Меню Закрити

Чи можливе подвійне громадянство Росія-Україна


Незважаючи на відверто холодні стосунки керівництва Росії та України, викликані військовим конфліктом в Донбасі, громадяни обох країн продовжують зберігати дружні, родинні та сімейні зв’язки. Як і раніше, багато росіян проживають на території України, а українці – в Росії. Між країнами продовжує діяти спрощений режим перетину кордону і перебування на обох територіях. А що щодо подвійного громадянства: допустимі два паспорти і якщо так, то як отримати подвійне громадянство Росія-Україна?

Два паспорти

Подвійне громадянство: що це

Інститут множинного громадянства виник ще в римському праві та з того часу позначається як юридичний статус людини, що володіє одночасно паспортами двох і більше держав, кожна з яких визнає особу як свого громадянина. Від множинного слід принципово відрізняти інститут подвійного громадянства.

Останнє, в силу міжнародно-правової доктрини, можливо лише при наявності між конкретними країнами відповідного міжнародного договору, яким вони будуть визнавати статус біпатридів на своїй території. Як правило, така договірна база розробляється і приймається між державами, нерозривно пов’язаними історичними зв’язками: наприклад, як Франція і Канада, Великобританія і Північна Ірландія. Тому такі договори – рідкість у міжнародній практиці.

За відсутності таких договорів країни, не забороняють своїм громадянам мати два паспорти, виходять з принципу «сплячого паспорта», тобто на своїй території визнають тільки свій паспорт, незалежно від громадянства або підданства. Протилежне подвійного громадянства є апатризм, коли у людини немає громадянства.

Позиція України: під забороною чи біпатризм

Тепер пропонуємо розібратися, чи може громадянин України мати подвійне громадянство. Позиція української сторони з приводу як подвійного, так і множинного громадянства, досить суперечлива і неоднозначна, що знаходить відбиття в деяких протиріччях українського законодавства.

Офіційна позиція керівництва країни: будь-яке інше громадянство, крім українського, для громадян України неприпустимо.

Прихильники такої позиції посилаються на ст. 4 Конституції, згідно з якою в Україні існує єдине громадянство. Ця ж стаття говорить, що підстави для набуття та припинення українського паспорта повинні визначатися на підставі окремого закону.

Таким є Закон України «Про громадянство», ст. 19 якого визначає підстави для втрати українського паспорта. Одне з них – добровільне придбання іншої громадянської належності, якщо українець досяг повноліття. Тобто законодавець навіть визначив певні негативні наслідки (у вигляді втрати правового зв’язку) для українців, які зважаться отримати паспорт будь-якої іншої країни. Виходячи з цього, напрошується очевидний висновок: Україна не визнає біпатризм. Але чи це так?

Читайте також:  Де найпростіше отримати громадянство українцеві

Підмога для сумнівів закладено в ст. 2 ЗУ «Про громадянство», що визначає основні принципи українського законодавства. Згідно з нею, законодавство проповідує принцип єдиного громадянства держави України, одночасно пояснюючи, що це виключає можливість існування громадянства окремих адміністративно-територіальних одиниць.

У цій же статті викладено принцип «сплячого паспорта»: якщо українець отримує паспорт іншої країни (країн) або якщо іноземець набуває український паспорт, владою України він сприймається лише як українець. Таким чином, закон не тільки не забороняє подвійне громадянство в Україні – навпаки, він прямо це передбачає. Правда, одночасно передбачаючи й наслідки: можливість позбавити біпатрида українського паспорта.

Але, знову ж таки, автоматичної процедури не передбачено: щоб позбавити громадянина правовому зв’язку з Україною, президент повинен підписати відповідний указ, а до цього моменту для України така людина буде залишатися виключно українцем.

Окремо звернемо увагу на умови отримання українського паспорта, визначені ст. 9 ЗУ «Про громадянство». Згідно з п. 2 статті, зробити український паспорт можна лише за умови подання декларації про відсутність іншого громадянства (для осіб без громадянства) або зобов’язання відмовитися від нього, якщо воно існує. До закінчення дворічного строку з моменту вступу в громадянство України колишній іноземець зобов’язаний надати документальне доказ виходу з іншого правового статусу. Якщо такий доказ не може бути надано, людина подає декларацію про відмову від іноземного паспорта.

Таким чином, виникає правова колізія: множинне громадянство в Україні заборонено, але можливо одночасно – як мінімум протягом двох років з моменту набрання українське громадянство власник іноземного паспорта може законно їм користуватися. Проте законодавство може змінитися.

Паспорт України та Росії

Можливі зміни

У березні 2017 року президент України, в цілях виключення існуючих для національної безпеки ризиків, вніс в парламент законопроект № 6175, яким пропонувалося внести зміни до ЗУ «Про громадянство». Ключові зміни, передбачені проектом закону, свідчать:

  • українець, який прийняв іноземне громадянство, автоматично відмовляється від українського паспорта;
  • біпатриди протягом півроку повинні відмовитися від закордонних паспортів, інакше втрачають українські документи;
  • іноземці, які зважилися на імміграцію в Україну та отримали її громадянство, відмовляються від чужого: термін надання підтвердження скорочується до 1 місяця.
Читайте також:  Де можна отримати громадянство при купівлі нерухомості

Тобто держава Україна посилює законодавство для біпатридів. Однак документ знаходиться на стадії розгляду і не є прийнятим. Тепер розберемося, що з цього приводу російський законодавець передбачив.

Біпатризм: позиція Росії

Росія в цьому питанні куди більш поступлива і демократична. Згідно зі ст. 62 російської Конституції, наявність у росіян другого паспорта аніскільки не зменшує обсяг їх цивільних прав і обов’язків, забезпечених їм російським паспортом. Більш того, в силу дії ст. 6 ФЗ «Про громадянство», в Росії може діяти як подвійне, так і множинне громадянство.

За загальним правилом, росіянин, який володіє іноземним паспортом, визнається на території Росії виключно росіянином. При наявності відповідної договірної бази (яка, до речі, на сьогодні існує лише з Таджикистаном) допускається подвійне громадянство – тоді він визнається біпатридом.

Росіянин, отримує іноземне підданство, незалежно від країни, не втрачає російського паспорта і не зобов’язаний відмовлятися від іноземного.

Таким чином, українські закони не забороняють своїм громадянам мати громадянство РФ і України одночасно, обмежуючись лише тим, що вони не визнають український паспорт біпатрида на своїй території (оскільки між країнами відсутня договірна база).

Наслідки біпатризму

Як можна було зрозуміти з вищесказаного, законодавство обох країн розглядає і подвійне та множинне громадянство з абсолютно різних точок зору. Враховуючи це, радикально відрізняється і можлива відповідальність, передбачена для біпатридів в тому чи іншому випадку законодавством обох країн.

На подив багатьох, незважаючи на більш лояльну позицію російського керівництва до подвійного громадянства, законодавством РФ безпосередньо для біпатридів передбачена набагато більш жорстка відповідальність, ніж в Україні. Враховуючи суттєву різницю, вважаємо за доцільне розглянути їх окремо.

В Україні

Як ми могли побачити, що українське законодавство прямо забороняє біпатризм, одночасно передбачаючи можливість наявності в українців другого паспорта. Які наслідки чекають громадян України в такому випадку? В теорії, єдиною формою відповідальності, згідно зі ст. 19 ЗУ «Про громадянство», є позбавлення українського паспорта: біпатрид, у разі добровільного набуття документів іншої країни, втрачає правову зв’язок з Україною.

Однак така втрата можлива лише після підписання президентського указу, що само собою процесуально важко в багатонаціональній країні, де сотні тисяч, якщо не мільйони мають паспорти Угорщини, Румунії та Польщі. Таким чином, реального дієвого механізму втрати громадянства українцями-біпатридами не існує, що, однак, може змінитися у разі прийняття президентського законопроекту. Якоїсь іншої форми відповідальності або покарання не передбачено.

Читайте також:  Зарплата в країнах світу: де більше заробляють

Подвійне громадянство

В Росії

У Росії ситуація принципово інша. Російське керівництво лояльно до біпатридів, тому за наявність другого громадянства законодавством РФ не передбачено і не може бути передбачено будь-якої відповідальності.

Однак, згідно зі ст. 6 ФЗ «Про громадянство», у біпатридів з моменту набуття іноземного паспорта виникає обов’язок його реєстрації в місцевих міграційних органах. Він повинен це зробити протягом 60 днів з моменту отримання паспорта або протягом 60 днів після в’їзду в РФ. Якщо громадянин, що має і російське, і українське громадянства, проігнорує таку обов’язок, він може бути притягнутий як до адміністративної, так і до кримінальної відповідальності.

Зокрема, якщо він повідомить міграційні органи з порушенням строків, надасть недостовірні або неправдиві відомості, направить недіючі або підроблені документи, то його дії можуть бути кваліфіковані за ст. 19.8.3 КПАП. Вона передбачає накладення на порушника штрафу у розмірі 500-1000 рублів.

Ті ж, хто й зовсім відмовляться проходити реєстрацію, можуть бути залучені до кримінальної відповідальності за ст. 302.2 КК. Її санкція передбачає штрафи у розмірі до 200 тис. рублів, річного окладу або до 400 год обов’язкових робіт.

Але при цьому потрібно пам’ятати, що відповідальність настане лише у разі, якщо міграційні органи отримають відповідну інформацію про громадянина, що на практиці відбувається вкрай рідко.

Враховуючи це, біпатриди з російсько-українським громадянством вільно і безкарно можуть використовувати обидва свої паспорти, керуючись головним правилом: у Росії користуватися виключно російським паспортом, в Україні – українським.

Висновок

Резюмуючи все вищесказане, зазначимо, що законодавства України та Росії кардинально протилежно дивляться на біпатризм: росіяни можуть мати друге громадянство, а українці через другий паспорт можуть позбутися власного. Тому подвійне російсько-українське громадянство неможливо. Це, однак, не заважає громадянам обох країн мати по два паспорти. Пов’язано це з відсутністю в Україні реальних механізмів притягнення до відповідальності за біпатризм, втім, як і з відсутністю самої такої відповідальності.

Закон про подвійне громадянство: Відео


Статті по темі