присвоюється автоматично (право крові).

Дружині/чоловікові, її/його дітям, а також дітям громадянина Польщі, у разі присвоєння йому/їй цього статусу після їх народження, необхідно клопотати про видачу їм КТП.

Заяву про возз’єднання сім’ї з громадянином Польщі подається іноземцем особисто в воєводське управління Республіки Польща. При цьому знадобляться наступні документи:

 • заява про видачу дозволу на тимчасове проживання з актуальною фотографією (4 примірники);
 • паспорт заявника та його дружини/чоловіка (3 ксерокопії);
 • актуальна копія свідоцтва про шлюб.

Щоб забрати дитину, подається:

 • свідоцтво про народження дитини;
 • згода особи, яка здійснює батьківську опіку над цією дитиною.

За розгляд справи необхідно заплатити 340 злотих плюс ще 50 злотих у разі прийняття позитивного рішення для друку КТП.

Всі документи повинні бути представлені в оригінальному вигляді для можливості звірки, всі вони повинні бути оформлені польською мовою. Якщо ж мова оригіналу документа є іноземним, то його необхідно перевести. Для цього заявник забезпечує присяжний переклад документа.

Яких-небудь додаткових документів, що підтверджують доходи, наявність медичної страховки або гарантованого місця проживання, не потрібно. Дозвіл на тимчасове проживання надається на термін до 3 років і повинно бути видано протягом 1 місяця.

Якщо один з подружжя вже має КСП

Найчастіше возз’єднання сім’ї може знадобитися в тому випадку, коли один з подружжя вже є володарем КСП або має статус довгострокового резидента ЄС. За таких обставин може подавати документи як сам іноземець, який прагне до возз’єднання, так і член сім’ї, який претендує на возз’єднання.

Перелік необхідних паперів при цьому аналогічний переліку документів, які вимагаються для возз’єднання з громадянином Польщі. Але є і деякі відмінності. Додатково потрібно надати:

 • підтвердження медичного страхування всіх членів сім’ї, які претендують на возз’єднання;
 • підтвердження наявності постійного місця проживання і, відповідно, прописки (zameldowania);
 • підтвердження дозволу на проживання в Польщі в іноземця, з яким хочуть возз’єднатися;
 • підтвердження доходу, якого буде достатньо для покриття потреб членів сім’ї. Орієнтовна сума, від якої слід відштовхуватися, – 700 злотих на одну людину. Але чим вона вище, тим більше шансів на позитивне рішення.

Вимоги до оформлення документів, оплата за розгляд справи та час розгляду аналогічні тому випадку, коли один з членів сім’ї є громадянином Польщі.

Варіанти возз’єднання, коли один з подружжя працює в Польщі

У 2024 році найбільш часто виникають ситуації, коли людина зовсім недавно виїхала на роботу за кордон, але вже претендує на возз’єднання сім’ї. При цьому вона не є громадянином Польщі та немає КСП. І все ж вихід є, і навіть не один – все залежить від вихідних даних в кожній конкретній ситуації.

Почнемо з варіанту, коли людина знаходиться в Польщі понад два роки та у нього є КТП. У такому випадку процедура возз’єднання сім’ї практично ідентична тій, коли в іноземця є КСП.

У разі, якщо у людини є КТП, але вона пробула в Польщі недовго (до 2 років), можна скористатися варіантом об’єднання сім’ї за інших обставин (inne okolicznosti). На позитивне рішення в даній ситуації може вплинути наявність трудового договору, укладеного на невизначений період, висока кваліфікація працівника, наявність у нього власного житла або договору довгострокової оренди.

При наявності КТП (незалежно від терміну) її власник також може зробити гостьове запрошення для своїх близьких. На його підставі відкривається гостьова віза з можливістю багаторазового в’їзду. Однак слід мати на увазі, що гостьова віза виключає право на роботу.

Ще один варіант стосується власників Карти поляка. Якщо власник даного документа виявить бажання переїхати в Польщу для постійного проживання, він зможе отримати КСП за спрощеною процедурою. Після отримання картки він може забрати сім’ю за вищевикладеною схемою.

Якщо всі перераховані способи не актуальні, можливо спільне проживання в Польщі й без проходження процедури возз’єднання сім’ї. Це означає, що кожен з членів сім’ї буде перебувати в Польщі “без прив’язки” один до одного.

У такому випадку підставою для їх перебування у Польщі буде робоча віза, за якою надалі можна отримати Карту побиту. Для дітей підставою для перебування в країні може бути національна віза, яку можна оформити, отримавши офіційне підтвердження про зарахування дитини в польський дитячий садок або школу.

Як слід вчинити в разі відмови у возз’єднанні сім’ї

Якщо у возз’єднанні сім’ї, попри дотримання всіх умов, вам відмовили, то рішення воєводи може бути оскаржено. Для цього необхідно в 14-денний термін подати апеляцію начальнику Управління у справах іноземців у Варшаві. Якщо ж і в цьому випадку буде отримано відмову, остаточне рішення приймає Адміністративний суд, куди можна подати скаргу протягом 30 днів.

При подачі апеляції до Адміністративного суду слід пам’ятати про те, що вона не дає права на легальне перебування у Польщі.

Також слід врахувати той факт, що дружині або чоловіку-іноземцю не може бути відмовлено у возз’єднанні лише на тій підставі, що він проживає у Польщі нелегально.

Висновок

Народна мудрість говорить, що безвихідних ситуацій не буває. Це правило спрацьовує практично завжди, навіть у такій складній ситуації, коли обставини поділяють сім’ї та вони змушені жити на дві країни.

Але все поправимо – держава над Віслою зацікавлена в тому, щоб близькі люди жили разом, і пропонує для їх возз’єднання цілком прийнятні умови. Це означає, що на одержання дозволу на возз’єднання сім’ї може претендувати кожен, хто бачить своє життя пов’язане з Республікою Польща.

Статті по темі