Меню Закрити

Робота в Німеччині для іноземців

Робота в Німеччині у 2024 році цікавить багатьох жителів країн СНД, які мріють виїхати в Європу. У цій країні можна знайти вакансію через агентство по працевлаштуванню або безпосередньо від роботодавця, довгострокову роботу за контрактом або тимчасовий сезонний підробіток для студентів, можна працювати за фахом або змінити сферу діяльності. Добре знання німецької мови потрібно не завжди, але все ж знати мову хоча б на мінімальному рівні бажано.

Працевлаштування в Німеччині

Умови працевлаштування

На початку працевлаштування в Німеччині між роботодавцем і працівником підписується договір. В ньому прописуються умови роботи, розмір заробітної плати, дата її виплати, строки працевлаштування, можливість надання відпустки.

Умови роботи в Німеччині можуть бути різними в залежності від вашої позиції та вимог конкретного роботодавця, однак деякі норми передбачені німецьким законодавством.

Наприклад, кожен працівник має право на 20 відпускних днів протягом року в разі роботи за п’ять днів у тиждень, а в разі шести – 24 відпускних дні.

Кількість робочих годин обумовлюється при працевлаштуванні. В основному в Німеччині 38-40 робочих годин на тиждень, але в разі потреби або за розпорядженням начальства робочий час може бути збільшена і до 48 годин.

Строки звільнення також повинні бути прописані в трудовому контракті, проте якщо цей пункт проігноровано, то за законом він становить 1 місяць, в період випробувального терміну – 14 днів.

Як і де шукати роботу

Тим, хто не знає, з чого почати пошук роботи за кордоном, рекомендуємо такі варіанти:

 1. Стати на облік на Федеральній біржі праці, де надаються вакансії у тому числі й іноземним фахівцям. При цьому в пріоритеті завжди німецькі громадяни. Іноземці можуть розраховувати на одержання роботи тільки в тому випадку, якщо охочих на ту чи іншу вакансію серед місцевих жителів не знаходиться.
 2. Знайти роботу в Німеччині на сайтах з оголошеннями в інтернеті.
 3. Звернутися в HR-відділ конкретної, що вас цікавить організації/компанії/фірми (контакти HR-відділу найчастіше можна знайти на офіційних сайтах компаній).
 4. Звернутися в кадрове агентство за місцем вашого проживання.
 5. Шукати оголошення від прямих роботодавців в місцевих газетах і на різних стендах/дошках оголошень.

Що потрібно для працевлаштування

Для того щоб працевлаштуватися в Німеччині, іноземцям спершу потрібно отримати дозвіл на роботу. Цей документ оформляється у Федеральному трудовому агентстві, проте отримати його самостійно не вийде – для цього спочатку потрібно знайти роботодавця та укласти з ним трудовий договір.

Саме роботодавець повинен подати заяву про працевлаштування іноземного робітника в Федеральне трудове агентство і довести, що серед місцевих жителів не знайшлося претендентів на дану вакансію, а також те, що наймання іноземного співробітника не заподіє шкоди ринку праці в Німеччині.

Після того як питання з отриманням дозволу на роботу буде залагоджено, можна приступати до оформлення візи. Для отримання німецької візи потрібні документи:

 • 2 анкети-заявки на отримання робочої (національної) візи;
 • 3 фотографії хорошої якості в кольорі, розмір 3,5 х 4,5 см;
 • закордонний паспорт;
 • внутрішній паспорт;
 • 2 підписаних роз’яснення (документи, які подаються у Посольство ФРН і підтверджують те, що ви ознайомлені з можливими наслідками у разі зазначення неправдивих даних до анкети та документах, поданих на візу);
 • документ, що підтверджує надання робочого місця в Німеччині, – запрошення від роботодавця або трудовий договір;
 • диплом про вищу освіту. Ваша спеціалізація повинна відповідати робочої вакансії. Для випускників вишів за межами Німеччини існує вимога перевірки визнання їх дипломів у ФРН на сайті Anabin;
 • страховка;
 • біографія у форматі таблиці: необхідно вказати в хронологічній послідовності та без перепусток, де заявник працював раніше;
 • трудова книжка (якщо є).

Виїхати працювати до Німеччини без запрошення можна тільки в тому випадку, якщо ви оформите спеціальну візу для пошуку роботи. У цьому випадку замість офіційного запрошення від роботодавця або трудового договору необхідно підготувати мотиваційний лист.

У ньому слід як можна більш детально описати ваші плани в Німеччині, вказати компанії, в яких хотіли б працювати, та сфери діяльності, які розглядаєте для працевлаштування.

Крім того, при подачі документів на візу для пошуку роботи необхідно підтвердити наявність у вас фінансів на планований термін перебування в Німеччині. На кожен місяць ймовірного перебування у ФРН заявник повинен мати не менше 720 євро.

Рівень володіння німецькою мовою

Варіантів влаштуватися на роботу в Німеччині без знання німецької мови не так багато, але все ж вони є. Знайти вакансії можна, наприклад, в логістиці або на складах. Однак володіння німецькою мовою, бажано хоча б на мінімальному рівні.

Так, для роботи в сільському господарстві (збір фруктів, овочів і ягід, робота в теплицях) достатньо володіти німецькою на рівні А1. Для роботи в готельно-ресторанній сфері маркетингу або знадобиться рівень B1. Лікарі та фахівці, які претендують на Blue Card (Блакитну карту), повинні володіти німецькою мовою на рівні B2 і вище.

Якщо вашого рівня володіння німецькою недостатньо для того, щоб отримати бажану вакансію, можна завчасно пройти мовні курси у вашій рідній країні або вже по приїзді в Німеччину.

Мовні курси та школи діють при всіх німецьких університетах, є також і самостійні організації. По закінченні мовної школи, склавши іспити TestDAF або DSH, ви отримаєте сертифікат з зазначенням вашого рівня володіння мовою.

Корисні ресурси, фірми та агенції з працевлаштування в Німеччині

Для пошуку роботи в Німеччині можна скористатися послугами таких перевірених фірм та інтернет-ресурсів:

 • Bundesagentur für Arbeit – Федеральна біржа праці. На сайті можна знайти багато корисної інформації з працевлаштування в країні, нострифікації іноземних дипломів і курсах німецької мови. Інформація надається німецькою мовою, а також англійською та французькою.
 • Jobcenter – Федеральне агентство з працевлаштування в Німеччині. Спочатку потрібно вибрати місце вашого проживання, а далі вам будуть запропоновані центри з працевлаштування у вашому регіоні. Співробітники агентства здійснюють працевлаштування інвалідів.
 • Experteer – на сайті зручна система фільтрування: спочатку виберіть бажаний діапазон заробітної плати, а потім введіть позицію. Можливий також пошук по містах.
 • Jobleads – пропозиції про роботу на сайті оновлюються щодня. Фірма співпрацює з більш ніж 137 000 компаній без посередників. Сайт доступний на німецькій, французькій та англійській мовах.
 • Stellenanzeigen – велику допомогу в пошуку роботи на цьому сайті надає функція перегляду профілів роботодавців у вигляді презентацій.
 • Freelance Junior – агентство орієнтоване переважно на пошук студентів, фрилансерів і шукають тимчасові підробітки.
 • Dice – дошка оголошень роботи у сфері IT-технологій. Цей сайт також може бути корисний тим, кого цікавить дистанційна робота дома.
 • Agentur Mary Poppins – агентство, що займається підбором домашнього персоналу в Берліні, Гамбурзі, Дрездені, Фрайбурзі, Франкфурті-на-Майні, Мюнхені, Кельні та інших великих містах ФРН. Співробітники агентства шукають претендентів на вакансії нянь, доглядальниць, економок, помічниць по будинку, садівників та інших, пов’язаних з роботою по будинку.
 • Studentjob – на сайті розміщені оголошення про роботу для студентів на літо, а також протягом року з частковою, повною і віддаленої зайнятістю.
 • Partner-Personaldienste Agency – агентство займається підбором фахівців в області фінансів, економіки, промисловості, переважно для роботи в офісі. Філії агентства відкриті у 20 містах Німеччини.
 • Academicwork Agency – для того, щоб співробітники агентства внесли вас в базу клієнтів, потрібно відправити заявку на сайті. Основні міста, куди направляються претенденти на роботу, – Гамбург і Мюнхен.
 • Сareerjet – на сайті представлено понад 900 000 вакансій від прямих роботодавців по всій Німеччині, в тому числі й для іноземців.

Найбільш затребувані вакансії

Висококваліфіковані фахівці, що шукають роботу після магістратури або бакалаврату в Німеччині, є затребуваними у всіх областях. Особливо великий попит у Німеччині на лікарів, стоматологів, медсестер, оскільки місцеві медпрацівники нерідко їдуть туди, де їх праця і знання оплачуються краще, ніж у Німеччині: наприклад, багато хто їде у Швейцарію.

Крім лікарів, у Німеччині постійно потрібні професіонали у сфері IT-технологій (програмісти).

Останнім часом також відзначається попит на інженерів в області автомобілебудування, інженерів-механіків, інженерів-електриків, а також фахівців в галузі математики та природничих наук.

У Німеччині постійно потрібні працівники готельної сфери (покоївки, портьє), ресторанного бізнесу (кухарі, офіціанти, бармени, бариста, помічники кухарів), а також оператори атракціонів в парки розваг.

Трудовим мігрантам без освіти та досвіду роботи можуть запропонувати попрацювати охоронцем, водієм або на виробництві (сортування продукції на складах, фабриках). Також можна влаштуватися на сезонну роботу по збору врожаю за програмою Work and travel або нянею по програмі Au-pair.

Робота у Німеччині за Blue Card

У Німеччині можна працювати також за спеціальним дозволом Blue Card (Блакитна карта). Blue Card видається тільки висококваліфікованим фахівцям у визначених сферах діяльності. При цьому одним з важливих умов отримання даного типу робочого дозволу є розмір передбачуваної заробітної плати. У минулому році він повинен бути не менше 50 800 євро в рік (без вирахування податків).

Для фахівців з іноземним дипломом в таких областях, як медицина, природничі науки, інженерія, IT-технології та математика, визнаним у Німеччині, річний оклад повинен становити не менше 39 624 євро (без вирахування податків).

Які заробітні плати в Німеччині

Щомісячний середній заробіток в Німеччині виглядає наступним чином:

Професія Розмір місячної заробітної плати в євро
Архітектор (інженер-будівельник) 4435
Архітектор ландшафту 3075
Водій 2300
Лікар 7100
Медсестра 2900
Соціальний працівник 2500
Домробітниця 2900
Вихователька в дитячому садку 2700
Офіціант 1925
Кондитер 2300
Програміст 4500
Касир 2200
Вчитель у школі 3600

Дані в таблиці наведено без урахування податкових відрахувань. Для працівників в Німеччині утримання податків і різних соціальних зборів з зарплат відбувається до зарахування грошей на банківський рахунок.

Детальніше про оплату праці читайте в статті “Зарплата в Німеччині: основні показники та тенденції“.

Які податки утримуються з зарплати

В трудовому договорі, укладеному між роботодавцем і працівником, обумовлюється розмір заробітної плати без податкових відрахувань, тобто зарплата брутто (Brutto-Arbeitslohn). Однак на банківський рахунок працівник отримує зарплату нетто (Netto-Arbeitslohn), тобто залишилася після утримання всіх податків і соціальних зборів суму.

Якщо ви офіційно працевлаштовані в Німеччині, з вашої заробітної плати будуть відняті наступні податки і збори:

 • прибутковий податок для фізичних осіб;
 • податок на церкву;
 • податок солідарності;
 • пенсійне страхування;
 • медичне страхування;
 • страхування на випадок відсутності робочих місць;
 • страхування на випадок потреби в догляді.

Кращі міста для роботи

Легальна робота для чоловіків і для жінок доступна в багатьох містах Німеччини. Розглянемо, в яких містах знайти роботу для мігрантів легше всього.

 1. Штутгарт – має найменшу кількість безробітних у всій Німеччині, що гарантує іноземцям мінімальну конкуренцію на трудовому ринку.
 2. Інгольштадт – другий за статистикою місто в Німеччині з найбільшою кількістю вакантних робочих місць.
 3. Регенсбург – в місті потрібні фахівці в області машинобудування, автомобілебудування, електроніки, електротехніки.
 4. Франкфурт-на-Майні – діловий центр Німеччини. Основні сфери діяльності – економіка, фінанси, банківська справа, транспорт, ярмарки.
 5. Ульм – в місті рівноцінно розвинена як культурна сфера (театри, музеї, музичні клуби), так і сфера промисловості.
 6. Вольфсбург – основною сферою діяльності в місті є автомобілебудування.
 7. Ерланген – в місті найбільш затребувані фахівці в галузі транспорту, електротехніки, електроніки, а також будівництва та інженерії.
 8. Мюнхен – третє за розмірами місто Німеччини та другий за вагомістю фінансовий центр країни. Мюнхен входить в ТОП міст за якістю життя.
 9. Карлсруе – центр розвитку інформаційних технологій в Німеччині. Місто відоме завдяки Технологічному інституту, в якому був відкритий перший факультет інформатики в країні.
 10. Дюссельдорф – в місті однаково добре розвинені культурна, політична, економічна і транспортна сфери. Тут розташовано безліч штаб-квартир всесвітньо відомих компаній.

Робота з візами інших держав

При певних умовах громадянам країн СНД надається можливість працювати в Німеччині по польській візі. Для цього потрібно оформити воєводської або національну візу категорії D або ж бути власником польської Карти побиту.

Крім того, ви повинні бути найняті на роботу в польську компанію, яка, у свою чергу, повинна мати договір з компанією в Німеччині. При цьому, навіть при наявності офіційного договору між польською і німецькою компаніями, перед від’їздом до Німеччини потрібно обов’язково оформити спеціальну візу Van der Elst.

При дотриманні всіх цих умов ви маєте право поїхати на заробітки в Німеччину на 90 днів при наявності національної польської візи категорії D або на два терміни по 90 днів при наявності воєводської візи. Те ж стосується і роботи в Німеччині за фінською візі. Євроробота по візі іншої країни можлива тільки при дотриманні вищеперелічених умов. Якщо ці умови порушені, то іноземному працівнику загрожує штраф і депортація.

Відкриття власного бізнесу

Іноземці мають можливість не тільки працевлаштуватися в Німеччині, але і створити власний бізнес. Причому відкрити бізнес в Німеччині можна і без паспорта ЄС.

Іноземні громадяни мають право займатися будь-яким видом підприємницької діяльності, проте слід врахувати, що для більшості сфер, в тому числі ресторанної, бухгалтерської, медичної, продажу зброї та інших, потрібна спеціальна ліцензія.

Замість відкриття бізнесу з нуля можна розглянути варіант придбання готової фірми. В цьому разі потрібно лише переоформити вже наявні документи компанії на ім’я нового власника. При цьому важливо з обережністю віднестися до вибору фірми та з’ясувати якомога більше про причини її продажу. Також бажано найняти юриста та аудитора, які перевірять документи бізнес-об’єкта.

Якщо малий бізнес у Німеччині вас не цікавить, слід зазначити, що стабільна економічна і політична ситуація в країні обіцяє хороші перспективи для інвестування в значних обсягах.

Наприклад, вигідно вкладати гроші у комерційну нерухомість та отримувати дохід від здачі її в оренду, придбати акції однієї або кількох компаній на фондовій біржі або ж відкрити дочірню компанію іноземного підприємства.

Варто уважно поставитися до вибору місця розташування майбутнього підприємства, оскільки в різних федеральних землях Німеччини діють різні податкові ставки на відкриття і ведення бізнесу.

Наслідки неофіційного працевлаштування

У Німеччині заборонено працювати з біометричним паспортом без робочої візи. Якщо ви є представником країни, громадянам якої дозволено відвідувати Шенгенську зону без візи, наприклад, України, то вам слід знати про те, що безвізовий в’їзд на територію Шенгенської зони не дає права займатися в Німеччині оплачуваної й прибутковою діяльністю.

Працевлаштування в Німеччині має здійснюватися суворо за робочою візою і при наявності дозволу на роботу.

Робота по туристичній візі також заборонена. Якщо іноземець порушує трудове законодавство, в разі виявлення такого факту він буде оштрафований і депортований з країни.

За неофіційне працевлаштування іноземців кримінальну та адміністративну відповідальність несе роботодавець, причому в деяких випадках навіть більш сувору, ніж сам найманий працівник.

Висновок

Ринок праці в Німеччині відкритий не тільки для німецьких громадян, але і для іноземців. Вакансії з’являються регулярно – будь-то тимчасова робота на 3 місяці або річна робота за контрактом.

Більше шансів отримати офіційну роботу в Німеччині у висококваліфікованих фахівців з вищою освітою та високим рівнем володіння німецькою мовою. Крім того, існує підвищений попит на фахівців деяких сфер: IT-технології, інженерія, математика, природничі науки, медицина.

Легше влаштуватися на високооплачувану роботу в Німеччині після закінчення німецького ВНЗ. Якщо ж ваш рівень володіння німецькою мовою недостатньо високий, то у ФРН є можливість влаштуватись на сезонну роботу. У будь-якому випадку слід оформити робочу візу або отримати Блакитну карту, оскільки працевлаштування за шенгенською візою або з біометричним паспортом без візи може спричинити серйозні наслідки, такі, як штраф і депортація.

Як знайти роботу в Німеччині: Відео

Статті по темі