Меню Закрити

Як перевезти дитину в Німеччину: що потрібно знати батькам

Еміграція – процес тривалий і непростий, особливо коли справа стосується іноземних держав, вимогливих до кандидатів та виконання ними вимог законодавства. Коли мова йде про переїзд всієї родини, процедура обростає багатьма додатковими формальностями. Не дивно, що питання, як перевезти дитину в Німеччину, першорядне для батьків, які остаточно вирішили переїхати у 2025 році.

Діти за кордоном

Що сказано в законі

Для початку необхідно розібратися з правилами, які встановлюють німецькі закони. Пройти за програмою возз’єднання сім’ї може тільки кандидат, якому ще не виповнилося 18 років. З позиції місцевої нормативної бази, всі, хто старше цього віку, не є прямими родичами.

Діти, які до досягнення повноліття вже встигли вступити в шлюбний союз, також вважаються самостійними громадянами. Виняток становлять лише нащадки пізніх переселенців: навіть якщо вони не приєдналися до батьків відразу після переїзду, можуть зробити це в будь-який момент, поки батько і/або мати залишаються живі.

Щоб уникнути двозначності, надалі під терміном «діти» будемо мати на увазі тільки розлучених, неповнолітніх та неодружених дітей іноземних мігрантів. Переїзд в Німеччину з дітьми регулюється параграфом 32 закону, в якому йдеться про перебування іноземців на німецькій території. Для початку встановлюється перелік осіб, з якими може возз’єднатися дитина:

Якщо юний мігрант, досягнувши 16-річчя, залишає батьківщину не разом з особою, яка володіє батьківським правом, а пізніше, тоді йому доведеться довести, що він володіє достатнім рівнем німецької мови (С1) і можливістю успішно інтегрувати в німецький соціум, спираючись на вже отримана освіта і життєвий досвід.

Найчастіше це відноситься до дітей, юні роки яких пройшли в таких державах:

  • члени ЄС,
  • Ізраїль,
  • Австралія,
  • Канада,
  • Японія,
  • Корея,
  • США,
  • Нова Зеландія.

Четвертий пункт цього закону свідчить, що у виняткових випадках імміграція в Німеччину з дітьми може бути здійснена всупереч чинним правилам з метою запобігання тяжких наслідків. Цю обмовку цілком можна використовувати в якості лазівки. Особливо в тих випадках, коли представник німецької держави хоче піти назустріч заявникам, але не бачить для цього підстав.

До слова сказати, взаємна туга матері та дитини не є винятком з правил, що дозволяють отримати дозвіл. А ось такий аргумент, як відсутність особи, яка б могла піклуватися про малюка, поки мама перебуває за кордоном, – цілком вагоме обгрунтування.

Важливою зміною в законодавстві можна вважати можливість вивезти дітей, якщо батько або мати залишаються на батьківщині та батьківських прав їх не позбавляли. У такій ситуації організувати переїзд було практично неможливо. Сьогодні правила дещо змінилися: для виїзду неповнолітнього за кордон необхідно підготувати дозвіл від другого батька, запевнивши документ у нотаріуса.

Оформляємо візу

Перше, що знадобиться для здійснення міграційного процесу, – віза в Німеччину для неповнолітніх – Kindernachzug. Найпростіший варіант – дитина виїжджає у ФРН разом з батьками. Тоді пакет документів на національну візу подається відразу всією родиною.

Якщо дитина відправляється за кордон пізніше, спочатку треба підготувати згоду другого з батьків. Підстава для в’їзду – возз’єднання з найближчими родичами.

Можна піти й іншим шляхом. Організувати навчання дитини в німецькому навчальному закладі. Це зобов’яже запитувати також візу категорії D, але вже студентську. Згодом просто оформити учню ВНП.

Готуємо документи

Всі документи для поїздки в Німеччину з дитиною, які були видані органами реєстрації цивільних станів, повинні бути апостильовані. Не стосується це лише тих паперів, які отримані в німецьких інстанціях. Апостиль ставиться тільки на оригінал.

Довідки та свідоцтва слід перевести на німецьку, включаючи апостиль. Звернутися в даному випадку потрібно до перекладача, який має відповідні повноваження. Не потрібно переводити тільки три документи:

  • цивільний паспорт;
  • закордонний паспорт;
  • страховий поліс.

Оригінали та переклади всіх документів необхідно надати з копіями у двох примірниках.

Отже, для походу в консульство знадобляться:

  1. Заява, заповнена німецькою мовою і підписану обома батьками. Якщо батько і мати перебувають у розлученні, потрібно докласти згоду того, хто залишається на батьківщині. Цей папір потрібно завірити у нотаріуса, приклавши до неї копію посвідчення особи батьків.
  2. 3 фотознімку, термін давності яких не повинен перевищувати 6 місяців. Два фото слід приклеїти до двох анкетах, а третє просто вкласти в пакет паперів.
  3. Закордонне посвідчення особистості дитини та 2 копії першого розвороту документа.
  4. Національне посвідчення особи (якщо заявнику вже виповнилося 14 років), що підтверджує громадянство. До нього додайте 2 копії розвороту з особистими даними і з пропискою.
  5. Паспорт батька, з яким належить возз’єднання, та 2 копії першого розвороту його документа.
  6. Запрошення від особи (2 примірники) у довільній формі.
  7. Довідка про реєстрацію громадянина за певною адресою в Німеччині.
  8. Копія ВНП батька, який перебуває на німецькій території.
  9. Свідоцтво, видане дитині при народженні, та 2 копії цього документа.
  10. Страховка.

Поїздка з дитиною

Особливу увагу зверніть на список додаткових документів, які знадобляться в залежності від ситуації:

  • Якщо свідоцтво про народження малюка містить виправлення, зміни, викреслювання, знадобиться довідка з РАГСу про проведені коригування. Її обов’язково потрібно перекласти.
  • Якщо батьківськими правами володіє тільки один дорослий і возз’єднання планується з ним, тоді підготуйте підтвердження про позбавлення прав на дитину другого з батьків, або свідоцтво, що його немає у живих.
  • Якщо права на малюка є в обох дорослих, але возз’єднатися планується тільки з одним з них, необхідно подбати про безстрокове, посвідченого у нотаріальному порядку згодою залишається особи та його копії паспорта. Вивезти дитину в Німеччину без згоди батька/матері в такому випадку буде дуже складно.

Якщо надати згоду немає ніякої можливості, батько, який вивозить малюка за кордон, повинен зв’язатися з диппредставництвом Німеччини до того, як буде подано заяву.

Відомості про запити, прийнятих на розгляд, можна знайти на сайті німецького відомства в Україні. Там же можна перевірити статус вашого звернення. Ніякої інформації телефоном консульство не видає.

Період розгляду – 10-12 тижнів. Величина мита для дітей молодше 18 років – 37,5 євро. Пакет документів, наданих не в тому порядку, як це зазначено на сайті відомства, до розгляду не приймається.

Дитячі установи та школи Німеччини

Плануючи переїзд на ПМЖ, буде незайвим знати, як представлена система дошкільної та шкільної освіти у ФРН. Так, зокрема, дитячі садки поділяються на змішані та приватні.

У першому випадку співвласником установи є громада або місто в цілому. Тут також розвинена надомна система нагляду за дітьми: одна мама, що не працює збирає під свою опіку дітей з декількох сімей, годує їх, доглядає за ними, по можливості займається їх розвитком за певну плату.

Влаштувати дитину в садочок можна з трирічного віку. Охочі можуть скористатися послугами ясельних груп, куди малюків беруть з двох років. Німецьке законодавство говорить, що всі повинні вчитися. Обов’язковими є перші 9 років школи. Після цього вибір за батьками та дитиною.

В цілому шкільна система представлена кількома етапами:

  • початкова – перші 4 класу;
  • головна школа – 5 класів;
  • справжня школа;
  • гімназія.

Другі два етапи – це вже альтернатива. Вони дають можливість отримати абітури, з яких можна подавати документи на вступ до ВНЗ. Вищий рівень підготовки дає гімназія.

Про що найчастіше запитують

Як можна припустити, питань у мігрантів завжди більше, ніж відповідей. Розберемося з основними:

Чи може подавати сім’я на возз’єднання, якщо батько оформив візу для пошуку роботи? Як таке возз’єднання в цьому випадку неможливо. Але дружина теж може претендувати на візовий штамп даної категорії, якщо вона відповідає вимогам. Після цього можна вже буде оформляти та в’їзд для дитини.

Якщо документи подає вся сім’я одразу, можуть відмовити комусь одному? Може статися так, що відповідь на запит на дитину прийде пізніше, ніж відкриють візу дорослим. Відомі випадки, коли у в’їзді малюкові відмовляли, а батькам давали зелене світло. І хоча згодом дитячу візу все ж відкривали за відсутності підстав для відмови, потрібно бути готовим до будь-якого розвитку подій.

Чи може сім’я подавати заяву разом, навіть якщо батько, з яким належить возз’єднання, ще сам в Німеччину не виїжджав? Такий варіант можливий. Наприклад, коли основний заявник претендує на Блакитну карту, подавати прохання на візу можуть всі члени сім’ї одразу.

Підсумки

Приступаючи до процесу організації виїзду, зверніть увагу на наступні моменти:

  • Підстава для отримання національної візи – возз’єднання з батьками.
  • Вимоги до кандидатів – молодше 16 років, неодружені або розлучені.
  • На анкеті знадобиться підпис обох батьків, навіть якщо вони в розлученні.
  • Виїхати без дозволу батьків, який залишається на батьківщині, не вийде.
  • Якщо дитина досягла повноліття або уклав шлюб, в більшості випадків йому доведеться складати тест на знання німецької мови.

І не забувайте слідувати інструкції, розміщеної на сайті німецького консульства.

Статті по темі