Меню Закрити

Як отримати ізраїльське громадянство

Громадянство Ізраїлю – це політико-правовий зв’язок між ізраїльською державою і його громадянами, виражена у взаємних правах та обов’язках сторін. Заведено вважати, що на ізраїльський паспорт можуть претендувати виключно жиди. Для осіб єврейської національності передбачено спрощений порядок отримання громадянства у 2023 році, але це не означає, що представники інших народностей і конфесій не зможуть претендувати на ізраїльське громадянство.

Громадянство Ізраїлю

Хто має право на ізраїльське громадянство

Всі, хто може стати громадянином Ізраїлю, суворо визначені законом про громадянство від 1952 року (חוק האזרחות). Відповідно до ст. 1 закону, право на паспорт (даркон) виникає:

 • в силу репатріації, в тому числі у які повернулися до Ізраїлю відповідно до закону про повернення № 5710-1950 від 06.07.1950 (חוק השבות);
 • в силу проживання, тобто у тих, хто на момент утворення держави проживав на її території. Такими закон про громадянство Ізраїлю визнає всіх, хто був зареєстрований, за фактом проживав або в’їхав в країну до набрання чинності зазначеного закону, навіть якщо це сталося після проголошення незалежності;
 • в силу народження, якщо хоча б один з його батьків є ізраїльським громадянином, незалежно від місця народження. Виходить, що громадянство Ізраїлю при народженні дитини передається йому автоматично, навіть якщо ізраїльтянином є його батько (єврейська національна приналежність передається тільки по материнській лінії);
 • в порядку натуралізації – в осіб, які тривало проживають в країні, мають намір влаштуватися і пов’язати свою долю з нею і при цьому втратили політико-правовий зв’язок з яким-небудь іншим державою. Для подружжя ізраїльтян, а також деяких інших категорій осіб передбачена спрощена натуралізація.
 • в силу усиновлення. Ізраїльське громадянство через усиновлення виникає у всіх усиновлених ізраїльтянами неповнолітніх;
 • в силу дарування паспорта главою МВС як привілеї.

Права та обов’язки громадян Ізраїлю

За час існування ізраїльської держави владі так і не вдалося прийняти Конституцію у вигляді формального єдиного документа, а тому права та обов’язки громадян визначаються комплексом інших нормативних актів, іменованих «Основні закони Ізраїлю» (חוקי היסוד של ישראל).

Для початку розглянемо, що дає громадянство Ізраїлю особам, які вирішили в нього вступити та оформити ізраїльський паспорт. Відповідно до Основного закону про гідність і свободу людини (חוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו), права громадянина Ізраїлю засновані на визнання її цінності святості його життя і свободи. Основна мета закону – захистити людську гідність і продемонструвати, що Ізраїль – демократична держава.

Таким чином, якщо отримати громадянство Ізраїлю громадянинові України, він буде мати право:

 • на захист життя, власності та особистої свободи;
 • на приватне життя і її недоторканність;
 • на свободу пересування, можливість вільно перетинати ізраїльський кордон та проживати в країні будь-який час;
 • на свободу волевиявлення, тобто право обирати та бути обраним в органи влади;
 • на дипломатичний захист при знаходженні на території іншої держави;
 • оформити громадянство Ізраїлю дружині й дітям;
 • на свободу вибору сфери діяльності, роботи та професії, а також на безперешкодне працевлаштування (Основний закон про свободу занять, חוק-יסוד: חופש העיסוק);
 • на юридичний захист та свободу участі в політичних організаціях;
 • на збереження мови та культурних традицій;
 • на житло, отримання освіти, медичну допомогу, пенсію, на захист від переслідувань.

Важливо пам’ятати, що безліч цивільних прав не закріплені в Ізраїлі законодавчо, що призводить до частих порушень. При цьому всі, хто має право на ізраїльське громадянство, повинні пам’ятати про комплекс покладених на громадян обов’язків. Вони в рівній мірі поширюються на всіх жителів країни. В число основних обов’язків громадян прийнято включати:

 • сумлінне проживання і дотримання законодавства;
 • дотримання вірності державі, що, зокрема, виражається в обов’язку кожного громадянина (від 18 до 29 років) пройти службу в армії та обов’язки відмовити у сприянні будь-якій державі, визнаному ворогом Ізраїлю;
 • обов’язок носити з собою посвідчення особи та пред’являти органам влади на першу вимогу;
 • обов’язок сплати податків і соціальних зборів і так далі. Це не стосується тих, хто отримав громадянство Ізраїлю без переїзду і не є резидентом країни.

Звертаємо увагу, що в Ізраїлі будь-який чоловік зобов’язаний бути хорошим громадянином. Він працює на поліпшення життя суспільства, бере участь у житті країни допомогою особистого пожертвування.

Реалізується це різними способами. Наприклад, школярі беруть участь у проекті особистої прихильності, різними способами допомагаючи людям похилого віку і тим, що дорослі беруть добровільну участь у гуманітарних організаціях.

Все це потрібно врахувати перед тим, як стати громадянином Ізраїлю: обсяг прав та обов’язків не залежить від способу отримання ізраїльського паспорта. Настав час детальніше зупинитися на основних способи його придбання, доступних для іноземців.

Порядок і способи отримання громадянства

Відразу зазначимо: в кожному випадку порядок оформлення ізраїльського паспорта кардинально відрізняється. Існує декілька поширених способів, як громадянину України отримати громадянство Ізраїлю, серед них:

 • вступ в шлюб з громадянином країни;
 • репатріація, в тому числі через гіюр;
 • натуралізація.

Кожен зі способів відрізняється як за процедурою, так і за вимогами, що пред’являються до претендентів. Наприклад, особи, які вступили в шлюб з громадянином держави, як і ті, хто планує натуралізуватися в результаті тривалого проживання, можуть зробити громадянство Ізраїлю в місцевої міграційної служби при МВС (שירות ההגירה של ישראל).

Порядок і способи отримання ізраїльського громадянства

Репатріанти, які оформляють паспорт у спрощеному порядку, можуть отримати його як за рішенням ізраїльської дипломатичної місії в Україні, так і безпосередньо через МВС вже на ізраїльській території. Крім умов і порядку, буде відрізнятися і необхідний пакет документів; які документи потрібні для оформлення громадянства Ізраїлю кожним зі способів, ми розглянемо нижче.

У будь-якому випадку підсумковий результат визначається відповідальним компетентним органом – посольством або МВС. Розгляд заявки в кожному випадку індивідуально і займає значний термін, аж до 6 місяців.

Якщо особа відповідає вимогам та перешкод для видачі паспорта не виявлено, воно отримує повідомлення про громадянство Ізраїлю. З цього моменту можна отримати ізраїльські документи.

Якщо виявлено перешкоди, компетентний орган надсилає заявнику про відмову в громадянстві, який той має право оскаржити в суді. Про причини відмови ми розповімо нижче. Зараз пропонуємо розглянути особливості кожного способу докладніше.

Шлюб з ізраїльтянином

Відповідно до ст. 7 закону про громадянство, шлюб в Ізраїлі або за межами країни, укладений іноземцем з ізраїльтянином, є підставою для надання іноземному дружину ізраїльського громадянства. Однак паспорт не видається автоматично. Подружжю доведеться пройти тривалу бюрократичну процедуру, яка, за найскромнішими розрахунками, займе кілька років.

Ось що потрібно для отримання громадянства Ізраїлю дружину громадянина:

 1. Отримати візу В1 з правом на роботу.
 2. Через 6 місяців – пройти співбесіду та оформити посвідчення особи тимчасового мешканця.
 3. Щорічно продовжувати посвідчення особи, оскільки воно діє лише 12 місяців.
 4. Після закінчення 4-го року проживання в якості тимчасового мешканця подати документи на громадянство.

Далі, щоб отримати громадянство Ізраїлю іноземцю, необхідно представити пакет документів, що включає:

 • заявку на громадянство;
 • тимчасова посвідка на проживання;
 • іноземний паспорт заявника та ізраїльський паспорт другого з подружжя;
 • свідоцтво про шлюб (якщо його видано в Україні – переклад та апостиль);
 • інші документи, які підтверджують, що шлюб не фіктивний (загальні фото, показання свідків).

Докладніше в статті “Укладення шлюбу в Ізраїлі“.

Прийняття юдаїзму

Гіюр – це процедура прийняття юдаїзм через релігійні структури, в тому числі за межами Ізраїлю. Прийняти юдаїзм не можна без зв’язку з рабином, який буде навчати майбутнього юдея і всіляко його наставляти. Він, як і його друзі, які шанують Тору і її заповіді, повинні будуть дати Головному рабинату в Україні рекомендації про особу, яка бажає пройти гіюр.

Процес проходження передбачає кілька етапів:

 1. Відкриття особової справи. З кандидатом проводиться перше співбесіду і (при необхідності) іспит на предмет знання Тори та дотримання заповідей.
 2. Проміжне спостереження – друга зустріч, яка проводиться за рекомендацією підтримує рабина, при наявності у претендента достатнього рівня знань і веденні ним відповідного способу життя.
 3. Засідання рабинського суду, де 3 рабини екзаменують і опитують претендента. Через рік після гіюру, при наявності достатніх рекомендацій, особа отримує посвідчення про гіюрі, що підтверджує його вступ в юдаїзм.

Така особа визнається юдеєм, що дозволяє отримати ізраїльське громадянство українцю в якості репатріанта відповідно до закону про повернення. Поряд з минулими гіюр юдеями правом на репатріацію мають і інші євреї.

Репатріація

Згідно з ізраїльським законодавством, правом на репатріацію мають:

 • галахічні євреї, тобто ті, хто народилися від матері-єврейки;
 • ті, хто пройшли гіюр і відмовилися від іншої релігійної конфесії не належали ні до одного;
 • особи, народжені за кордоном, незалежно від віросповідання, якщо хоча б один з їх батьків є громадянином Ізраїлю, народженим на його території.

Репатріація в Ізраїль – спрощений спосіб отримання громадянства, що дозволяє відносно швидко переїхати на Землю обітовану (протягом півроку з моменту подачі документів в посольство), отримати паспорт, житло і безліч пільг в залежності від обраної програми. Для участі в них заявникам необхідно отримати схвалення від посольства.

Щоб стати громадянином Ізраїлю, українцю необхідно представити список документів:

 • документи, що підтверджують єврейське коріння (або свідоцтво про гіюр), та документи про спорідненість з родичами-євреями;
 • анкету-заяву;
 • документи про нинішній сімейний стан;
 • документи про освіту (атестат, диплом вузу);
 • документи про кваліфікацію та досвід роботи(трудова книжка);
 • довідку про несудимість;
 • посвідчення особи близьких родичів, що є громадянами Ізраїлю;
 • фото 3 х 4 см та інші документи.

Докладніше читайте в статті “Репатріація в Ізраїль“.

Натуралізація

Отримати громадянство Ізраїлю не єврею можна в порядку натуралізації. Під натуралізацією (התאזרחות) розуміється процес тривалого проживання в країні на законних підставах протягом встановленого законом періоду та отримання санкції на громадянство від компетентних органів державної влади.

стати громадянином Ізраїлю

Законом передбачені наступні вимоги та умови отримання громадянства Ізраїлю по натуралізації:

 • знаходження в Ізраїлі на момент подачі заявки;
 • знаходження в Ізраїлі протягом останніх трьох років з п’яти, що передували подачі заявки;
 • наявність постійної посвідки на проживання, видається не раніше ніж через 4,5 роки з моменту в’їзду в країну;
 • знання івриту на достатньому рівні (рівні підготовки в ульпанах);
 • намір постійно проживати в країні;
 • відмова від наявного паспорта.

Натуралізація – це єдиний (крім браку) спосіб отримати громадянство Ізраїлю без репатріації. Отримання паспорта відповідно до вищевикладених етапів вимагає терпіння, складного і тривалого бюрократичного процесу. І немає ніяких гарантій, що, виконавши всі умови, особа отримає схвалення з боку керівництва МВС – ст. 5 закону дозволяє відходити від них і відмовляти в наданні громадянства. Навіть законно проживши 3 роки з останніх 5 з посвідкою на проживання (мінімальний термін, скільки потрібно прожити в Ізраїлі, щоб отримати громадянство), багато заявники отримують відмову.

Стаття 6 закону передбачає ряд категорій, звільнених від виконання перерахованих умов, у тому числі: особи, які пройшли службу в ізраїльській армії, діти армійців, загиблих на службі, і деякі інші. Крім того, за рекомендацією голови МВС деякі особи можуть бути повністю або частково звільнені від виконання цих умов. Все, що потрібно, щоб отримати ізраїльське громадянство в такому разі, – це лист від міністра МВС.

Заявники, які отримали паспорт у порядку натуралізації, володіють повним спектром цивільних і політичних прав ізраїльтян. Однак права на пільги, грошову допомогу та переваги від держави для репатріантів вони не набувають.

Чи можна оформити громадянство Ізраїлю без проживання

Враховуючи все сказане, єдиний спосіб отримати громадянство Ізраїлю без проживання – це репатріація. Всі корінні євреї при наявності доказів єврейського походження отримують у посольстві схвалення і візу на в’їзд в країну і відразу після в’їзду можуть отримати ізраїльський паспорт. Раніше для них був встановлений обов’язковий строк проживання в 1 рік, але сьогодні він скасований.

Всі інші способи отримання громадянства передбачають обов’язкове проживання.

Як підтвердити єврейські коріння

Для схвалення репатріації обов’язкова умова – документальне підтвердження єврейської національності по жіночій лінії (матері, бабусі). Як знайти єврейські коріння – питання неоднозначне, необхідно використовувати всі можливі джерела:

 • Довести це можна шляхом надання свідоцтва про народження матері/бабусі/прабабусі, свідоцтва про шлюб/смерті/розлучення, в яких буде вказана національність – єврейка.
 • Можна уявити виписки з домової книги або документи з архіву РАГСу, де показана єврейська національність. Побічно можуть доводити єврейство фото з сімейного архіву або інші документи з єврейськими символами.
 • Якщо такі пошуки не увінчалися успіхом, можна звернутися в спеціалізовані організації для проведення дослідження, наприклад, Інститут історії НАН Білорусі. Вартість таких досліджень може бути значною, але це виправдана ціна за право на єднання з батьківщиною.
 • Також можна надати підтвердження коренів за місцем поховання рідних (єврейські кладовища).

Співбесіда в посольстві

При виявленні єврейських коренів необхідно записатися на співбесіду з консулом. Щоб стати громадянином Ізраїлю українцю, необхідно звернутися у відділ репатріації при місцевому ізраїльському посольстві, адресу якого можна знайти тут.

На особистій співбесіді консул прийме у заявника документи, з’ясує, чим аргументовано бажання переїхати, проведе попередню перевірку єврейських коренів і документів.

За результатами співбесіди та подальшої перевірки документів протягом 6 місяців заявник отримає повідомлення про прийняте рішення: якщо воно буде позитивним, йому видається ізраїльська віза тривалістю 6 місяців.

стати громадянином Ізраїлю українцю

Що потрібно робити далі

Дії репатріанта після схвалення репатріації з боку консула включають:

 1. Комунікацію з Єврейським агентством (“Сохнут”) і вибір відповідної програми репатріації, отримання іншої допомоги від організації.
 2. Вибір дати переїзду, бронювання за допомогою “Сохнута” безкоштовного авіаквитка.
 3. Переліт в Ізраїль, де репатріанта зустрічають представники Міністерства алії та абсорбції й видають паспорт ізраїльтянина або посвідчення особи, першу фінансову допомогу, інші важливі документи.
 4. Перші кроки по приїзді: пошук житла, відкриття банківського рахунку, оформлення страховки, запис на курси івриту, підключення мобільного оператора і так далі. До кожного репатріанти прикріплюється місцевий куратор, який буде допомагати йому при первинній адаптації.
 5. Оформлення паспорта. Оскільки для посвідчення особи в країні необхідно зробити спеціальне біометричне фото, паспорт Ізраїлю не завжди може бути виданий в аеропорту. Якщо цього не відбулося відразу, зверніться в місцевий МВС.

Ставлення Ізраїлю до біпатризму

Відповідно до ст. 14 закону про громадянство, єдиний випадок, коли особа зобов’язана відмовитися від наявного іншого громадянства, – це натуралізація. У всіх інших випадках іноземці мають право зберегти попередній паспорт при отриманні ізраїльського.

Однак у відносинах з державою біпатрид буде розглядатися виключно як ізраїльтянин. Набуття ним іноземного громадянства також позбавлення ізраїльського громадянства не потягне, якщо це не суперечить законам країни.

Відмова у громадянстві

Ізраїльське посольство і МВС далеко не завжди схвалюють заявки претендентів на паспорт. В якості причини відмови зазвичай виступають:

 • недоведене єврейське походження;
 • недостатня ступінь спорідненості з родичем-євреєм;
 • наявність непогашеної судимості;
 • подання сфальсифікованих документів;
 • підозра в укладанні фіктивного шлюбу і так далі.

Причина відмови в будь-якому разі повинна бути викладена письмово і доведена до заявника. Якщо відмова заснований на помилку або не обґрунтований, заявник має право його оскаржити безпосередньо в посольстві, МВС або в ізраїльському Вищому суді справедливості в залежності від ситуації.

Висновок

На закінчення розглянемо плюси та мінуси ізраїльського громадянства. Почнемо з переваг:

 • можливість отримати паспорт за програмою репатріації без попереднього проживання і відмови від українського громадянства;
 • право на пільги та грошову допомогу;
 • право на безвізовий в’їзд в 145 країн світу;
 • високий рівень життя, соціальна підтримка, ефективна медицина і так далі.

Але є і деякі недоліки, зокрема:

 • заборона на роботу в держслужбі в Україні;
 • заборона на в’їзд в деякі країни, наприклад, Ірак, Іран, ОАЕ;
 • військова обов’язок для громадян до 22 років.

5 Способів стати громадянином Ізраїлю: Відео

Статті по темі