Меню Закрити

Як отримати громадянство Фінляндії

Фінляндія, як і будь-яка інша північна країна, зацікавлена у залученні співвітчизників та осіб, готових працювати на благо держави. Багато хто з них у підсумку отримають громадянство Фінляндії. Існує кілька способів, як це зробити у 2024 році, і деякі з них доступні в тому числі й для українців.

Як отримати громадянство фінляндії

Переваги фінської паспорта

Рішення прийняти фінське громадянство завжди усвідомлено. Суворі навіть для України кліматичні умови, химерні традиції, складна мова і нетипова для європейців культура – майбутній громадянин не один рік звикає до всього цього. Але всі, хто вирішили стати громадянином Суомі (розмовна назва країни) знають, на що і в ім’я чого йдуть.

Фінський паспорт приваблює іноземців з-за меж ЄС наступними перевагами:

    • громадяни Фінляндії автоматично стають громадянами Євросоюзу, що дозволяє без проблем і додаткових дозволів пересуватися і проживати в будь-якій з країн ЄС та Шенгенської зони;
    • громадянство дає право на працевлаштування і ведення бізнесу без дозволів і віз у Фінляндії та будь якій іншій країні ЄС;
    • рівень життя у Фінляндії вище, ніж середній по ЄС, середня зарплата за 2017 рік становила 3,36 тис. євро;
    • правова культура – фіни звикли до суворого дотримання законодавства, будь-яких сфер життя воно не стосувалося;
    • економічна стабільність – річна інфляції не перевищує 1 %.

І це лише основні переваги.

Хто і як отримує фінське громадянство

Умови отримання громадянства Фінляндії та порядок цієї процедури визначаються положеннями Закону «Про громадянство» № 359 від 16.05.2003 (Kansalaisuuslaki). Він встановлює три можливі шляхи, як можна стати громадянином країни, зокрема:

  • за народженням: автоматично, якщо дитина народжена від фінських батьків на території Фінляндії, або повідомлення, якщо народжений за межами країни;
  • за повідомленням, що доступно лише для окремих категорій, зокрема, для фінів за походженням або колишніх громадян країни;
  • за заявою, тобто в результаті процедури прийняття громадянства.

Зрозуміло, що для українців, які не мають фінських коренів, єдиний доступний шлях – це прийняття громадянства за заявою, тобто в результаті натуралізації. У такому разі громадянин повинен дотримати ряд умов і вимог, установлених главою 3 Kansalaisuuslaki.

Мова, зокрема, йде про такі умови, як:

  • повноліття заявника або його емансипація в результаті укладеного шлюбу;
  • фактичне безперервне проживання на території Фінляндії протягом п’яти років на підставі ВНП або протягом семи років після досягнення 15-річного віку, два роки з яких безперервно;
  • відсутність притягнень до кримінальної відповідальності та заборон на в’їзд до Фінляндії;
  • відсутність порушених платіжних зобов’язань (боргів);
  • наявність законного джерела коштів для проживання та адекватного житла;
  • достатній рівень знання усної та письмової фінської або шведської мови.

Таким чином, головна умова для більшості іноземців – це п’ятирічний термін проживання на підставі посвідки на проживання (oleskelulupa), статусу біженця, наданого притулку.

Способи та підстави для отримання громадянства

Законодавство Фінляндії допускає різні способи проживання в країні на законних підставах, з подальшою можливістю отримання фінської паспорта. Закон «Про іноземців» № 301 від 30.04.2004 (Ulkomaalaislaki) допускає міграцію в країну:

  • для отримання освіти у фінських вузах чи інших навчальних закладах;
  • як фіна по предках – за наявності підтвердження фінського походження і декларації фінського громадянства;
  • для ведення підприємницької діяльності;
  • для отримання статусу біженця чи іншого гуманітарного статусу;
  • для роботи на фінському підприємстві;
  • як близького родича або члена сім’ї громадянина Фінляндії.

Звертаємо увагу, що придбання нерухомості не є обов’язковою підставою для отримання дозволу на проживання. Однак буде додатковим плюсом для прийняття позитивного рішення при оформленні ВНП.

Розглянемо детальніше основні способи отримання фінського громадянства.

За народженням

Згідно з § 9 Kansalaisuuslak, діти мають право на фінське громадянство за народженням (Suomen kansalaisuus syntymän perusteella), якщо:

  • мати є громадянкою Фінляндії;
  • батько є громадянином та перебуває у шлюбі з матір’ю або дитина народилася на фінській території та батьківство підтверджено (навіть у випадку смерті батька);
  • дитина народжується на території Фінляндії від батьків-іноземців, але не отримує іншого громадянства і не має на нього права;
  • дитина народилася у Фінляндії від батьків, які отримали в країні статус біженця або іншу захист від влади в країні їх проживання, і при цьому дитина не отримує іншого громадянства. Якщо біженець лише один із батьків, дитина також не повинен мати права на отримання іншого громадянства, приналежності до другого з батьків небіженця.

Таким чином, якщо народити дитину від фіна, і батько не буде оспорювати батьківство, новонароджений отримає фінське громадянство.

Крім того, право на фінське громадянство, згідно з § 10 Kansalaisuuslaki, мають і усиновлені діти-іноземці, якщо принаймні один з усиновителів – громадянин Фінляндії.

Якщо усиновлений молодше 12 років, він набуває громадянство автоматично, якщо молодше – він зможе отримати його декларації або по шлюбу його прийомних батьків.

Також право на громадянство виникає у знайдених дітей, чиї батьки невідомі, якщо самі діти не визнані іноземцями. Якщо знайдений дитина визнаний іноземцем, але продовжує проживати в Суомі, громадянство дається йому при досягненні віку на 5 років.

По шлюбу

Шлюб з громадянином Фінляндії не дає підстав для отримання громадянства. Однак § 37 Ulkomaalaislaki дозволяє дружину фіна отримати посвідку на проживання в країні в якості члена сім’ї. На цій підставі можна переїхати та проживати на фінській території до моменту, поки не будуть виконані вимоги для отримання статусу громадянина.

Фіни – толерантний народ, тому правом на ВНП наділяються подружжя незалежно від їх статі, і в тому числі, якщо це одностатеві громадянське партнерство. Але в такому випадку воно повинно бути зареєстровано за національним законодавством Фінляндії.

У загальних випадках посвідка на проживання дається подружжю фінських громадян, якщо вони:

  • досягли повноліття;
  • планують проживати на території Фінляндії, мають засоби для проживання і житло (фінська чоловік повинен взяти на себе зобов’язання приймаючої сторони);
  • спільно проживають не менше двох років або мають спільну дитину (що виключає фіктивність шлюбу).

Отримання освіти, працевлаштування

Одна з підстав для оформлення первинного ВНП – це здобуття освіти. Посвідка на проживання для студентів видається у разі, якщо іноземний абітурієнт подав заявку на вступ і вона була схвалена фінським вузом. Дозвіл на проживання видається на час навчання, кожен новий курс його необхідно продовжувати.

При цьому студент повинен мати необхідні засоби для проживання, мінімальний річний бюджет – 6720 євро (або 560 євро на місяць) на оплату житла, харчування та інших витрат. У вільний час допустимі підробітку (близько 25 годин на тиждень).

Як отримати громадянство фінляндії

Можна переїхати й для повноцінного працевлаштування. В основному надання ВНП пов’язано з заявкою роботодавця – він повинен буде довести, що на фінському ринку праці такі фахівці відсутні. Якщо конкретного роботодавця немає, ВНП може бути виданий з метою пошуку роботи. Але таку заявку додатково буде розглядати Бюро зайнятості та економічного розвитку.

Підприємницька діяльність

Фінський ВНП можна отримати й в якості підприємця (oleskelulupa yrittäjille). Країна зацікавлена у залученні іноземного капіталу та інвестицій, тому видає посвідку на проживання всім, хто планує займатися бізнесом. Це може бути й дрібний приватний бізнес, наприклад, індивідуальне підприємництво, і відкриття власного підприємства, і навіть купівля акцій фінської компанії.

Посвідку на проживання доведеться запитувати заздалегідь: відкрити ІП або фірму може лише резидент, тобто мешканець Фінляндії. Однак, отримавши ВНП, можна розраховувати на підтримку держави при відкритті бізнесу.

Іноземець зможе отримати консультативну допомогу, допомогу при оформленні документів і навіть фінансування власних бізнес-ідей.

Отримання притулку

Всі іноземці, щодо яких є обґрунтована загроза переслідувань расової, національної, релігійної, етнічної, гендерної або інший основі на батьківщині, мають право запросити у Фінляндії статус біженця. Для отримання гуманітарного статусу такий іноземець повинен:

  • представити докази, що на батьківщині йому загрожують переслідування;
  • подати заявку на притулок на території Фінляндії, подача заявки через дипломатичні представництва за кордоном не передбачена;
  • в’їхати до ЄС через фінський кордон – надає притулок та країна союзу, в яку заявник в’їхав першої.

Статус біженця у Фінляндії має безліч переваг. Зокрема, він дає право на постійний ВНП, на проживання в приймальному центрі, на грошову допомогу на основні потреби, на працевлаштування та інші пільги.

Звертаємо увагу, що гуманітарний статус дається іноземцям з урахуванням квоти, встановленої урядом.

Процедура отримання громадянства з натуралізації

Оскільки отримати фінське громадянство громадянину України можна лише в процесі натуралізації, пропонуємо детальніше зупинитися на цій процедурі. Нагадуємо, що це тривалий процес, який однозначно займе не один рік, незалежно від підстав для в’їзду: обов’язковий строк проживання становить 5 років, відлік яких починається з моменту отримання первинної посвідки на проживання. Коли термін ВНП закінчується, він може бути продовжений максимум на 4 роки.

Після 4 років безперервного проживання на підставі тимчасового ВНП іноземець має право запитувати постійний вид на проживання (Pysyvä oleskelulupa). Він дається іноземцям безстроково і не вимагає оновлення, але для отримання фінського громадянства не є обов’язковим – прожити 5 років у Фінляндії можна і по тимчасовому ВНП, після чого можна починати оформлення громадянства.

Проживши в країні потрібний термін, іноземцю необхідно:

  1. Отримати документальне підтвердження мовних навичок. Це може бути, наприклад, свідоцтво про закінчення загальноосвітньої школи, диплом вузу чи сертифікат про проходження мовного іспиту, більше про який можна дізнатися тут.
  2. Отримати підтвердження наявності та законності джерел доходів і житла.
  3. Зібрати пакет необхідних документів, про який ми розповімо нижче.
  4. Сплатити держмито за подання заявки.
  5. Подати заяву на прийняття громадянства будь-яким передбаченим способом.
  6. Якщо це електронне оформлення, додатково необхідно з’явитися в міграційну службу для підтвердження особи, подачі оригіналів документів та перевірки мовних навичок. Зробити це потрібно протягом трьох місяців після подачі заяви, прийом здійснюється за попереднім записом.
  7. Дочекатися прийняття рішення.
  8. Якщо рішення буде позитивним, звернутися в місцеве відділення цивільної поліції для оформлення фінської паспорта.
  9. Якщо рішення негативне, іноземець має право його оскаржити.

Куди подавати заявку

Питаннями надання фінського громадянства відає місцева імміграційна служба (Maahanmuuttoviraston) за місцем проживання іноземця. Однак він може звернутися в будь-який зручний для нього офіс. Прохач громадянства мають право відвідати офіс для подачі заявки особисто.

Прийом з питань громадянства здійснюється за попереднім записом. Забронювати місце і зручний час для прийому можна за допомогою сервісу електронної черги. З адресами та графіком роботи офісів міграційної служби можна ознайомитися на її сайті.

Як отримати громадянство фінляндії

Якщо бажання особисто відвідувати Maahanmuuttoviraston немає, заявку можна подати в електронній формі на сайті Enter Finland. Для цього необхідно попередньо зареєструватися на ресурсі, ідентифікувавши свою особистість будь-яким зручним способом, наприклад за номером телефону або банківського рахунку, або ж електронною поштою.

Подаючи електронну заявку, заявнику все одно доведеться відвідувати міграційну службу для ідентифікації особистості, перевірки мовних навичок і подачі оригіналів документів. Для цього також необхідна попередній запис.

Пакет необхідних документів

Основний документ при подачі прохання на громадянство – це заяву. Воно повинно бути заповнено фінською або шведською мовою і відповідати за формою встановленим вимогам (форма KAN 1). Разом з ним подаються такі документи:

  • паспорт або інший документ, що посвідчує особу в разі відсутності паспорта;
  • мовний сертифікат, диплом вузу чи свідоцтво про отримання базової освіти;
  • документи, що підтверджують минулі та справжні джерела коштів для проживання у Фінляндії.

Це мінімальний пакет документів, який потрібно заявнику. Залежно від обставин міграційна служба може попросити надати й інші документи, наприклад, довідку про несудимість, документи про право на використання житла, деякі медичні або проїзні документи та інші. Фото, посвідку на проживання і які-небудь інші папери самостійно надавати не потрібно.

Вартість і терміни обробки заявки

За обробку заявки фіни стягують з заявників держмито. Її розмір залежить від форми подачі заявки: при направленні онлайн-заявки заявник оплачує 350 євро, заявка в паперовому вигляді обходиться в 440 євро.

Крім того, заявнику доведеться оплатити мовний іспит. Вартість його проходження залежить від рівня знань, який заявник планує підтвердити сертифікатом. У будь-якому випадку вартість іспиту складе від 100 до 160 євро. Будь-які інші обов’язкові витрати не передбачені.

Що стосується строків розгляду, то вони в кожному випадку індивідуальні. Середній час обробки заявки і прийняття рішення становить 5-9 місяців.

Якщо міграційній службі знадобиться додаткова інформація, вона зв’яжеться з заявником самостійно. У разі подання письмової заявки про прийняте рішення заявника повідомлять поштою.

Якщо було подано електронну заяву, повідомлення про рішення направляється текстовим повідомленням на електронну пошту.

Відмова від громадянства

Фінське законодавство не вимагає від тих, хто приймає місцеве громадянство, відмови від попереднього паспорта. Тому будь-який українець, який отримав фінське громадянство, може зберегти українське громадянство.

Подвійне громадянство у Фінляндії

Як отримати громадянство фінляндії

Фіни – мультикультурна нація, бо місцеве законодавство з 2003 року не забороняє їм мати також громадянство будь-яких інших країн – як Євросоюзу, так й інших держав СНД. Інше питання – визнання біпатризму владою другої країни.

Але врахуйте, що фінські влади, незалежно від місцезнаходження біпатрида, якщо інше не встановлено міжнародним договором, будуть розглядати його виключно як громадянина Фінляндії.

Відхилення заявки на громадянство

У ряді випадків заявка на громадянство може бути відхилена міграційною службою. Це можливо, якщо:

  • заявник не відповідає вимогам для натуралізації, встановленим законодавством;
  • у міграційної служби є розумні підстави вважати, що заявник після отримання паспорта поставить під загрозу національну безпеку країни та громадський порядок;
  • є підстави вважати, що фінський паспорт буде отримана іноземцем без намірів проживати в країні;
  • з інших вагомих причин натуралізація іноземця суперечить національним інтересам.

У будь-якому випадку негативне рішення оформляється і видається заявнику в письмовому вигляді. При цьому сума державного мита поверненню не підлягає.

Негативне рішення міграційної служби може бути оскаржено в довколишній Адміністративний суд. Знайти контакти та сайт суду, а також умови подання скарги можна тут.

Позбавлення фінського громадянства

Фінське законодавство передбачає обмежений і винятковий перелік підстав, за яких громадянин може бути позбавлений цього статусу, зокрема:

  • коли особа отримала статус фінського громадянина на підставі неправдивих відомостей;
  • якщо громадянин Суомі, досяг 22 років, одночасно має громадянство іншої держави, і при цьому на момент 22-річчя не встановив достатніх контактів з Фінляндією (не проживає в країні; раніше проживав, але менше ніж 7 років; не проходив військову службу і так далі);
  • в разі добровільного виходу з громадянства.

В останніх двох ситуаціях колишні громадяни вправі відновити свій статус шляхом отримання громадянства за спрощеною схемою – по повідомленню.

Висновок

Фінське громадянство дає іноземцям безліч переваг – від права на проживання до права на роботу в будь-якій з країн ЄС. Отримати його не так і складно: для цього достатньо прожити з ВНП не менше 5 років, довести наявність законних джерел отримання доходу та достатні письмові та усні мовні навички.

Подати заяву можна як письмово, так і в електронній формі. За його подання стягується мито в розмірі 350-440 євро. У разі позитивного рішення відмовлятися від минулого паспорта не потрібно – фіни з 2003 року дозволила подвійне громадянство.

На ПМП в Суомі: які варіанти є: Відео

Статті по темі