Меню Закрити

Оформлення Blue Card в Німеччині

Для працевлаштування в Німеччині необхідно оформляти робочу візу (довгострокову національну візу категорії D) або Блакитну карту. У 2024 році Blue Card в Німеччині дає право іноземним кваліфікованим фахівцям не тільки працювати, але і перевезти свою сім’ю на підставі отримання ними дозволу на проживання.

Блакитна карта

Що таке Блакитна карта і кому видається

Блакитна карта – це особливий тип дозволу на працевлаштування в Німеччині та інших державах Європи, яке видається тільки при дотриманні заявником певних умов. Отримати це дозвіл можуть тільки висококваліфіковані фахівці, які не є громадянами ЄС, мають трудовий договір з роботодавцем в Німеччині.

Щоб отримати Блакитну карту в Німеччину, розмір зазначеної в договорі іноземця заробітної плати повинен бути не менше встановленого мінімуму (вказаний нижче), а також іноземець повинен мати закінчену вищу освіту.

Блакитна картка не видається біженцям, у тому числі з політичних причин, і що претендують на цей статус. Не видається такий дозвіл також громадянам Норвегії, Швейцарії, Ліхтенштейну та Ісландії.

Додаткові пільги та переваги оформлення

Оформивши Blue Card, ви отримуєте ряд переваг:

  1. Дружини та неповнолітні діти власників Блакитної карти мають право отримати посвідку на проживання в Німеччині на період робочого контракту. Подавати документи та заяву на отримання ВНЖ на підставі возз’єднання з родиною повинні подружжя власників карт. При цьому підтверджувати володіння німецькою мовою не обов’язково. Отримання ВНЖ в цьому випадку дає також право на працевлаштування в Німеччині та підприємницьку діяльність.
  2. Власники Блакитних карт мають право відвідувати інші країни ЄС в туристичних цілях, якщо загальна кількість днів не більше 90 180-денного періоду.
  3. Власники Блакитної карти мають право бути відсутніми на території країн Євросоюзу протягом цілого року, тоді як вид на проживання дозволяє перебування за межами Німеччини не довше, ніж 180 днів поспіль.
  4. Власники Блакитної карти мають право працювати на території будь-яких країн Європейського союзу через півтора року працевлаштування в першій країні.

Умови видачі

Річна заробітна плата, зазначена в трудовому договорі, без податкових відрахувань повинна бути не менше 50 800 євро (4 233,33 євро в місяць). Для таких фахівців, як IT, інженери, лікарі, математики та вчені у сфері природничих наук мінімальний поріг річної заробітної плати становить 39 624 євро або 3,302 євро на місяць (без податкових відрахувань).

Крім цього, робоче місце, запропоноване заявнику в Німеччині, має відповідати його кваліфікації та отриманого диплома про вищу освіту.

Перелік затребуваних професій

Список професій, необхідних для оформлення Blue Card в Федеративну Республіку Німеччина, виглядає наступним чином:

  • IT-програмісти,
  • медпрацівники,
  • фахівці в банківській справі,
  • фінансові аналітики,
  • інженери,
  • юристи,
  • менеджери у сфері продажів,
  • викладачі,
  • вчені.

Більш детальну інформацію надає Центр працевлаштування Федерального агентства зайнятості. Докладний перелік професій німецькою мовою знаходиться тут.

На сайті Федерального агентства зайнятості можна знайти інформацію щодо пошуку роботи, можливості отримання освіти, а також про порядок визнання вашої кваліфікації в Німеччині.

Крім цього, інформацію про роботу для іноземців надає Федеральне міністерство праці та соціального розвитку Німеччини. На його сайті можна знайти вакансії.

Куди звертатися за оформленням

Існує два способи отримання Блакитної карти в Німеччину:

  • звернення до Відомства у справах іноземців у Німеччині;
  • звернення в Посольство або консульство Республіки Німеччина в рідній країні.

Якщо ви вже перебуваєте в Німеччині по довгостроковій візі, виду на проживання або щодо безвізового в’їзду, то слід звертатися до Федеральне відомство у справах іноземців або його регіональне відділення. При собі необхідно мати повний пакет документів, передбачених для оформлення Blue Card. Якщо з документами все у порядку, то Блакитна карта буде видана протягом двох-чотирьох тижнів.

Тим, хто цікавиться питанням оформлення Блакитних карт на території Німеччини, буде також корисно дізнатися, як повинна бути оформлена реєстрація в Німеччині за місцем проживання.

Переїзд в Німеччину

Оформити Блакитну карту в Німеччину можна і в межах рідної країни. Для цього потрібно звернутися в Посольство Республіки Німеччина або в Генеральне консульство та подати заяву разом з повним пакетом необхідних документів.

Якщо ви раніше ніколи не перебували на території Німеччини і для розгляду вашої заяви не вимагається залучення відомств на території республіки, то проходження документів триває кілька робочих днів.

Але якщо ви раніше оформляли довгострокову візу категорії D і для вашої справи потрібна перевірка через відомство Німеччини, то документи можуть розглядатися протягом півтора-двох місяців.

Якщо оформлення Блакитної карти з якихось причин для вас неможливо, а дозвіл на довгострокове перебування в Німеччині все ж потрібно, то рекомендуємо дізнатися, як оформлюється національна віза типу Д.

Необхідні документи

Для оформлення Блакитної карти необхідно підготувати наступні документи:

  • закордонний паспорт, виданий не раніше 10 років тому і з двома порожніми сторінками;
  • дві заповнені анкети;
  • два підписаних роз’яснення, що підтверджують обізнаність заявника про правові наслідки, якщо подані ним відомості виявляться неправдивими;
  • три кольорові фото 3,5х4,5 см з білим фоном, зроблені не раніше шести місяців;
  • цивільний паспорт (плюс дві копії сторінок з особистими даними та сторінки з місцем постійної реєстрації) або вид на проживання в країні звернення в посольство;
  • робочий договір або підтвердження затвердження робочого місця в Німеччині за вами; у цьому документі обов’язково повинні бути вказані адреса, контакти роботодавця і розмір заробітної плати, що відповідає вимогам до видачі Блакитних карт;
  • диплом про закінчення вищого навчального закладу плюс додаток з переліком пройдених за навчальною програмою предметів (з перекладом на німецьку мову). Диплом повинен бути визнаний у Німеччині;
  • підтвердження володіння німецькою мовою, наприклад, сертифікат, перекладений на німецьку мову;
  • біографія, із зазначенням навчальної/трудової зайнятості протягом життя без проміжків часу (у вигляді таблиці та з перекладом на німецьку);
  • трудова книжка з перекладом, якщо вона є;
  • медична страховка (достатньо оформити на перший час – до укладення згодом страхового договору в Німеччині);
  • рекомендаційні листи, довідки з попередніх місць роботи та інші додаткові документи, які мають відношення до вашої професійної діяльності.

Важливо знати:

  • переклад на німецьку мову обов’язковий для всіх документів, окрім закордонного паспорта, паспорта та страховки;
  • на всіх оригіналах документів повинен стояти апостиль, крім тих, які були отримані в закладах Німеччини (апостиль також потрібно перевести);
  • разом з оригіналами необхідно також подати по дві копії кожного документа.

Причини відмови

Отримати відмову у видачі Blue Card ймовірно в наступних випадках:

  • недостатній рівень запропонованої заробітної плати;
  • неправдиві відомості в документах;
  • диплом про здобуту вищу освіту не відповідає сфері діяльності, зазначеної в трудовому договорі.

Строк дії та вартість оформлення

Блакитна карта видається на період дії трудового договору плюс три місяці додатково.

Максимальний термін, на який може бути видана Блакитна карта, становить 4 роки.

У разі продовження робочого контракту в Німеччині можна продовжити Блакитну картку або оформити посвідку на проживання. Вартість подачі заяви на оформлення Блакитної карти – 75 євро.

Інформація про заяви, по яких були прийняті позитивні рішення, публікується на сайті Посольства із зазначенням номера обробки (баркод): на сайті потрібно перейти у вікно “Візові питання”, потім вибрати “Національна віза” і далі – “Оброблені заяви про видачу візи”

Часті питання

При оформленні Blue Card в Німеччину можуть виникнути деякі питання, відповіді на найбільш часті з яких пропонуємо розглянути нижче.

Через який час після отримання Блакитної карти можна оформляти ПМП до Німеччини чи ЄС? Іноземець, який проживає і працює в Німеччині по Блакитній карті, має право подавати заяву на отримання виду на проживання вже через 33 місяці після початку дії картки. Терміни отримання ПМЖ за Blue Karte можуть скоротитися до 21 місяця за умови володіння німецькою мовою на високому рівні (B1 і вище). Обов’язковою умовою легальної імміграції в Німеччину способом працевлаштування за Blue Card є стабільні виплати у пенсійний фонд та наявність трудового договору.

Чи зменшиться період дії картки, якщо працевлаштуватися в іншій країні ЄС, маючи Блакитну карту Німеччини? При працевлаштуванні власника німецької Блакитної карти в іншій країні ЄС на період її дії не гаситься, а враховується в іншій державі. Зокрема, необхідний термін для отримання ПМЖ в 33 місяці та 21 місяць при знанні мови є спільним для всіх країн Євросоюзу. Тобто якщо ви приїхали в Німеччину з Блакитною картою іншої держави або, навпаки, виїхали в іншу країну з німецької картою, то відлік строку її дії з моменту оформлення картки в першій країні працевлаштування буде тривати в будь-якій іншій країні ЄС.

Чи правда, що ПМП можуть анулювати, якщо оформити соціальну допомогу? Отримання соціальної допомоги в період перших трьох років дії посвідки на проживання відбирає у іноземного громадянина право на постійне проживання в країні. Тому від оформлення державної соціальної допомоги варто відмовитися, якщо не хочете втратити право на постійне проживання в Німеччині.

Чи можна міняти роботодавця після отримання Блакитної карти? Маючи Блакитну карту, змінити роботодавця можна. Але для цього потрібно отримати спеціальний дозвіл – це вимога актуальна протягом перших двох років дії Блакитної карти. Щоб отримати офіційне право на зміну роботодавця, необхідно звернутися у Відомство у справах іноземців. Якщо умови прийняття на нову роботу відповідають всім вимогам оформлення Блакитної карти, тобто рівень заробітної плати не нижче необхідного і сфера діяльності нової роботи знаходиться в межах компетенції заявника, то з видачею дозволу не повинно бути ніяких проблем. Замість старого роботодавця в карту або додаток до неї буде вписаний новий.

Висновок

Висококваліфіковані іноземні спеціалісти, крім оформлення робочої візи в Німеччину, мають також можливість отримати Блакитну картку – документ, що має ряд переваг перед робочою візою. Однак необхідно, щоб ваш заробіток в даному випадку відповідав вимогам уряду.

Оформити Blue Card можна як у Німеччині, так і в рідній країні в німецькому посольстві. Важливою умовою є наявність диплома, що підтверджує вищу освіти. Крім того, необхідно, щоб отримане робоче місце відповідало фахом, а диплом був визнаний в Німеччині.

Статті по темі